Skocz do zawartości

Procesy "system" i "msinfo32.exe" - po 50% zużycia CPU


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie

 

Problemy z moim leciwym komputerem są obecnie dwa, a nazywają się "system" i "msinfo32.exe". Te dwa procesy zużywają po 50% CPU, co w konsekwencji powoduje całkowite zamulenie komputera. Żeby móc napisać tego posta, musiałem ubić proces msinfo32.exe, inaczej prawie nic nie da się na komputerze zrobić. No ale wiadomo, że takie ubijanie procesu to tylko prowizoryczne rozwiązanie.

 

Ściągnąłem sobie program procexp, rozbiłem proces "System" na szczegóły i wyszło, że główne obciążenie dla procesora generuje "System idle process". Z kolei w przypadku "msinfo32.exe" wyczytałem, że problem powoduje najnowsza wersja Firefoxa. Po odinstalowaniu tej przeglądarki faktycznie proces już nie był tak zasobożerny, ale nie do końca mogę sobie pozwolić na pozbycie się Firefoxa, bo to chyba ostatnia przeglądarka, która wspiera Windows XP. Warto by zatem coś w tej kwestii zaradzić.

 

System operacyjny: Windows XP Home, dodatek Service Pack 3

 

Czy ktoś ma jakieś sugestie, co należy wykonać w pierwszej kolejności? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

 

Edit: Wiem, że najprostszą radą byłoby "kup sobie nowy komputer i zainstaluj nowy system", ale na to obecnie nie mogę sobie pozwolić. Jak tylko będę mógł, to tak zrobię, ale na razie muszę operować na tym, co mam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Po odinstalowaniu tej przeglądarki faktycznie proces już nie był tak zasobożerny, ale nie do końca mogę sobie pozwolić na pozbycie się Firefoxa, bo to chyba ostatnia przeglądarka, która wspiera Windows XP.

 

Faktyczne proces już nie był tak zasobożerny = czy to oznacza, że można normalnie użytkować system jak przed wystąpieniem problemu? Z tym, że nie wiadomo czy to rzeczywiście sama przeglądarka powodowała obciążenie, a być może doinstalowane rozszerzenie. Spróbuj zainstalować Mozilla FireFox i pozostawić ją w stanie surowym (tj. bez żadnych modyfikacji z Twojej strony). Powiedz czy owe obciążenie podczas przeglądania Internetu też ma miejsce. 

 

Wykonaj też i przedstaw raporty FRST, by wykluczyć infekcję i konflikty oprogramowania.

Odnośnik do komentarza

czy to oznacza, że można normalnie użytkować system jak przed wystąpieniem problemu?

 

Chronologia zdarzeń z ostatnich dni

1. Zaobserwowałem spadek wydajności komputera, Menadżer zadań pokazywał 50% użycia CPU przez "msinfo32.exe".

2. Po sprawdzeniu wpisów w Internecie odinstalowałem Firefoxa.

3. Przez jakiś czas był spokój, potem znów spadek wydajności komputera, Menadżer zadań pokazywał 50% użycia CPU przez "System".

4. Zainstalowałem ponownie Firefoxa.

5. Obecnie menadżer zadań pokazuje non-stop około 50% użycia CPU przez "System", czasem (nie zawsze) po kilkudziesięciu minutach pracy dochodzi do tego około 50% użycia CPU przez "msinfo32.exe", łącznie 100% użycia CPU.

 

Ciekawostka, proces "msinfo32.exe" jest dosyć kapryśny. Czasem się ujawnia i zabiera 50% CPU, a czasem działa normalnie, zajmując 0% CPU. Najczęściej proces zaczyna fiksować po jakimś czasie od uruchomienia komputera, często jest to około kilkadziesiąt minut. Czasem nie fiksuje wcale. To mocno utrudnia eksperymenty typu odinstalowanie dodatków od Firefoxa, bo na miarodajne efekty tych eksperymentów trzeba by było czekać dobre kilka albo i kilkanaście dni.

 

No i proces, "System", który stabilnie non-stop zajmuje około 50% CPU (momentami trochę mniej lub więcej). Wynika z tego, że gdy oba procesy fiksują, to łącznie zajmują 100% CPU - wtedy żeby cokolwiek zrobić na komputerze, muszę ręcznie wyłączyć "msinfo32.exe" - nie ma innego wyjścia, bo procesu "System" nie da się wyłączyć. Tak jak wspomniałem wcześniej, obciążenie generowane przez proces "System" wynika z działania podprocesu "System Idle Process".

 

Kilka miesięcy temu miałem już problemy z procesami. 50% obciążenia CPU generował "svchost.exe". Wtedy po zasięgnięciu internetowych porad wyłączyłem automatyczne aktualizacje (do tej pory są nieaktywne) i pomogło. Teraz problem z nadmiernym użyciem CPU wrócił w nowej odsłonie i z nowymi procesami.

Odnośnik do komentarza

Raporty nie wykazują oznak infekcji. 

 

1. Zrób całościowy skan za pomocą Malwarebytes AntiMalware i pokaż wyniki. 

 

2. Obciążenie procesu SYSTEM może sugerować sterowniki. Nie jest tu wykluczony COMODO Antivirus i dobrze się upewnij, że nie ma nic do rzeczy. Tzn. wykonaj testową deinstalację.

 

3. Sprawdź czy problem występuje w stanie czystego rozruchu: KB331796

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za pomoc w tym temacie, problem udało się rozwiązać. Jak się okazało, powodem nadmiernego użycia CPU był program COMODO Antivirus, który, notabene, nie jest już zgodny z systemem Windows XP. Po odinstalowaniu COMODO i zainstalowaniu innego programu antywirusowego zniknęły problemy zarówno z nadmiernym użyciem CPU przez proces "System", jak i przez proces "msinfo32.exe". Jak się okazało, Mozilla Firefox nie miał tutaj nic do rzeczy.


PS. Przepraszam za późno dodaną odpowiedź, ale najpierw chciałem się przez kilka dni upewnić, że problem nie wróci, a potem forum było aktualizowane i nie było jak dodać posta.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...