Skocz do zawartości

Błąd: BSOD irql_not_less_or_equall ntoskrnl.exe


bartek92

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam dell xps 15 9550. Kupiłem używany (podobno zakupiony w 2016 roku). Dostałem go wczoraj więc zrobiłem ponowną instalację systemu zgodnie z filmikiem: https://www.youtube.com/watch?v=mtluuU5DZic

 

System to Windows 10 home 64-bit. Instalując sterowniki użyłem narzędzia della o nazwie SupportAssist. Pobrałem tylko nowszy sterownik do wifi mianowicie: http://www.dell.com/support/home/pl/pl/pldhs1/drivers/driversdetails?driverid=58ftm. Narzędzie wyświetliło komunikat, że aktulizacja BIOSu musi być wykonana ręcznie więc pobrałem sugerowany sterownik i zainstalowałem. msinfo32 -> Wersja/data systemu BIOS    Dell Inc. 1.7.0, 23.02.2018. Zaszyfrowałem również cały dysk programem VeraCrypt.

 

Pokusiłem się również o ręcznie doinstalowanie kilku sterowników ze strony della które powinny być zgodne z moim laptopem oraz systemem:

- Intel_TBT3_FW_UPDATE_NVM26_FJJK7_A08_4.26.11.001

- Intel-HID-Event-Filter-Driver_5M95W_WIN_1.1.0.313_A03

- Intel-Thunderbolt-Controller-Driver_7X8Y6_WIN_16.3.61.275_A03_01

- Chipset_Driver_MDR6D_WN32_10.0.10586.21289_A03

 

Po około 3 godzinach wyświetlił się BSOD: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, causedByDriver: dxgmms2.sys

Z racji, że jest to sterownik karty graficznej (nvidia geforce 960M) pobrałem ręcznie aktualną wersję ze strony nvidii: http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/134948/pl

 

Znowu po podobnym czasie komputer się zatrzymał tym razem wskazując causedByDriver: ntoskrnl.exe

 

Trochę nie mam pomysłu co bym mógł dalej zrobić. Osobiście mi to wygląda na sterownik chipsetu aczkolwiek pobrałem narzędzie Intel Driver Update Utility i nie pokazywało, że coś wymaga aktualizacji. Możliwe, że to wina sterownika BIOS.

 

Nie wykluczyłem jeszcze problemów sprzętowych aczkolwiek w mojej opinii jest to bardziej problem software'owy stąd umieściłem temat w tym dziale, jeżeli się mylę to przepraszam.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc w określeniu przyczyny błędu oraz chętnie zamieszczę informacje które pominąłem a mogą być istotne dla potencjalnej osoby chcącej pomóc.

 

*Jako, że nie mam uprawnień do dodawania plików z rozszerzeniem *.dmp, a w mojej opinii są one istotne aby pomóc, załączam osobno: https://files.fm/u/zmuqw4cq

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

Z powodu jednego bsoda (...)

w zasadzie to dwóch, z rzędu, w krótkim odstępie czasu, po czystej instalacji systemu. Tym bardziej, że użyłem narzędzia "driver verifier" (po napisaniu w/w posta) które "obciąża" nie-microsoftowe sterowniki i błąd wyświetlał się cały czas, w zasadzie w pętli uniemożliwiającej uruchomienie komputera (musiałem użyć trybu recovery żeby przez konsole zmienić boot mode narzędzia na resetonbootfail). To jednoznacznie dowodzi tego, że istnieje sterownik (tudzież ich grupa) który powoduje w/w problem dlatego zdecydowałem się skonsultować i nie rozumiem dlaczego miałby to być żart.

Odnośnik do komentarza

Walczę z tym cały weekend i już mi to wychodzi bokiem. Wydałem ponad 4700 na używanego lapka i nie mogę nawet nic zrobić bo mi lecą errory cały czas. Napisałem do "Tech Asisst 101", że im zapłacę za pomoc jak się zgodzą paypalem. Jak chciałbyś mi również pomóc to prowadzi mnie jeszcze ktoś na drugim forum (stworzyłem posta tylko tu i tam, nigdzie więcej): http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-3721515/error-bsod-irql-equall-ntoskrnl-exe.html#21044513

 

*Wszystkie aktualizacje windowsowe były pobrane za pierwszym razem [czyli gdy poleciały pierwsze dwa blue screeny] (przy pierwszej reinstalacji windowsa - teraz nie są, ale mogę spróbować może faktycznie coś w tym kierunku). Na razie memtest zrobił 3.5 cykle (75% w czwartym) i było 0 blędów. Kolejne cztery rundy odpale jak mi się ostudzi komp bo pod koniec już się gotował.

Odnośnik do komentarza

Przecież o to chodzi, żeby skany były na rozgrzanym sprzęcie, bo wtedy (jeśli w ogóle) najczęściej pojawiają się błędy, mimo wszystko w nowych kościach ram uszkodzone bloki to rzadkość. I objawy by były zupełnie inne. 

Te bsody nie mają stricte powiązania z jakimś sterownikami firm trzecich, a to oznacza, że przyczyna może być wszędzie. Dlatego trzeba robić rutynowe czynności - pobrać wszystkie aktualizacje, uaktualnić bios i sterowniki. 

 

No i jeśli mogę zasugerować - to odradzałbym jakąkolwiek płatną pomoc. Zwłaszcza od nich, dziwne, żeby płacić komuś kto defacto sprawił Ci te problemy. Tylko wspierasz taki proceder. 

 

Jeżeli zrobiłeś już wymienione czynności - to mogę poczytać w necie czy takie błędy na tego typu sprzęcie już się pojawiały...

Odnośnik do komentarza

 

pobrać wszystkie aktualizacje, uaktualnić bios i sterowniki.

- Zainstalowałem wszystkie dostępny windows update'y (aż do komunikatu "Wszystko jest aktualne").

- Uaktualniłem sterowniki przez device managera (tylko sterownik od dźwięku potrzebował aktualizacji) + ściągnąłem program slimdriver wykrył nieaktualne sterowniki od:

      - grafiki zintegrowanej i dedykowanej

      - kontroler hosta intel ® Serial IO I2C - A160 i A161

      - intel management interface

      - intel dynamic platform and thermal framework

<zaktualizowałem wszystkie - nie pomogło>

- Uaktualniłem bios do najnowszej wersji http://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsdt1/product-support/product/xps-15-9550-laptop/drivers

 

Po ok 4h godzinach, kolejny BSOD (dump): https://files.fm/u/dd5yzwqc

 

Kompletny brak pomysłu i nadziei co dalej.

Odnośnik do komentarza

Daj cały zrzut pamięci, a nie jakieś tekstowe śmieci...

Nie, nie zrozumieliśmy się. 

 

Na początek czysty system + wszystkie aktualizacje. Żadnych sterowników nie aktualizuj. Aktualizacja sterowników to krok, gdyby już na tym etapie były problemy. Muszę być całkowicie pewny, że problem występuje mimo wszystko. Wcześniej co prawda wspomniałem, że wydaje się, ze bsody nie dotyczą sterowników firm trzecich, ale mimo wszystko muszę to sprawdzić. 

 

Zobaczę w necie czy ktoś już miał taką sytuację z tym lapkiem.

Odnośnik do komentarza
Daj cały zrzut pamięci

Sorry, pomyliłem się. Pełne dwa ostatnie dumpy

Na początek czysty system + wszystkie aktualizacje.

Jest czysty system, są wszystkie aktualizację windows.

Żadnych sterowników nie aktualizuj.

nic więcej nie robiłem. Zainstalowałem tylko dwa niezbędne sterowniki od wifi oraz PCIe SSD f6flpy-x64

 

Gościu z tamtego forum puścił te dumpy przez debugger i wyszło: Probably caused by: memory_corruption (Process: mysqld.exe)

Dlaczego mysql miałby spowodować blue-screena,  tym bardziej, że przy pierwszych errorach nie zdążyłem nawet go jeszcze zainstalować i tak już leciały błędy

 

Nie istotne, zostawię lapa na noc na czystym systemie i dam znać jutro rano czy poszedł błąd czy nie

Odnośnik do komentarza

ok wstawiam komplet wszystkiego o co prosiłeś.

 

1.) Wczoraj zainstalowałem windowsa jeszcze raz i uaktualniłem system przez windows update.

2.) Zostawiłem komputer na ponad 10 h z jakimś nie obciążającym taskiem w tle. Nie było do tej pory żadnego blue screena (wcześniej instalowałem sterowniki przez ten ich program "SuportAssist" może to on doinstalował coś wątpliwego)

 

 

odpal test na ok 20 minut

 

Domyślam się, że chodziło o test procesora, nawet nie zaczął, zbyt nagrzany. Dołączyłem screenshota.

 

Zamieść też info z HWInfo

Dałem tylko podsumowanie, ale jak będzie trzeba więcej to napisz co konkretnie byś potrzebował to wytnę i wkleję do posta

Jeżeli laptop będzie miał więcej niż jedną kość RAM - to wyjmij, zostawiając tylko jedną. 

Na razie nie chciałbym tego robić, ponieważ, jak nie uda nam się określić co jest przyczyną to korzystam z prawa do zwrotu towaru i odsyłam go z powrotem (bo był kupiony na odległość).

Odnośnik do komentarza

Jest bardzo źle, w ogóle nie działa Ci chłodzenie, podejrzewam, że wiatrak w ogóle się nie kręci - być może jest zanieczyszczona ta kratka, gdzie uchodzi rozgrzane powietrze, ale strzelam na usterkę wiatraka. Spróbuj oczyścić to ujście, możesz się posłużyć odkurzaczem - z tym, że bardzo, bardzo delikatnie. Nie przykładaj nigdy dyszy odkurzacza od razu do tej kratki - tylko powoli ją zbliżaj, tak, żeby wiatrak się rozkręcił, sam musisz wyczuć - zwłaszcza, że przy bardzo wysokich obrotach będzie wydawał już głośne dźwięki. 

Zwróć też uwagę czy wiatrak w ogóle hałasuje, czy go słychać. Przyłóż rękę do tego wylotu i napisz czy czujesz silny strumień ciepła, jeżeli nie jest on intensywny - to potwierdza moją diagnozę. Na takim lapku nie zagrasz w żadną gierkę, mogą być ściny nawet przy oglądaniu filmu. Jest bezużyteczny. Co prawda wydaje mi się, że nie wiąże się to bezpośrednio z bsodem, ale to drugi fundamentalny problem.

 

Bez jego usunięcia nawet nie ma co iść dalej.  

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...