Skocz do zawartości

BSOD przy rozruchu systemu


Admixon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien problem, który postaram się opisać jak najlepiej potrafię. Z góry uprzedzam, że w sprawach komputerowych jestem zielony.

 

Od jakiegoś czasu mam problem z komputerem, ponieważ bardzo często podczas rozruchu wywala mi blue screen po logo Windowsa. Później komputer się restartuje i zaczynają się najlepsze akcje.

Pojawia się program do przywracania systemu i jak wcześniej po udanej naprawie komputer się normalnie ładował tak teraz program do przywracania systemu najzwyczajniej w świecie przestaje działać po kilku minutach i zostawia mnie z opcją "Nie wysyłaj", po kliknięciu której jedyne co widzę to kursor i jakąś tapetkę i nic więcej więc jestem zmuszony wyłączyć komputer na siłę (przytrzymując przycisk rozruchu). Po ponownym uruchomieniu pojawia się logo Windows z napisem, lecz po tym jedyne co widzę to kursor na czarnym tle w bardzo niskiej rozdzielczości. Czekanie w nieskończoność aż coś się pojawi i wyłączanie na siłę. Po kolejnym rozruchu zwykle komputer wczytywał się normalnie ale dzisiaj postanowiłem coś sprawdzić. Pomyślałem, że problem z uruchamianiem może być związany z aplikacjami, które wcześniej normalnie się uruchamiały razem z systemem, lecz ja niektóre wyłączyłem (jak program od drukarki), bo mi przeszkadzały. Komputer się zapytał czy chcę go ponownie uruchomić więc się zgodziłem. I to był błąd. Znowu wywaliło mi BS tylko ten był jakiś inny - momentalnie się wyłączył (nawet nie zrobiłem zrobić zdjęcia) i zrestartował mi komputer. Później już była znana próba naprawy systemu, która zakończyła się tak jak zwykle. Po ponownym rozruchu nie dostałem zaś czarnego ekranu z kursorem, lecz przywitał mnie ekran logowania (to coś nowego) po zalogowaniu się jedyne co widziałem przez kilka minut to napis "Zapraszamy" i wyłączyłem znowu. Po kolejnym uruchomieniu przywitało mnie logo Windowsa z napisem i tyle - żadnego ekranu logowania, przywracania systemu nic (zawiesił się). Wyczytałem w internecie żeby zrobić "czysty start" z poziomu trybu awaryjnego lecz tu się pojawił kolejny problem. Tryb awaryjny najzwyczajniej nie chciał się wczytać. Zatrzymało się na jakichś driverach i amen. Znowu restart na siłę, znowu tylko logo Windowsa, tryb awaryjny nie działa -  wyłączyłem komputer i poczekałem ok. 5 minut. Odpalam i znowu logo Windowsa. Pełen nerwów, że komputer do naprawy, że nie zrobiłem backupu plików wyszedłem z pokoju. Mówię do mojej mamy, że komputer do naprawy trzeba dać i w tym momencie jak to mówiłem, kątem oka zobaczyłem logowanie do sytemu. Zalogowałem się - działa. Z ciekawości wszedłem do msconfig w zakładkę Uruchamianie i widzę, że system odznaczył mi te aplikacje, które przed całą zabawą zaznaczyłem.

 

Odkąd pojawiają mi się te BSy nie wyłączam komputera tylko go usypiam jednak jakoś na początku maja miałem wyjazd za granicę i musiałem go wyłączyć więc ok. 7 dni był wyłączony. Co ciekawe po powrocie uruchomił się bez żadnych problemów.

 

Po pierwszym BSie postanowiłem sprawdzić styki ale wszystko było ok.

 

Dołączam załącznik ze zdjęciem BSa, który zawsze się pojawia.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Kurczę, a ja tu żadnego załącznika nie widzę... Coś ci chyba nie wyszło, lepiej może opisz co tam wyświetla.

 

Niemniej po takich cyrkach, choć to oczywiście trochę wróżenie z fusów bo o swoim komputerze nie napisałeś nic, podejrzewam sprzęt. Może na dobry początek sprawdź dysk twardy. Najlepiej po prostu przełóż z innego komputera działający dysk z systemem. Albo chociaż uruchom jakiś program diagnostyczny (setki porad, nie tylko na tym forum). Jak dla laika, to może CrystalDiskInfo?

Problemów może być wiele, na przykład fiksująca pamięć. Też można to sprawdzić. Ale musisz albo tą wiedzę mozolnie zdobyć sam, albo jeśli nie czujesz się na siłach - oddać kompa fachowcowi i to niekoniecznie z serwisu. Może jakiś znajomy? Bo czasu trochę taka diagnostyka ci zajmie...

 

Z drugiej strony może panikuję... ;) Próbowałeś zwyczajnie postawić system od nowa? Może masz fabryczne przywracanie systemu, jeśli to stosunkowo nowy laptop? (o ile to laptop)  :D, wraz ze sterownikami?

I może to rzeczywiście sterowniki? Potrafią skutecznie rozwalić start systemu. Może sam do tego doprowadziłeś, wyłączając jakieś niezbędne usługi czy sterowniki (bo ci przeszkadzały)?  :confused:  Podłączałeś jakiś nowy sprzęt? Pozbyłeś się starego?

 

Skoro komp w końcu cudownie ozdrowiał, może akurat na Boże Ciało  :lol:, to najwyraźniej nie ma sensu rozkminiać tematu, póki się nie powtórzy. Najpewniej Windows dokonał autonaprawy, ściągnął i odtworzył potrzebne mu sterowniki. Co mu konkretnie wadziło lub dalej wadzi, to możesz sprawdzić w podglądzie zdarzeń i menadżerze urządzeń. BSOD oczywiście też jest jakąś wskazówką. Tylko trzeba go jeszccze zobaczyć... :P

 

PS. Piszę trochę chaotycznie bo słoneczko chyba przepaliło mi dzisiaj mózg. Spaliłem się jak głupi w robocie i na rowerze. Więc mogę trochę gadać od rzeczy...

Wybacz ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...