Skocz do zawartości

Jak aktualizuje się BIOS?


Black

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A może powiesz coś wiecej, jak to się robi? Ja nigdy nie miałem z tym (aktualizacją BIOS-u) żadnej styczności, więc nawet nie wiem, za co się zabrać. A to, że powiedziałeś, iż nie jest to trudne - nic mi nie mówi.

Musisz znaleźć BIOS do swojej mobo. Sam typ nie wystarczy. Na płycie powinien być napis "rev. 01", "rev. 2.7" czy coś podobnego. W opisie pliku powinno być cos podobnego. jeżeli zastosujesz BIOS do tego samego typu płyty, ale innej "revision", to najprawdopodobniej płyta potem już nie wstanie.

Razem z BIOSem powinien być program do flashowania BIOSu. Jeżeli w paczce go nie ma, ściągamy ten program ze strony producenta BIOSu.

Nagrywamy to wszystko na bootowalną płytę CD, odpalamy kompa, uruchamiamy program do flashowania.

Przed wgraniem nowego BIOSU dobrze jest zrobić kopię zapasową aktualnego. Może się przydać w przypadku nieudanego flashowania.

Odnośnik do komentarza

Nie sądzę aby była konieczność "wyważania otwartych drzwi" w postaci tutoriala, do każdej płyty jest dołączona instrukcja, (jeśli takiej nie ma to można sobie pobrać w formacie PDF z strony producenta płyty) przeczytać akapit traktujący o tym i wybrać dogodną dla siebie metodę.

 

@mieszek -

Musisz znaleźć BIOS do swojej mobo. Sam typ nie wystarczy. Na płycie powinien być napis "rev. 01", "rev. 2.7" czy coś podobnego.
rewizje owszem ale nie w wypadku płyt asusa, nie zaciemniaj więc obrazu.

 

@Black - pobierasz plik biosu, możesz nawet na dysk, możesz nagrać na cd, możesz na pendraka (pendrak w formacie fat 16/12) , przy starcie wciskasz alt-f2 wybierasz napęd/dysk na którym jest ściągnięty plik wybierasz go i tyle. Opis dokładny jak, pisałem jest w manualu.

Odnośnik do komentarza

@mieszek

 

Mobo?

 

 

@Tyrol

 

Tak, moja płyta to Asus M2N-SLI Deluxe.

Szkoda, że instrukcja jest po angielsku... :P Ale poszukam u siebie, bo też powinienem ją mieć, chociaż wątpię, żeby była po polsku.

 

 

@marekW

 

Mówisz, że "przy starcie" mam wcisnąć Alt+F2. Przy starcie systemu mam rozumieć?

 

PS: Jestem laikiem w tych sprawach. :)

Odnośnik do komentarza

A powiedzcie mi, czy zaktualizowaniue BIOS-u może pozytywnie wpłynąć na wydajność komputera? Czy aktualizację BIOS-u trzeba po prostu zrobić, kiedy chce się wymienić procesor na nowszy, ale jego aktualizacja nie wpływa w żaden sposób na wydajność komputera, kiedy nie wymieniamy procesora?

Odnośnik do komentarza

Jak aktualizuje się BIOS? Czy zrobi ktoś poradnik/tutorial, jak to się robi?

 

Po pierwsze trzeba zadać pytanie: Do czego ci ta aktualizacja biosu jest potrzebna? Czy tak samo z siebie z nudów, aby mieć wyższy numerek? Czy masz problemy ze sprzętem które zostały wyeliminowane w nowszym biosie( potwierdzone Changelog). Jeśli to pierwsze, to odradzam aktualizacje.

Odnośnik do komentarza

Bardok. (przypadkiem nie Bardock?)

Czy tak samo z siebie z nudów, aby mieć wyższy numerek?
Producent nigdy nie wypuszcza nowych biosów dla znudzonych userów, każdy nowy bios coś dodaje, i to nie tylko kompatybilność sprzętową w kwestii procka czy pamięci. Jeśli go wypuścił znaczy w jakimś celu, nawet w takim, którego nie ma sensu opisywać.
Odnośnik do komentarza

Bardok. (przypadkiem nie Bardock?)

 

Jeśli mnie kojarzysz z jakąś osoba to na pewno nią nie jestem. Moim zdaniem po tych słowach "BIOS-u może pozytywnie wpłynąć na wydajność komputera" autor myśli że aktualizacja biosu doda wydajności komputerowi, a tak raczej się nie stanie. Myślę że tu może być więcej szkód niż pożytku.

Odnośnik do komentarza

Jak aktualizuje się BIOS? Czy zrobi ktoś poradnik/tutorial, jak to się robi?

Faktycznie przydał by się i taki poradnik - postaram sie coś sklecić w wolnej chwili

 

Nie sądzę aby była konieczność "wyważania otwartych drzwi" w postaci tutoriala, do każdej płyty jest dołączona instrukcja, (jeśli takiej nie ma to można sobie pobrać w formacie PDF z strony producenta płyty) przeczytać akapit traktujący o tym i wybrać dogodną dla siebie metodę.

 

@mieszek - rewizje owszem ale nie w wypadku płyt asusa, nie zaciemniaj więc obrazu.

 

@Black - pobierasz plik biosu, możesz nawet na dysk, możesz nagrać na cd, możesz na pendraka (pendrak w formacie fat 16/12) , przy starcie wciskasz alt-f2 wybierasz napęd/dysk na którym jest ściągnięty plik wybierasz go i tyle. Opis dokładny jak, pisałem jest w manualu.

Panie marekW do każdej płyty jest dołączona instrukcja ale nie każdej instrukcji jest opisane jak upgradować BIOS a już o języku Polskim w instrukcjach do płyt głównych nie wspomnę. Osobiście nie spotkałem się aby instrukcja do płyty głównej była napisana w języku Polskim.

 

 

A powiedzcie mi, czy zaktualizowaniue BIOS-u może pozytywnie wpłynąć na wydajność komputera? Czy aktualizację BIOS-u trzeba po prostu zrobić, kiedy chce się wymienić procesor na nowszy, ale jego aktualizacja nie wpływa w żaden sposób na wydajność komputera, kiedy nie wymieniamy procesora?

Aktualizacje są po to aby usuwać wykryte błędy i ewentualnie dokonfigurować nowe urządzenia które zostały wydane po napisaniu biosu a maja możliwość współpracy z daną płytą główną. ALE NIE ZAWSZE TAK JEST. Z własnego doświadczenia wiem, że jak coś napiszą w biosie aby coś zaczęła współpracować to cos innego pogorszą lub zepsują. Ja parę lat wstecz musiałem upgradować płytę ASUS P2BX gdyż nie obsługiwała dysków twardych powyżej 10GB. Po takim upgradzie dyski faktycznie były wykrywane ale natomiast w głośnikach było słychać pykanie bez względu jaką kartę dźwiękowa się zastosowało. A więc coś za coś.

 

Po pierwsze trzeba zadać pytanie: Do czego ci ta aktualizacja biosu jest potrzebna? Czy tak samo z siebie z nudów, aby mieć wyższy numerek? Czy masz problemy ze sprzętem które zostały wyeliminowane w nowszym biosie( potwierdzone Changelog). Jeśli to pierwsze, to odradzam aktualizacje.

Tu się zgodzę w 100% jeżeli nie musisz to nie upgraduj.

 

Bardok. (przypadkiem nie Bardock?)

Producent nigdy nie wypuszcza nowych biosów dla znudzonych userów, każdy nowy bios coś dodaje, i to nie tylko kompatybilność sprzętową w kwestii procka czy pamięci. Jeśli go wypuścił znaczy w jakimś celu, nawet w takim, którego nie ma sensu opisywać.

Życzę powodzenia Panie marekW w aktualizacjach BIOSU. wspomnę dodatkowo o płytach ASUSA do kytórych w latach 2008 jak dobrze pamiętam był wypuszczony nie kompletny BIOS zamieszczony na stronie producenta. Osoby które zaktualizowały go miały tylko jedna możliwość - SERWIS w którym zmieniano bios na wersje działającą ( oczywiście usługa odpłatna 50- 100zł zależnie od serwisu) , lub ryzykować i podmieniać na innej takiej samej płycie głównej biosu i go nadpisywać.

 

 

Black - o ile mnie pamięć nie myli w swoim innym temacie podnosiłeś problem wymiany procka, chyba tam napisane było o konieczności aktualizacji biosu, więc nie rozumiem skąd dalsze pytania o tą oczywistą oczywistość.

Ten post nic nie wnosi w temat a mam wrażenie jak wiele innych które przeczytałem, że służy on nabijaniu sobie punktów.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...