Skocz do zawartości

Przenoszenie XP Pro SP3 OEM na inny sprzęt


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Ale nie chce stracic dobrego legalnego systemu.

A dlaczego masz stracić? Licencja OEM dotyczy jednego stanowiska. Nawet jeśli kupiłeś kompa, z zainstalowanym Windowsem, który Microsoft przypisywał do płyty w myśl kretyńskich licencji, to - masz prawo zmienić płyte głowną. A jak zmienisz płyte głowną, niejako zmieniasz cały konfig kompa. Prawda? = Prawda.

Natomiast jeśli zainstalujesz Windowsa na nowym kompie, a ten stary pójdzie do lamusa (nie będziesz go używał) - nie łamiesz warunków licencji. Jeden komputer - jeden system.

 

pomysł z przeniesieniem instalacji na inna konfguracje nie jest dobry ponieważ system jest przypasoawny sterownikami do określonych podzespołow komputera. Dlatego nawet gdybyś przezucił obraz na nowy dysk nie zagra. Nie te sterowniki. Tylko o to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza

A dlaczego masz stracić? Licencja OEM dotyczy jednego stanowiska. Nawet jeśli kupiłeś kompa, z zainstalowanym Windowsem, który Microsoft przypisywał do płyty w myśl kretyńskich licencji, to - masz prawo zmienić płyte głowną. A jak zmienisz płyte głowną, niejako zmieniasz cały konfig kompa. Prawda? = Prawda.

Natomiast jeśli zainstalujesz Windowsa na nowym kompie, a ten stary pójdzie do lamusa (nie będziesz go używał) - nie łamiesz warunków licencji. Jeden komputer - jeden system.

 

pomysł z przeniesieniem instalacji na inna konfguracje nie jest dobry ponieważ system jest przypasoawny sterownikami do określonych podzespołow komputera. Dlatego nawet gdybyś przezucił obraz na nowy dysk nie zagra. Nie te sterowniki. Tylko o to mi chodziło.

 

Super, o to chodzilo. Jest gdzies jakas dobra strona jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza

Pozwolę sobie zacytować:

 

Prawa wynikające z Umowy Licencyjnej Użytkownika Oprogramowania (EULA) są przyznawane użytkownikowi przez firmę typu System Builder i odnoszą się do komputera, z którym licencja została pierwotnie przekazana. Firma typu System Builder ma obowiązek świadczyć pomoc techniczną w ramach licencji na oryginalnym komputerze. Przeniesienie licencji na inny komputer nakładałoby na niego ten obowiązek w odniesieniu do komputera, który został wyprodukowany przez innego producenta. To jeden z głównych powodów, dla których licencja OEM System Builder nie może być przenoszona. Krótko mówiąc, oprogramowanie w wersji OEM jest "przywiązane" do oryginalnego systemu komputerowego, na którym zostało zainstalowane.

 

Można jednak przekazać innemu użytkownikowi cały komputer wraz z prawami wynikającymi z licencji na oprogramowanie. Wraz z komputerem przekazywanym nowemu użytkownikowi należy przekazać oryginalne nośniki z oprogramowaniem, instrukcje obsługi (o ile zostały dostarczone) i Certyfikat Autentyczności (COA). Zaleca się także przekazanie oryginalnej faktury zakupu lub paragonu. Dotychczasowy użytkownik przekazywanego komputera nie może zachować żadnych kopii oprogramowania.

https://www.microsoft.com/poland/licencje/programy/oem.aspx

 

W myśl tego OEM jest przywiązany do płyty głównej.

Odnośnik do komentarza
W myśl tego OEM jest przywiązany do płyty głównej.

 

Dawid, ja wiem że bardzo lubisz posiłkować się wszelkimi Wikipediami, licencjami, przepisami, itd, itp. Tylko miej świadomość, że ten zapis w licencji ma się nijak do rzeczywistość. Są setki klientów. którzy posiadają system na płytce z licencją OEM i którzy zmienili płytę główną i dalej korzystają z tego samego systemu. Sam mam takiego XP i bez problemu instalować go moge na róznych maszynkach. Oczywiście pod warunkiem, że jest to jedna maszyna. No chyba, że ja mam jakiegoś specjalnego OEMa :D

 

Krótko mówiąc, oprogramowanie w wersji OEM jest "przywiązane" do oryginalnego systemu komputerowego, na którym zostało zainstalowane.

Bzdura wierutna, która poległa w gruzach rzeczywistości. Setki, tysiące, miliony aktywacji przez telefon. Gość kupił system i komputer i po roku padła mu płyta i co biedak ma zrobić? Kupił nową i zainstalował, ale nie chciał mu sie aktywować. To zadzwonił wyjasnił i aktywowali. Nie ma znaczenia czy Vista czy XP. Ma licencje ma dowód zakupu (następna bzdura, trzymać fakture od XP dożywotnio w szafie) ....na upartego mozna. Na upartego wszystko mozna. Można zrobić system, który nie bedzie wymagał aktywacji w ogóle.

I dalej będzie legalny.

Odnośnik do komentarza

Dawid, ja wiem że bardzo lubisz posiłkować się wszelkimi Wikipediami, licencjami, przepisami, itd, itp. Tylko miej świadomość, że ten zapis w licencji ma się nijak do rzeczywistość. Są setki klientów. którzy posiadają system na płytce z licencją OEM i którzy zmienili płytę główną i dalej korzystają z tego samego systemu. Sam mam takiego XP i bez problemu instalować go moge na róznych maszynkach. Oczywiście pod warunkiem, że jest to jedna maszyna. No chyba, że ja mam jakiegoś specjalnego OEMa :D

 

 

Bzdura wierutna, która poległa w gruzach rzeczywistości. Setki, tysiące, miliony aktywacji przez telefon. Gość kupił system i komputer i po roku padła mu płyta i co biedak ma zrobić? Kupił nową i zainstalował, ale nie chciał mu sie aktywować. To zadzwonił wyjasnił i aktywowali. Nie ma znaczenia czy Vista czy XP. Ma licencje ma dowód zakupu (następna bzdura, trzymać fakture od XP dożywotnio w szafie) ....na upartego mozna. Na upartego wszystko mozna. Można zrobić system, który nie bedzie wymagał aktywacji w ogóle.

I dalej będzie legalny.

No dobrze, ale ja nie mam zadnej plytki instalacyjnej, rachunku, faktury, licencji ani dowodu zakupu. Wiem ze troche bije piane bo moglbym to zalatwic bez zabierania Wam czasu. Systemow i lekarstw jest w Sieci bardzo wiele. Rozumiem tecniczny aspekt, sterowniki odpowiadajace profilowi sprzetowemu, i zadnych kombinacji. Natomiast mam taki sposob myslenia jak Belfegor. Jezeli strace komputer to dlaczego mam tracic System? za ktory tez zaplacilem? No tak to sa dywagacje a Microsoft tez musial budowac taki rodzaj licencji w oparciu o logike.

Odnośnik do komentarza

Nie będę się wdawał w dyskusję licencyjną, chociaż pamiętam sprzedaż systemów OEM dodawanych do myszki :D i też był legalny.

Co do przeniesienia, owszem również zalecam mimo wszystko postawienie sys od nowa, ale od biedy można przed zrobieniem klona odinstalować kontrolery dysku i potem takiego klona (zrobionego np acronisem) postawić na nowym sprzęcie, po którymś restarcie system sam sobie dogra drivery kontrolera.

Odnośnik do komentarza
No dobrze, ale ja nie mam zadnej plytki instalacyjnej, rachunku, faktury, licencji ani dowodu zakupu.

 

To znaczy, że jesteś pan pirat, kolego kaczakk :lol:

Ale w myśl tej samej licencji masz prawo posiadać nośnik instalacyjny systemu. Fajne co :lol:

A jak instalujesz system? Z Recovery? Jeśli z Recovery to zrób kopie tej partycji na płytce i z niej zainstaluj na nowym kompie.

Odnośnik do komentarza

To znaczy, że jesteś pan pirat, kolego kaczakk :lol:

Ale w myśl tej samej licencji masz prawo posiadać nośnik instalacyjny systemu. Fajne co :lol:

A jak instalujesz system? Z Recovery? Jeśli z Recovery to zrób kopie tej partycji na płytce i z niej zainstaluj na nowym kompie.

Nawet nie wiedzielem, ze jestem. Nonsensy licencyjne. Dzieki za podpowiedz.

Odnośnik do komentarza

Dawid, ja wiem że bardzo lubisz posiłkować się wszelkimi Wikipediami, licencjami, przepisami, itd, itp. Tylko miej świadomość, że ten zapis w licencji ma się nijak do rzeczywistość. Są setki klientów. którzy posiadają system na płytce z licencją OEM i którzy zmienili płytę główną i dalej korzystają z tego samego systemu. Sam mam takiego XP i bez problemu instalować go moge na róznych maszynkach. Oczywiście pod warunkiem, że jest to jedna maszyna. No chyba, że ja mam jakiegoś specjalnego OEMa

To z czego mam korzystać, przy próbie dotarcia do zasad licencji, jak nie tekstu autorstwa producenta oprogramowania i autora tej licencji?

System w wersji OEM jest "przywiązany" do sprzętu.

 

Jak to mówi mój kolega: "wszystko się da, ale nie wszystko można." :)

Odnośnik do komentarza

Belfegor

 

Jeśli płyta główna się zjarała to można wymienić płytę główną i system będzie legalny.

Jeśli płyta główna została zmieniona tylko dla tego że komp sie zestarzał to system wg M$ już nie jest legalny. (To że sobie wymienisz płytę i aktywacja pójdzie bez problemy oraz bedziesz mogl pobierać aktualizacje nie znaczy że masz system legalnie).

 

Zamieszczam 2 fragmenty z mojego poradnika dotyczace legalnosci windowsa

 

Co w wypadku kiedy licencje OEM posiada osoba na starym komputerze a kupi sobie nowy a tamten komputer idzie na śmietnik?? Co należy zrobić aby licencja OEM legalnie była teraz przypisana do nowego komputera?? czy takie przypisanie licencji jest darmowe?? Czy po kontakcie w takiej sprawie z MS dostanie się jakiś papier, że ta licencja jest juz przepisana do innego komputera czy jak??

odp. M$

Oprogramowanie Windows Vista w wersji OEM jest licencjonowane jako integralna część komputera, z którym zostało nabyte lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja, co ma swoje odzwierciedlenie w postanowieniach umowy licencyjnej użytkownika końcowego.

Cytat:

"Licencja oprogramowania jest trwale przypisana do urządzenia, z którym zostało zakupione oprogramowanie. Urządzenie to jest "licencjonowanym urządzeniem". Partycja sprzętowa jest uznawana za osobne urządzenie."

oraz

"Mogą Państwo zainstalować jedną kopię oprogramowania na licencjonowanym urządzeniu. Nie mogą Państwo używać oprogramowania na jakimkolwiek innym urządzeniu."

 

Postanowienie to określa zakaz przenoszenia oprogramowania na inne jednostki, jak również obowiązek wykorzystywania takiego oprogramowania wyłącznie na tym samym komputerze, z którym zostało ono nabyte, lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja.

Firma Microsoft przyjęła tu dosyć liberalną interpretację omawianego zagadnienia (chodzi o pytanie, kiedy oprogramowanie jest nadal wykorzystywane na tym samym komputerze; czy jeśli zmienimy stopniowo wszystkie elementy komputera, to jest to ciągle ten sam komputer?). W świetle liberalnej i prokonsumenckiej interpretacji przyjętej przez Microsoft, wymiana większości jego części nie jest rozumiana jako wymiana komputera (sprzętu) i nie powoduje utraty licencji.

Granicą modernizacji komputera jest jedynie wymiana płyty głównej, (która jest podstawowym elementem systemu) , co oznacza, że tylko wymiana tej części powoduje niemożność wykorzystywania oprogramowania na zmienionym komputerze.

Jeżeli jednak wymiana płyty głównej następuje na skutek uszkodzenia, licencja na oprogramowanie nie wygasa, należy tylko w ramach aktywacji telefonicznej potwierdzić fakt wymiany. Aby skontaktować się a Działem Aktywacji należy zadzwonić na jeden z poniższych numerów:

tel. 0-801 308 801 (wew. 1) lub (0-22) 5941999 (wew. 1)

Aby połączyć się z konsultantem należy przeczekać automatyczną wiadomość odtwarzaną przez system.

Dział aktywacji przyjmuje zgłoszenia telefoniczne od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8.00 do 22.00.

 

Co należy spełnić aby system uznać za legalny?

odp M$:

Elementami świadczącymi o legalności oprogramowania są:

1. Umowa licencyjna, (jeżeli została dostarczona w formie papierowej);

2. Certyfikat autentyczności COA;

3. Oryginalny nośnik;

4. Oryginalny podręcznik użytkownika, (jeżeli został dostarczony łącznie z oprogramowaniem).

Dodatkowym dokumentem mogącym świadczyć o legalności oprogramowania jest dokument zakupu (faktura, rachunek, paragon, umowa kupna-sprzedaży, itp.).

W przypadku oprogramowania OEM certyfikat autentyczności COA jest niezbędny, niezależnie od pozostałych elementów.

Zalecamy posiadanie minimum 2 - 3 z wymienionych wyżej atrybutów legalności. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn użytkownik nie posiada minimum dokumentacji wymienionej powyżej, wówczas każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, przez organy do tego uprawnione na podstawie towarzyszących mu okoliczności. Dotyczy to wyłącznie licencji pojedynczych - FPP i OEM.

Dodatkowe informacje na temat legalności oprogramowania można znaleźć na stronie http://www.microsoft.com/poland/piratnie/.

 

 

Na przyszłość pytajcie się o takie rzeczy u źródła czyli u M$

Kontakt z MS:

pomoc@microsoft.com

Odnośnik do komentarza
Belfegor

 

Jeśli płyta główna się zjarała to można wymienić płytę główną i system będzie legalny.

Jeśli płyta główna została zmieniona tylko dla tego że komp sie zestarzał to system wg M$ już nie jest legalny. (To że sobie wymienisz płytę i aktywacja pójdzie bez problemy oraz bedziesz mogl pobierać aktualizacje nie znaczy że masz system legalnie).

 

Zamieszczam 2 fragmenty z mojego poradnika dotyczace legalnosci windowsa

 

Rafcio, ale ja doskonale znam treść licencji MS. Pisałem o tym w poscie nr4. Co dalej nie zmienia faktu że licencja jest, a właściwie była kretyńsko stworzona. I dość szybko MS zmienił ten zapis po licznych protestach użytkowników.

 

Jeżeli jednak wymiana płyty głównej następuje na skutek uszkodzenia, licencja na oprogramowanie nie wygasa, należy tylko w ramach aktywacji telefonicznej potwierdzić fakt wymiany.

 

A teraz należy podać instrukcje jak uszkodzić płytę główna i po kłopocie. Jesteśmy wtedy bardzo legalni. Legalni do bólu.

Odnośnik do komentarza

Biznes to biznes nic na to nie poradzisz, firmy piszą umowy tak, żeby było im wygodnie i mieli jak najwięcej z tego kasy.

To zagadnienie /legalnosci OEM/ zaczyna graniczyc z filozofia. Werbalizujac to OS jest "przywiazany" do plyty glownej a jezeli ta sie zepsuje to wystarcza telefon do Microsoftu, zgloszenie awarii, powtorna legalizacja tym razem juz "nowej" plyty i po problemie.

A ja dostalem kompa /niemlodego/ w idealnym stanie od wlasciciela firmy ktory go nabyl oficjalnie, a wraz z uplywem czasu dukumentacje, CD, klucze - zagubil, i nikt go nigdy o to nie pytal. To teraz jestem po jasnej czy ciemnej stronie mocy? Dlaczego mialby nie miec prawa oddac komus uzywanego komputera???

Odnośnik do komentarza
A ja dostalem kompa /niemlodego/ w idealnym stanie od wlasciciela firmy ktory go nabyl oficjalnie, a wraz z uplywem czasu dukumentacje, CD, klucze - zagubil, i nikt go nigdy o to nie pytal. To teraz jestem po jasnej czy ciemnej stronie mocy? Dlaczego mialby nie miec prawa oddac komus uzywanego komputera???

 

W swietle prawa jesteś piratem. Nie masz licencji, dowodu zakupu.....co do klucza to masz go w systemie. W każdej chwili możesz go wyciągnać i spisać. Możesz też pożyczyć od kogoś nosnik wgrać system i zmienić klucz produktu na swój. I takie postępowanie też jest legalne = dopuszczone przez MS. Ale ciągle nie masz dowodu zakupu i stosownej licencji. Czyli kończąc mój wywód - ciągle jesteś nielegalny ale z prawdziwym Windowsem.

Na Twoim miejscu bym instalował i gwizdał na wszystko. Gdyby chcieli sprawdzić wszystkich użytkowników pod kątem dowodów zakupu systemu musieliby pół Polski ukarać. Nie ma na to sił i środków. Nie ma ochoty. Nie ma żadnej woli politycznej.

Tak więc kolego kaczakk, instalujecie system i nie bójcie się nic. Będzie dobrze :lol:

Odnośnik do komentarza

Pewien nie jestem, ale jeśli komputer na na obudowie naklejkę COA (Certyfikat Autentyczności Microsoft COA (ang. Certificate of Authenticity)) to jest dobrze. Swego czasu Microsoft wydawał bezpłatnie kopię COA (nie wiem na jakich zasadach), ale obecnie system XP nie jest już takim wsparciem objęty... Przychylałbym się do powyższej odpowiedzi Belfegora. To raczej firmy są narażone na "ataki licencyjne" MS. :)

Odnośnik do komentarza

Pewien nie jestem, ale jeśli komputer na na obudowie naklejkę COA (Certyfikat Autentyczności Microsoft COA (ang. Certificate of Authenticity)) to jest dobrze. Swego czasu Microsoft wydawał bezpłatnie kopię COA (nie wiem na jakich zasadach), ale obecnie system XP nie jest już takim wsparciem objęty... Przychylałbym się do powyższej odpowiedzi Belfegora. To raczej firmy są narażone na "ataki licencyjne" MS. :)

 

COA mam. I zastosuje sie do Waszych rad. Bardzo dziekuje za wyjasnienia i pomoc ktorej mi koledzy udzielili. Zeby wszystko w Polsce tak dzialalo jak doradztwo i pomoc forum fixitpc.pl ! ! !

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...