Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie XP po złożeniu PC


Son1c

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,


 


Odpaliłem dość stary PC z zegarem 800 Mhz, do którego podłączyłem również stary HDD i wszystko chodziło. Rozebrałem cały PC na części, a po złożeniu XP przy ładowaniu zaczął się restartować. Włączyłem XP z płyty i CMD chkdsk C: /f, a później "r" i nic nie działa. Pokazało jedynie system plików FAT 32. Chcąc wejść na partycję C pojawił się komunikat - załącznik.


 


1. Czy istnieje możliwość odzyskania systemu? Czy już tylko format?


2. Co mogłoby być ewentualną przyczyną?


 


Pozdrawiam


post-19851-0-03619100-1518106349_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie powinieneś trzymać systemowego dysku w Fat32. System plików jest uszkodzony i powiem szczerzę, że Fat32 się zwyczajnie sypie. Dlatego kiedyś zawsze przed startem systemu uruchamiany był prekursor checkdiska - scandisk. Ja bym proponował sformatować partycję w NTFS i na nowo postawił system. Możesz jeszcze raz spróbować uruchomić chkdsk - jeżeli wcześniej robiłeś z przełącznikiem /r - to ponowić z /f - będzie szybciej, ale tak jak mowie - fat32 na system to gwarancja niestabilności. 

Odnośnik do komentarza

Przywracanie systemu? Kolego, zawartosć partycja jest nieczytelna - dane o przywracaniu systemu są na tej partycji jak sądzę - skąd je więc weźmiesz? 

 

Jeszcze raz uruchom w cmd chkdsk. 

Wpisz tylko chkdsk c: - bez żadnego przełącznika, zobacz czy się uruchomi, odczekaj trochę. Zrób mi proszę screena. 

Rzadko się zdarza, żeby chkdsk się zawiesił na etapie, w którym pokazuje tylko system plików. Co to za xp? Z jakiej dystrybucji? 

Odnośnik do komentarza

Tak, masz ponowić. I nie może nie pójść. 

 

Eh, po raz kolejny kolega nie rozumie. Partycja jest rodzajem kontenera na dane. Takim dziennikiem, w ktorym  wszystko jest dokładnie opisane - nazwa pliku, atrybut (tutaj w kontekscie systemowy, archiwalny, ukryty,), data utworzenia, ostatniego dostępu i wiele innych.Partycja, która ma uszkodzony system plików przestaje dla systemu istnieć. Jak więc możesz zrobić reinstall? Ta partycja jest uszkodzona. Chkdsk służy do przywrócenia integralności danych - nawet kosztem ich przetasowania, dlatego, że z punktu widzenia narzędzia - najważniejszą rzeczą jest przywrócenie systemu pliku do sprawności. Słynne polecenie format - to własnie utworzenie, formowanie (nadanie formatu) danej partycji, ukształtowanie jej, tak więc słowo jest nieprzypadkowe, a często rozumiane jako usuwanie, a to nieprawda.  

 

Druga sprawa, ze w ogole nie poruszyles kwestii srodowiska jakiego uzywasz. Ja podejrzewam, ze to windows PE - to, ze chkdsk sie zawiesza moze byc tez sprawką samego środowiska, wiec z czego Ty sie odpalasz? 

Odnośnik do komentarza

Ciekawie mnie w jakim celu jest stworzony program do formatowania USB skoro można zrobić to z poziomu Windowsa?

 

Wgrałem Hirens.BootCD.15.2  na DVD. W załączniku efekt chkdsk.

I tu pewna ciekawostka. Otóż wpierw załadowałem DOS i z jego poziomu.......mogłem wejść na C i sprawdzić zawartość katalogów. Interesujące.

post-19851-0-37000000-1518628878_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Formatowanie to przygotowanie partycji pod dany system plików, dlatego umownie są programu, które służą do zerowania każdego sektora na nośniku i często nazywają się myląco - low level format tool. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale zapewniam, że program, który tam jest wymieniony to wlasnie przedstawiciel tego, ze zeruje wszystkie sektory. Wyobrazmy sobie sytuacje, w ktorej masz inny bootloader niz windowsowy i inny niz grub. Chcesz wgrac gruba, a on wywala blad, ze cos poszlo nie tak. Sam mialem takich przypadkow sporo. 

 

 

Jak mogłeś wejść na c: skoro na screenie, ktory zamiesciles jest kompletnie co innego? Masz też w narzędziach, po odpaleniu "mini xp" - inny chkdsk. Uruchom go i wybierz dysk c. Zobaczymy co wtedy się stanie. 

Odnośnik do komentarza

"Chcesz wgrac gruba, a on wywala blad, ze cos poszlo nie tak." - Czyli ten programik zrobi to lepiej niż Win 10?

==============

 

"Jak mogłeś wejść na c: skoro na screenie, ktory zamiesciles jest kompletnie co innego?"

 

Groszek znów za szybko czytasz mój post :) bo napisałem

 

"Otóż wpierw załadowałem DOS i z jego poziomu mogłem wejść na C"

 

To było pierwsze co zrobiłem i się zdziwiłem. Z poziomu DOS chkdsk nie działał. Zapewne jest tam inna komenda o ile jest w ogóle. Dopiero po tym wszedłem w miniXP.

Odnośnik do komentarza

1. Z jakiś powodów w jednym miejscu OS widzi FS a w innym nie chociaż uznaje partycję C za zdrową.

 

2. Przy próbie wejścia na C: z poziomu OS chce formatu.

 

3. Chkdsk z poziomu mini xp nie odpala się.

 

4. Opcja "Rozwiązywanie problemów"  również nie działa.

 

5. W DOS można przeglądać zawartość C

 

Ciekawy przypadek. Co takiego mogło się stać po ponownym złożeniu jedn. centr?

 

post-19851-0-11140000-1518698060_thumb.jpg

post-19851-0-25260000-1518698079_thumb.jpg

post-19851-0-31100000-1518698101_thumb.jpg

post-19851-0-76700000-1518698128_thumb.jpg

post-19851-0-00260000-1518698206_thumb.jpg

post-19851-0-88940000-1518698227_thumb.jpg

post-19851-0-25260000-1518698274_thumb.jpg

post-19851-0-94300000-1518698291_thumb.jpg

post-19851-0-26220000-1518698307_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Są różne uszkodzenia systemu plików. To, że windows chce formatować wolumin czy nie pozwala na niego wejść - to w pewnym sensie ochrona obecnego stanu rzeczu - jakkolwiek śmiesznie to brzmi. Dos jest dużo starszym systemem i przez fakt, że pozwala na normalną pracę na takiej uszkodzonej partycji - w przeszłości wynikało wiele awarii. M. in. z tego powodu zawsze przed startem systemu - win95 odpalał się najpierw scandisk, prekursor checkdiska. 

 

Ciekawy natomiast jest fakt, że chkdsk nie podejmuje próby naprawy. To faktycznie egzotyczny przypadek. 

 

Rozumiem, że dos był Ci potrzebny do zrobienia kopii niektórych plików.

 

Powiedz mi - czy te pliki są jakieś prywatne? Pytam w kontekście czy mógłbyś wrzucić dla mnie obraz partycji żebym mógł pobawić się i zobaczyć co jest z nim nie tak? Nie ukrywam, że to dla mnie nie lada gratka. Lubię takie rzeczy.   

Odnośnik do komentarza

Na C nie trzymam ważnych dla mnie plików. Jest opcja abym Ci udostępnił i sprawił frajdę z tym, że....

Byłoby super abyś w miarę często miał ze mną kontakt. Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia chce zrobić PC bo potrzebny mi jest do zamieszczenia pracy.

 

A za długo nie mogę czekać i będę miał niedługo większą motywację do sformatowania C.

Nie ukrywam, że bardzo interesuje mnie rozwiązanie (ze względu na pracę) tego problemu zdecydowanie inną drogą niż format bo ten jest pójściem na mega łatwiznę.

Poza tym nie dowiem się już prawdopodobnie nigdy co się tak naprawdę zwaliło i co ewentualnie mogłoby być przyczyną.

Odnośnik do komentarza

http://dmde.pl/-/10-demo Ograniczenia wersji demo

Bezpłatna wersja demo pozwala na odzyskiwanie plików, ale ma też pewne ograniczenia:

 

included.png   Można odzyskiwać pojedyncze pliki

not-included.png   Nie można odzyskiwać całych folderów i grup plików

not-included.png   Nie działają opcje zaawansowane wersji Professional

 

 

Znalazłem jeszcze to:

https://dmde.com/download.html

 

A więc które?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...