Skocz do zawartości

100% wykorzystania dysku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z moim laptopem, Laptop to Asus rog (jeśli to ważne to podam model).

Problem z wykorzystaniem mam od początku, czyli jakies pół roku. Czasami problem sie nasila, gdy w procesach są nowe procesy windowsa.

Na ss są procesy w miare nasilone czasami jest tak że tam są po 0.2/0.4 i również jest 100% dysku. Próbowałem dużej ilości sposobów znalezionych w inernecie jednak one nie pomagają. Z góry dziękuje :)

post-19844-0-23130000-1517666282_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Proszę o cierpliwość. 

 

Brakuje logu Shortcut, ale w tej sytuacji jest on nieistotny, więc pomijam.

Raporty nie wykazują oznak infekcji, w spoilerze wdrążam tylko kosmetykę systemową - czyszczenie martwych wpisów / resztek po programach (w tym po po przeglądarce Mozilla FireFox).

 

 

Uruchom FRST. Z klawiatury CTRL+Y, zostanie otworzony plik fixlist.txt. Wklej do pliku następującą treść:

 

CloseProcesses:
CreateRestorePoint:
HKLM-x32\...\Run: [] => [X]
HKU\S-1-5-18\...\Run: [] => [X]
HKLM Group Policy restriction on software: %systemroot%\system32\mrt.exe 
SearchScopes: HKU\S-1-5-21-2227386290-2385267191-4023304224-1001 -> DefaultScope {0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A} URL =
U1 aswbdisk; no ImagePath
ContextMenuHandlers1: [WinRAR] -> [CC]{B41DB860-64E4-11D2-9906-E49FADC173CA} => -> No File
ContextMenuHandlers1: [WinRAR32] -> [CC]{B41DB860-8EE4-11D2-9906-E49FADC173CA} => -> No File
ContextMenuHandlers1: [WinZip] -> [CC]{E0D79304-84BE-11CE-9641-444553540000} => -> No File
ContextMenuHandlers4: [WinZip] -> [CC]{E0D79304-84BE-11CE-9641-444553540000} => -> No File
ContextMenuHandlers5: [igfxcui] -> {3AB1675A-CCFF-11D2-8B20-00A0C93CB1F4} => -> No File
ContextMenuHandlers6: [WinZip] -> [CC]{E0D79304-84BE-11CE-9641-444553540000} => -> No File
DeleteKey: HKCU\Software\Mozilla
DeleteKey: HKCU\Software\MozillaPlugins
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Mozilla
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\MozillaPlugins
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Mozilla
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\mozilla.org
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\MozillaPlugins
C:\Users\przem\AppData\Local\Mozilla
C:\Users\przem\AppData\Roaming\Mozilla
C:\Users\przem\AppData\Roaming\Profiles
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Z klawiatury CTRL+S, by zapisać zmiany. Następnie w oknie FRST klik w Napraw (Fix). Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, nastąpi restart systemu. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt. Przedstaw go.

 

Odnośnik do komentarza

Laptop włączył się szybciej do momentu logowania później troche sie ściął, wciąż 100% dysku

Dodam że zauważyłem że laptop najbardziej sie tnie po restarcie oraz czesto widze jakieś procesy avasta, gdy jest 100%. Nie wiem czy jest to z tym związane czy nie.

Popróbuje jeszcze pousuwać programy od producenta typu Asus Giftbox. 

Dziękuje że mi pomagacie :)

Fixlog.txt

Odnośnik do komentarza

W żadne tweaki się nie bawiłeś? Pytam, bo nie chcę mi się wszystkich ustawień sprawdzać. Proponuję na test w folderze windpws\prefetch utworzyc nowy folder - nazwij go np. old - przenieś do niego całą zawartość prefetch, 

 

Mialem do czynienia z kilkoma takimi sytuacjami, przyczyny nigdy nie poznałem, ale ten zabieg usuwał całkowicie problem. 

Odnośnik do komentarza

Przepraszam za moją niekompetencje, wolałem sie upewnić.

Zrobilem tak jak kazałeś zrobiłem w prefetch, folder old i wszystko tam przeniosłem jednak to nie przyniosło zamierzanego efektu, bynajmniej jak narazie, no chyba że system potrzebuje troche czasu (?).

 

ps. Znalazłem chyba rozwiązanie, w procesach czesto tez jest proces Superfetch, wpisałem w google i postanowilem to wyłączyć. Tak też zrobiłem dysk ze 100% w ciagu paru sekund spadł na 3%. 

Jednak tutaj moje pytanie sie nasuwa, Czy wyłączenie przyniesie mi wiecej korzyści niż wad? Aplikacje po wyłączeniu bedą sie uruchamiać wolniej z tego co czytam w internecie. Prosze o wiecej informacji w tym temacie :) Dziękuje :)

Odnośnik do komentarza

W googlach wpisz "100% wykorzystania dysku w windows" a znajdziesz parę rozwiazań w tym jedno od microsoftu......https://support.microsoft.com/pl-pl/help/3083595/task-manager-might-show-100-disk-utilization-on-windows-10-devices-wit

 

Właśnie zauważyłem że grając występuje lekkie opóźnienie, nic przyjemnego... 

Najlepsze jest to że to ma przyśpieszać start systemu a system sie włącza się 5-10min czasami :D

Możesz coś więcej powiedzieć na temat zdalnego wsparcia? Nie korzystałem nigdy z niczego takiego :/

Odnośnik do komentarza

Te poradu to bzdura. Pierwsza dotyczy dysku ssd, druga dotyczy McAfee. 

 

Tutaj za dysk odpowiada usługa SuperFetch. Czy kolega Zbycho moze napisać jaki widzi związek między wymienioną usługą, a z linkami, które zamieścił? 

Prefetch to tylko tylko cos co teoretycznie potrafi przyśpieszyć.Na twardym.Tu problem w błedach producenta ponieważ jak czytałem to sprawa ma sie od poczatku.A za dysk odpowiada jego kontroler.A to czy indeksujesz,defragmentujesz (na ssd broń boze) nie ma zadnego wpływu chyba ze mało ramu,zła konfiguracja systemu (aby system dobrze działał to dla niego powinien być osobny dysk,najlepiej cyfrowy).A w laptopach? Sam wiesz.P.S.O ile wiem to obecne laptopy je mają (ssd) a druga porada jest poradą asusa (a to o ten produkt chodzi,czytaj mlody ze zrozumieniem bo Picasso z searchengines szlag trafi)

Odnośnik do komentarza

Piszesz bzdury. Bez wchodzenia w zbędne dywagacje - wyłączenie usługi Superfetch załatwiło problem. Co jednoznacznie wskazuje na to, że to ona jest winowajcą, przynajmniej pośrednio. Co innego przyczyna. Wrzuciłeś dwa nic niewnoszące linki i jeszcze ma czelność traktować mnie protekcjonalnie. To jakiś żart. Ta pora z tym McAfee to w ogóle z merytorycznego punktu widzenia to dno. Jak wspomniałem - pierwsza dotyczyła tylko dysków ssd. Także to chyba Ty powinieneś czytać ze zrozumieniem. 

 

Tak czy siak ta usługa nie powinna być wyłączona i należałoby spróbować doprowadzić do stanu, w którym jest ona włączona, a nie wywołuje efektu takiego intensywnego użycia dysku. 

Odnośnik do komentarza

Piszesz bzdury. Bez wchodzenia w zbędne dywagacje - wyłączenie usługi Superfetch załatwiło problem. Co jednoznacznie wskazuje na to, że to ona jest winowajcą, przynajmniej pośrednio. Co innego przyczyna. Wrzuciłeś dwa nic niewnoszące linki i jeszcze ma czelność traktować mnie protekcjonalnie. To jakiś żart. Ta pora z tym McAfee to w ogóle z merytorycznego punktu widzenia to dno. Jak wspomniałem - pierwsza dotyczyła tylko dysków ssd. Także to chyba Ty powinieneś czytać ze zrozumieniem. 

 

Tak czy siak ta usługa nie powinna być wyłączona i należałoby spróbować doprowadzić do stanu, w którym jest ona włączona, a nie wywołuje efektu takiego intensywnego użycia dysku. 

Widzę jednak ze masz problem z czytaniem.Nic nie załatwiło problemu a go jedynie odsunęło.Ta usługa nie jest przyczyną choć jej wyłaczanie przynosi pewne

efekty.W kompach z dyskami ssd jest ona automatycznie wyłaczana przez win10 ale wyłacznie by nie zwiększać zuzycia dysku bo i po co skoro i tak jest szybki.Jeśli system uruchamia się ok .10 min to oznacza ze wraz z nim ładuje się jeszcze sporo rzeczy i tu bym szukał.

Odnośnik do komentarza

Ty nie wiesz jak działa wstępne ładowanie pamięci. To defacto rodzaj cache'u. I jej użycie największe w zasadzie powinno być tylko podczas startu. W normalnych warunkach w życiu nie zamula dysku, a jej aktywność jest niewielka. Ze względu, że dysk jest wąskim gardłem, a ładowanie danych z niego często jest wolne, to, aby uniknąć przestojów, gdy procesor nie ma nic do liczenia, dopóki nie zostaną wczytane porcja danych. W tym celu tworzony jest prefetch, który przy starcie systemu w sposób ciągły wgrywa jak największe porcje przygotowanych plików. Sprawdź jak wygląda nagrywajac log czy to w xperfie czy wpr, a potem odpal w windows performance analyzer. Dzięki tej usłudze już przed załadowaniem systemu dysk ma cały czas 100% użycie. Bez niej wczytywanie plików następuje wtedy kiedy jest faktycznie konieczne. Tak naprawdę to nie tylko sam transfer dysku ma znaczenie, a fakt pozycjonowania głowicu również. Transfery w ssd są na tyle duże + nie ma strat przez pozycjonowanie głowicy - dlatego prefetch nie przyniósłby żadnych korzyści. I tyle. 

 

Superfetch i wstępne ładowanie do pamięci to technika stosowana już w starym XP. Nawet na starych dyskach nigdy nie powoduje problemów z jego obciążeniem. W rzadkich przypadkach coś po prostu się psuje - i to egzotyczna usterka, jedna z rzadszych.  

 

No i sam dysk jest jednym ST1000LM035-1RK172 z szybszych 2,5 5400 1tb dysków.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...