Skocz do zawartości

Asus K53B AMD E-350 1.60 GHz - bardzo wolne działanie i uruchamianie (zepsuty dysk?)


ShadyYo

Rekomendowane odpowiedzi

Od długiego już czasu borykam się z problemem bardzo wolno działającego laptopa. Sprzęt ma już z jakieś 7 lat...

Parametry laptopa / systemu:

Procesor: AMD E-350 Processor 1.60 GHz
Zainstalowana pamięć (RAM): 4,00 GB (dostępne: 3,60 GB)
Typ systemu: 64-bitowy system operacyjny, procesor x64
Wersja systemu Windows
Windows 10 Pro N

Niedawno zaktualizowałem Windowsa z 7 do 10. Nie wiem czy była to dobra decyzja i czy 10 na laptopie o takich parametrach to dobry pomysł? Ale uprzedzając pytania, na 7 laptop zamulał tak samo jak teraz (choć na 10 chyba nawet trochę bardziej). Poza tym na 10 dłużej się włącza, z jakieś 5 minut ponad (!), czasem pojawia się jakiś czarny ekran na jakieś 2 minuty i dopiero potem się włącza.

 

Ja sam podejrzewam dysk twardy (Toshiba MQ01ABF050 HDD 500GB), kilka razy podczas uruchamiania systemu (o ile dobrze pamiętam) i jakiegoś narzędzia diagnostycznego Windows pojawiły się informacje o uszkodzeniu sektorów. Poza tym dysk przy bezczynności bardzo często osiąga 95-100% zużycia (odczytane z menedżera urządzeń).

 

Ogólnie system działa okropnie i wykonanie niektórych prostych czynności trwa wieki. S.M.A.R.T. zrobiony w CrystalDiskInfo, który pokazuje jednak ogólny stan dysku jako dobry, w załączniku logi z tego programu.

 

Proszę dać znać, czy powinienem zrobić jeszcze jakieś dodatkowe logi czy te wystarczają by ocenić parametry i sprawność dysku? Miałem zamiar kupić nowy dysk SSD, ale wolałbym mieć najpierw pewność, że to faktycznie wina dysku. Może macie jakieś inne podejrzenia? Z góry dzięki!!

 

Edit: system do momentu kiedy można zacząć coś robić ładuje się ok. 5m30s... po logo windowsa pojawia się na kilka minut czarny ekran. Przesyłam link do pobrania pliku boot_1.etl:

http://www7.zippyshare.com/v/jmz5muWL/file.html

 

Poza tym w załącznikach jeszcze logi z FRST (zrobione po aktualizacji Win 10, która instalowała się jakieś kilka godzin) i po analizie długiego startu systemu.

crystaldiskinfo.txt

FRST.txt

Addition.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wg smart dysk jest w dobrej kondycji, zresztą, jak na 7 letni komputer to niezbyt go żyłowałeś, bo przepracował dysk tylko 6149 godzin. 

Możesz przeskanować dysk Victoria 4.47

Chociaż ja nie w dysku bym upatrywał przyczyny, a w tym, że lapek się grzeje. 

 

Pobierz OCCT, jeśli konieczne rozpakuj go (np. za pomocą WinRAR), a następnie uruchom. 

  • Wykonaj test (guzik ON) na domyślnych ustawieniach przez okres 20 minut (zakonczenie testu - guzik OFF), po nim zakończy się proces diagnostyczny i zostanie otworzona lokalizacja raportów.
  • Wszystkie skopiuj, spakuj, a następnie wstaw na hosting plików (np. na MediaFire).

Link do pobrania raportów umieść w poście i czekaj na dalsze instrukcję. 

 

Obrazy / screeny proszę umieszczać na hostingach działających w trybie HTTPS, przykładowym jest Postimage.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź!

 

Napisałem 7 lat, ale fakt, że od jakiegoś 1,5 roku włączany był zaledwie kilka razy. Dziś zrobiłem też 6-godzinny test pamięci programem Memtest86+ (wspominam przy okazji, być może do czegoś się przyda - nie wykazał błędów, ale pokazywał faktycznie wysoką temperaturę procesora - od 83 do nawet 91 stopni..) Screen z testu w załączniku.

 

Link do pobrania raportów z OCCT:

http://www.mediafire.com/file/gg87nv90qm0hlcx/OCCT.rar

 

Wcześniej zrobiłem też pomiary programami: CoreTemp i SpeedFan, one w załączniku.

 

Dodam tylko, że w pokoju mam aktualnie dość ciepło, co może (?) mieć wpływ na wyższe temperatury. Nie wiem czy ma to także znaczenie, ale bateria nie jest sprawna i laptop przed zrobieniem OCCT działał nieustannie przez jakieś 8 godzin podłączony do zasilania.

 

W tym tygodniu chciałem zanieść laptop do pewnego sklepu/serwisu do czyszczenia wnętrza (konkretniej: rozkręcenie laptopa, wyczyszczenie radiatora i wentylatora oraz wymiana materiałów termoprzewodzących). Obawiam się, że laptop już bardzo dawno nie był czyszczony (o ile w ogóle :/ ) Przyda się coś takiego?

 

Aha, w międzyczasie dodam też raport dysku z Victoria 4.47, jak tylko uda mi się zrobić.

post-2066-0-66800000-1516557789_thumb.png

post-2066-0-17480000-1516557795_thumb.png

post-2066-0-98960000-1516557822_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Jest gorąco, ale obawiam się, że to nie temperatura jest przyczyną spowolnienia. Rzuca się jednak w oczy fakt, że domyślnie powinno być 1600 MHz, a jest tylko 1288.

Jaką masz wersję biosu, mogłeś przeczytać zasady działu i sprawdzić jakie są wymagane logi. Niepotrzebnie robileś test memtestem, tracisz tylko czas, który mógłbyś zagospodarować lepiej. Potrzebuje, abys odpalił HwInfo i zrobil tam screena. Chce wiedziec jaka masz wersje biosu.  

Odnośnik do komentarza

Jest gorąco, ale obawiam się, że to nie temperatura jest przyczyną spowolnienia. Rzuca się jednak w oczy fakt, że domyślnie powinno być 1600 MHz, a jest tylko 1288.

Jaką masz wersję biosu, mogłeś przeczytać zasady działu i sprawdzić jakie są wymagane logi. Niepotrzebnie robileś test memtestem, tracisz tylko czas, który mógłbyś zagospodarować lepiej. Potrzebuje, abys odpalił HwInfo i zrobil tam screena. Chce wiedziec jaka masz wersje biosu.  

 

Screen z HWiNFO w załączniku.

 

Dokładny model laptopa:

K53B

MB Ver.: K53BY

KB3BY-SX123

post-2066-0-44520000-1516572446_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Ale teraz procek pracuje przynajmniej z częstotliwością taktowania maksymalną - 1600 MHz.

 

Super, dzięki za to!

 

 

Weź jeszcze raz pokaż w OCCT jak to wszystko wygląda. Niemniej Twój problem z wydajnością raczej nie jest sprzętowy, więc proponuję założyć temat w dziale pomocy doraźnej.

 

Test OCCT:

http://www.mediafire.com/file/mabpay494nr0nel/occt2.rar

 

Odnośnie nowego tematu, czy nie lepiej byłoby go może przerzucić do odpowiedniego działu? Może dobrze byłoby żeby ten kto spróbuje mi tam pomóc, widział co do tej pory było zrobione w tym temacie?

 

Nie znam się, ale w OCCT pod Current CPU znów pokazywał jakieś 1298 MHz, czy na pewno działa już z optymalną częstotliwością? Poczytałem trochę w necie na ten temat i znalazłem taki temat, który mam wrażenie jakby był wyjęty zupełnie z mojego przypadku (oczywiście to tylko wrażenia laika...)

http://mdiy.pl/uszkodzona-bateria-a-zanizona-predkosc-cpu/

 

Nie wiem czy wspominałem, ale tylko na początku zaraz po kupnie laptopa ładowałem baterię do 100%, później do max rozładowania przy wyjętym zasilaczu. Ale od dawna już ten laptop podłączony jest bez przerwy do zasilania (z baterią w środku), bo bateria zaczęła już bardzo krótko trzymać i często laptop wyłączał się nawet gdy baterii było jeszcze teoretycznie 30%. Czy ten problem spowolnienia wszystkiego może być związany z uszkodzoną baterią?

 

Edit: jak mniemam to pewnie dlatego, że mam w Ustawieniach zasilania, maksymalny stan procesora przy zasilaniu bateryjnym 80% i przy Podłączony też 80%.

Odnośnik do komentarza

A wyjmij zupełnie baterię i wtedy go podłącz, powinno to rozwiązać kwestie związane z oszczędzaniem energii, ew. sam możesz go włączyć w tryb wysokiej wydajności w w opcjach zasilania. Także zmień na 100% i zobacz czy wtedy windows będzie działał lepiej. 

 

Zrobione. Mam wrażenie, że jakby ciut lepiej chodzi, ale wciąż baaaardzo wolno. Najbardziej irytujący jest ciągle czarny ekran, który pojawia się tuż po logo windowsa w momencie uruchamiania systemu. Czarny ekran trwa z jakieś 2 minuty, czasem nawet dłużej... dopiero później przechodzi do ekranu logowania (w moim przypadku automatycznie mnie loguje). W sumie lapek ostatnio dawno był włączany. Właśnie aktualizuje się do najnowszej wersji Win 10, może to jakoś pomoże?

 

Powtarzając pytanie: czy można ten temat ew. przenieść do działu pomocy doraźnej? Mogę do niego dołączyć obowiązkowe logi, jak coś.

Odnośnik do komentarza

W raportach brak oznak infekcji, poniżej zadaję tylko kosmetykę (tj. kasacja martwych wpisów / skrótów / zadań w Harmonogramie).

 

Uruchom FRST. Z klawiatury CTRL+Y, zostanie otworzony plik fixlist.txt. Wklej do pliku następującą treść:

 

CloseProcesses:
CreateRestorePoint:
ContextMenuHandlers1: [ANotepad++64] -> [CC]{B298D29A-A6ED-11DE-BA8C-A68E55D89593} => -> Brak pliku
ContextMenuHandlers5: [Gadgets] -> {6B9228DA-9C15-419e-856C-19E768A13BDC} => -> Brak pliku
Task: {8F7933AA-BB21-4DD0-8598-B8B76ECABEC1} - \OfficeSoftwareProtectionPlatform\SvcRestartTask -> Brak pliku 
Task: {D29960F8-5773-40A9-B359-316B9D7C0E0D} - \WPD\SqmUpload_S-1-5-21-4203751296-3443087910-3505805039-1000 -> Brak pliku 
Task: {DC4BAA2D-0942-4FF0-9441-6ECF28B58ECC} - \Microsoft\Windows\UNP\RunCampaignManager -> Brak pliku 
HKLM Group Policy restriction on software: %systemroot%\system32\mrt.exe 
CHR HKLM-x32\...\Chrome\Extension: [eofcbnmajmjmplflapaojjnihcjkigck] - C:\Program Files\AVAST Software\Avast\WebRep\Chrome\aswWebRepChromeSp.crx 
CHR HKLM-x32\...\Chrome\Extension: [gomekmidlodglbbmalcneegieacbdmki] - C:\Program Files\AVAST Software\Avast\WebRep\Chrome\aswWebRepChrome.crx 
C:\Users\Michał\Desktop\Programy\Raptr.lnk
C:\Users\Michał\Desktop\Programy\SopCast.lnk
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Z klawiatury CTRL+S, by zapisać zmiany. Następnie w oknie FRST klik w Napraw (Fix). Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, nastąpi restart systemu. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt. Przedstaw go.

Odnośnik do komentarza

Usuń tego avasta, następnie wejdź do c:\windows\prefetch - stworz tam nowy folder i przerzuc do niego cala zawartosc prefetch. Następnie wklej tą komendę - xbootmgr –trace boot –prepSystem –resultPath d:\xperfboot

Powinna nastąpić seria restartów, pamiętaj, żeby na ten czas włączyć automatyczne logowanie. 

 

Zacznę od prefetch, ale trzeba będzie więcej akcji podjąć, niemniej potrzebuję czasu na analizę. 

 

Prefetch Start Time (ms),       2418
  Prefetch Duration (ms),      47677
  Prefetch End Time (ms),      50095
Cache Deletion Time (ms),     423018
  Prefetch-Hit Ratio (%),      40.23
   Request-Hit Ratio (%),      37.86
Odnośnik do komentarza

Masz wyłączonego Avasta - czy to celowy zabieg? Najpierwniech ktoś z pomocy doraźnej zerknie na niego.

 

A fakt - mam darmowego Avasta i zdaje się, że minął jego termin. Ale i tak nie korzystam na tym laptopie z Internetu, a tyle ile mogę począwszy od początku tego tematu, robię i tak na drugim laptopie.

 

W raportach brak oznak infekcji, poniżej zadaję tylko kosmetykę (tj. kasacja martwych wpisów / skrótów / zadań w Harmonogramie).

 

Uruchom FRST. Z klawiatury CTRL+Y, zostanie otworzony plik fixlist.txt. Wklej do pliku następującą treść:

 

CloseProcesses:
CreateRestorePoint:
ContextMenuHandlers1: [ANotepad++64] -> [CC]{B298D29A-A6ED-11DE-BA8C-A68E55D89593} => -> Brak pliku
ContextMenuHandlers5: [Gadgets] -> {6B9228DA-9C15-419e-856C-19E768A13BDC} => -> Brak pliku
Task: {8F7933AA-BB21-4DD0-8598-B8B76ECABEC1} - \OfficeSoftwareProtectionPlatform\SvcRestartTask -> Brak pliku <==== UWAGA
Task: {D29960F8-5773-40A9-B359-316B9D7C0E0D} - \WPD\SqmUpload_S-1-5-21-4203751296-3443087910-3505805039-1000 -> Brak pliku <==== UWAGA
Task: {DC4BAA2D-0942-4FF0-9441-6ECF28B58ECC} - \Microsoft\Windows\UNP\RunCampaignManager -> Brak pliku <==== UWAGA
HKLM Group Policy restriction on software: %systemroot%\system32\mrt.exe <==== UWAGA
CHR HKLM-x32\...\Chrome\Extension: [eofcbnmajmjmplflapaojjnihcjkigck] - C:\Program Files\AVAST Software\Avast\WebRep\Chrome\aswWebRepChromeSp.crx <nie znaleziono>
CHR HKLM-x32\...\Chrome\Extension: [gomekmidlodglbbmalcneegieacbdmki] - C:\Program Files\AVAST Software\Avast\WebRep\Chrome\aswWebRepChrome.crx <nie znaleziono>
C:\Users\Michał\Desktop\Programy\Raptr.lnk
C:\Users\Michał\Desktop\Programy\SopCast.lnk
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Z klawiatury CTRL+S, by zapisać zmiany. Następnie w oknie FRST klik w Napraw (Fix). Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, nastąpi restart systemu. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt. Przedstaw go.

 

Wszystko zrobione zgodnie z poleceniem. Plik fixlog.txt w załączniku.

 

 

Usuń tego avasta, następnie wejdź do c:\windows\prefetch - stworz tam nowy folder i przerzuc do niego cala zawartosc prefetch. Następnie wklej tą komendę - xbootmgr –trace boot –prepSystem –resultPath c:\xperfboot

Powinna nastąpić seria restartów, pamiętaj, żeby na ten czas włączyć automatyczne logowanie. 

 

Zacznę od prefetch, ale trzeba będzie więcej akcji podjąć, niemniej potrzebuję czasu na analizę. 

 

Prefetch Start Time (ms),       2418
  Prefetch Duration (ms),      47677
  Prefetch End Time (ms),      50095
Cache Deletion Time (ms),     423018
  Prefetch-Hit Ratio (%),      40.23
   Request-Hit Ratio (%),      37.86

 

 

Usunąłem Avasta. Wykonałem komendę w cmd - system zrestartował się 2 razy i... chyba się zawiesił po odczekaniu sekund do następnego restartu w punkcie "Preparing system..." Nic się dosłownie nie dzieje i mam tylko taki komunikat :( Automatyczne logowanie mam włączone.

Fixlog.txt

Odnośnik do komentarza

Sprobuj jeszcze raz i powiedz czy jest jakaś zmiana. 

 

Po wyłączeniu systemu (manualnie przeze mnie) i później uruchomieniu go jeszcze raz: pojawił się po raz drugi komunikat "Delaying for system preparation (run 2 of 6) ..." więc zdaje się, że będzie powtórka tego drugiego restartu. Czy tak będzie OK czy mam włączyć cały proces od nowa?

Odnośnik do komentarza

Zresetuj, jak trzeba to kilka razy. Wykonaj mi jeszcze jeden log tak jak za pierwszym razem. 

 

Wydaje mi się, że ten czas bezczynności systemu w drugiej fazie logowanie może powodować Microsoft SQL Server 2005. Odinstaluj go na próbę. Czy używasz sterowników Ati? Weź je zastąp jeszcze windowsowymi sterownikami, usuń je i niech system windows automatycznie znajdzie sterownik. Usuń jeszcze allmedia server i wszystko co związane z amd i ati, tzn całe to oprogramowanie. Dostarcz mi jeszcze dzisiaj log.

Edit: 

poprawiłem post 18 zmieniając w ścieżcę literę c na d. 

Odnośnik do komentarza

Zresetuj, jak trzeba to kilka razy. Wykonaj mi jeszcze jeden log tak jak za pierwszym razem. 

 

Wydaje mi się, że ten czas bezczynności systemu w drugiej fazie logowanie może powodować Microsoft SQL Server 2005. Odinstaluj go na próbę. Czy używasz sterowników Ati? Weź je zastąp jeszcze windowsowymi sterownikami, usuń je i niech system windows automatycznie znajdzie sterownik. Usuń jeszcze allmedia server i wszystko co związane z amd i ati, tzn całe to oprogramowanie. Dostarcz mi jeszcze dzisiaj log.

Edit: 

poprawiłem post 18 zmieniając w ścieżcę literę c na d. 

 

Podmieniłem literę na D i wywołałem jeszcze raz komendę w cmd. Zobaczymy, czy tym razem (za trzecim razem) się nie zawiesi przy trzecim restarcie.

 

Nie jestem pewien czy zrozumiałem - mam dostarczyć log z FRST, tak?

Odnośnik do komentarza

Nie, z xperf. 

 

Ok (jeśli chodzi o ten 6-krotny restart systemu, to próbowałem już 4 razy i niestety za każdym razem przy drugim restarcie się zawiesza - mimo, że odczekiwałem nawet do dwóch godzin). W międzyczasie usunąłem Microsoft SQL Server 2005, Allmedia Server i oprogramowanie AMD. Nie dało to niestety poprawy. Usunąłem też również sterownik (czy to normalne, że w Menedżerze Urządzeń miałem wykazane jakby dwa sterowniki (dwie karty?) - AMD Radeon HD 6310 Graphics i AMD Raden 7400 Series (albo jakaś podobna nazwa)? Ten drugi sterownik usunąłem. W przypadku pierwszego kliknąłem na "Aktualizuj sterownik" i dalej "Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika", ale pojawiła się informacja: Dla urządzenia są już zainstalowane najlepsze sterowniki.

 

Dalej kliknąłem jeszcze w opcję "Wyszukaj zaktualizowane sterowniki w usłudze Windows Update" i wtedy pojawiła się jedna aktualizacja do zrobienia:

2018-01 Aktualizacja zbiorcza dla systemu Windows 10 Version 1709 dla systemów opartych na architekturze x64 (KB4056892).

 

Mam ją zainstalować?

 

Jeśli chodzi o log, to obawiam się, że nie dam rady jeszcze dziś, ale zobaczymy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...