Skocz do zawartości

Kopia systemu windows 10


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

  1. Czy płyta "dysk naprawy systemu" jest uniwersalna - to znaczy, czy stworzona na jednym komputerze może być wykorzystana do przywrócenia systemu na innym (oczywiście pod warunkiem posiadania kopii tego drugiego)?

Czym jest i jak działa partycja odzyskiwania systemu? Ukryta partycja o wielkości 750 - 900 MB nie może zawierać kopii systemu, więc zakładam, ze jest czymś w rodzaju konsoli odzyskiwania systemu z Windows 2000 lub XP. Jak się nią posługuje?

Czy można (a jeżeli tak, to jak) wykonać kopię systemu przy pomocy wbudowanego narzędzia na oddzielnej partycji tego samego dysku fizycznego, na którym jest zainstalowany system? Wszystkie poradniki mówią o kopii na oddzielnym dysku lub w lokalizacji sieciowej. Oczywiście, że tak jest bezpieczniej, jednak w przypadku braku drugiego dysku chyba lepiej mieć kopię na drugiej partycji niż nie mieć jej wcale. A jeśli już nie obraz systemu, to przynajmniej kopie plików użytkownika.

Czy obraz systemu (WindowsImageBackup) można wykorzystać do przeniesienia kompletnego systemu na inny (identyczny sprzętowo) komputer?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1) Tak. 

2 Ta partycja zawiera to samo co wspomniany wyżej dysk naprawy systemu, czyli WinRE. Może też zawierać (choć nie musi) dodatkowe skrypty, obrazy systemu czy oprogramowanie firm trzecich. Obsługę masz tutaj: https://www.fixitpc.pl/topic/54-winre-metody-startu-opis-funkcji-naprawczych/

Tak, można w uproszczeniu powiedzieć, że to dużo bardziej rozwinięta konsola odzyskiwania, w zasadzie WinRE jest odpowiednio dostosowanym WinPE (to z tego środowiska jest przeprowadzana instalacja systemu). Warto dodać, że każdy nośnik instalacyjny windowsa zawiera własnie WinRE. Od tego domyslnie instalowanego z systemem rozni sie tym, ze mozesz wykorzystać niektóre opcje bez wykorzystania profilu uzytkownika (a wiec automatycznie bez podawania hasła). W tym pierwszym takiej możliwości ne ma. Co jest logiczne, wyobraźmy sobie, że ktoś wchodzi w WinRE i bez wiedzy uzytkownika kasuje czy podmienia pliki systemowe. 

 

3) Nie jestem pewny, ale wydaję mi się, że nie ma takiej opcji przynajmniej jeśli idzie o kreator tworzenia kopii zapasowej. Rozumiem, że robienie kopii nie jest wymagane spod WinRE, ale przywracanie juz tak?  WinRE możesz uruchomić dowolny program, który ma funkcjonalność robienia obrazow partycji i ich przywracania - tutaj niestety przykra limitacja - domyślne WinRE uruchamia tylko programy zgodne ze swoją wersją bitową. Niestety, na x64 bitowym systemie nie uruchomi się aplikacji 32 bitowej. Można zrobić własne WinRE, które taką limitację znosi - chodzi o dodanie SysWow64. Programów jest naprawdę sporo. 

Dla mnie najwygodniejszym sposobem jest robienie samej kopii folderu windows, co ciekawe - można ją wykonać nawet na działającym systemie. Od takiego tematu zaczęła się moja przygoda z tym forum. 

Pozwolę sobie zacytować swoją wypowiedź, ktora kierowalem do paru osób na privie: 

Robocopy z niżej opisanymi ustawieniami nie dawał 100% zadowalającego efektu: 

robocopy  /e /copyall /z /b /r:2 /w:2 /z /b miał braki, nie potrafił skopiować plików rejestrów, parę logów i kilkadziesiąt innych mniej ważnych plików. 

 

Udało mi się znaleźć programik, który lepiej wykorzystuje mechanizm VSS, a mianowicie: ShadowSpawn. 

Przykładowe użycie: 

ShadowSpawn.exe c:\windows q: robocopy q: e:\windows /e /copyall /z /b /r:0 /w:0 /log:e:\log.txt /tee
 
   Total    Copied   Skipped  Mismatch    FAILED    Extras
    Dirs :     30863     30863         0         0         0         0
   Files :    148412    148412         0         0         0         0
   Bytes :  19.020 g  19.020 g         0         0         0         0
   Times :   0:23:50   0:17:28                       0:00:00   0:06:22

 

 

4 Ja tylko raz w zyciu uzywalem tego (i to w windows 7), odpowiedz na pewno brzmi tak, ale w gre wchodzą pewne ograniczenia - z tego co pamietam to kreator tworzenia kopii  tworzyl obraz tylko partycji z systemem (tzn. ja tak wybrałem) - zeby taki obraz przywrócić - wymagane jest więc takie samo partycjonowanie, przynajmniej w teorii... jeżeli będzie cały obraz dysku - no to wiadomo, ze dysk musi byc taki sam lub wiekszy.

Odnośnik do komentarza

Groszexxx jak zwykle niezawodny. Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Ad4 Okazało się, że to działa całkiem dobrze. Podczas tworzenia obrazu systemu pojawił się komunikat "Zostanie wykonana kopia zapasowa następujących dysków:" i wyświetlone zostały wszystkie 3 istniejące na dysku partycje. Natomiast przy przywracaniu obrazu na drugim komputerze zostałem ostrzeżony, że istniejące partycje zostaną usunięte i zastąpione układem partycji z obrazu. Czyli dokładnie tak, jak chciałem. Także zaoszczędziło mi to pracy z aktualizacja i konfiguracją kolejnych maszyn. Oczywiście po wszystkim konieczne było wpisanie prawidłowego klucza produktu i zmiana nazwy komputera, ale to już szczegół.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...