Skocz do zawartości

Instalacja Linuxa - problem z bootowaniem


Roct

Rekomendowane odpowiedzi

Na stanie jest laptop Asus X55U i Windows 7 Home Premium, 32 bit.
Zamierzam instalować Linux Mint 18.1 Serena, Cinnamon 64 bit.

 

Próba bootowania Linuxa z płyty DVD - wynik:
BusyBox v1.22.1 (Ubuntu 1:1.22.0-15ubuntu1) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.
(initramfs) Unable to find a medium containing a live file system

 

Wpisałem "help" ale i tak utknąłem. Wobec tego wrzuciłem z płyty obraz ISO Minta, programem CDBurnerXP (wcześniej próbowałem kilkoma innymi - nie dało rady), na pamięć flash (NTFS) podłączanej do USB.

 

Próba bootowania Linuxa poprzez USB - wynik:
Brak BOOTMGR
Naciİnij Ctrl+Alt+Del, aby zrestartowaå

"ś" "ć"

 

BIOS-UEFI uruchamia się u mnie poprzez "delete". Internety piszą, co robić w biosie. Ale opcji takich jak "Launch CSM" ani "Secure Boot" nie znalazłem, jak i dojścia do nich, jeśli są ukryte. Lapka kupiłem 5 lat temu, bez OS i już wtedy chciałem wypróbować linucha, ale się poddałem. W internetach widzę obrazki z biosami, które takie opcje mają, lecz jeśli w ogóle widać na screenie numer wersji, są to 2.15.1226 lub 2.15.1236 z 2012 r. (u mnie AMI 2.14.1219 z 2011). Czy zmiana biosu to dobry trop i który wybrać?

 

https://www.asus.com/pl/Laptops/X55U/HelpDesk_Download/
Na tej stronie, w pasku "Proszę wybrać System Operecyjny" (sic!) są do wyboru 4 rodzaje Okienek oraz "inne". Wybieram "inne" i pojawiają się pliki do pobrania, w tym 8 biosów z lat 2012-13 (od wersji nazwanej "211" do "423").

 

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1008859/
Tutaj piszą że "Nie ma możliwości wgrania starszej wersji BIOS". Czy to znaczy, że jeśli załaduję sobie najnowszą i wciąż nie będzie potrzebnych opcji, to już tego nie cofnę? Czy może wybór biosów z działu "inne" oznacza, że Linuxa spokojnie zainstaluje (o ile da radę załadować takiego niededykowanego windzie biosa)?

 

Nie wiem jak wrzucić obraz w pełnej rozdziałce.

post-14020-0-87520000-1514931482_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ale co Ty tu o biosie prowadzisz wywód jak problem nie jest w biosie, a w loaderach. 

Na podstawie tego co pokazałeś wyraźnie widać, że do właściwej fazy bootowania doszło, więc nie masz w ogóle co w biosie zmieniać, bo to Ci nie pomoże. 

W pierwszym przypadku mówi, że nie może znaleźć nośnika zawierającego pliki systemu live. Ja płyt nie używam już od 10 lat, nie wiem dlaczego wypalony w tym przypadku nie działa.

Natomiast co do pendrive'a - mechanizmy, których użyłeś do utworzenia nośnika live są niepoprawne, dlatego, że standardowy kod rozruchowy jest przygotowany do startu z bootmgr i na pewno nie ma tam kodu grub, który miałby załadować jego pliki. Podaj dokładnie jakiego użyłeś do tego narzędzia. 

Użyj programu np. Rufusa, żeby zrobił Ci bootowalny obraz z danego ISO systemu.  

Odnośnik do komentarza

Już wiem co robiłem źle, chciałem bootować bezpośrednio z obrazu ISO. Jeszcze raz poguglowałem o rufusie i wyszło, że robić Obraz ISO trza innym programem (CDBurnerXP) i dopiero wtedy Rufusem bootowalną pamięć USB.

System już stoi, tylko menu kontekstowe pod prawym przyciskiem się nie rozwija.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...