Skocz do zawartości

Problem sprzętowy - zasilanie, płyta glówna - nieoczekiwane zamknięcie systemu.


aizexon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry. Jestem posiadaczem laptopa DELL Latitude e6410. Komputer ma co najmniej 6 lat. Od dłuższego czasu występowały w nim problemy z uruchamianiem. Problem prezentował się (i prezentuje nadal) w sposób następujący. 
Uruchamiam komputer, wyskakuje logo DELL, ładuje się pasek do końca. I następnie jest cisza. I tak potrafi przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt prób się robić. Czasem pojawi się sytuacja, w której laptop zaczyna "mrugać" pauzą w lewym górnym rogu ekranu. Tylko to miganie (sprawdzałem) trwa w nieskonczoność. Rzadko bo rzadko, ale włączy się. Ostatnio spalił mi się zasilacz (nieoryginalny), toteż zakupiłem nowy. Przy poprzednim występował jedynie dotychczas opisany problem. Obecnie pojawił się nowy. Komputer podczas grania (League of legends, Rayman Legends) wyłącza się. W jaki sposób? Najpierw wyłącza się gra, pół sekundy później wszystkie włączone aplikacje, przez 0.3 jest pulpit, a następnie wyłącza się (ale nie resetuje). 
Ostatnio wymieniany był dysk twardy na nowy. 

Stosując się to tematu o zakładaniu tematu, podaję zrzut z HWINFO (summary), zrzut z CrystalDiskInfo, a także plik z sensorami z HWINFO (puściłem "start logging", uruchomiłem LoL'a, po kilku minutach się wyłączył, ale plik się zapisał). 

Proszę o ewentuane informacje, co dodatkowo powinienem udostępnić. Z góry dziękuję za pomoc.

Pod tym linkiem jest plik .csv, spakowany w .rar. Nie moglem go dodać (brak uprawnien) Jeśli link z dysku google nie jest odpowiedni, plik mogę shostować w dowolnym miejscu. 
https://drive.google.com/file/d/1J1QTjGRakxgotIL1zJTDiAAMP2F5B6AX/view?usp=sharing

post-19726-0-94570000-1512861255_thumb.png

post-19726-0-79980000-1512861297_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Kolego, przyczyna jest już stwierdzona w poście 4. Co ma zasilacz do tego, że procesor nie jest odpowiednio chłodzony? Laptop Ci się wyłącza, bo procesor przekracza temperaturę krytyczną. Możesz się modlić, zmieniać zasilacze i nic to nie pomoże. 

Czy jak przyłozysz rękę do kratki od coolera, tam gdzie powinna uchodzić ciepłe powietrze - to czujesz je? Czujesz, że wiatrak się kręci? Czy jest jakiś objaw, który wskazywałby, że z tym wiatrakiem jest coś nie tak? Czy kiedyś np. chodził głosniej? 

Odnośnik do komentarza

W Biosie nie ma informacji, aby powodem wyłączenia była krytyczna temperatura. Ostatnie takie wyłączenie miało miejsce 3 lata temu. Temperatura laptopa podczas gry waha się między 60 a 70 stopni.
Sprawa zaczęła się w momencie spalenia poprzedniego zasilacza i wymiany na nowy, chińskiej produkcji (uprzedni zresztą też), z którym ewidentnie jest jakiś problem. To zabrzmi kuriozalnie, ale zależnie od ułożenia zasilacza (pionowe lub poziome), potrafi on nie wykazywać prawie żadnych problemów (do momentu, gdy odpalę np. youtube + LoL, ułożenie pionowe), bądź też wywala mi kompa podczas ogląania filmu w 1080p (w poziomie). Wiatrak się kręci, czuć trochę powietrze.  

Odnośnik do komentarza

Czy kolega rozumie troszkę angielski? Wie co znaczy - "Sensor over max value" ? I to po 3 minutach testu? Raptem po 180 sekundach, a procek wchodzi na 100% obciazenia po 60 sekundach? 

 

Mało tego, od samego wejścia na 100% obciążenia w ciągu sekundy, dwóch temp. wzrasta o ponad 20 stopni. 

 

Proponuję mały test. We wlasciwosci planu zasilania >  zarządzanie energią procesora > ustaw np. na 60%. Zrób jeszcze raz test w OCCT. Zobaczymy czy będzie osiągał dalej krytyczną temperaturę czy nie. Jeśli tak - będzie go trzeba dalej wykastrować - np. do 50%. Ustabilizujemy sytuacje z temp. i zobaczymy czy zawieszenia ustąpią. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...