Skocz do zawartości

Ransomware?


Rekomendowane odpowiedzi

Na służbowego maila dostałem plik nadany przez jeden ze sklepów internetowych z fakturą, na który z automatu kliknąłem (sic! a ostatnio nie dałem się złapać na myk z Playem!) - była to "faktura" o rozszerzeniu svg. Opis całej sytuacji jest niemal identyczny z tym opisywanym ostatnio na niebezpieczniku (nie linkuję, bo nie wiem czy wolno). No i teraz trochę boję się, że poszyfruje mi pliki.

 

 

 

Addition.txt

FRST.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Tu - https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uwaga-na-falszywe-wiadomosci-podszywajace-sie-pod-sklep-morele-net/ wiecej o tym przypadku.
Średnio rozgarnięty użytkownik komputera nie otwiera plików z rozszerzeniem .z ...
Jeśli ktoś ma ukryte rozszeszerzenia bo mu to "rybka" , albo nie wie o co kaman z rorszerzeniami plików - to jest przysłowiową panią Krysią z biura.

Miszel03 chyba przespał Twoje logi... :)

Odnośnik do komentarza

Ja też nie otwieram tego, śledzę i niebezpiecznik i z3s. Tutaj ta jedyna sztuczka tak wyszła (piątek, rozkojarzony już byłem :D), a że wszystkie zamówienia firmowe/faktury idą przeze mnie to jakoś tak otworzyłem z rozpędu, ale jeszcze zanim plik się otworzył, to wiedzialem że odwaliłem.

 

Mógłby ktoś zerknąć mimo wszystko do logów? Nie wiem, czy usunęli exe z hostingu (w co wątpię, bo byłem w puli chyba pierwszych ataków sądząc po godzinach z artykułu - u mnie był mail koło 13, ale zanim poczytałem o logach, to mi trochę zeszło [swoją drogą, udzielałem się kiedyś na poprzednim forum SE, gdy jeszcze operowało się na Hijacku, a swoją karierę rozpoczynał polski Gmer ;), aż wspomnienia wracają]). Byłbym wdzięczny.

 

Swoją drogą, chciałbym pozdrowić oprócz picasso kogoś z tej starej ekipy! :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mi niestety pomimo czujności przez przypadek również udało się otworzyć fakturę (ja się później okazało od VORTEX RANSOMWARE lub Support Polski Ransom bo różnie siebie nazywają). Po jakimś czasie próbowałem ta wiadomość znaleźć na poczcie, ale niestety już jej nie było.

Wszystko jest zakodowane algorytmem AES-256.

 

Z uwagi na czas jaki musiałbym poświecić na odtworzenie danych zapłaciłem równowartość 100$ (wcześniej na próbę odkodowali mi 2 pliki).

Na razie pomimo zapłaty nie otrzymałem kodów aby odblokować pliki i raczej się już nie łudzę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...