Skocz do zawartości

Brak BOOTMGR wciśnij Crl+Alt+Del by zresetować


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

System Windows 7, komputer stacjonarny asus, jeśli chodzi o ostatnią czynność to muszę zapytać kolegi, bo tu chodzi o jego kompa więc dopisze jutro.

 

Jeszcze jest tak, że jak chce zainstalować windowsa xp to ustawiam w biosie żeby mi odpalało z napędu, wkładam płytkę z windowsem normalnie się włącza, wyskakuje, że pobiera sterowniki i nagle wyskakuje blue screen z informacją, że system windows musiał zostać zamknięty itp. I na końcu jest coś takiego:

*** STOP: 0x0000007B (0xF78D2524,0x00000034,0x00000000,0x00000000)

Odnośnik do komentarza

Uzupełnij więc detale, bo być może ostatnia wykonana operacja (np. operacje z partycjami) ma znaczenie dla podjęcia odpowiednich kroków naprawczych. Za to wstępnie możesz zweryfikować z poziomu już podanej płyty WinRE i modułu Wiersz polecenia:

- gdzie leżą (lub czy w ogóle są) pliki startowe Windows (katalog BOOT i plik BOOTMGR) - wykonaj DIR dostępnych dysków.

- co pokazuje komenda bcdedit

 

 

Jeszcze jest tak, że jak chce zainstalować windowsa xp to ustawiam w biosie żeby mi odpalało z napędu, wkładam płytkę z windowsem normalnie się włącza, wyskakuje, że pobiera sterowniki i nagle wyskakuje blue screen z informacją, że system windows musiał zostać zamknięty itp. I na końcu jest coś takiego:

*** STOP: 0x0000007B (0xF78D2524,0x00000034,0x00000000,0x00000000)

 

Brak sterowników SATA i klasyczna "niespodzianka" przy próbie downgradowania systemu nowej linii do starego. Instalator XP to archaizm, nie ma odpowiedniego repozytorium sterowników. Sterowniki SATA, dobrane do konkretnego sprzętu, podaje się opcją F6 z dyskietki, a przy oczywistym braku flopa zostają tylko takie sposoby:

- Zrobienie nowej CD XP ze zintegrowanymi sterownikami SATA, wtedy nic już więcej nie trzeba robić, płyta sama podstawi sterowniki

- Obejście: na czas instalacji w BIOS przestawienie trybu pracy kontrolera dysków z SATA/AHCI na "zwyczajny IDE".

 

Jeśli "rozwiązujesz" błąd startowy metodą wymiany systemu na próchno XP, to nie uważam tego za trafione. I jeszcze mogą być kolejne niewypały - czy w ogóle sprawdziłeś, czy pod ten sprzęt są dostępne sterowniki XP? Może się okazać, że nie ma i co wtedy.

 

 

PS. Temat przenoszę do właściwego działu Windows 7.

 

.

Odnośnik do komentarza

Tak, chciałem rozwiązać błąd startowy metodą wymiany systemu na "próchno" xp, ale z tego względu, że ten mój kolega nie chce windowsa 7 "bo mi sie nie podoba i wole xp, bo xp lepiej znam".

Jeśli możesz to napisz mi jak sprawdzić czy pod jego sprzęt są dostępne sterowniki xp

 

PS. Jeszcze jakbyś mógł mi napisać co by się stało gdyby się okazało, że nie ma dostępnych pod ten sprzęt sterowników, to już tak dla własnej wiedzy.. Będę bardzo wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
ten mój kolega nie chce windowsa 7 "bo mi sie nie podoba i wole xp, bo xp lepiej znam"

 

Czy on aby nie próbował już coś w tym kierunku "robić" (np. jakieś "przygotowania" partycji pod XP) i stąd ten błąd BOOTMGR? Nadal nie jest wiadome co było ostatnim krokiem przed uzyskaniem błędu. Widzę, że decyzja niejako zapadła. Już przedstawiłam co ja na ten temat sądzę i niezależnie od jego motywów podtrzymuję zdanie. XP to sito, nawet po załataniu. MS też już powolutku ucieka z tego gruntu.

 

 

Jeśli możesz to napisz mi jak sprawdzić czy pod jego sprzęt są dostępne sterowniki xp

 

Sprzęt jest w Waszych rękach a nie moich (i nie ma tu żadnych danych na temat sprzętu), to kto ma tu większe szanse na sprawdzenie? ;) Właściciel powienien mieć i jakieś papiery otrzymane przy zakupie, ze specyfikacją sprzętu. Mając konkrety co to za model należy się udać na stronę producenta Asus (możliwe, że należy szukać także u producentów mikro-składowych) i szukać czy w ogóle są jakiekolwiek sterowniki XP pod ten model. Jeśli nie będzie, to koncepcja z XP raczej upadnie.

 

 

PS. Jeszcze jakbyś mógł mi napisać co by się stało gdyby się okazało, że nie ma dostępnych pod ten sprzęt sterowników, to już tak dla własnej wiedzy

 

Może się okazać, że po wykonanej od biedy instalacji XP (jeśli obejdziecie problem SATA) są kolejne problemy: nieznane urządzenia w Menedżerze, nie działający dźwięk, nie działająca sieć i kto to wie co jeszcze. Nie ma tu modelu = nie wiadomo czego oczekiwać.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wiesz co wydaje mi się, że właśnie on coś robił żeby zmienić system z 7 na xp dlatego teraz są takie problemy.. Ale jeszcze się upewnię pytając go o to, więc dam znać na dniach.

 

Jeśli teraz wziąłbym płytkę z windowsem 7 i normalnie włożył ją do komputera w celu sformatowania dysku to normalnie mu go sformatuje bez żadnych problemów i czy przy włączaniu kompa nie będzie już wyskakiwał ten problem z BOOTMGR...

Odnośnik do komentarza
nie chce windowsa 7 "bo mi sie nie podoba i wole xp, bo xp lepiej znam".
To jest niezłe :lol:

 

Xeremelegue -

PS. Jeszcze jakbyś mógł mi napisać
picasso to kobieta, nie wiem jak można tego nie zauważyć.

 

Jak można się pozbyć komunikatu "STOP: 0x0000007B" ? Można jak było pisane załadować drivery SATA z dyskietki/pendraka lub w biosie wyłączyć tryb AHCI, czyli wymusić kompatybilność z trybem IDE.

Odnośnik do komentarza
Jeśli teraz wziąłbym płytkę z windowsem 7 i normalnie włożył ją do komputera w celu sformatowania dysku to normalnie mu go sformatuje bez żadnych problemów i czy przy włączaniu kompa nie będzie już wyskakiwał ten problem z BOOTMGR...

 

Nie widzę przeszkód. Zakładam, że mowa o normalnej DVD z pełnym instalatorem Windows 7, a nie kastracie Recovery od producenta odwołującym się do partycji na dysku twardym, bo jeśli to ten drugi wariant, a kolega coś naruszył w układzie firmowym partycji stworzonym przez producenta, to może być problem.

 

Jak rozumiem, nie podjąłeś się weryfikacji danych z poziomu WinRE? Dla mnie teraz jest jedną wielką niewiadomą jaki układ partycji tu jest, która jest partycją podstawową aktywną (to partycja z plikami startowymi - w to wchodzi ten z błędu), czy wyliczane pliki startowe w ogóle są na dysku, co zostało wykonane, że owe pliki startowe są nie do znalezienia. A także nie widzę żadnych prób korekty tego błędu natywnymi narzędziami wbudowanymi w WinRE. Istnieje tu ciągle możliwość, że to jest naprawialne bez aż tak drastycznego działania jak formatowanie.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Picasso, tak mowa tu o normalnej DVD z pełnym instalatorem Windows 7.

 

Nie, nie podjąłem się weryfikacji danych z poziomu WinRE, bo po prostu nie wiem o co chodzi..

 

Partycją podstawową była partycja C

 

Reszty sam nie wiem i kolega raczej też nie będzie wiedział.. Tak to jest jak ktoś się bawi w informatyka, a nie ma o tym zielonego pojęcia.. Dlatego wydaje mi się, że najlepiej będzie jak sformatuje mu dysk..

Odnośnik do komentarza
Partycją podstawową była partycja C

 

Nie było żadnej ukrytej partycji? Są dwie możliwości dla istnienia czegoś więcej niż oczywiste C:

- Windows 7 przy instalacji na gołym dysku zakłada dwie partycje a nie jedną: "Zastrzeżone przez system" na pliki startowe (partycja nie ma litery i widać ją tylko w diskmgmt.msc a nie w Mój komputer) oraz drugą na Windows jako taki.

- Asus mógł tu wykombinować własny układ i mogła być partycja serwisowa z Recovery

Skoro kolega taki niepozbierany, to i nie można gwarantować, że podał wszystkie dane, bo sam mógł nie wiedzieć.

 

 

Nie, nie podjąłem się weryfikacji danych z poziomu WinRE, bo po prostu nie wiem o co chodzi..

 

Opis startu do WinRE jest w linku, a skoro masz pełną DVD Windows 7, to i do WinRE z niej wejdziesz. Jak na obrazku pokazane, ujawnia się menu:

 

winre7_menu.png

 

Oczywista pozycja numer 1 = próba naprawy błędów startu z automatu

Wiersz polecenia: zwykłe przechodzenie po dyskach poprzez wpisanie litery dysku X: a następnie DIR w celu podglądu co leży w głównych katalogach dysku, bcdedit (dla podglądu jak jest skonfigurowany boot manager), bootrec (jeśli coś trzeba ręcznie zrobić - podałam linka z opisem narzędzia)

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jaki masz sprzęt, możesz sprawdzić z programu AIDA32 - dzięki temu będziesz wiedział, jakie sterowniki i od którego producenta są potrzebne.

 

Windows, jeśli jest oem, to potrafi przekształcić bios tak, żeby blokował instalacje starszych systemów - miałem tak kiedyś i pomógł nie tylko format partycji z systemem, ale również flashka biosa.

Odnośnik do komentarza

Windows, jeśli jest oem, to potrafi przekształcić bios tak, żeby blokował instalacje starszych systemów - miałem tak kiedyś i pomógł nie tylko format partycji z systemem, ale również flashka biosa.

 

:D :lol: :D hahaha hahaha ale się uśmiałem

 

zapamiętaj NIE MA ŻADNYCH BLOKAD !!!

 

Nie mogłeś zainstalować systemu ze wzgledu że instalka windowsa nie miala odpowiednich sterowników do kontrolera sata.

XP normalnie nie posiada sterów do SATA.

A to że Ci aktualizacja biosu pomogla to dlatego ze nowy bios mial ustawienia aby traktowac dysk sata jak ata.

W niektórych biosach moza to sobie recznie ustawić a w niektórych nie bo sa ubogie do grzebania :P

 

Przykłady grzebania w biosie :

 

Advanced > SATA Controller Mode ustawiamy: Compatible

System Configuration > Device Configuration > SATA Native Mode ustawiamy: Disabled

Main > SATA Mode ustawiamy: IDE Native Mode

Main > SATA Mode ustawiamy: IDE Mode

Advanced > IDE Configuration > SATA Optimization Mode ustawiamy: Compatible

Advanced > OnChip SATA Type ustawiamy: Native IDE

Advanced > IDE Configuration > SATA Operation Mode ustawiamy: Compatible

SATA Device Mode ustawiamy: IDE

Advanced > AHCI Mode Select ustawiamy: SATA Mode

Advanced > AHCI Mode ustawiamy: Disabled

Config > SerialATA > SATA Controller Mode Option ustawiamy: Compatibility

Configuration > SATA Mode Selection ustawiamy: IDE

Advanced > Chipset > Onboard Device > Silicon Image Mode ustawiamy: SATA Mode

 

opcje mogą być różne, każdy bios może wyglądać inaczej

ale chodzi o to samo, zeby przełączyć z SATA na ATA, z SATA na IDE itd

 

 

 

Wracając do tematu, to autor wątku mało daje info

Skąd mamy wiedzieć czy tylko właściciel kompa bawiąc się kompem np jakims programem skasowal samego bootmgr, jesli tylko to to male piwko.

Może ustawił inna partycje na aktywną?

Może sformatował partycje z systemem?

Moze sformatowal partycje z plikami rozruchowymi jak byla taka osobna partycja?

 

tu jest dużo pytań a konkretnych odpowiedzi brak.

 

To z lekka przypomina zabawę w głuchy telefon, na forum docierają nieprecyzyjne i zafałszowane info lub nic nie dociera :P

 

Jak tak dalej będzie to kompa naprawisz ale nie wiem czy w tym tygodniu :P

 

Uruchom kompa z jakiej płyty live cd czy cos, oblukaj ile jest partycji, co jest na poszczegolnych partycjach itp

Daj fotki na forum

 

 

Czego nie czaisz z WinRe Picasso dała Ci linki z obrazkami

Masz jeszcze jeden :P

http://peb.pl/3627686-post29.html

Odnośnik do komentarza

Rafael22peb wiem, że podałem mało informacji, ale jak już pisałem, zapytam kolegi dokładnie jaka była ostatnia czynność przed pojawieniem się problemu itp. Dam znać jak najszybciej.

 

Teraz wezmę i postaram się naprawić kompa tym całym WinRe, który jak się nie mylę powinien się znajdować na płycie Windows 7. Będę to robić z pomocą dwóch poradników, które podali mi Picasso i Rafael22peb :)

 

Na razie proszę nie zamykać tematu, gdyż jak to w życiu bywa mogą pojawić się jeszcze jakieś niechciane problemy..

Odnośnik do komentarza

Rafael, to, co opisałem działo się jeszcze przed stworzeniem nawet Visty. A bios stawiałem dokładnie taki sam, jak był wcześniej.

 

 

Co do problemu, który opisałem - dotyczy on blokady na BIOS, która blokuje inne systemy przed zainstalowaniem. Chodzi o właściwą licencję pasującą do właściwego systemu - tak z tego tekstu z linku poniżej rozumiem.

Nie znalazłem info o tym nt XP, ale co do Visty, proszę - link: http://support.microsoft.com/kb/942962/pl

 

Taka blokada istnieje tylko przy systemach opartych o licencję OEM, w BOX tego nie ma.

Odnośnik do komentarza

Rafael, to, co opisałem działo się jeszcze przed stworzeniem nawet Visty. A bios stawiałem dokładnie taki sam, jak był wcześniej.

 

 

Co do problemu, który opisałem - dotyczy on blokady na BIOS, która blokuje inne systemy przed zainstalowaniem. Chodzi o właściwą licencję pasującą do właściwego systemu - tak z tego tekstu z linku poniżej rozumiem.

Nie znalazłem info o tym nt XP, ale co do Visty, proszę - link: http://support.micro...om/kb/942962/pl

 

Taka blokada istnieje tylko przy systemach opartych o licencję OEM, w BOX tego nie ma.

 

Masz oczywiście rację - ta blokada to SLP - ma za zadanie uniemożliwiać instalację "niewłaściwego" OS. Odpowiednie dane są zapisywane w tablicy ACPI_SLIC BIOS-u.

Ciekawy artykuł na ten temat: KLIK

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Po 1 problem z niemożnością zainstalowania systemu a problem z aktywacją systemu to dwie różne sprawy!

 

Po 2 to nie jest tak, że jak się ma w biosie tablice ACPI_SLIC to nie można zainstalowac innego systemu czy też tego samego systemu z innego nośnika.

ACPI_SLIC umożliwia aktywację systemu poprzez certyfikat (takie pliki :P) . To wykozystują partycje recovery, nie musisz aktywowac systemu przez neta lub telefonicznie, wgrywa sie certyfikat i jak jest zgodny z tym co masz w biosie to masz aktywowany. Masz 1 certyfikat i jeden klucz np do miliona modeli tego samego kompa, jesli certyfikat zgadza sie z tablica w biosie to masz aktywowany dany system.

Ale nie musisz kożystać z tego mozesz aktywowac system z klucza z naklejki i wtedy przez neta lub tel.

 

Przypomne ze klusz produktu slp jest inny niz ten z naklejki.

 

Poczytajcie wiecej i dokladniej to bedziecie wiedzieć.

 

Wklejacie linki a nie czytacie co tam pisze ;/

Odnośnik do komentarza

Xeremelegue

 

Mógłby mnie ktoś nakierować na jakiś poradnik jak przywrócić system z partycji Recovery ??

 

Ale przecież ... nawet nie wiadomo czy to możliwe. Brak danych. Nie wiadomo co kolega narobił (może mało się znać na systemie, ale amnezji chyba nie ma?), nie wiadomo co jest na dysku i jaki jest na nim układ partycji oraz co one tak naprawdę zawierają (te informacje nie zostały tu jeszcze podane), nie wiadomo jaki to model Asus (i co dostarczono z nim) oraz czy (i w jaki sposób ) miał dostępne Recovery, nie wiadomo czy z Recovery można skorzystać. Kolega mógł przykładowo wykasować / uszkodzić serwisową partycję, a w takiej sytuacji jest pozamiatane. Cały czas dążymy tu do uzyskania informacji jaka czynność została przeprowadzona przed wystąpieniem błędu BOOTMGR.

 

W każdym razie tu w supporcie Asus skrót: KLIK / KLIK. Sumując, jest powiedziane:

1. F9 przy starcie komputera, by dostać się do odzysku z partycji. Jeśli klawisz startowy nie działa (a to jest tu prawdopodobne), ale jest ciągle na dysku nienaruszona partycja Recovery (Ty to dopiero musisz sprawdzić!), robi się obejście: w menedżerze partycji dla partycji Recovery przyznaje się atrybut "aktywna", a restart komputera inicjuje boot z tej partycji i dostęp do interfejsu odzyskiwania.

2. W zależności od nowości modelu mogły być dostarczone gotowe dyski odzyskiwania. Jeśli nie, a użytkownik sam nie wyprodukował DVD Recovery, odzyskiwanie z partycji to jedyna możliwość.

 

Rozpisz tu układ partycji. Jeśli Wiersz poleceń WinRE zbyt skomplikowany, to skorzystaj z jakiejś innej płyty typu LiveCD.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Idz do kolegi trzepnij go dwa razy po głowie, tym sposobem pobudzisz szare komórki.

Zadasz mu banalnie proste pytanie: Co robiłeś na kompie w dni czy dzien wcześniej że komp umarł, jakie programy uzyłeś, co klikałeś itp.

Jak nie zacznie współpracować trzepnij jeszcze raz dwa razy ale troche mocniej :P

 

To, że w konsoli nie znalazł systemu windows nie świadczy że nie ma na partycji windowsa. To jeszcze nic nie znaczy.

Narzędzie do naprawy systemu podczas rozruchu tez nie zawsze wszystko naprawia.

 

Próbowałeś wiersz poleceń i komendy:

bootrec /fixboot

 

 

Prosiłem też abyś oblukał co jest na partycjach i dał fotki.

 

Szklana kula mi się zbiła, a na nową nie mam kasy, to strasznie drogie rzeczy , a z fusów wróżyć nie potrafię

 

Nie zawsze przestawienie partycji na aktywna pomoże w odpaleniu recovery, ale to też nie tragedia.

 

Podsumowując:

1. odpalasz wiersz polecen i wklepujesz bootrec /fixboot sprawdzasz czy pomoglo, jak nie pomoglo to przechodzisz do punkt 2

2. idziesz do kolegi pobudzasz jego szare komórki i zbierasz info co robil ze tak sie stalo i zdajesz tu relacje

3. za pomoca jakiegos programu z poziomu bootowalnej plyty czy tam pendriva oblukujesz co ma na partycjach i dajesz fotki duzo fotek

4. dajesz fotke z ukladu partycji

 

Pamiętaj im wiecej info tym lepiej, cieżko jest diagnozować przez neta a jeszcze ciężej jak nie ma podstawowych informacji.

 

Jak tego nie zrobisz to nie zawracaj darmo sobie i innym glowy i niech kolega idzie do serwisu to mu to naprawia :P zabuli raz to do konca zycia bedzie pamietal co robil na kompie przed awaria.

 

Jak nie wiesz co jak zrobić to pisz.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...