Skocz do zawartości

Po zmianie procesora, komputer się nie włącza.


knugi

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem procesor i5-7600k i włożyłem go do płyty głównej z170-p. Tylko jest jeden mankament, zapomniałem zaktualizować biosu do najnowszego by wspierał 7 generację. Miałem procesor i3-6100 i wersję biosu 0502.

Wsadziłem z powrotem swoją i3 ale dalej nie chciał się włączyć. Zrestartowałem CMOS i bios ruszył, przy okazji nie tutaj wpiąłem zasilanie wiatraczka (zapiąłem go do cha_fan_1 zamiast do cpu_fan) bios wywalił błąd. Ale zanim przestawiłem kostkę, zaktualizowałem bios chyba do 3301 (najnowszego). Wsadziłem znów i5 i od tego momentu komputer nie chce się włączyć.

Wiatraczki kręcą, nagrywarka się wysuwa prądy dostaje. Reset CMOS i wyciągnięcie baterii nawet na 5 godzin - 0 rezultatu.

 

Specyfikacja komputera:

Zasilacz tracens radix v-650

Mobo z170-p

Procesor i3 6100

Dysk M2 2280 (120gb SSD), WD green 500 gb

Ram 2x 8gb hyperx fury 2400 Black ddr4

Graficzna: GTX 780

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A ten nowy procesor, to mam nadzieję - jest na liście procesorów obsługiwanych przez płytę i wymaga tylko aktualizacji biosu.

Jeśli dobrze rozumiem, to komputer pracuje ze starym i3, a z nowym i5 nie ma chęci.

Na początek sprawdziłbym wszystkie napięcia na którymś z wolnych wtyków zasilacza (12, 5, 3.3V) w obecności nowego procesora. To, że wszystko się kręci świadczy dobrze tylko o napięciu 12V.

No i napięcie baterii CMOS-u, czy nie została przypadkiem zwarta podczas operacji wyjmowania...

Do resetu CMOS służy tam chyba jakaś zworka, aby nie wyciągać baterii, choć mogę się mylić.

 

Odnośnik do komentarza

Prawdopodobnie bios się nie zapisał -  w takiej sytuacji można szukać procedur awaryjnych (zależnie od producenta płyty) ale trudno dotrzeć do dokumentacji. Jeżeli eeprom jest w podstawce to można go zaprogramować zewnętrznie (każdy warsztat z elektryką samochodową znajdzie odpowiedni programator a i większość serwisów rtv powinna takowy mieć), jeżeli jest wlutowany to można próbować programowania w układzie (większość programatorów spi ma taką funkcję) jednak jest to metoda niepewna w ostateczności można eeprom wylutować (dla wprawnej osoby cała operacja wylutowania, zaprogramowania i wlutowania to parę minut).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...