Skocz do zawartości

komputer nie uruchamia się poprawnie z wszystkimi kośćmi ram po czyszczeniu/wymianie zasilacza


Neo26

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie. piszę z prośbą o potwierdzenie mojej teorii

na początek specyfikacja komputera
płyta główna: msi z97 pc mate
procesor: intel i5 4460 (no ok) na nim cooler silentium pc

pamięć 4x kingston ddr3 4gb 1600hz
grafika: radeon r9 270x 4gb
zasilacz: crosair cs550W ---> be quite pure power 10 600W

w dniu dzisiejszym wyczyściłem komputer. standardowa konserwacja ze sprężonym powietrzem i wymianą pasty na procesorze. niestety po ponownym podpięciu kabli komputer nie chciał ruszyć (odpalał się na kilka sekun i nim wiatraki zaczeły się rozpędzać gasł. bez żadnych sygnałów dźwiękowych). po upewnieniu się że nic nie zepsułem przypadkiem z kablami i jakimś cudem któregoś źle nie wipąłem uznałem że zasilacz osiągnął swój limit (mam pecha do zasilaczy albo je za mocno molestuje :P )

Aby potwierdzić teorię wypiąłem kości pamięci by odciążyć zużycie prądu. udało mi się uruchomić komputer na pojedyńczej kości. tutaj jednak pojawił się zgryz gdyż uruchomiłem biosa w którym to pochodził komputer ok 5-10 min i wszystko wydawało się ok ale jak odpaliłem windowsa to po kilku minutach przegrzał się północny mostek co spowodowało wyłączenie komputera. spróbowałem na innej kości. tutaj już było lepiej bo nie przegrzewał się mostek mimo że był całkiem ciepły. dodatkowo udało mi się uruchomić komputer tylko na 2 z 4 wejść pod pamięć. to skłoniło mnie do teori że albo padła płyta albo i płyta i zasilacz.

 

ponieważ mam zasilacz na gwarancji wsiadłem w auto i pojechałem po nowy (be quite pure power 10 600W). po podłączeniu zasilacza i wszystkich 4 kości pamięci niestety nie udało mi się komputera w pełni uruchomić (włącza się komputer ale mimo rozruchu wiatraki z karty graficznej się zatrzymują. nie mam sygnału do monitorów ani do myszki czy klawiatury),gdy odpiąłem 2 pamięci i zostawiłem tylko 2 (po jednej do każdego duo pinu ) komputer się uruchomił i działa stosunkowo normalnie.  

 

planuje w dniu jutrzejszym dokonać zakupu nowej płyty głównej jednak jak się uda chciałbym poznać w między czasie zdanie kogoś bardziej doświadczonego. czy mam racje i to wina płyty? a może coś innego jeszcze mogło nawalić. dodatkowo czy możecie mi polecić jakąś dobrą płytę główną? myślę nad asrockiem z97 extreme 4 ewentualnie nad paroma msi. tak czy inaczej będę wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Skąd teoria, że przegrzał się mostek północny? Tak sobie strzeliłeś, bo był ciepły? :)

Wiele razy powtarzam, żeby opisywać tylko fakty, a nie swoje teorie. 

 

To nie przypadek, że komp nie działa po takiej konserwacji. Teoria z zasilaczem od początku była bardzo kiepska. Z mostkiem pólnocnym to samo. Skoro komp Ci się odpalił na jednej kości i udało Ci się wejść do biosu - to powinieneś pokazać z niego temperatury procka. O zasadzie brzytwy Ockhama wspomnę tylko w formie ciekawostki. Prawdopodobienstwo dwoch przyczyn, by wyjasnic jedno zjawisko jest duzo, duzo mniejsze niż jedna przyczyna, ktora rownie dobrze to wyjasnia. Jak szanowny autor to sobie wyobraza? Ze nagle padł i zasilacz i płyta? :)

 

Wielokrotnie na tym forum były podobne tematy i niestety, pomimo iż użytkownicy się upierali, protestowali - to oni sami okazywali się najczęściej przyczyną problemów. Pułapek czai się sporo - źle dopięty cooler, źle wsadzony ram, procek. Zobacz czy objawy będą takie same bez ramu zupełnie lub/i bez procka. 

Można by wspomóc diagnozę kartą diagnostyczną POST. Najtańsze - w okolicy 10 złotych. Droższy jest tester socketu, na szybko wygooglowałem i do Twojego 1155 - to koszt 55 zł, tak pi razy oko. 

Przywroc BIOS do ustawien fabrycznych - najlepiej poczytac w manulu, co trzeba zewrzeć. Mozna sprobowac wyjac baterie cmos na kilkanascie sekund. To by bylo na poczatek na tyle. 

 

Warto wspomnieć o niszczącej sile ESD, a więc przepływie prądu na wskutek różnicy potencjałów, a który to często jest na skórze przez zjawiska związane z elelektrostatyką. Przed dotykaniem sprzętu elektronicznego - trzeba się uziemić. 

Odnośnik do komentarza

wybacz ale źle mnie zrozumiałeś. samo przegrzanie się mostka północnego to nie teoria a fakt (nie podam dokładnej temperatury ale nawet nie byłem w stanie zbliżyć ręki już nie mówiąc o dotnięciu go, dodatkowo komputer sam się wyłączył w wyniku wykrycia przegrzania) co do samego działania komputera na nowym zasilaczu udało mi się uruchomić komputer na 2 kościach pamięci ale tylko gdy są wpięte do osobnych duali. na takim zestawia działa normalnie jednak nie jestem w stanie wpiąć pozostałych 2 kości bo wtedy po uruchomieniu komputera brak jest sygnału do klawiatury/myszki/monitorów a także zatrzymują się coolery od gpu.

co do resetu biosu była to jedna z pierwszych czynności jakie dokonałem. 

a teoria z zasilaczem wynikała z faktu iż podobne zachowanie prezentował komputer przy poprzednim zasilaczu który mi się zepsuł (niestety miałem trochę pecha z zasilaczami w tym komputerze. pierwszy w ogóle nie ruszył z powodu wady fabrycznej. drugi padł po pół roku. dzięki komuś tam za wymyślenie gwarancji :P) tak czy inaczej zasilacz ostatni działał już ponad półtorej roku a u mnie komputer niekiedy bywa włączony nawet po 24h przez 2-3 dni więc dla mojego zasilacza 2 lata to jak dla niektórych 6-8 lat. tak czy inaczej zasilacz poszedł na gwarancje jak nic nie znajdą to będę miał drugi na zapas jak znajdą to dostanę z powrotem kasę.

co do uszkodzenia jednoczesnego zalicza i płyty jest to możliwe jeżeli zasilacz puści za duże napięcie na płytę (już raz mi się tak zdarzyło gdy byłem mały i ktoś inny złożył mi komputer przy użyciu zasilacza z czarnej listy bo był tańszy)

tak czy inaczej wszystkie pamięci zdają się działać sprawnie do póki wpinam tylko 2. sam procesor również nie szaleje tak więc jedyną logiczną opcją wydaje mi się płyta główna. mam już zamówioną płytę asrocka która przyjdzie na jutro. zobaczę co wtedy ale zakładam że raczej już wszystko będzie ok

 

w temacie chodziło mi przede wszystkim o potwierdzenie mojej teori i może jakieś sugestie związane z zakupem nowej płyty bo nie śledziłem zbytnio rozwoju płyt pod socet 1150 ostatnimi czasy więc nie byłem pewien która będzie najlepszym wyborem a nie chciałem brać pierwszej lepszej z brzegu

Odnośnik do komentarza

Owszem, kolega był mały, od tego czasu zmieniły się zasilacze o co najmniej dwie generacje :). Dlatego dzisiaj pewne naleciałości odnośnie zasilaczy to anachronizm! 

 

Na gwarancji wcale nie szukają, nie sprawdzają czy jest walnięty czy nie - najczęściej wymieniają od ręki. Taka polityka. 

 

Bios na płycie masz najnowszy? Przefleszuj go jeszcze raz, jesli jest najnowszy - to po prostu wgraj jeszcze raz nawet ta sama wersje. 

 

Jeszcze raz zapytam o mostek północny, bo poza stwierdzeniem, że to fakt - nie napisales nic wiecej. Stwierdziłeś to empirycznie? :).

Odnośnik do komentarza

To niekoniecznie piny. W starych płytach było trzeba włączyć opcję w biosie, która się nazywała memory remap, ale powiem szczerze, ze niezbyt wierze, zeby trzeba bylo to robic w tym przypadku. Nie zawsze płyta wstaje na domyslnych ustawieniach, zwlaszcza w takich trybach jak duo. Przeczy temu troche fakt, ze wczesniej bylo bez problemu, niemniej warto o tym pamietac. Rzeklbym nawet, ze to wcale nie taki rzadki problem, chociaz wraz z rozwojem sprzetu coraz rzadszy, bo coraz wiecej rzeczy jest konfigurowane automatycznie. 

Odnośnik do komentarza

ta płyta nie jest aż tak stara. tutaj wszystko z automatu złapało na początku. możliwe że coś zepsułem czyszcząc albo pin był lekko uszkodzony i czyszcząc ubiłem go do końca tak czy inaczej zobaczę co będzie jutro. jak wszystko zadziała no to będzie wiadomo. btw miałem wcześniej jak jeszcze 4 pamięci działały problem z grą pubg (wysypywało mi błąd memory could not be written) może to był znak że coś z pinami się rypie zwłaszcza że sama pamięć jest najnowsza w tym komputerze :D

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...