Skocz do zawartości

Infekcja Zbot?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Kiedyś założyłem tutaj podobny temat.Wtedy poszedłem za radą moderatora, który mi pomagał i poprosiłem dostawcę internetu o zmianę IP.
Mój problem polega na tym, że ponownie sprawdziłem stronę DNSBL.
Okazało się, że mój adres znajduje się na trzech listach.
  • dyna.spamrats (tutaj nie jestem pewien czy to moja wina, adres znajomych również jest na tej liście),
  • dnsbl.spfbl  (dopiero od jakiegoś czasu, ale adres znajomych pojawił się również tutaj a opis wskazuje, że to przez dynamiczne IP),
  • cbl.abuseat (tutaj jest tylko mój adres i opis wskazuje na to, że to z powodu infekcji zbot).
 
Dokładniejszy opis z cbl.abuseat:
"This IP address was detected and listed 1 times in the past 28 days, and 1 times in the past 24 hours. 
The most recent detection was at Thu Sep 7 09:15:00 2017 UTC +/- 5 minutes
This IP address is infected with, or is NATting for a machine infected with the ZeuS trojan, also known as "Zbot" and "WSNPoem"."
 
Tutaj zastanawia mnie godzina, o której IP zostało wykryte.
 O 9:15 nie było mnie w domu, komputer, podobnie jak router był odłączony od prądu i jestem pewien, że nikt inny z niego nie korzystał.
 
Skorzystałem z formularza, który pozwala usunąć IP z listy. Zobaczymy czy pojawi się ponownie.
 
Przekanowałem system wieloma programami m.in Malwarebytes, Norton Power Eraser, HitmanPro, Kaspersky TDSSKiller, ZbotKiller, Comodo i Emsisoft Emergency Kit.
Zaden z programów nie znalażł infekcji.
 
Kolejna sprawa, ale nie jestem pewien czy ma związek.
W Comodo zauważyłem, że proces svchost.exe (sprawdziłem według PID i odpowiada on za usługi CryptSvc, Dnscache i NlaSvc) łączy się z takimi adresami:
  • 216.58.205.238
  • 104.16.93.188
  • 104.28.16.56
  • 104.16.89.188
  • 93.184.220.29
 
Sprawdziłem i ten ostatni ma naprawdę złe opinie na tej stronie https://www.abuseipdb.com/check/93.184.220.29
Nie wiem co robią pozostałe. Wiem jedynie że pierwszy z nich należy do Google a pozostałe trzy do Cloudflare.
Czy te adresy są szkodliwe? Mogą ściągnąć jakąś infekcję?
 
Co mam zrobić? Boję się o swoje dane i hasła.
 
I jeszcze jedno pytanie. 
Zawsze kiedy sprawdzam na Gmail, czy DNSBL mam to samo IP. Jak to możliwe że na dnsbl.spfbl zostałem zablokowany przez dynamiczne IP?

FRST.txt

Addition.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Raporty nie wykazują oznak infekcji, zresztą...tyle wyników porządnych skanerów antywirusowych mówią sama za siebie. 

 

Jeśli zaś chodzi o te adresy, to pierwsze trzy są w porządku, ten trzeci wygląda podejrzanie. W takim razie poproszę o przefiltrowany raport SFC z opcji scannow w celu oceny plików systemowych na obecność niedomyślnych modyfikacji.

P.S: Mój aktualny, zmienny adres IP na DNSBL zachowuję się jakby miał ADHD. Raz czysty, raz podejrzany, wg mnie nie ma się co przejmować, bo mając zmienne IP musimy liczyć się z tym, że kiedyś mogło być w nieciekawym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Cześć,
Czy wiadomo coś więcej o tym adresie?

Nadal mam problem z listą cbl.abuseat. Pomimo tego, że system jest czysty mój adres IP nadal pojawia się tam kilka dni po każdym usunięciu go z listy. W komunikacie nadal napisane jest o infekcji Zbot. Komputer jest połączony z routerem kablem, do wifi tylko okazjonalnie podłączam telefon i tablet, oba urządzenia przeskanowałem mobilnymi wersjami Malwarebytes i Avast, żaden z programów nie znalazł zagrożeń. Adres pojawia się na liście nawet w przypadku, kiedy nie podłączam niczego do wifi często w godzinach, kiedy nawet nie ma mnie w domu, więc komputer, router, i wszystko inne jest wtedy odłączone od prądu. 
Wiem, że nikt nie jest jasnowidzem ale może ktoś przypuszcza dlaczego tak się dzieje?

Odnośnik do komentarza

W mojej opinii jest tak, że został Ci przydzielony adres, który już kiedyś był w nieciekawym miejscu, a Ty nie masz po prostu na to wpływu. Rozwiązanie jest następujące: poproś operatora o przydzielenie Ci nowego adresu IP. 

 

Nic więcej nie mogę tutaj poradzić. Ewentualnie możesz zrobić nowy zestaw raportów FRST, dla Twojej pewności.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...