Skocz do zawartości

Bootowanie systemu grub


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Mam problem z bootowaniem systemu w grub. Chciałem ustawić w pliku konfiguracyjnym możliwość bootowania jako pierwszego windows, ciągle załącza mi się Linux. czytałem na jakieś stronie o możliwości skonfigurowania pliku grub.cfg. Niestety jakiekolwiek próby konfiguracji nie przyniosły odpowiedniego rezultatu, zmiana wartości liczbowej, ani skopiowanie na wyższe położenie w pliku konfiguracyjnym. Ciągle mi wybiera Linux. Chociaż nie wiem czy powinienem zastosować wartość 00 dla windowsa jeżeli chcę go uruchamiać jako pierwszego? Zmieniłem wartość na  10 wcześniej miał 30. Nie wiem czy wartość 00 odpowiada za uruchamianie Grub czy za co ?
Strona z której korzystałem to:
http://www.ubuntu-pomoc.org/grub2-zmiana-kolejnosci-systemow/]http://www.ubuntu-pomoc.org/grub2-zmiana-kolejnosci-systemow/

Mam też problem ze zgraniem pliku konfiguracyjnego z tym grub kopiuję go niby jest na nośniku USB, ale kiedy go przekładam na laptopa to plik znika tak jakby się nie zapisał. Próbowałem też przekopiować zawartość konfiguracyjną do notatnika, ale teraz patrzę, że w pliku tekst się nie zapisał. Czym to może być spowodowane i jak naprawić ten błąd?
nośnik usb jest sprawny
Wszystko kopiowałem w trybie graficznym i byłem zalogowany jako root.

 

Wcześniej przed próbą kopiowania tych plików konfiguracyjnych grub, system Linux trochę się zwieszał przed zapisaniem jakichkolwiek danych czy też zmieniania nawet opcji w notatniku z czcionką musiałem czekać aż się "odetka". Czy mogło się mu coś tam stać, przez to że podczas wczytywania systemu Linux go resetowałem ?
Zawsze mi zostaje reinstalacja systemu na nowo, albo go w ogóle wyrzucę
Może są inne łatwiejsze rozwiązania.

Poniżej w załączniku dodałem zdjęcie jak to wygląda grub podczas wybierania systemu. Podczas ładowania się grub jest informacja na temat nieznalezionego chyba pliku, pewnie dlatego, że coś w pliku konfiguracyjnym namieszałem jednak zrobiłem kopię zapasową pliku konfiguracyjnego, teraz się też zastanawiam czy się zapisała dobrze.

Jak to jest zbyt złożony problem i można jakieś inne rozwiązanie zastosować to jestem za.
Zawsze też można bootloadera windowsa przywrócić.
Tylko zastanawiam się czy jego naprawa musi się odbyć przy użyciu płytki z systemem czy można to obejść? 
Bo obecnie nie mam płyty systemem.

post-16448-0-84860000-1499882273_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Trudno wyrokować w ciemno nie widząc grub.cfg ale zakładam, że jest w nim pętla warunkowa sprawdzająca obecność pliku env gruba i jak go znajduje to ma on pierwszeństwo a pewnie domyślna pozycja jest w nim skonfigurowana.

Trzeba taką pętlę usunąć i na sztywno ustawić/wymusić pozycję priorytetową.

Edycja pliku env nie ma sensu i tak się zaktualizuje dynamicznie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Próbowałem zgrać go na dwa urządzenia i na żadnym się nie udało.
Trochę pozmieniałem wartości i udało mi się zgrać ten plik konfiguracyjny. 

Zrobiłem to na tysiąc różnych sposobów na raz, więc tak w zasadzie nie wiem, w czym był problem ale prawdopodobnie w tym, że plik konfiguracyjny był ustawiony na " tylko do odczytu". 
Teraz to już przekombinowałem  :lol: 
zmieniłem wartość:

###
ustawić btrfs_relative_path = "Y"
btrfs_relative_path eksport
Jeśli [f $ {config_directory} / grubenv]; następnie
  load_env -f $ {config_directory} / grubenv
elsif [-s $ prefix / grubenv]; następnie
  load_env

na

###
ustawić btrfs_relative_path = "n"
btrfs_relative_path eksport
Jeśli [f $ {config_directory} / grubenv]; następnie
  load_env -f $ {config_directory} / grubenv
elsif [-s $ prefix / grubenv]; następnie
  load_env
 

teraz, żaden system się nie chcę uruchomić brakuje im jakiś składników.
Co prawda system windows chciał się zbootować jako pierwszy, prawie wyszło  :lol:

Dołączam plik konfiguracyjny w formacie .txt musiałem zmienić bo cfg nie mógł być przesłany
i zrzuty ekranów jak wygląda teraz grub podczas ładowania systemu.
nie mogę dodać tych zrzutów występuje błąd 413, a same zdjęcia mają raptem po ~200KB
Już się da nie wiem czym to było spowodowane.

grub - Copy.txt

post-16448-0-00000000-1500218510_thumb.jpg

post-16448-0-45200000-1500218520_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Tak jak pisałem - masz pętlę która sprawdza obecność pliku konfiguracyjnego:

 

if [ -f ${config_directory}/grubenv ]; then
  load_env -f ${config_directory}/grubenv
elif [ -s $prefix/grubenv ]; then
  load_env
fi

 

i drugą która ustawia w tym pliku zmienną default na ostatnio (ręcznie) wybraną pozycję:

 

if [ "${prev_saved_entry}" ]; then
  set saved_entry="${prev_saved_entry}"
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi
function savedefault {
  if [ -z "${boot_once}" ]; then
    saved_entry="${chosen}"
    save_env saved_entry
    if [ "${env_block}" ] ; then
      save_env -f "${env_block}" saved_entry
    fi
  fi
}

 

Jeżeli chcesz ustawić na sztywno botowanie to te pętlę trzeba wywalić (podejrzewam, że env nie przechowuje nic poza tym) i ustawić np.

 

set default="0"

gdzie zamiast zero wstawisz numer pozycji (oczywiście 0 = pierwsza).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Wszystko bym pozmieniał ale nie mogę uzyskać dostępu do plików konfiguracyjnych. 
Myślałem, że bez problem będę mógł sobie to zmienić i na wypadek gdyby coś nie wyszło, zawsze mógłbym z bootwalnego systemu naprawić szkody.
Niestety wszystko jest zabezpieczone. Chyba będę, musiał coś wymyślić z komendami GRUB w takim wypadku, lub spróbować naprawić od windowsa bootloader.
Da się edytować plik konfiguracyjny GRUB za pomocą GRUB ?
Jak tak, to jaka jest komenda?

Odnośnik do komentarza

W normalnych warunkach root ma dostęp do konfiguracji Grub (jest właścicielem folderu i ma prawo do edycji), tylko jeszcze pytanie czy boot jest folderem na partycji linuxa czy oddzielną partycją którą trzeba montować w katalogu boot, wtedy jeszcze dochodzi kwestia czy jest montowany prawidłowo (dla root-a i z opcją zapisu).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Ten GRUB był w systemowej partycji w katalogu "boot"
A zrobiłem już inaczej zależało mi na plikach na komputerze. 
Naprawiłem MBR windowsa przez instalator win 7 
i już wyrzuciłem z komputera tego chorego linuxa.
Na root nie miałem dostępu do plików bo trzeba było być zalogowanym na systemie w którym chciałem dokonać zmian w plikach systemowych linuxa. A nie mogłem się dostać do tego systemu bo grub mi nie odnajdywał składników jakiś z systemu jak załączyłem w powyższym screenie.
Może była jakaś możliwość naprawy GRUB. Niestety nie znam dokładniejszych komend a w sieci jest mało na ten temat. Więcej jest informacji na temat windowsa. Więc łatwiej było mi to w ten sposób zrobić.

A chciałem tylko zmienić kolejność bootowania systemu a taki mi się bałagan zrobił :D

Dzięki za pomoc.
Następnym razem te informację mogą się przydać jakbym chciał kolejny raz instalować Linuxa.
 

Odnośnik do komentarza

Powinieneś mieć dostęp nawet z poziomu live linuxa oczywiście z roota przy czym do root nie trzeba się ekstra logować, wszystkie nowoczesne linuxy obsługują tryb sudo, su itp., również w przypadku systemu live należy więc się takim trybem posłużyć.

Jeżeli nikt nie namieszał świadomie z uprawnieniami katalogu to musi być dostępny w ten sposób.

Zawsze z poziomu root-a można też ustawić/naprawić uprawnienia.

Nie zgodzę się też z tym, że nie informacji o naprawie grub, chyba ze szukasz informacji o sposobie który nie istnieje - naprawa grub z poziomu grub nie jest możliwa le jest możliwe zalogowanie się do systemu z poziomu konsoli awaryjnej grub i potem naprawa z poziomu systemu (są komendy które automatycznie przeinstalują grub, wygenerują nowy konfig), to samo można zrobić z poziomu live linuxa albo bezpośrednio albo poprzez chroot do zainstalowanego systemu.

Artykuł o tym jak naprawiać grub jest chyba dostępny na wiki każdej popularnej dystrybucji, są też materiału niezależne dotyczące grub ogólnie jaki i fora społeczności zorganizowanej wokół danej dystrybucji.

Pierwszy z brzegu dotyczący popularnego arch-a:

https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB

i opis operacji w konsoli rescue grub-a:

https://www.linux.com/learn/how-rescue-non-booting-grub-2-Linux

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...