Skocz do zawartości

skacząca utylizacja sieci / przycinanie filmów po sieci z NASa


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu bujam się z problemem przycinania filmów, które są odtwarzane z dysku sieciowego NAS (QNAP). Początkowy myślałem, że filmy są za duże (bo 4k z Gopro) i to normalka, ale później zaczeło mi przycinać normalne filmy full hd i niższe. Po kilkutygodniowej walce (niestety mam sporo wyjazdów) wraz z service desk-iem chyba w końcu udało nam się zdiagnozować problem (a przynajmniej tak mi się wydaje).

 

Do szczegółów:

 

1. Problem prawdopodobnie nie leży po stronie serwera. Laptop (drugi sprzęt w sieci) odtwarza wszystko bez zająknięcia, a dużo mocniejszy PC już nie.

2. Filmy odtwarzane z dysku SSD w PC nie tną się nawet na chwilkę, każda rozdzielczość działa płynnie.

3. Problem na PC raz znika, raz się pojawia i nie ma tutaj żadnej reguły.

4. NAS, PC i laptopa jest podłączony do switcha 1 Gbps, a dopiero później jest router.

5. Switch jest skonfigurowany dla PC i laptopa w ten sam sposób, żadnych odstępstw.

6. Wszystkie kable użyte w sieci są sprawdzone, wszystkie kat. 5e.

7. Serwer, laptop i PC mają karty 1 Gbps.

8. Window jest świeży, reinstalowałem go (stawiałem od zera po formacie nie nainstalowywałem).

9. Bios wygląda na skonfigurowany prawidłowo (nie ma tam nić co by można źle ustawić i dotyczy sieci).

10. Procesor i5 2500k jest podkręcony do 4,5@, sprawdziłem wszystkie ustawienia i nie pomyliłem się tu w niczym, jest stabilny od wielu lat (nie wiedzieć czemu service desk się do niego czepiał początkowo).

 

11. Avirus / firewall nie ma nic do rzeczy. Jak wyłączę dalej jest to samo.

12. Gdy monitoruję utylizację sieci i w początkowej fazie odpalania filmu nie widać skoku do 20-30% film będzie przycinał. Na google drive kilka filmów obrazujących problem.

 

https://drive.google.com/open?id=0Bz1g4rvQSjJZSW9seENLdEk2LUU

 

13. Wyłączyłem w systemie oszczędzanie energii (wyłączanie automatyczne) karty sieciowej - brak efektu.

14. W ustawieniach karty zmieniłem ustawienia Speed & Duplex na 1.0 Gbps full duplex - brak efektu (serwer też tak mam ustawione).

15. W trybie safe mode windowsa podczas odpalania filmów początkowo PC myśli ale jak już odpali to odtwarza wszystkie filmy bez jęknięcia. Kilka prt sc na dysku google.

 

Obecnie po wszystkim co zrobiłem podczas jednej sesji czasami filmy przycinają, czasami nie. Jest to postęp do tego co miałem wcześniej ale dalej nie jestem zadowolony. Najśmieszniejsze jest to, że laptop zawsze odtwarza wszystko.

 

Ma ktoś może jakieś pomysły co dalej?

 

Z góry dzięki! Mi się już wyczerpują pomysły.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Najpierw sprawa językowa: utylizować to znaczy przerabiać surowce wtórne. Utylizacja to zatem przeróbka tychże surowców. Czy sieć jest surowcem wtórnym i czy można ją utylizować? Czy jest utylizacja sieci? To jest do poprawy. 

 

Co do punktu 10 - czy sprawdzałeś jego temperatury? Bo to pierwsze co mi się nasunęła na myśl, na dokładkę dosyć powszechne. Mało tego, jeszcze piszesz o tym, że procek jest podkręcony. Proponuję wrócić do domyślnych ustawień i zobaczyć czy problem zniknie czy nie. 

 

No i zagadkowy jest punkt 15, a przy tym wnosi pewne ważne informacje. 

Dlaczego nie zrobiłeś logów w FRST, które by się przydały? Chciałbym również abyś odpalił OCCT na domyslnych ustawieniach i pokazał wyniki jego pracy. 

Czy aktualizowałeś biosa? I sterowniki od karty graficznej? Karta graficzna jest zintegrowana czy nie? Dla testu mógłbyś spróbować uzyć innej. W jakim programie odtwarzasz filmy? 

Odnośnik do komentarza

Najpierw sprawa językowa: utylizować to znaczy przerabiać surowce wtórne. Utylizacja to zatem przeróbka tychże surowców. Czy sieć jest surowcem wtórnym i czy można ją utylizować? Czy jest utylizacja sieci? To jest do poprawy. 

 

hehe jestem zastrzelony i to pozytywnie :)

 

nie mam nigdzie wgrane wersji pl windowsa i niestety nie wiem jak to jest przetłumaczone ;)

 

wracając do tematu:

 

1. Nie cofałem ustawień do fabrycznych, temperatury wyglądają na ten czas ok - wszystkie rdzenie w spoczynku w granicy 30 st C (już długo nie monitorowałem temp i vcore, ale będę je monitorował dla potwierdzenia).

2. W tym tygodniu nie znajdę czasu na downgrade do nominalnych wartości procka, w przyszłym tygodniu to zrobię.

3. Zapominałem o pliku FRST, mój błąd już poprawiam - nie mam nic na swoje usprawiedliwienie.

4. Bios (w tym przypadku UEFI) jest chyba najnowszy jaki był dostępny (nie wersja beta). Pamiętam jak kilka lat temu z nim walczyłem ale finalnie okazał się przyjemniejszy dla mojego procka.

edit: posiadam wersje 3.20, teraz widzę, że jest 3.30 - http://www.asrock.com/mb/Intel/P67%20Pro3/index.pl.asp#BIOS

5. Sterowniki LAN tylko jedne i zarazem słuszne z strony producenta (tą samą wersję mam na płytce załączonej do MOBO).

6. Sterowniki od grafy zaczynałem od tych które miałem na płycie i sprawdzałem kolejno każdą wersję w górę (no może nie każdą, ale przynajmniej z 5 - 8 wersji). Zawsze ten sam rezultat. Karta nigdy nie była kręcona, full oryginał.

7. Mogę spróbować odpalić na zintegrowanej karcie graficznej (czy ja ją mam :)?) - sprawdzę i dam znać.

8. Normalnie używam Bestplayera ale próbowałem na vlc, subeditplayer, ten z windowsa, Qtime player itd. Ogólnie każdy odtwarzacz ma ten sam problem.

9. Zainstalowany najnowszy K-Lite codec pack, próby były również robione na starszych wersjach - ten sam efekt.

 

10. Dostarczyć test z OCCT na tych ustawieniach procesora? Których raportów oczekujesz?

11. Konfiguracja sprzętu jaki opisuje jako "PC":

 

CPU: i5 2500k L149B237 @4,5 + Ninja 3 Rev.B

MOBO: Asrock P67 Pro3 (B3)

GPU: Asus HD6950 2GB DCII

RAM: 4x4GB Corsair Vengeance LP DDR3 1600MHz CL9

PSU: XFX-NLB9 CE Pro 650W

SSD: Samsung SSD 830 128GB

HDD: WD 1TB WD10EARX (niedługo znajdzie się w innym sprzęcie) + Samsung 640GB ST640LM00 HM641JI

OTHER: LG DVD-RAM GH-24LS70

FRST.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza

Wszystkie programy, które odpaliłeś poza vlc używają wlasnie zewn. kodeków. Dla mnie to mega stare podejście, i już od wielu, wielu lat, używam takich rozwiązań jakie prezentuje vlc, z tym, że od kilku lat króluje potplayer (firmy daum), następca ktmplayer czy jakos tak. Nie zebym tu uskuteczniał jakieś własne upodobania, ale z racji, ze sporo z nim przerobiłem - chciałbym wiedzieć czy i na nim będzie taki sam efekt. 

 

Edit: 

Przyznam, że nie wszystko do mnie dotarło - czy mógłbyś stwierdzić czy problem cięcia filmów występuje tylko na tych związanych z NASem? Ten sam film odpalony bezpośrednio na kompie nie tnie się? Jeśli tak to moja powyższa rada niezbyt ma tutaj zastosowanie. Mało tego - jeśli to dotyczy tylko tych po NAS - to chyba czas zmienić helpdesk.  

Edit2

Widziałem Twój filmik i sam sobie odpowiedziałem na to pytanie. Widziałem jak odpalasz ze swojego dysku materiał, który leci bez przycięcia. 

 

Nie zamieściłeś pliku Addition, który jest niezbędny! Popraw to jak najszybciej. 

 

I taka wolna sugestia: wiem, że zależy Ci na rozwiązaniu problemu, ale pomyśl nad lepszą formą pisania postów. Są bardzo długo, zawierają szczegółowe informacje, moim zdaniem większość z nich jest w kontekście sytuacji niepotrzebne. Najbardziej istotną kwestią jest to, że w trybie awaryjnym problem nie występuje. I to jest najciekawsze. A więc odpadają sprawy związane z grafą i ze sprzętem. 

Taka rada z automatu: 

wcisnij window key + r, wpisz msconfig i tam w uruchamianiu odznacz wszystkie elementy, w uslugach zaznacz "ukryj uslugi microsoftu" i tez wszystko zalacz. Zobacz czy problem dalej bedzie wystepowal. 

No i ogarnij tego biosa 3.30. Na liście jest dosyć sporo rzeczy, które poprawiono. 

Odnośnik do komentarza

W załączniku brakujący plik - sorki, źle odpaliłem FRST i nie wygenerowało mi go.

 

Uruchomiłem PC bez zainstalowanych "bajerów" tylko z tymi systemowymi dodatkami - dalej tnie. Sprawdzę jak to wygląda w innych opcjach i dam znać.

Dodatkowo podpowiedziano mi abym udostępnił coś na laptopie i porównał. O dziwo wszystko co idzie z laptopa działa, a w tym samym czasie z NASa tnie.

 

Co do wcześniejszych pytań to potwierdzam. To co mam na ssd PC nie tnie się. Tną się tylko materiały po NASie.

 

I niestety wiem, że zawsze za dużo piszę. Taki mam urok i nie Ty pierwszy sugerujesz zmianę :)

Nawet szczerze mówiąc, to w pierwszym poście chciałem duuużo więcej dopisać ale to wykasowałem :P

 

Edit: po uruchomieniu wszystkich programów ten sam efekt, czyli tnie.

Addition.txt

FRST.txt

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

System postawiłeś 20 czerwca.

1 Rozumiem, że od samego początku był ten problem? 

2 Jakie dwie usługi zostawiłeś? 

3 Czy mógłbyś nagrać film z trybu awaryjnego, gdy odpalisz jakiś film ? Oczywiście razem z oknem wykorzystania sieci, porównywałeś czy jest jakaś różnica w samym obciązeniu sieci między uruchamianiem z trybu awaryjnego, a normalnym?  W każdym programie nie ma wtedy problemów? 

Odnośnik do komentarza

Właśnie z powodu występowania problemu stawiałem od nowa system - brak efektu.

Nagranie 4 - tryb awaryjny.

Nagranie 5 - porównanie NASu z laptopem. Widać lekki przycinanie z laptopa, ale to co się dzieje z NAS to masakra jakaś. Zauważyłem, że z laptopa czasami tnie tak jak widać na nagraniu albo wcale. Nigdy się nie zdarzyło, aby cięło jak z NASu.

 

Różnica jest taka, że jeżeli na diagramie zobaczę pik ponda 20-30% to wszystko będzie działać. Pokazuje to tryb awaryjny. Jeżeli jest jego brak (jak na nagraniu 5) to niestety wszystko tnie.

 

https://drive.google.com/drive/folders/0Bz1g4rvQSjJZSW9seENLdEk2LUU

Odnośnik do komentarza

Napisałem Ci pytania w punktach, żeby łatwiej nam się było komunikować, regularnie odpowiadasz dość wybiórczo. W pytaniu nr 2 z postu 6 pytałem jakie dwie usługi zostawiłeś. Nie sądzę, żeby to miało znaczenie - niemniej wolę wiedzieć. 

"W każdym programie nie ma wtedy problemów? " - też nie odpisałeś, chociaż na filmie zdaje się, że uzywałeś kilka. 

 

Nie chciałbym się bawić w Sherlocka Holmesa, bo konkluzja jest dość oczywista, w normalnym trybie użycie sieci jest za małe. Tak jakby w ogóle nie pobierał całego filmu. Druga sprawa, że paskudnie te filmiki nagrywasz. Na tym w trybie awaryjnym używasz bestplayera i media classic, który sypie errorem na początku. Nie mogę sprawdzić czy ten error jest w normalnym trybie, ponadtwo w normalnym używasz bestplayera i vlc. Po co pokazujesz różne filmiki? 

Faktycznie, film, gdy uruchamia się poprawnie to wykorzystuje 40%-50% sieci, gdy tnie dużo mniej: zaledwie 2,5%. Nie wiem dlaczego. Chciałbym, abyś spróbował tego Potplayera. 

 

Jak kodowany jest film? Wrzuć jakiś inny film , oparty na innym kodeku i powiedz mi czy problem też będzie występował. Weź jakiś stary film np. na xvidzie. 

 

Na tym systemie masz zainstalowane sporo rzeczy, kiedy zacząłeś robić testy odnośnie tych filmów? Po instalacji sterowników? Co jeszcze dorzuciłeś do windowsa niestandardowe zanim odpaliłes jakiś film? Przed czy po instalacji kodeków?

Odnośnik do komentarza

Napisałem Ci pytania w punktach, żeby łatwiej nam się było komunikować, regularnie odpowiadasz dość wybiórczo. W pytaniu nr 2 z postu 6 pytałem jakie dwie usługi zostawiłeś. Nie sądzę, żeby to miało znaczenie - niemniej wolę wiedzieć. 

 

Wybacz ale zignorowałem to pytanie kompletnie. Nie wiem do jakiej mojej wypowiedzi ona nawiązuje. Nigdzie nie piszę o dwóch włączonych usługach.

Na jakie jeszcze pytanie nie odpowiedziałam wcześniej?

 

 W każdym programie nie ma wtedy problemów? " - też nie odpisałeś, chociaż na filmie zdaje się, że uzywałeś kilka. 

 

Nagrałem na filmie, myślałem że to wystarczy (wcześniej prosiłeś, abym się nie rozpisywał).

W trybie awaryjnym nie miałem jeszcze zainstalowane vlc. Gdy robiłem kolejne nagranie zainstalowałem ten program bo o nim wspominałeś.

 

ruga sprawa, że paskudnie te filmiki nagrywasz.

 

 

Co mam na nich pokazywać? Jakieś konkretne parametry / ustawienia?

 

Error pochodzi prawdopodobnie z braku dźwięku. Nie pojawiają się one przy uruchamianiu w normalnym trybie.

 

Jak kodowany jest film?

 

MPEG-4

 

Na tym systemie masz zainstalowane sporo rzeczy, kiedy zacząłeś robić testy odnośnie tych filmów? Po instalacji sterowników? Co jeszcze dorzuciłeś do windowsa niestandardowe zanim odpaliłes jakiś film? Przed czy po instalacji kodeków?

 

Tak, po zainstalowaniu sterowników. Po tym odtwarzacze. Jak okazało się, że dalej lipa, doinstalowałem cała resztę.

Sprawdzałem też przed kodekami, a później po. Zawsze cięło.

 

Test wykonam później i poinformuję. Teraz niestety nie mogę.

Mogę dodać, że wcześniej próbowałem na wszystkich rodzajach filmów i zawsze cięło. Jednak zdecydowanie mnie tnie na kodeku AVC.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja biosu nic nie pomogła. 

 

Ostatecznie sprawdziłem sieć na pożyczonej karcie sieciowej. Co prawda tylko 100 ale to wystarczyło aby wszystko działało.

 

Wychodzi na to, że problem leży po stronie hardware. No nic, trzeba coś kupić :)

Temat do zamknięcia. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...