Skocz do zawartości

Partycja podstawowa - Obszar nie przydzielony


ady

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowane mam 2 systemy (Vista i XP).

Wyboru systemu dokonuję za pomocą XOSL

Ponieważ,w czasie konfiguracji komputera,nie posiadałem programu do partycjonowania dysków powyżej 1 TB ( 2 lata temu) podzieliłem tylko tyle co widział soft -600 GB leżało odłogiem.

Układ dysków jest taki:

-Vista

-Część nie przydzielona

-XP

-XOSL ( 100 MB )

-rozszerzona ( E.F.G)

Vista widzi nieprzydzieloną część jak dysk podstawowy ,czyli nie utworzy bo są już 4.

Jedyna możliwość to dołączenie nie przydzielonej części do dysku z systemem.

Acronis też widzi nieprzydzieloną część jak dysk podstawowy.

Czy da się w miarę bezstresowo wykorzystać nieprzydzieloną część ?,czy trzeba konwertować.przenosić ?.

Ze swej strony próbowałem zastąpić partycję 100MB i wykorzystać Acronis OS Selector,skończyło się na instalacjach nakładkowych.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1.Układ dysków pod Vistą i XP jest taki sam.

2.GParted, nie brałem pod uwagę ze względu na brak możliwości zmiany statusu partycji ( wypalę i zobaczę aby się upewnić).Możliwość zmiany ma EASEUS Partition Master i klony.Tymczasem omijam go, bo nie ma doświadczenia ze zmianami statusu.

Odnośnik do komentarza

O ile dobrze pamiętam to dysk może zawierać tylko jedną partycję rozszerzoną. W takim układzie jakim masz (o ile dobrze to rozumiem) możesz pokombinować z łączeniem i dzieleniem partycji. Programy partycjonujące dysk potrafią operować na partycjach bez utraty danych, ale ryzyko ich utraty zawsze istnieje (ostrzega o tym każdy z producentów takowego oprogramowania). Może być potrzebna odpowiednia ilość wolnego miejsca na partycji...

Widziałbym to tak... Łączysz część nie przydzieloną z partycją XP. Defragmentujesz ją (jakimś zewnętrznym narzędziem). Zmniejszaj rozmiar partycji XP zostawiając wolne miejsce za partycją. Itd., przy czym ostatnim krokiem jest zwiększenie partycji rozszerzonej i na niej albo zwiększasz rozmiar pierwszej partycji logicznej (E), abo zakładasz tam nową partycję logiczną. I tyle teoria.

Odnośnik do komentarza

EEe, z defragmentacją bym się nie zgodził, bo wypadało by skonsolidować dane - czyli wszystko poustawiać tak, żeby dane były jak najbliżej siebie. Np Ultimate Defrag posiada opcje ułożenia danych na początku dysku/partycji lub na końcu. A większość defragmentatorów układa tylko na początku.

Może się to przydać przy próbach zmieniania wielkości partycji.

 

 

Natomiast co do partycjonera, to polecam Partition Magic, który tak mi się wydaje, bo już nie pamiętam, pozwalał na łączenie partycji.

Odnośnik do komentarza

Na dysku może być tylko 3 partycje Podstawowe (Primary) i dowolna liczba partycji rozszerzonych - logicznych (logical)

Na partycji Podstawowych instalujemy systemy i trzymamy pliki rozruchowe

na partycji logicznych trzymamy dane.

 

Acronis wg mnie jest bardzo dobrym programem i nie ma co szukać innych.

 

Daj Fotkę z acronisa bo coś nie chce mi sie wiezyć ze acronis pokazuje tą wolną przestrzeń jako podstawowa.

Z reszta co za problem kliknąć na ten obszar i dac w razie czego delete wtedy nie masz podstawowej tylko nieprzydzielone miejsce. Tworzysz nowa partycje (logiczna) lub powiekszasz partycje C lub D

 

 

Partition Magic - ten program byl moze i dobry ale w 2003 roku bo to jego ostatnie wydanie, nie ma nowszego.

Odnośnik do komentarza

Na dysku może być tylko 3 partycje Podstawowe (Primary)

Nieprawda. W przypadku architektury x86 (i pochodnych) na dysku może być do czterech partycji, przy czym co najwyżej jedna może być rozszerzona. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć 4 partycje podstawowe i 0 rozszerzonych.

i dowolna liczba partycji rozszerzonych - logicznych (logical)

Partycja rozszerzona to nie jest to samo, co dysk logiczny. Dysk może mieć co najwyżej jedną partycję rozszerzoną, która jest podzielona na dyski logiczne. Ilość dysków logicznych również jest ograniczona. Dyski IDE mogą zawierać maksymalnie 63 dyski logiczne, a SCSI (również SATA) 15 dysków logicznych. I tego nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Nieprawda. W przypadku architektury x86 (i pochodnych) na dysku może być do czterech partycji, przy czym co najwyżej jedna może być rozszerzona.
I to też nie jest do końca prawdą, zapomniałeś jeszcze o GPT.
Na dysku może być tylko 3 partycje Podstawowe (Primary) i dowolna liczba partycji rozszerzonych - logicznych (logical)
dla mnie to zdanie jest równoznaczne z tym co ty dalej piszesz tylko ujęte w krótszej formie.O celowości zakładania 63/15 partycji logicznych (wg innej nomenklatury dysków logicznych) nie ma sensu się rozpisywać bo to czysto akademickie rozważania.
Odnośnik do komentarza

I to też nie jest do końca prawdą, zapomniałeś jeszcze o GPT.

Nie zapomniałem, celowo pominąłem. Zauważ, że autor pisze coś o XPku, który zupełnie nie wspiera GPT i wiedza o tym nie jest mu do niczego potrzebna.

dla mnie to zdanie jest równoznaczne z tym co ty dalej piszesz tylko ujęte w krótszej formie.O celowości zakładania 63/15 partycji logicznych (wg innej nomenklatury dysków logicznych) nie ma sensu się rozpisywać bo to czysto akademickie rozważania.

Dla mnie nie jest. Partycja rozszerzona nadal nie jest tym samym co dysk logiczny. Jeśli chodzi o przydatność dodatkowych partycji, to różnie z tym bywa. Ludzie mogą mieć różną ilość systemów i do tego partycje przywracania. Gdybym trzymał wszystko na jednym dysku, to ten limit bym mógł osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Nie zapomniałem, celowo pominąłem. Zauważ, że autor pisze coś o XPku
w takim samym stopniu jak o XP'ku pisze też i o Viście, ale dyskusja z tobą jest o tyle trudna, że Ty jak zwykle masz odmienne zdanie, to się chyba zwie "zboczenie prawie zawodowe" miej na uwadze, że to nie jest forum CDA. W swoim poście zwróciłem pośrednio tylko uwagę (trochę dla ciebie trudnym językiem) , że piszesz o niczym, o oczywistych, przynajmniej dla Rafael22peb rzeczach tylko on to napisał krótko, a ty strzeliłeś wykład jak dla gimbusa.

 

Co do reszty, zupełnie bez sensu :lol:

 

EOT.

Odnośnik do komentarza

Sorry chłopaki za moją mało precyzyjną i mało profesjonalną odpowiedz, ale sądzę że autor zczaił gdzie ma błąd itd.

 

Masz racje powinienem napisać

max 4 podstawowe i 0 rozszerzonych

lub 3 podstawowe i kilka rozszerzonych

 

Ale ze względu na to ze autor chciał więcej niż 4 partycje to napisałem jak napisałem

 

Napisałem rozszerzona - logiczna bo to wiąże się ze sobą, na dodatek narzędzia do podziału dysku nie zawsze pokazują że to partycja rozszerzona tylko logiczna np acronis masz tylko wybór czy chcesz utworzyć:

Primary Partition , Logical Partition (nie ma słowa o rozszerzonej)

 

a co do ograniczeń logicznych to nie wiedziałem :P no ale autor nie będzie raczej robił 15 partycji :)

 

Moja mało prof odp. wiążą się z tym, że ja nie robiłem żadnej szkoły informatycznej.

 

Chłopaki nie macie się o co kłócić :)

Odnośnik do komentarza

Przepraszam za chwilowy brak zainteresowania (choć kto nie pisze ,nie znaczy że nie czyta).

Czas przeznaczyłem na kopiowanie danych.

Istotą mojego problemu było:

Nie przydzielona część dysku miała powiększyć dysk logiczny.

W obecnej chwili prawdopodobnie uda mi się to wykonać Acronisem.

Kopie wykonuję dlatego ,że Acronis chce utworzyć dysk logiczny,tylko nie wiem jak on to zrobi.

W wersji pesymistycznej,będzie chciał połączyć się z istniejącym dyskiem logicznym i usunie lub przesunie to co ma po drodze,lub utworzy nowy ,usuwając stary.

W wersji optymistycznej pójdzie bez bólu i to zakładam.

 

Edycja 12.03.2010

Wszystko jest OK.

Zmieniłem tok postępowania,na moim zdaniem bardziej bezpieczny:

-defragmentacja dysków na wszelki wypadek

-wykonanie obrazu XP

-usunięcie XOSL

-utworzenie partycji podstawowej zaraz za Vistą

-odtworzenie z obrazu XP na utworzonej partycji (nie na tej z której był obraz)-sprawdzenie czy działa

-usunięcie partycji starego XP

-usuniecie partycji 100 MB

-utworzenie nowej partycji 100 MB za Vistą i XP

-utworzenie 2 partycji logicznych z nie przydzielonej części

-format nowych dysków z poziomu Windows

-instalacja XOSL

Vista 2 rzazy chciała płytkę instalacyjną do naprawy ( zawsze po użyciu XOSL)

Zajęło to około 3 godzin.

Przed:

przednaprawa.jpg

Po:

ponaprawie.jpg

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...