Skocz do zawartości

Uciążliwy odgłos klikania hdd


fo3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem - "klikanie" hdd. heh

Może od początku: Kupiłem sobie nowego laptopa z dyskiem ssd 256 GB. Praca bezgłośna, szybkość, komfort - rewelacja. Dołożyłem dysk hdd 500 GB. Na hdd przeniosłem foldery plików tymczasowych systemu oraz trzymam tam muzykę, video, dokumenty itp. Cache przeglądarki internetowej wyrzuciłem na ramdisk. Plik wymiany pozostawiłem na ssd. Wyłączyłem prefetch, superfetch, ready boost i ready boot. Wszystko celem optymalizacji systemu (wg "poradników z internetu"). System W7 pro. Wszystko działa bardzo sprawnie ale...

..."klika" mi dysk hdd. Mam tu na myśli dźwięk, który wytwarzmy językiem imitując idącego konika, zwykle bawiąc się z niemowlakiem (mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi). 

A więc hdd mi klika cały czas w mniej/więcej regularnych odstępach czasu tj od 5 do 10 sekund, przy bezczynności lub podczas większości działań na komputerze. Podczas niektórych czynności nie klika. Np teraz, podczas pisania tego posta nie klika (tj klika ale raz na minutę). Pomiędzy klinięciami słychać szum dysku, który zanika na ułamek sekundy na czas kliknięcia, po kliknięciu dalej szum. Nie jest to dźwięk typowego chrobotania hdd podczas pracy do jakiego mnie przyzwyczaił mój stary komp stacjonarny i poprzedni laptop. Klikanie nie jest specjalnie głośne, ale jest doskonale słyszalne dla osoby pracującej na laptopie. Na moje ucho jest to dźwięk notorycznie zatrzymującej się głowicy na dysku.

 

Pytanie jest takie - o co chodzi? Dlaczego ten dysk cały czas parkuje głowicę? Jak można to zjawisko wyeliminować? 

Proszę o pomoc jeśli ktoś ma jakiś pomysł, bo niedługo zwariuję albo odepnę hdd (a wolałbym oczywiście pozostać przy zdrowiu i dysku). uff

 

ps. 

Obecne na kompie jest oprogramowanie i sterownik Intel Rapid, które coś tam z dyskami robi...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Czy to nie jest jakiś stary dysk z serii WD Green? Króre po prostu parkowały głowicę w czasie bezczynności? Piszesz o problemie w ogóle bez podania jakichkolwiek szczegółów. To nie jest pytanie na forum a do supportu (wsparcia technicznego) producenta dysku. Ale od razu koledze mówię, że raczej otrzyma odpowiedź, która będzie wymijająca, żeby nie powiedzieć wręcz "spławiająca". Dyski to urządzenia działające z wiekszą precyzja niż chirurgiczna. Jeżeli działają - to po prostu działają. Awarie zazwyczaj są szybkie i postępujące. To tyle w temacie. 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za zainteresowanie. Dysk to Hitachi HTS725050A9A364. Jakie jeszcze szczegóły podać?

Nie sądzę by to była wina samego dysku, bo 4 lata działał w poprzednim laptopie (zarówno jako systemowy jak i tylko magazyn) i odgłosy, które wydawał były standardowe tj. bardzo ciche chrobotanie podczas pracy. Nie wydaje mi się też, że jest to po prostu awaria. Raczej stawiałbym na jakieś oprogramowanie/sterownik, które ma coś "optymalizować" efektem czego jest klikanie (np. wspomniane Intel Rapid).

A może to efekt zapisywania plików tymczasowych systemu, małych porcji co kilka sekund... hmm nie wiem.

Dlatego ten wpis na forum, bo może ktoś coś wie, się spotkał z takim zachowaniem hdd.

post-1217-0-73590000-1490142580_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie

Chyba rozwiązałem problem. To się jeszcze okaże, bo działania, które podjąłem są świeże i czas pokaże czy to była dobra droga. Mianowicie szukałem w międzyczasie info nt podobnych zachowań hdd i znalazłem kilka tematów pod hasłem "cykanie hdd" lub podobnych. Może i można to nazwać cykaniem. Może odgłos zależy od akustyki laptopa. Może to kwestia indywidualnego skojarzenia dźwięku i interpretacji. U mnie to jest klikanie - nie ważne. Wyglada na to, że chodzi o parkowanie głowicy dysku, które jest związane z oszczędzaniem energi. Często opisywane były dyski WD jako mające tą przypadłość, ale też i Hitachi się załapały. Rozwiązaniem okazał się soft QuietHDD. Nie bd pisał nt jego działania, bo nie zgłębiłem jeszcze tematu. Trochę po omacku po prostu odpaliłem ten program i... klikanie ustało. 

Groszexxx wrzucam log z GsmartControl. Mam nadzieję, że wygenerowany we właściwy sposób. Niestety najpierw użyłem QuietHDD dopiero później zajrzałem na forum i użyłem GsamrtControl.

Hitachi_HTS725050A9A364_100317PCE400VLGYG77C_2017-03-23.txt

Czy znasz ten soft QuietHDD i możesz napisać jakie są konsekwencje jego użycia? Bo pewnie nie ma nic za darmo - dysk mi nie klika, ale prawdobopobnie pracuje ciągle, co może się przełożyć np. na wzrost temperatury, itp.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...