Skocz do zawartości

Windows nie wykrywa drugiego dysku po uruchomieniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z góry przepraszam za brak jakichkolwiek raportów, jednak mam dość nietypowy problem.

 

Posiadam laptopa lenovo g510. Postanowiłem nieco zwiększyć jego możliwości poprzez instalację dysku SSD. Dysk SSD zamontowałem w miejscu dysku twardego, natomiast dysk HDD przy pomocy adaptera (HDD Caddy) został zamontowany w miejsce napędu optycznego. 

 

Po uruchomieniu komputera, muszę czekać około 30 minut żeby Windows wykrył dysk HDD. Dysk nie pojawia się nawet w menedżerze urządzeń, jednak dioda na adapterze cały czas się świeci i wskazuje stan "bezczynności".

Nie wiem co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Ubuntu (uruchomiony z pendrive'a) wykrywa oba dyski natychmiastowo, bez żadnych problemów.

Próbowałem zaktualizować sterowniki jednak nie dało to żadnych efektów. 

Na stronie hddcaddy.eu znalazłem informację aby zamiast intel® series chipset family sata ahci controller użyć standard SATA AHCI Controller  jednak po tej zmianie system w ogóle nie wykrywa dysku.

 

Według informacji producenta adapter jest kompatybilny z dyskiem który posiadam.   

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jest opcja, żeby ponownie usunąć na nim wszystkie dane? Zdaję sobie sprawę, że to może być problemowe, niemniej to dosyć istotne. Jeśli tak to uruchom najpierw cmd jako administrator, wpisz w nim diskpart, a potem już w diskpart : (po kazdej komendzie oczywiscie zatwierdzasz enterem)

list disk 

sel disk X (zamiast X podaj numer tego dysku hdd, upewnij się czy aby na pewno się nie pomyliłeś) 

clean disk (to czyści sektory od 0 do 2048 + sektory, gdzie znajduja sie mtf, mftmir, bootcopy. 

create prim disk 

format fs=ntfs quick

 

Zobacz czy zmieni to sytuacje. 

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem to co mówiłeś dodatkowo ustawiłem sterownik ponownie na standard SATA AHCI Controller i sytuacja troszkę się zmieniła

Teraz po uruchomieniu komputera słyszę że dysk zaczyna pracę, natomiast menedżer urządzeń wyświetla jakieś "krzaki".

gw4OVwA.png

 

Update 04.03.2017

Zmieniłem dysk w adapterze na inny (o mniejszej pojemności) i na razie wszystko działa. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...