Skocz do zawartości

Komputer nie wyłącza się na Windowsie jak i na Linuxie


Lisek34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój problem jest dosyć nietypowy. Siedzę dużo w komputerach, ale pierwszy raz spotykam się z takim zjawiskiem.

 

Pewnego czasu na Windows 10 zauważyłem, że gdy klikam "Zamknij" system wyłącza się, ale po chwili wyskakuje mi wybór użytkownika i wpisanie hasła. Pokazuje się "Zamykanie", ekran się wyłącza, po chwili się włącza. Pomyślałem jednak, że to problem z Windowsem 10. Odświeżyłem swojego Linuxa.

 

I na Linuxie problem jest ten sam... Klikam shutdown, system wyłącza się, nagle wyskakuje "System halted" i zapewne w tym momencie jest wysyłana instrukcja do BIOSu, żeby odłączył zasilanie... niestety, BIOS zdaje się to ignorować i komputer pozostaje włączony. Wyłączam go z wtyczki.

 

Pomyślałem, że może oba systemy zgłupiały (openSUSE i Windows), więc dla pewności uruchomiłem Ubuntu Live z pendriva i spróbowałem zamknąć system. Problem wciąż jest ten sam.

 

Co ciekawe, procedura restartu przebiega prawidłowo. System się zamyka, po chwili pokazuje się BIOS i pokazuje się GRUB z wyborem systemu.

 

I teraz nie bardzo wiem co robić, bo w BIOSie nie widzę jakichś tajemniczych funkcji dotyczących wyłączania komputera.

 

To teraz kilka danych technicznych:

Systemy: Windows 10 Education, openSUSE 42.2, Ubuntu 16.10

Płyta główna: Asus M2N68

Wersja BIOSu płyty głównej: 0904 (aktualizowany, ale to już z pół roku temu, problem wystąpił trzy dni temu)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...