Skocz do zawartości

Dziwny problem z wydajnością laptopa Lenovo ThinkPad


Adol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od ponad roku razem z rodziną posiadamy używany laptop Lenovo ThinkPad z 2010r. Używamy go głównie do pisania maili, przeglądania stron internetowych i grania w mniej wymagające gierki takie jak CS: GO czy Minecraft. Budżet nie pozwala nam na nic innego. Jednak, po kupnie laptopa zauważyłem z nim spore problemy. Po włączeniu systemu komputer był bardzo powolny i nie dało się na nim korzystać nawet z przeglądarki, nie mówiąc o graniu. Po jednokrotnym lub wielokrotnym restarcie problem znika i komputer działa normalnie, jednak po jakimś czasie grania na przykład w wcześniej wspomniane CS: GO, gdy powstaje dużo bodźców naraz np. wybuchną dwa granaty naraz, lub otwarciu wielu kart albo okien naraz, zużycie procesora wzrasta z 10-20% do 90-99%, a wydajność drastycznie spada, na tyle że gry są niegrywalne a przeglądarki niemożliwe do normalnego korzystania. Tak jak poprzednio, po restarcie wszystko wraca do normy. Podstawka chłodząca do laptopa, jak wynika z moich obserwacji, jeszcze szybciej powoduje spadek wydajności komputera. Czym może być to spowodowane? Czy może być to wirus? Czy może przez wiek laptopa? Komputer był gruntownie czyszczony w komputroniku ok. 2 miesiące temu, po czyszczeniu problem pozostał. Parametry systemu: Windows 7 64 bit, Procesor Intel core i7 Q720 1,6gHz, NVIDIA quadro FX880M, RAM 6 GB. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Cześć. Ekspertem co prawda nie jestem ale co nieco się znam. Przyczyną może być tzw. Throttling, a polega on na tym, że gdy temperatura procesora osiągnie wysoką temperaturę to wtedy taktowanie zostaje obniżone aby procesor się schłodził. Sam miałem taki problem po dłuższej grze i szukałem przyczyn aż się dowiedziałem o Throttlingu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...