Skocz do zawartości

Czy w tych czasach można żyć bez antywirusa?


dre4merOn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio się zastanawiam. Czy nie wykupywać po raz kolejny Eset Smart Security bo w sumie jeszcze nigdy tak naprawdę mi nie pomógł. Czasem znalazł jakieś fałszywe alarmy nie wiem. Co wy o tym sądzicie? Mam oryginalny system Windows 8.1 x64. Myślałem nad tym by zostawić tylko systemowego firewalla z ewentualnie nakładką TinyWall albo i bez niej. I dodatkowo jakieś dwa skanery antywirusowe darmowe. I ewentualnie skanować czasem jakimiś online skanerami. Wyłączyłem także autoplay. Co jeszcze mógłbym ewentualnie zrobić by bardziej zabezpieczyć system? Pomijając oczywiście instalowanie AV.  ;) 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zapora i backupy to zdecydowanie za mało...własny rozum też nie pomoże, bo nie jesteśmy w stanie zanalizować w głowie np. poprawności/legalności kodu strony internetowej, na którą wchodzimy i rozpoznać czy jest dla nas groźny czy nie...rozum nie pomoże również w rozpoznaniu czy uruchamiany plik instalacyjny jest na pewno bezpieczny i czy procesy przez niego tworzone spowodują uszkodzenia systemu czy nie.

Można owszem jechać cały czas bez AV na systemie wirtualnym, ale bez dodatkowych aplikacji nie zapewnia to ochrony przed wyciekiem danych...to co już do sieci wpuściliśmy (teksty, pliki, itp.) już tam zostało np. dane logowania które teoretycznie można przejąć. To mit, że zdrowy rozsądek wystarczy. Jeśli chcesz bez AV to na pewno musisz wiedzieć, że dasz radę go czymś zastąpić, a będzie potrzebny...powinien być potrzebny...na pewno któryś z tych elementów:

- mechanizm detekcji zmian w systemie

- ograniczone uprawnienia dla podatnych na luki procesów albo ich izolowanie w "piaskownicach"

- restrykcje na wrażliwe obszary systemu/danych...tu atakują np. ransomy

- blokowanie plików wykonywalnych z lokalizacji do zapisu danych z sieci

- dodatkowe ochrony dla przeglądarek

- może coś do ochrony przeciw exploitom

- i pewnie coś, co teraz mi nie przyszło do głowy.

AV działaja teraz z reguły automatycznie...pozbycie się ich to także więc efekt konieczności współpracy z resztą oprogramowania i reagowania na ich komunikaty dla nas.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...