Skocz do zawartości

Pojawiły się artefakty na Geforce 8800GTS


Krzycho92

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rano po załadowaniu windowsa pojawił się "dymek" "Nvidia Windows Kernel Mode driver. Sterownik przestał działać." ale nic się innego nie stało. Dopiero oglądając na youtube film w 720p na pełnym ekranie, ekran zrobił się zielony (dźwięk nadal był normalnie odtwarzany) i nic nie mogłem zrobić. Po chwili ekran zrobił się czarny i nastąpiło wyszukiwanie przez monitor sygnału (migało DVI, Analog) i po kilku próbach pojawił się BSOD. Po resecie znowu spokój, znowu film w wyższej rozdzielczości i znowu zielony ekran, czarny ekran, bsod i reset.

Pobrałem ze strony nVidii najnowsze sterowniki (moje miały kilka miesięcy) ale po ich zainstalowaniu znowu te same objawy. Zrobiłem więc format ale po zainstalowaniu świeżego windowsa i tych nowych sterowników znowu te same objawy, dodatkowo interfejs Aero nie działał. Jednak teraz po resetach nawet podczas POSTa i przed bootowaniem (ekran gdzie szuka CD/DVD) pojawiły się zielone kropki i kreski ala Matrix. Komputer w ogóle nie mógł załadować windowsa, bo pojawiał się BSOD i reset.

Postanowiłem więc wyczyścić kompa w środku (w szczególności grafikę). Tak też uczyniłem (patyczkami do uszu). Po odpaleniu kompa znowu te dymki, że błąd sterownika. Usunąłem je Driver Cleanerem (w trybie awaryjnym) i zainstalowałem starsze.

Jak na razie dymek pokazał się przy próbie klasyfikacji komputera (żeby ocene wystawił). Ocena karty to 1.0 dla Aero i 2.0 dla gier i aplikacji biznesowych.

 

Karty nigdy nie podkręcałem. Co dziwne nie wiem czy ten model obsługuje DirectX 11 ale takowy jest zainstalowany (pewnie przez te najnowsze sterowniki). Czytałem na wielu forach i z reguły albo to wina przegrzewającej się grafiki albo słabego zasilacza.

Mój zasilacz jest dobry (Tagan 600W), a z jakiego niby powodu grafika (3 letnia) miałaby się grzać, skoro od jakiegoś czasu na kompie nie gram (bo mam konsolę) ??

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wentyl na grafice jak najbardziej działa. Jest taka aplikacja stworzona przez Gainwarda (właśnie tego producenta mam kartę) - Expertool, i w niej mogę sobie ustawić jak intensywnie ma chłodzić się karta. Nawet jest ustawienie automatycznie ale ono kiedyś działało, a teraz chyba nie chce. Jednak gdy sam ustawię jak bardzo ma chłodzić (w procentach) to słyszę, że wiatrak chodzi (nawet głośno).

Nie mogę doszukać się gdzie jest w tym Aidzie temperatura pokazana grafiki ale w Expertool jest 45 stopni. Kiedyś jak grałem w coś to temp. skakała do 66-70 stopni.

 

Jaka może być przyczyna błędów sterownika, bsodów, zielonego ekranu podczas oglądania filmów i tych kropek/kresek (zielonych) ??

Odnośnik do komentarza

Temperatury w Komputer -> Czujnik.

Czy demontowałeś kartę fizycznie (może brak kontaktu)? Czyszczenie złącza.

Ten objaw raczej sugeruje przegrzanie (np. stara pasta termoprzewodząca) lub zły kontakt na złączu.

Nowoczesne karty są trochę zabezpieczone przed uszkodzeniem.

 

Czy testowałeś w trybie awaryjnym? Tam nie jest używany sterownik Nvidii.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że podczas czyszczenia kompa wyjąłem kartę z kompa. Położyłem ją na czystej kartce i wacikiem higienicznym przeczyściłem wentylator oraz odkurzaczem odessałem kurz z kratki pod złączami DVI. Wyczyściłem także złącze na płycie głównej jak i na karcie.

Co mam konkretnie sprawdzić w trybie awaryjnym ??

W tej zakładce czujnik w Aidzie jest tylko temperatura płyty (30 stopni) oraz napięcia, ale nic o grafice nie ma.

Dlaczego niby od tak miała by się przegrzać? Włączyłem kompa rano i od razu na dzień dobry błąd sterownika a potem ten ekran zielony. Jak pisałem na kompie nie gram od jakiegoś czasu więc karta nie mogła się raczej przegrzać.

Odnośnik do komentarza
Co mam konkretnie sprawdzić w trybie awaryjnym ??

Czy masz identyczne efekty - czy występują po jakimś czasie. Jak pisałem tryb awaryjny korzysta tylko ze sterowników systemowych w minimalnych konfiguracjach.

 

W tej zakładce czujnik w Aidzie jest tylko temperatura płyty (30 stopni) oraz napięcia, ale nic o grafice nie ma.

Pobierz hwinfo32 link wyżej.

 

Dlaczego niby od tak miała by się przegrzać? Włączyłem kompa rano i od razu na dzień dobry błąd sterownika a potem ten ekran zielony.

To mogło nastąpić w dniu poprzednim. I raczej coś się wówczas stało ale nie wiem co.

Zrób co wyżej i napisz.

Odnośnik do komentarza

HWInfo32 temperatura zgadza się z tą w Expertool, czyli 45 stopni. Co ciekawe podczas próby uruchomienia owej aplikacji pojawił się BSOD, ale po resecie program się uruchomił.

 

W trybie awaryjnym jest normalnie, film w 720p jak i w 1080p na pełnym ekranie z przewijaniem i pauzami chodzi płynnie. Tylko w takim razie skąd te bsody i komunikaty ?

Odnośnik do komentarza
W trybie awaryjnym jest normalnie, film w 720p jak i w 1080p na pełnym ekranie z przewijaniem i pauzami chodzi płynnie. Tylko w takim razie skąd te bsody i komunikaty ?

To znaczy, że masz problem ze sterownikiem karty. Możliwe, że spowodowane jest to aktualizacjami systemu.

Usuń sterowniki itd wg procedury (widzę, że wiesz jak).

Zainstaluj nowe (no może poprzednią stabilną wersję - to też się zdarzało).

Odnośnik do komentarza

To właśnie mam poprzednią (o 2 razy poprzednią) wersję sterowników i mi się czasem bsod pokażę i mi w klasyfikacji komputera wskazuje wynik 1.0, oraz nie działa mi Aero. Dodatkowo dlaczego podczas ekranu POST pokazywały się zielone kreski ?? Przecież wtedy to grafika jest prawie w ogóle nie obciążona i korzysta ze standardowych sterowników.

Odnośnik do komentarza

Dobrze. Tak więc teraz za każdym razem, gdy uruchamiam komputer (na geforce 8800gts 512mb) za każdym razem mam na całym ekranie POST kropki, podczas ładowania windowsa 7 mam dziwne kolory, ekran (nawet w trybie awaryjnym) jest w rozdz. 640x480.

Czy już nic nie da się zrobić (format, jakieś sterowniki, programy) żeby uratować tą kartę? Ma ona 3 lata więc już po gwarancji. Jeśli kupić nową (bo chyba naprawa się nie opłaca, gdy sama karta warta jest ok.100zł), to jaką, żeby Windows 7 śmigał i ewentualnie w jakąś gre pograć.

Czy jeśli zamiast tego Geforca 8800 włożę starego Geforca 4 mx, to windows 7 będzie w miarę płynnie chodził i będzie można w miarę komfortowo oglądać np. Youtube ?

 

Dla mnie to jednak dziwne - skoro karta jest uszkodzona, to powinien być np. czarny ekran albo komputer by się nie chciał uruchomić. A tak to obraz jest, ale w jakości strasznej (kolory chyba gorsze niż 16bit i rozdz. 640x480), na całym ekranie widać kropki czerwone i zielone. Czyli chyba nie cała karta jest uszkodzona?

Odnośnik do komentarza
Czy już nic nie da się zrobić (format, jakieś sterowniki, programy) żeby uratować tą kartę?

 

O formacie i innych podobnych działaniach zapomnij. To nie ma żadnego wpływu.

 

Bardzo możliwe, że padła któraś z kości pamięci. Naprawa nieopłacalna.

Aby się upewnić podepnij ją (kartę) do innego sprawnego kompa z takim samym złączem.

 

Dla mnie to jednak dziwne - skoro karta jest uszkodzona, to powinien być np. czarny ekran albo komputer by się nie chciał uruchomić. A tak to obraz jest, ale w jakości strasznej (kolory chyba gorsze niż 16bit i rozdz. 640x480), na całym ekranie widać kropki czerwone i zielone. Czyli chyba nie cała karta jest uszkodzona?

 

Odpowiedź masz wyżej - padnięta pamięć może dawać takie efekty.

Odnośnik do komentarza

Znalazłem Nvidia TNT2 Model 64 PCI 16MB. Niestety na stronie nvidii nie ma sterowników pod windows 7. Jakich bym pod XP nie ściągnął to podczas instalacji pokazuje się błąd, że sterowniki nie wspierają zainstalowanej karty graficznej.

Windows na niej chodzi płynnie, youtube też, choć na wyższych rozdz. ekran "faluje".

 

Jaka kartę w miarę tanią (do 250-300zł) i dobrą kupić, żeby starczyła na kilka lat ?? Tylko może być problem, gdyż ta geforce 8800 to ledwo w obudowie się mieści :-( a teraz coraz większe karty produkują.

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim proponuję nie kombinować z kartami ze złączem AGP. :)

Przejrzyj sobie poniższe artykuły. Znajdziesz tam propozycje w kilku przedziałach cenowych. Miej na uwadze, że propozycje z lipca mogły przesunąć się w niższy przedział cenowy. Prześledź sobie w opisach na co te karty (z danego przedziału cenowego) pozwalają.

lipiec 2010, luty/marzec 2011

Jeśli chciałbyś kartę podobnej lub nieco większej wydajności niż GF 8800GTS to powinieneś wstrzelić się w HD 5770 lub GF GTS 450, ale musiałbyś raczej przekroczyć półkę cenową.

Odnośnik do komentarza

Jednak postanowiłem nie kupować nowej karty, bo mam płytę główną za słabą, a poza tym jak wspomniałem gram na konsoli. Ta Nvidia TNT2 "obsługuje" windowsa i jak na razie śmiga, tylko tych sterowników nie mogę zainstalować.

 

Mam tylko takie pytanie, może i nie zupełnie związane z tematem ale odnosi się do tej uszkodzonej nvidii 8800. Co mogę z nią (pożytecznego) zrobić ?? Bo chyba nie będzie leżeć na pułce i się kurzyć :) Nie mam niestety do niej ani pudełka, ani instrukcji, ponieważ komputer kupiłem jako zestaw. Dostałem tylko pudełko z płytami od sterowników, książką od płyty głównej i kablami oraz adapterem DVI>VGA. Więc chyba nikt nie kupi uszkodzonej karty graficznej (do tego już starej) bez pudełka, ani instrukcji.

Odnośnik do komentarza

Odinstaluj ExperToola, bo to stary program kolidujący z nowszymi wersjami sterowników.

W najgorszym wypadku możesz nim nawet spalić kartę. Sterowniki same sobie lepiej poradzą z dobraniem odpowiedniej wartości obrotów wiatraka (zwłaszcza, że ten Gainward to typowy refer - spalił mi się taki na osławionych sterownikach 196.75)

 

/Ach, nie przeczytałem wątku do końca, ale niech zostanie dla potomności ;)

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...

Miałem Geforce 8800GTS 512MB, ale ta uległa spaleniu (pojawiały się artefakty). Wyjąłem ją z kompa, i na jej miejscu umieściłem Rive TNT2 64MB. Na Windows 7 nie ma niestety sterowników do tejże karty. System chodzi ok. Natomiast gdy chcę pograć np. w taką starą grę jak Driver (tak oryginalna), to podczas jej instalacji wyświetla się komunikat "System spełnia wymagania DirectX", ale po próbie uruchomienia gry pojawia się Error "Proszę skorzystać z konfiguratora gry Driver". Tam z kolei w ogóle nie ma karty graficznej. W menadżerze urządzeń w podmenu Karta Graficzna jest tylko "Standardowa karta VGA". Nie mogę pobrać sterowników, bo nie ma do "siódemki", a szukałem w necie i nawet na stronie producenta są ale nie do W7.

Da się coś na to poradzić, czy lepiej zmienić system na XP?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...