Skocz do zawartości

Błędny EDID = nieprawidłowa rozdzielczość


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt: monitor Samsung SyncMaster 920NW, karta grafiki zintegrowana Intel 946GZ (Video chipset Intel GMA 3000).

System operacyjny: Vista Business SP2 32 bit.

Problem: od pewnego czasu nie można ustawić natywnej rozdzielczości monitora (1440 x 900).

post-4746-0-50970000-1478107943_thumb.png

Pierwsza myśl - sterowniki, okazała się jednak ślepą uliczką. Dysponuję drugim identycznym zestawem i po zamianie monitorów okazało się, że problem z rozdzielczością "wędruje" wraz z problematycznym monitorem. Dodatkowo w menadżerze urządzeń identyfikuje się on jako Rodzajowy monitor inny niż PnP.

post-4746-0-18090000-1478108207_thumb.png

Po jakimś czasie wujek google naprowadził mnie na prawdziwą przyczynę problemu - uszkodzony EDID.

Rzeczywiście okazało się, że w strukturze danych mojego monitora są błędy w nagłówku. W podkreślonych na czerwono miejscach powinna być wartość ff. W związku z tym nieprawidłowa jest również suma kontrolna (a3).

post-4746-0-19250000-1478108580_thumb.png

Wydaje się, że istnieją dwa rozwiązania:

  1. wgrać do pamięci eprom monitora właściwą wartość edid
  2. oszukać Windowsa poprzez wpis w rejestrze

Pierwsza metoda jest bardziej uniwersalna i będzie działać na każdym komputerze, natomiast druga tylko lokalnie.

Ad1. Podobno można to wykonać za pomocą zarejestrowanej wersji programu PowerStrip. Niestety takiej nie posiadam, a 30 $ to trochę dużo w porównaniu z wartością monitora z 2008 roku. Dlatego spróbowałem zrobić to za pomocą poleceń linuksowych np. i2cset z pakietu i2c tools. Niestety bezskutecznie. Prawdopodobnie Samsungi mają zabezpieczenie przed zapisem epromu i potrzebny jest specjalny fizyczny interfejs.

Ad2. Zgodnie z tą sugestią (jeśli dobrze zrozumiałem po angielsku) postanowiłem nadpisać rejestr Visty. Przy użyciu programu Monitor Asset Manager oraz sprawnego monitora utworzyłem plik inf i użyłem go do zainstalowania. Po tej operacji pojawił mi się w MU taki monitor:

post-4746-0-86610000-1478109643_thumb.png

a w rejestrze dodatkowy klucz:

post-4746-0-34170000-1478109688_thumb.png

Niestety w dalszym ciągu nie da się ustawić prawidłowej rozdzielczości. W dodatku po restarcie w MU monitor znów zmienia się na inny niż PnP, chociaż klucz rejestru SAM02AD pozostaje. Natomiast usunięty z rejestru klucz Default Monitor po restarcie się odtwarza i zawiera wartość BAD_EDID

post-4746-0-80250000-1478110102_thumb.png

Jeśli ktoś ma pomysł, jak rozwiązać powyższy problem, będę zobowiązany.

 

PS. pewnym rozwiązaniem (choć akurat nie w moim wypadku) jest zmiana systemu operacyjnego - np. Linux Mint bez problemu wyświetla prawidłową rozdzielczość na problematycznym monitorze. Widocznie nie korzysta z edid.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...