Skocz do zawartości

BIOS nie widzi dysków


andrew0803

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio kupiłem stacje dysków wewnętrzną. Stara miała złącze ata a nowa sata , dokupiłem więc przejściówkę pata/sata i podłączyłem. Ku mojemu zdziwieniu BIOS nie widzi ani dysku ani stacji dysków które są połączone taśmą IDE, a co ciekawsze po uruchomieniu systemu jedno i drugie jest. Nie bardzo rozumiem co jest grane. Co można zrobić żeby widział BIOS, a może tak ma być ? Dysk twardy ustawiony na slaw , na przejściówce jest jakaś zwora , próbowałem różnych kombinacji,, w pewnej konfiguracji pojawiły się w biosie ale komputer baaaardzo długo się uruchamiał.

pozdrawiam

andrew0803

Sprostowanie  przy niewidocznych dyskach w biosie jednego dysku nie widział system.

Przy zdjęciu zworek z przejściówki (300G) i z dysku (160G) bios widzi wszystkie dyski (dioda na przejściówce świeci zielono) ale czas od włączenia do pokazania się bootmanagara wynosi około 4 minut masakra. Może trzeba przestawić coś w biosie ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No to skoro bios widzisz wszystkie dyski to po co była cała rozmowa o zworkach? Znaczy, że ustawienia są poprawne. Do tego musisz ustawić, z którego chcesz, aby był bootowany. Wydaje mi się, że można ustawić, aby bootowalny był zarówno master jak i slave. Boot Priority w biosie. Nie zawsze cable select działa, czasem trzeba ręcznie ustawić master i slave wlasnie za pomocą zworek. Jak dyskie są wykrywalne oba w biosie - to przeciez masz napisane, który jest który. Również w biosie będzie informacja jak wygląda kolejka bootowania. 

Odnośnik do komentarza

Ostatnie moje działania: w dysku ustawiłem slave, przejściówkę podłączyłem do stacji dysków, bios nie widzi dysku i stacji nie widzi, czas od włączenia do bootmanagera skrócił się do 45 sekund, wszystkie dyski są widoczne w zarządzaniu dyskami i w eksplorerze (wszystko dziwne) Ponadto gdy uruchamiam system zainstalowany na tym dysku(nie system domyślny) wyświetla się długi niebieski monit o treści:

Nie odłączaj dysku USB. Wyjmij go po całkowitym wyłączeniu komputera. W przeciwnym razie obszar roboczy Windows To Go może ulec awarii i dane mogą zostać utracone.Może ktoś wie o co tu chodzi , czy może te dyski pracują w trybie USB ?

Odnośnik do komentarza

sorry . monit jest nieaktualny (miałem w biospriority bootowanie z dysku USB seegate) Zostawiłem w konfiguracji , bios nie widzi HDD i stacji lecz system widzi. Wszystko działa , wydaje się ze poprawnie. Czas od startu do boot managera wynosi 35 sek (4,5 minuty mnie wkurzają). szukam tylko teraz odpowiedzi dlaczego to się tak dzieje , tu potrzeba jakiegoś speca od hardware , bo ja nie potrafię tego wytłumaczyć. Dzięki za zainteresowanie tematem .....a może komuś coś wpadnie do głowy ?????

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...