Skocz do zawartości

Instalacja XP z dysku twardego


Anonim8

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pewnie sie da.....raczej na pewno. Słucham Mistrza.

Oczywiście najprostsze by było instalowanie poprzez RIS (KLIK), z którego wielokrotnie korzystałem, natomiast pewnie nie masz żadnego Windows Server pod ręką. ;)

 

Było też swego czasu na SE rozwiązanie maggrega:

 

Nie ma problemu z zabotowanie komputera przez sieć jeżeli bios takiego komputera obsługuje standardy etherboot/pxe.

 

Potrzebny do tego będzie serwer DHCP (czasami acz nie zawsze wystarczy do tego router) i serwer TFTP.

Przy małym obciążeniu wystarczy do tego darmowy TFTPD32. Jeżeli potrzebujemy rozwiązania stabilniejszego, zapewniającego większą elastyczność i możliwości to polecam serwer firmy hanewin.

Jeżeli nasz router wspiera odpowiednie protokoły DHCP to może wystarczyć do tego sam serwer TFTP, można zmusić do działania pod XP, vistą itp serwer z windowsa 2003. Wystarczy przegrać z niego plik tftpd.exe i zainstalować odpowiednią usługę.

Oto skrypt vbs który robi to automatycznie:

Const OWN_PROCESS = 16

Const NOT_INTERACTIVE = False

Const NORMAL_ERROR_CONTROL = 1

const HKEY_LOCAL_MACHINE = &H80000002

 

strComputer = "."

Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" & "{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\cimv2")

Set objService = objWMIService.Get("Win32_BaseService")

 

Set objShell = CreateObject("WSCript.shell")

strSystemDrive = objShell.ExpandEnvironmentStrings("%SystemDrive%")

strSystemRoot = objShell.ExpandEnvironmentStrings("%SystemRoot%")

 

errReturn = objService.Create("TFTPD" ,"Demon Trivial FTP",strSystemRoot & "\system32\tftpd.exe", OWN_PROCESS, NORMAL_ERROR_CONTROL,"Automatic", NOT_INTERACTIVE, "LocalSystem", "" )

 

if errReturn > 0 then

WScript.Echo "Error creating service"

WScript.Quit

else

 

Set objShell = CreateObject("WSCript.shell")

strSystemDrive = objShell.ExpandEnvironmentStrings("%SystemDrive%")

objShell.run ("%comspec% /c" & "mkdir %SystemDrive%\TFTP"),0,True

objShell.run ("%comspec% /c" & "copy tftpd.exe %SystemRoot%\System32"),0,True

 

strKeyPath = "SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TFTPD"

set objReg=GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\default:StdRegProv")

objReg.CreateKey HKEY_LOCAL_MACHINE, strKeyPath & "\Parameters"

objReg.SetStringValue HKEY_LOCAL_MACHINE,strKeyPath,"Description","Implementuje standard internetowy Trivial FTP, który nie wymaga nazwy użytkownika ani hasła. Część usług instalacji zdalnej."

objReg.SetStringValue HKEY_LOCAL_MACHINE, strKeyPath & "\Parameters","Masters",""

objReg.SetStringValue HKEY_LOCAL_MACHINE, strKeyPath & "\Parameters","Directory", strSystemDrive & "\TFTP"

 

Set colListOfServices = objWMIService.ExecQuery ("Select * from Win32_Service Where Name = 'TFTPD'")

For Each objService in colListOfServices

objService.StartService()

Next

 

WScript.Echo "Successfully created service"

end if

WScript.Quit

Domyślny katalog dla TFTP jest ustawiony na partycji systemowej co można oczywiście zmienić.

 

Ten tftp będzie również działał z innymi serwerami DHCP które wspierają botowanie pxe.

 

Oczywiście możemy też postawić dedykowany serwer w oparciu o środowiska serwerowe microsoftu (win 2000,2003,2008) czy też dowolnego linuxa.

 

Jeżeli część serwerową mamy za sobą musimy pomyśleć o odpowiednim systemie botowania sieciowego. Tu zasadniczo mamy dwie podstawowe możliwości, pxelinux (wchodzący w skład pakietu syslinux) oraz grub4dos, oba pakiety pozwolą nam na ładowanie obrazów dyskietek i dysków poprzez sieć jak też załadowanie środowisk opartych o WINPE w dowolniej wersji, obsłużą również różne linuxy zwłaszcza w wersjach live.

Alternatywnie można użyć pakietu windowsowego pxeboot wchodzącego w skład serwera WDS (RIS) ale bez odpowiedniego serwera jego konfiguracja będzie dość upierdliwa (przez rejestr) a i tak w pewnym momencie zapragniemy załadować z niego pxelinuxa (czy gruba).

Z ciekawości dopiszę, że udało mi się też zaadaptować do pracy z pxelinuxem serwer Acronisa.

Tu konfiguracja oparta jest o pliki XML ale za to chyba najlepiej pracował z DHCP wbudowanym w router.

 

Sorry za formę, starałem się ująć jak najwięcej informacji, jeżeli temat nadal cię intresuje to pisz, pytaj a postaram się wyjaśnić dokładniej poszczególne kwestie.

 

ps

Na co dzień używam mojego systemu instalacji opisanego w dziale:

https://www.fixitpc.pl/topic/2499-instalacja-systemow-z-pendriva/

Działam w oparciu o serwer hanewin plus grub.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

To może powiem jeszcze jedno - na lapku nie ma żadnego systemu. Więc jak mam przegrać zawartość instalki? Wyjąć dysk i podłaczyć do innego kompa?

Zobacz Partition Logic: http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Partition-Logic.shtml

Do uruchomienia wybierz wersję dyskietkową. Z opisu wynika, że nie obsługuje dysków twardych na USB, ale pendrive USB może obsługuje...

Odnośnik do komentarza

Jeżeli jest możliwość skonfigurowania serwera to najprostszą metodą jest właśnie skorzystanie z PXE, sama konfiguracja specjalnie skomplikowana nie jest.

Natomiast jeżeli można wyjąć dysk i podpiąć pod inną maszynę to ta metoda (zakładając jednostkowy przypadek) jest bardziej logicznym rozwiązaniem, konfiguracja serwera TFTP jest bardziej opłacalna w perspektywie częstszego wykorzystania.

Dysk należy przepiąć tylko na czas pierwszej fazy instalacji, ba - można go nawet podłączyć przez usb, na czas właściwej instalacji dysk wraca do komputera macierzystego.

 

Pierwsza faza oczywiście z utworzeniem lokalnego repozytorium czyli komenda:

 

cd d:\i386

winnt32.exe /makelocalsource /syspart:h /tempdrive:h /noreboot

 

gdzie h: jest partycją na rzeczonym dysku a d:\i386 ścieżką do plików instalacyjnych windowsa.

 

Przykładowa partycja h: musi mieć oczywiście atrybut botowalnej i zawierać prawidłowy botsektor, w win 7 najlepiej użyć zestawu diskpart + bootsect.exe pod XP natomiast najwygodniejszy będzie mbrwizd.

 

pzzdr

Odnośnik do komentarza
Natomiast jeżeli można wyjąć dysk i podpiąć pod inną maszynę to ta metoda (zakładając jednostkowy przypadek) jest bardziej logicznym rozwiązaniem

Można, wszystko mozna byle było prosto i skutecznie. Instalacja W7 nie wchodzi w grę, bo dysk ma tylko 20GB.

Dysk należy przepiąć tylko na czas pierwszej fazy instalacji,

Który to moment jest? Kiedy sie kończy?

Napiszcie jak, po kolei. Czym mam to robić? Bo ja dziecko, wychowane na instalacji z CD jestem. :lol:

Odnośnik do komentarza

Bonifacy, powiedz co dalej z tą wersją dyskietkową robić, bo ja nie kumaty w te klocki jestem :unsure:

Z obrazu dyskietki .img tworzysz bootowalną dyskietkę ( wybierz coś tego: https://www.fixitpc.pl/topic/2790-obsluga-dyskietek-kart-pamieci-pendriveow/page__pid__21386#entry21386 ) i odpalasz lapka. Kumam to tak (może się mylę):

Tworzysz dwie partycje FAT32: na jednej będzie system, a na drugą przerzucisz pendrakiem instalkę WindowsXP.

Postępujesz wedle posta Karolka.

Z tego co zrozumiałem z tego: http://visopsys.org/ na dyskietce jest "Visopsys is an alternative operating system for PC", więc może będzie widział pena USB.

Tak tylko główkuję - nigdy nie używałem tego softu.

Odnośnik do komentarza

Dla innych

 

Instalka windowsa xp z dysku twardego

 

Instalacja Windows bez cd-romu

Potrzebny adapter-przejściówka hdd 2,5 na 3,5 cala (ewentualnie kieszeń pod usb)

 

1) Wyciągamy dyska z komputera podłączamy go pod wyłączony komputer z Zainstalowanym:

95, 98, ME, 2K, XP, 2K3

2) Odpalamy kompa i upewniamy się, że nasz BIOS go zobaczył (odpowiednio ustaiwamy zworki)

3) Jeżeli po uruchomieniu XP znalazł on nasz poprawnie podłączony Dysk,

to sprawdzamy na której Partycji chcemy zainstalować nasz Nowy System

(i zapamiętujemy Litertkę Partycji np: G)

4) Odpalamy "cmd" lub "cmd.exe" w uruchom, jak Kto woli

5) w "czarnym okienku" wpisujemy:

X: (gdzie X: to literka CD/DVD z Instaką XP) -> [ENTER]

cd i386 -> [ENTER]

(dla Zaawansowanych: cd /d X:\i386)

winnt32.exe /tempdrive:G /makelocalsource /dudisable /noreboot /syspart:G -> [ENTER]

(gdzie G to litera naszej Partycji na Której chcemy zaisntalować Nowy System -

wcześniej zapamiętanej)

6) Z instalatora Wybieramy: Nowa Instalacja

7) Podajemy "Numerek Seryjny" i czekamy aż Instalator skończy kopiować pliki na Naszą

Partycję

8) Wyłączamy komputer, odłączamy Dysk...

9) Ustawiamy poprzednią Konfigurację Dysku, jeżeli ją zmienialiśmy i INSTALUJEMY XP

NA KOMPIE BEZ DYSKIETKI I PŁYTY

Odnośnik do komentarza

Jestem ciekawy, czy sposób z Partition Logic "+Karolek" byłby skuteczny do postawienia systemu bez CD-ROM. Można by to chyba sprawdzić na maszynie wirtualnej.

Jako, że mam za słabego kompa i za mały HDD nie mam możliwości takiego sprawdzenia. Czy można się do Ciebie uśmiechnąć Picasso w tej sprawie ( :) ) ?

Problemem będzie (strzelam) brak stacji dyskietek plus ewentualny brak logiki w naszym rozumowaniu.

Odnośnik do komentarza

Jestem ciekawy, czy sposób z Partition Logic "+Karolek" byłby skuteczny do postawienia systemu bez CD-ROM. Można by to chyba sprawdzić na maszynie wirtualnej.

Jako, że mam za słabego kompa i za mały HDD nie mam możliwości takiego sprawdzenia. Czy można się do Ciebie uśmiechnąć Picasso w tej sprawie ( :) ) ?

Problemem będzie (strzelam) brak stacji dyskietek plus ewentualny brak logiki w naszym rozumowaniu.

 

Sposób z dosowym winnt.exe ogranicza nas do operowania z partycjami fat (fat32) i należy przy tym nadal pamiętać o utworzeniu repozytorium tymczasowego i podaniu źródła instalacji innego niż katalog na CD.

winnt tworzy też plik konwersji nazw z formatu 8.3 - to czasami sprawia kłopot.

Nasuwa się też jedno pytanie- skoro sprzęt potrafi zbotować flopa to czy nie działa plop a co za tym idzie czy nie da się uruchomić mimo wszystko winpe z pena.

 

Oczywiście czysto teoretycznie bo jak widzimy problem sam się rozwiązał.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...