Skocz do zawartości

Windowsns Xp sp3, problem z usb oraz PS/2


Hatebreeder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wymieniałem procesor oraz zasilacz kilka dni temu.

Płya abit ip 35, został wgrany nowy bios do obsługi xeonów.

Jeśli chodzi o sprzęt podejrzewam że wszystko jest ok. Problem pojawił się kiedy próbowałem dostać się do biosu, mam klawiaturę usb i nie działa w biosie. Tu pewnie będzie wina nowego biosu bo wcześniej nie miałem takiego problemu.

W zakładce USB Device Setting mam ustawione tak jak w tutaj https://www.manualslib.com/manual/205153/Abit-Ip35-Pro.html?page=44#manual. Mimo to nie działa usb pod biosem.

Skorzystałem z klawiatury na wejście PS/2 i tutaj wszystko ok działała jak należy.

Jeśli chodzi o mój problem to pojawił się po wyczyszczeniu komputera. Najpierw skorzystałem z narzędzia Odkurzacz i usunąłem niepotrzebne plliki (skanowanie w trybie bezpiecznym), następnie użyłem narzędzia  Registry Life i wykonałem czyszczenie a następnie optymalizację rejestru, po czym komputer uruchomiłem ponownie. Pojawił się problem z klawiaturą PS/2 ponieważ przestała działać. Przywróciłem kopię zapasową ze skanowania obu programów lecz to również nic nie dało, nadal PS/2 nie dawało znaku życia. Mam kopię rejestru wykonaną kilka miesięcy temu programem Erunt - przywróciłem ją ale po uruchomieniu komputera nie działa mi teraz wejście USB oraz PS/2. Przez co nie mogę nic zrobić. Klawiatura USB oraz myszka USB mają zapalone diody po uruchomieniu komputera lecz nie działają. Klawiatura PS/2 diody nie reagują  podczas włączania.

Proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji ?

Z góry dziękuję za pomoc.

 

edit.

 

Mam teraz kolejny problem ponieważ chciałem sprawdzić czy klawiatura będzie działać w konsoli odzyskiwania Windows (i działa) Musiałem odpiąć dysk systemowy przez to że nie mogę wejść do biosu. Kiedy dysk podpiąłem ponownie pojawił się błąd Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter. Sprawdziłem Chkdsk'iem /p oraz /r i niestety pojawia się chkdsk stwierdzono nieodwracalny problem.

Myszka usb oraz klawiatura usb i PS/2 nie działają również na live cd, próbowałem uruchomić BitDefender Rescue CD oraz Ultimate Boot CD.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W manualu jest wsparcie klawiatury ustawione na OS. To znaczy, ze to system operacyjny ma zadbać o nią, nie bios. I tak też w starych płytach było, że domyslnie wsparcie usb w biosie jest wyłączone. Zmień opcję i będziesz ją miał w biosie. 

 

Co do braku niepoprawnego dzialania w systemie - odpal windowsa w trybie awaryjnym, wykorzystaj klawiature do nawigacji - i odswiez sprzet w menadzerze urzadzen.

Odnośnik do komentarza

W manualu jest wsparcie klawiatury ustawione na OS. To znaczy, ze to system operacyjny ma zadbać o nią, nie bios. I tak też w starych płytach było, że domyslnie wsparcie usb w biosie jest wyłączone. Zmień opcję i będziesz ją miał w biosie. 

 

Co do braku niepoprawnego dzialania w systemie - odpal windowsa w trybie awaryjnym, wykorzystaj klawiature do nawigacji - i odswiez sprzet w menadzerze urzadzen.

Witam, jeśli chodzi o ustawienia w biosie próbowałem również ustawić wsparcie klawiatury na Bios lecz bez skutku,

Obecnie nie działa mi klawiatura i nie mogę uruchomić trybu awaryjnego, mam komunikat Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter. Mogę jedynie poruszać się w konsoli na płycie z Windowsem ale nie wiem jak to naprawić, nie chciałbym zaszkodzić znów jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza

Powiem tak - nie wierzę w to co piszesz.

 

Komunikat, który podałeś jest bowiem przed wyborem ustawień systemu operacyjnego. Wychodzi na to, że dysk jest uszkodzony i nie może odczytać ustawień żadnego systemu. Ta historia nie trzyma się kupy. 

 

Opisałem wszystko tak jak zrobiłem od początku. Problem nie wydaje się być irrelewantny oraz bezprzyczynowy.

 

Komunikat "Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter" pojawił się po dwóch czynnościach:

Odłączyłem kabel sata z dysku na którym mam system ponieważ nie mogę wejść do biosu (opisałem wcześniej problem z PS/2 oraz z USB po operacji przywracania rejestru programem Erunt. ) aby ustawić bootowanie z płyty.

Drugą czynnością było włożenie do stacji dysków płyty z Windowsem Xp kiedy ta załadowała system wybrałem R po czym mogłem stwierdzić że klawiatura usb działa, (nie było widać instalacji windowsa ponieważ dysk był odłączony), Nic nie robiąc od razu wyszedłem z konsoli komendą exit.

Po tych czynnościach podłączyłem kabel sata (tylko kabel sata odłączałem od dysku) ponownie. Od tej chwii pojawia mi się komunikat "Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter"

Odnośnik do komentarza

Chyba Ty sobie człowieku żartujesz. To tak jakby ktoś napisał, że samochód nie odpala, bo odłączył silnik. 

 

Powtarzam - komunikat jest taki sam jak odłączyłes dysk. Dysk jest wciąz odłączony, ponieważ źle go podłączyłeś. Przykro mi. 

 

Coś musiało się skopać. Dysk próbowałem kilkakrotnie podłączyć bez skutku.

Zanim pojawił się błąd odłączyłem tylko jedną końcówkę sata (ta która siedzi w dysku), potem podłączyłem ją ponownie.

Próbowałem później całkowicie odłączyć kabel sata jak i dysk. Wymieniłem kabel sata ale również bez skutku.

 

 

edit.

 

Udało mi się uruchomić system. Zamieniłem dyski twarde miejscami na płycie głównej i system odpalił. Wygląda jak by przez wcześniejszą operację odłączenia kabelka sata tylko od dysku (przy włączonym zasilaczu) uszkodził się port sata na płycie głównej. Zamieniłem dyski miejscami (nie podłączałem do nowych portów) i jeśli to wina portu na płycie, podmieniony dysk nie powinien być teraz widoczny. Nie mogę teraz jednak tego sprawdzić ponieważ nie działa mi jak poprzednio klawiatura usb i PS/2 oraz myszka usb. Do biosu też nie mogę wejść o czym pisałem wcześniej. Jeśli będą widoczne wszystkie dyski to nie sposób tego wyjaśnić ponieważ kilkukrotnie załączałem i odłączałem dysk systemowy bez skutku dopiero zamiana miejsc pomogła, od razu system odpalił. Do ustawień bios nie mam dostępu przez klawiaturę usb ani PS/2 więc ustawień nie zmieniałem nie resetowałem również biosu.

 

Teraz kiedy system startuje co mogę zrobić aby porty usb działały poprawnie i w jaki sposób przywrócić działanie klawiatury, przynajmniej tej PS/2 w  biosie (jeśli nie będzie się dało klawiatury usb ustawić w biosie kupię przejściówkę usb-PS/2).

Przypomnę że klawiatura PS/2 przestała działać kiedy użyłem "odkurzacza" oraz "Registry Life" i uruchomiłem komputer ponownie.

A porty usb (klawiatura i myszka) przestały działać kiedy przywróciłem kopię rejestru z przed kilku miesięcy programem Erunt.

 

Dodam że mam najprawdopodobniej uszkodzoną pamięć ram, mogę uruchomić memtest86+ ponieważ program sam rusza z bootowalnej płyty bez ingerencji użytkownika i zaczyna test. Po 2 pętlach mam 8 błędów. Gdzieś przeczytałem że uszkodzony ram może być przyczyną nie działającej klawiatury usb w biosie, nie wiem tego jednak. Być może upgrade biosu jest przyczyną... Klawiatura PS/2 na nowym biosie działała od początku normalnie.

Odnośnik do komentarza

Udało się odpalić klawiaturę ps/2 po wyjęciu baterii cmos. Dzięki niej mogę wejść do biosu.

Co ciekawe widać wszystkie podpięte dyski, musiał uszkodzić się wcześniej sektor rozruchowy wyrzucając błąd Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter, trudno to zrozumieć.

 

Nie mogę nadal jednak rozwiązać problemu z usb, okazuje się że klawiatura ps/2 również nie działa pod windowsem.

W tryb awaryjny nie mogę wejść (działa już klawisz f8 z klawiatury ps/2) ponieważ pojawia się komunikat z potwierdzeniem wejścia do trybu awaryjnego.

 

th_19960_a7_123_190lo.jpg

 

i klawiatura już wtedy nie reaguje.

 

 

Obie klawiatury i myszka działają normalnie w BitDefender Rescue CD.

 

Np: W Ultimate Boot CD działa tylko ps/2.

Odnośnik do komentarza

Tutaj problem goni problem. Wspomniałeś, że podmieniłeś stare gałęzie rejestru, na których na pewno ustawienia klawiatury działały. 

Problem z niedziałającą klawiaturą czy myszą na usb to najczęściej problem filtrów. Ja proponuje na sam początek podmienić obecne gałęzie rejestru ich kopiami wykonanymi świeżo po instalacji systemu. 

lokalizacja kopii galezi rejestru c:\windows\repair 

lokalizacji obecnych galezi c:\windows\system32\config

Zachowaj tylko te obecne, nic nie kasuj.

Odnośnik do komentarza

Tutaj problem goni problem. Wspomniałeś, że podmieniłeś stare gałęzie rejestru, na których na pewno ustawienia klawiatury działały. 

Problem z niedziałającą klawiaturą czy myszą na usb to najczęściej problem filtrów. Ja proponuje na sam początek podmienić obecne gałęzie rejestru ich kopiami wykonanymi świeżo po instalacji systemu. 

lokalizacja kopii galezi rejestru c:\windows\repair 

lokalizacji obecnych galezi c:\windows\system32\config

Zachowaj tylko te obecne, nic nie kasuj.

 

W jaki sposób mogę podmienić gałęzie rejestru, jakiego narzędzia użyć  ?

W windowsie nie mogę się poruszać.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...