Skocz do zawartości

[Firefox] problem z czcionkami po aktualizacjach WU.


Rostov

Rekomendowane odpowiedzi

2 tygodnie temu zainstalowałem pakiet poprawek z Windows Update. Jako, że od połowy czerwca miałem problem z WU (aktualizacje mi się w ogóle nie chciały pobierać), dałem sobie spokój z aktualizowaniem systemu na 2 miesiące. No i się uzbierało ich 27. Oto ich lista:
 

2 tygodnie temu zainstalowałem pakiet poprawek z Windows Update. Jako, że od połowy czerwca miałem problem z WU (aktualizacje mi się w ogóle nie chciały pobierać), dałem sobie spokój z aktualizowaniem systemu na 2 miesiące. No i się uzbierało ich 27. Oto ich lista:
 

1. KB3179573
2. KB3177723
3. KB3150513
4. KB2876229
5. KB3068708
6. KB3170455
7. KB3170735
8. KB3162835
9. KB3163245
10. KB3161561
11. KB3021917
12. KB3161102
13. KB3167679
14. KB890830
15. KB2952664
16. KB3178034
17. KB3080149
18. KB3164033
19. KB3161958
20. KB3168965
21. KB3161949
22. KB3159398
23. KB3175443
24. KB3164035
25. KB3164025
26. KB3177725
27. KB3172605

No i od tego czasu zaczęły się moje problemy z czcionkami. Jedne są postrzępione, inne zaś pogrubione, jakby niepotrzebnie wygładzone. Zauważyłem, że problem dotyczy głównie czcionek wyświetlanych za pomocą javascript. Ale nie tylko. Raz czcionka jest wyświetlana poprawnie, kiedy zaś przesunie się stronę w górę lub w dół, robi się postrzępiona, a potem z powrotem wyświetlana jest poprawnie. Do tej pory FF nie miał z tym problemu. Pisałem już na forum Mozilli, kombinowałem z różnymi wpisami w konfiguracji, ale nic to nie dało. Eksperymenty z ClearType w systemie także nie pomogły, a nawet zaszkodziły, bo nie mogłem tego wyłączyć. Problem widoczny jest wyłącznie w Firefoxie z WYŁĄCZONYM przyspieszaniem sprzętowym, ponieważ jego włączenie jeszcze bardziej psuje mi czcionki. Do czasu instalacji aktualizacji było wszystko OK. Przypuszczam, że problem leży w aktualizacjach, ponieważ grzebiąc w necie, odnalazłem wiele archiwalnych wątków na forach, z których wynikało, że to właśnie aktualizacje powodowały problemy z czcionkami w różnych przeglądarkach.

Używam Windowsa 7 Home Premium (x64) oraz Firefoxa 48.0.1 (x86). Karta graficzna: Intel® HD Graphics 3000. Rozdzielczość monitora: 1366x768.

 

No i od tego czasu zaczęły się moje problemy z czcionkami. Jedne są postrzępione, inne zaś pogrubione, jakby niepotrzebnie wygładzone. Zauważyłem, że problem dotyczy głównie czcionek wyświetlanych za pomocą javascript. Ale nie tylko. Raz czcionka jest wyświetlana poprawnie, kiedy zaś przesunie się stronę w górę lub w dół, robi się postrzępiona, a potem z powrotem wyświetlana jest poprawnie. Do tej pory FF nie miał z tym problemu. Pisałem już na forum Mozilli, kombinowałem z różnymi wpisami w konfiguracji, ale nic to nie dało. Eksperymenty z ClearType w systemie także nie pomogły, a nawet zaszkodziły, bo nie mogłem tego wyłączyć. Problem widoczny jest wyłącznie w Firefoxie z WYŁĄCZONYM przyspieszaniem sprzętowym, ponieważ jego włączenie jeszcze bardziej psuje mi czcionki. Do czasu instalacji aktualizacji było wszystko OK. Przypuszczam, że problem leży w aktualizacjach, ponieważ grzebiąc w necie, odnalazłem wiele archiwalnych wątków na forach, z których wynikało, że to właśnie aktualizacje powodowały problemy z czcionkami w różnych przeglądarkach.

Używam Windowsa 7 Home Premium (x64) oraz Firefoxa 48.0.1 (x86). Karta graficzna: Intel® HD Graphics 3000. Rozdzielczość monitora: 1366x768.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Grafika z 2011roku, więc może być z nią problem. Od wersji FF33 Mozilla nie wspiera starsze karty grafiki. Na problem z wyglądem, czcionkami - zaleca aktualizacje sterowników na najnowsze, albo wyłączenie akceleracji sprzętowej, jeśli dostępna.

 

Co do aktualizacji, to są dla procesorów x64, też do obsługi sterowników grafiki. Było trzy lata temu, że w systemie źle wyświetlane były czcionki, ale MS dała kolejne łatki.

Nie ruszałbym aktualizacji. To nie ich wina, że niektóre fonty źle wyglądają. U mnie na W7 x64 Firefox daje rozmazane napisy na przyciskach portali, ale do segoe ui light. Zaś arial narrow działa wyśmienicie, wyraźnie, super.

To wina Firefoxa. W opcjach wyświetla te czcionki, które są w systemie. Dodatkowo, jeśli cośkolwiek blokuje czcionki sieciowe CSS, w Firefoxie jest problem.

Do czcionek CSS i ustawień grafiki są wpisy ustawień w about:config - można czytać w necie, najwięcej na forum Firefoxa, a tam jest Twój temat, że przyspieszenie sprzętowe psuje czcionki.

Nie będę się powtarzał, ale próbuję pomóc. Jest taki dodatek Configuration Mania https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/configuration-mania-4420/

Ten dodatek tak ma, że z PPM na ustawieniach otwiera je w about:config.

Ten screen zrobiłem z niektórych ustawień u mnie:

001619.jpg

Jak widzisz, u mnie włączone przyspieszenie i fonty super nawet w 10 letnim pc. Tak samo jest w laptopie, który ma ciut lepszą grafikę, niż Ty, bo intel gma 4500T.

W tym dodatku możesz przestawić zarządzanie kolorem na renderowana grafikę (jest domyślnie na oznaczoną grafikę), ustawić czcionki sieciowe i wiele innych spraw - nawet wymuszania direct2d.

 

To nie system i aktualizacje Ci robią psikusy, tylko wina czcionek systemowych w Firefoxie, zresztą wciąż sprawiającego problemy. Nie umieją zrobić dobrze, a może to być specjalnie, żeby ludzie potrzebowali nowego.

Odnośnik do komentarza

Co do procesora, to jest to: Intel® Core i5-2430M CPU @ 2.40GHz.

Dziś zwróciłem uwagę na jedną rzecz: używam klienta poczty The Bat! On chyba też w jakiś sposób działa w oparciu o silnik IE, bo zauważyłem, że po otwarciu maila, który zawiera html, niektóre czcionki też są niezbyt wyraźne.

Co do forum Mozilli, to pewnie w moim temacie zauważyłeś, że tam u kilku osób, które korzystają z W7 i FF48, nie ma tego problemu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...