Skocz do zawartości

Podkręcanie Athlona II x2 240 2,8 GHz


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wszędzie gdzie czytam ludzie z łatwością podkręcają ten procesor do 3,5 GHz a nawet i więcej

Niestety ja się za bardzo na tym nie znam a czytanie tutoriali trochę mało mi pomogło (np zmieniłem FSB a RAM zwolnił)

 

C'n'Q wyłączone

BIOS ver 2105

Procek na standardowym 2,8 GHz przy obciążeniu prime95 grzeje się do max 40 stopni

 

 

Zasilacz mam Chieftec APS 550W

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Normalne, że kiedy zmieniasz FSB zmienia się też częstotliwość pamięci, zmieniaj dzielnik żeby dobrać odpowiednią częstotliwość (o ile nie kręcisz dla cyferek więcej uzyskasz mając trochę wolniejszy ram, a szybszy procek). Niektórym się kręci, innym nie, wszystko zależy od konkretnej sztuki. 700MHz podkręcenia to wcale nie jest tak bardzo dużo, podbijaj napięcie i tyle. Podkręcanie to dość delikatna sprawa, dlatego też lepiej najpierw więcej poczytać i zacząć od delikatnego OC, kombinować z różnymi ustawieniami. Na każdej płycie podkręca się nieco inaczej, każdy chipset potrzebuje nieco innych warunków. Jeśli totalnie nie idzie spróbuj podbić lekko napięcie na NB.

Odnośnik do komentarza

no wiem, że zmienia się częstotliwość pamięci

ja po prostu myślałem że jak zwiększę FSB to i RAM się zwiększy

kiedy zmieniłem FSB na 225 to CPU wrósł a RAMy zeszły do 1199 przy ustawieniu częstotliwości RAM na AUTO a gdy zmieniłem na 667 to RAMy weszły na 1299

 

mój ASUS nie ma ustawienia RAM x4/x5,33/x6,67/x8 tylko ma konkretne wartości: 400/533/667/800

mnożnik to jaki mam zmieniać? CPU/NB?

Odnośnik do komentarza

Jakbym miał podkręcać taki procek przy tej płycie głównej to zrobiłbym tak:

ustawiłbym opcję PCIE Overclock na Manual i wartość 100 Mhz

MemoryClockMode na Manual i wartość 667 Mhz

Następnie dobrze by było ustalić jaka jest najwyższa stabilna wartość szyny HT. Aby to zrobić obniż mnożnik procka z 14 na np 5 i podnoś wartość CPU/HT Reference Clock z 200 skokami co 10 Mhz i test stabilność np IntelBurnTest albo 3D Mark jakiś albo Orthos aż dojdziesz do maksymalnej wartości. Chłopcy z PcLabu osiągneli na tej płycie tylko 240 Mhz http://pclab.pl/art37884-11.html ale może będzie lepiej. Kiedy będziesz mieć tą maksymalną wartość trzeba zmienić mnożnik na 14 i zwiększać CPU/HT Reference Clock dalej o 10 i sprawdzać stabilność komputera. Z tego co przeczytałem AMD mówi że maksymalne napięcie to 1.425V ale na tej płycie głównej chyba da się tylko zmieniać +50mv +100mv albo +150mv plus jakoś nie mogę się doszukać jakie jest napięcie stock więc nie wiem ile możesz ponieść napięcie procka. Przy podkręcaniu zazwyczaj najlepiej jest ustalić co się da na sztywno i wtedy próbować podkręcać bo jak jest zbyt wiele zmiennych to potem nie wiadomo dlaczego komputer jest niestabilny (czy to RAM czy procek czy np złącze PCI-Express)

Odnośnik do komentarza

Ani HT Link ani NB nie może być ustawione na "auto" bo podwyższając HTT ciągniesz też te dwa pierwsze, ustawiaj mnożniki tak aby HTlink i NB nie przekraczały 2200MHz (efektywnie rzecz jasna). Na tym procku jest do osiągnięcia 3.8GHz zależnie oczywiście od egzemplarza.

Napięcia:

HT Over Voltage - standard to 1.2V nie przekraczaj 1.4V

VDDNB Over Voltage - j/w

CPU Over Voltage - dodaj stopniowo od standardowego vid.

Odnośnik do komentarza

Gdybyśczuł, że procek może iść więcej, a coś go trzyma to spróbuj zmodyfikować opcję TRFC, (po wyczerpaniu oczywiście ustawień w miarę granicznych napięć ) jest w zakładce ustawień RAM'u, ustawienie wartości 160ns/300ns/350ns dać to może możliwość lepszego OC w przypadku podkręcania szyną HTT no i gdyby test super pi wykazywał niestabilność ramu. Kontroluj temperatury.

Odnośnik do komentarza

mam fioła na punkcie temperatur :)

gdybym nie zmienił chłodzenia to na tym małym BOXowym g... od Athlona bym miał 42-44 w idle na wyłączonym C'n'Q ;)

 

 

EDIT

A opcja ACC jak ma być?

AUTO/DISABLED/ALL Cores/Per Core ??

Ustawiłem na ALL Cores

 

EDIT

Ten najnowszy BIOS (2105) nie jest aż taki ograniczony jak ten opisywany w instrukcji:

CPU Over Voltage 1,10000 - 1,70000 krok o 0,00625

VDDNB 0,87500 - 1,55000 krok o 0,00625

CPU VDDA 2,5 - 2,8 krok o 0,1

HT Over Voltage 1,2 - 1,35 krok o 0,015

Memory Over Voltage 1,35 - 2,31 krok o 0,015

Chipset Over Voltage 1,1 - 1,61 krok o 0,015

SB Over Voltage mam tylko AUTO lub 1.35

 

Obecnie mam wszystko na AUTO VCore lata między 1,376 a 1,392

HT 200

Mnożnik 14x

HT 2000

NB 10.00x

PCI-X 100

VGA 500

Odnośnik do komentarza

Opcja ACC umożliwia odblokowanie rdzeni na procesorach które mają je zablokowane :) np z Phenoma X2 można zrobić X4 (albo z X3 i X4). Znalazłem w internecie informacje że ktoś nawet odblokował Athlona 7750 http://www.techpowerup.com/92330/Athlon_X2_7750_BE_Unlocked_to_Quad-Core.html ale twój procesor jest "natywnie" dwurdzeniowy i nie ma czego odblokowywać więc tą opcję przestaw na AUTO.

 

Powiedz proszę jaką maksymalną wartość CPU/HT Reference Clock udało Ci się uzyskać kiedy miałeś obniżony mnożnik i napisz jaką maksymalną częstotliwość procesora uzyskałeś przy podkręcaniu.

Odnośnik do komentarza

jeszcze nie zacząłem kręcić :ph34r:

na razię chcę wszystkie wartości co się da zmienić z AUTO na jakąś stałą wartość... ale jakie te wartości ustawić?

ACC gdy zmieniłem na ALL Cores to mam opcję zmiany Value i myślałem czy może tam najpierw zrobić np +10% i obserwować jak się będzie zachowywał bez zmiany HTT

 

Aha

Czy moje rozumowanie aby od początku ustawić VCore na sztywne max czyli 1,425V jest dobrym pomysłem?

Odnośnik do komentarza

Sorki za nieregularne odpowiedzi - nawał pracy :)

Może być ciężko ustawić wszystkie ustawienia na określone wartości zamiast na Auto - jest tego dużo i powiedzmy nie jest to do końca potrzebne. Napięcie ustaw na 1.35 czyli domyślne podkręć procka przetestuj go i jak będzie niestabilny to podbij o najmniejszą możliwą wartość i znowu testuj aż będzie stabilnie (wg mnie 30 minut Orthosa na takie szybkie sprawdzenie a po ustaleniu najwyższego możliwego taktowania 12h). Na początek sugerowałbym sprawdzenie jak procesor się zachowuje kiedy chodzi jako 3 Ghz model czyli CPU/HT Reference Clock ustaw na 215. Potestuj i ewentualnie podbij napięcie procesora. Oczywiście podkręcanie może być czasochłonne - w zasadzie testowanie podkręconych komponentów ale jak zaczniesz to potem pójdzie z górki :). Komponenty są bezpieczne o ile nie podbijesz napięć za dużo. Napisz jak Ci poszło.

Odnośnik do komentarza

co do nieregularnego odpisywania to nie ma sprawy, pracujesz jak wiele osób a inni są bezrobotni i się obijają :P

no to ustawię 1,35V

a testować testuję Prime95 i czy 30-45minut tu też wystarczy?

 

Cieszy mnie fakt że gdy raz włączyłem Prime'a dla sprawdzenia czy te 500MHz na VGA będzie stabilne (kolega mi radził od razu 700MHz ale się bałem)

to po około 100 minutach temperatura wciąż twardo 40 stopni

jednak ten kombajn z Phenoma x6 mimo iż nie należy do cichych u mnie daje radę...

Odnośnik do komentarza

Kiedy zmieniasz wartość VGA (wg tej instrukcji co mam to jest to dokładnie GPU Engine Clock) to podkręcasz zintegrowaną kartę graficzną. Jeżeli chcesz ją podkręcić to ją testujez FurMark-iem. Prime obciąża tylko procesor a nie kartę graficzną. Wogóle do testowania procka można użyć Intel Burn Test - wbrew nazwie działa z prockami AMD albo Orthosa bo te programy obciążą od razu dwa rdzenie a Prime musi chodzić w dwóch kopiach żeby obciążyć dwa rdzenie. 30 minutowy test wystarczy, tylko jedna uwaga podkręcaj i testuj jedną rzecz na jedno podkręcanie np procesor a dopiero kiedy ustalisz jak wysoko on chodzi i sprawdzisz stabilność to dopiero wtedy podkręcaj coś innego np kartę graficzną bo jeżeli pojawi się problem a Ty naraz podkręcisz 3 rzeczy w razie ewentualnego problemu nie wyizolujesz szybko jego źródła.

Odnośnik do komentarza

Pomyliły mi się Prime95 który jest kilkuinstancyjny z SuperPi które właśnie musi chodzić w kilku kopiach :) Sorry :) Tak wogóle jak uruchomisz Menadżer zadań to tam jest w zakładce Wydajność jest pokazane jak obciążony jest procesor. Natomiast w kwesti programów do testowania - zauważyłem że nawet stareński Orthos tak obciąża procesor że ten generuje więcej ciepła niż w czasie normalnych wymagających zadań np grania - u mnie np Orthos rozgrzewa rdzeń procesora do 70 stopni ale kiedy gram nawet kilka godzin to temperatura jest niższa nawet o 8 stopni więc generalnie programy testujące sprawdzają procesor w warunkach normalnie występującyh rzadko.

Odnośnik do komentarza

SuperPi to do testowania RAMu bardziej chyba to wystarczy jedna kopia

ano grzeje się mnie też na choćby Wormsach grzeje się max 34 na kompresji RAR niekiedy jak przerobie 100GB to 36 a na Prime 40

niskie te temperatury... na tym wiatraczku firmowym to 44 przy byle g. było 47 to był standard a jakbym C'n'Q wtedy wyłączył wyzionąłby pewnie ducha :(

 

Nie wiem też czemu ale gdy miałem Gigabyte'a śmieszną GA-MA74GM-S2H (z biedy),

która obsługuje rzekomo AM2, AM2+ oraz AM3 (choć nie wiem jak to możliwe ale mojego AM3 widziała prawidłowo)

to proc strasznie łatwo dochodził do 50 stopni :ph34r:

Odnośnik do komentarza

Kolejny błąd popełniłem - Super Pi jest jednoinstancyjny ale jak się go odpali w kilku kopiach to wywala błąd więc jak ma się kilka rdzeni to jest trochę mało funkcjonalny ale ciągle się go używa do porównywania wyników wydajności procesora.

Prime 95 i Orthos mają opcje do wyboru co testować - Small FFT to procesor Large FFT to RAM a Blend to RAM i procesor. Raczej testował bym na Small FFT a jeżeli są wątpliwości do RAM-u to można sobie zrobić botowalnego pendrive-a z MemTest-em bo on jest dokładniejszy.

Co do temperatur - po prostu trzeba będzie zmienić cooler na jakiś prawdziwy bo na boxowym podkręcanie jest nawet jeżeli możliwe to bardzo głośne bo wiatraczek będzie wył. Pozatym czasem jest tak np u mnie że jest czujnik temperatury rdzenia procesora i wskażnik który się nazywa właśnie CPU Temperature a temperatura rdzenia jest zawsze wyższa nawet o 15 stopni. Sprawdź sobie temperatury HWInfo.

Odnośnik do komentarza
Raczej testował bym na Small FFT a jeżeli są wątpliwości do RAM-u to można sobie zrobić botowalnego pendrive-a z MemTest-em bo on jest dokładniejszy
. Memtest owszem jest testem ale tylko i wyłącznie w kwestii wykrycia błędów kości ramu, to nie jest test wydajności jak sugeruje odpowiedź.
Kolejny błąd popełniłem - Super Pi jest jednoinstancyjny ale jak się go odpali w kilku kopiach to wywala błąd
bo do tego służy nakładka Hiper Pi ( http://virgilioborges.com.br/hyperpi/ ) nie działa na win7 64 bit, można wyłączyć/odptaszkować niektóre funkcje jak audio/temat/aero, pozwala wybrać ilość rdzeni.

Do wszelkich testów na procku/ramie wystarczający jest jeden program, zamiast kilku to OCCT i masz wszystko czego trzeba.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...