Skocz do zawartości

Podkręcanie sprzętu aby gry się nie zacinały


gruby

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nikt nigdy nie powie Ci do jakiej wartości podkręcisz dany podzespół, to zależy od konkretnej sztuki i pozostałych elementów pc'ta. Nie ma co liczyć na cuda, bardzo słaba płyta główna (chipset g31 jest jednym z gorszych do podkręcania dla LGA775), pamięci nie wiadomo jakie ale nie spodziewam się szału przy reszcie podzespołów, zapewne 800MHz Kingstona albo budżetowe modele Patriot / ADATA. Zasilacz wygląda na no-name ale żeby to potwierdzić przepisz model (na zdjęciu zakrywa go część obudowy). Z karty również nie za wiele wyciągniesz.

Procesor podkręca się tylko i wyłącznie poprzez bios (chyba, że kręcisz na rekord ale to inna historia). Co więcej, nie możesz tylko zwiększyć częstotliwości pracy procesora, musisz też dobrać odpowiednie napięcie, dzielnik pamięci, być może trzeba będzie podnieść napięcie na mostku północnym. Polecam Ci ten poradniki, masz w nim wszystkie podstawy: KLIK

 

Kartę graficzną podkręcisz programem RivaTuner: KLIK

 

Pamiętaj, że podkręcanie niesie za sobą zwiększone zużycie energii (czego zasilacz może nie wytrzymać) i zwiększone generowanie ciepła. W przypadku zbyt dużego/niewłaściwego podkręcenia nic się nie stanie (o ile nie przesadzisz z napięciem), najwyżej będzie trzeba zrestartować bios w przypadku procesora lub tylko komputer w przypadku karty graficznej. OC i zwiększenie napięcia najczęściej oznacza konieczność wymiany chłodzenia, podzespoły pracujące w dużo wyższej temperaturze będą miały krótszą żywotność.

 

Nie ma możliwości żeby nowe gry nie zacinały się przy tym komputerze, nawet po OC, które w tym wypadku przysporzy Ci tylko nerwów. Zmienią się może nieco cyferki, zmiany wydajności raczej nie zauważysz.

Odnośnik do komentarza

No to chyba dam sobie z tym spokój może najpierw pomyśle nad zmienieniem sprzętu a potem dopiero procesor .

A więc tak , bo i tak mam zamiar wymienić pare rzeczy w tym komputerze i zastanawiam się czy kupić nowy czy warto dokupić do niego części .

 

Jeżeli miałbym dokupić części to do 800 zł + kasa z części wymiennych

Jeżeli ktoś sie zna na tym to może by mi pomógł dobrać części na potrzeby gier komputerowych .

 

Taka jedna osoba doradziła mi taki zestaw

 

GoodRam 4GB (2x2GB) 800MHz CL5

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=11676

Palit GeForce GTS 450 1GB DDR5 /128bit

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=31226

Fortron FSP460-60GHN 460W

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... ts_id=7488

 

Ale ja sie nie znam dlatego proszę powiedzieć co o tym zestawie sądzicie albo ewentualne sugestie z góry dziękuje za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza

Mogę potwierdzić to co pisze Serantor -

1. nie podałeś nazwy zasilacza, jest napisane na naklejonej naklejce ta jest widoczna po zdjęciu boku obudowy, bez solidnego zasilacza nawet bym do OC nie podchodził.

2. nie podałeś jakie masz chłodzenie procka, jeśli standard to OC odpada w wypadku Q6600 (to jest piec)

3. płyta główna z tak marną sekcją zasilania nie wróży pomyślnego i stabilnego OC.

4. i na koniec bios płyty ma praktycznie zerowe możliwości OC.

Odnośnik do komentarza

Zasilacz jest ok, możesz brać. Co do karty graficznej to najlepszym wyborem będzie radeon 5850. Karta nie ma sobie równych w budżecie do 700zł (warto dołożyć to 100zł więcej niż kupić gtx 460). Będzie wprawdzie nieco blokowana przez procesor ale ten możesz kiedyś zmienić, nie ma sensu kupować dużo mniej wydajnej karty "oszczędzając" taką kwotę. Jeśli będziesz chciał dołożyć ramu to albo kup dokładnie takie same kości jak masz teraz, albo sprzedaj te, które masz i poszukaj dwóch zestawów 2x1GB. Następnie zmieniłbym płytę główną na coś z chipsetem P35, na przykład Foxconn P35as. Ewentualnie starsza ale świetna do podkręcania płyta Asus Commando, nówki raczej nie dostaniesz nigdzie.

 

Podsumowując: Najpierw zasilacz dla bezpieczeństwa (KONIECZNIE najpierw zasilacz) i karta, dzięki niej zobaczysz największy skok wydajności. Następnie ram dla jeszcze większego podbicia osiągów i płyta dla podkręcania. Docelowo zmiana procesora na wyższy model, seria q95xx powinna Cię interesować.

 

Moim zdaniem bardziej opłaci Ci się zmienić kartę na mocną i wstrzymać się nieco z dokładaniem ramu (to już nie jest jakiś ogromny wydatek) niż dawać słabą kartę i ram od razu. Dla procesorów lga775 połączenie 4x1GB jest wydajniejsze niż 2x2GB.

Odnośnik do komentarza

Ok w takim razie będę miał trochę lektury jutro do czytania ;]

A teraz nurtuje mnie sprawa komputerów z allegro np takie o

http://allegro.pl/nowy-zestaw-quad-4-x-3ghz-1000gb-8gb-ddr3-i1448859004.html

 

z tego co wynika te komputery są bardzo tanie i niby części są firmowe ale jednak ludzie którzy znają sie w na komputerach odradzają takie komputry.

 

ja raczej bym nie kupował ponieważ czytając po komentarzach innych że czasem wstawiają jakieś lipne rapy np Nanya które na allegro po 50 zł chodzą i przez to jakoś nie jestem tym przekonany

Odnośnik do komentarza

Mimo wszystko XFX z linka który sam podałeś jest nieco lepszy od HIS'a (wyższe zegary fabryczne), proc - masz dobrą rewizję quada do OC, w przypadku posiadania dobrej płyty (nie koniecznie drogiej) na P35 lub lepiej P45 (ze względu na PCI-E 2.0) i solidnego niestandardowego chłodzenia można go fajnie OC'nąć troszkę powyżej 3.0GHz i w przypadku tego quada jest wystarczająco. Sam proc jest jeszcze ceniony wśród graczy, wiele potrafi a cena jak widać w porównaniu do nowszych jednak się trzyma, to o czymś świadczy.

Tak więc:

czeka cię parę zmian:

zasilacz

płyta

ram

grafika.

chłodzenie procesora.

Postaram się pogrzebać w necie później.

Odnośnik do komentarza

Mimo wszystko XFX z linka który sam podałeś jest nieco lepszy od HIS'a (wyższe zegary fabryczne)

 

Całkowicie się nie zgodzę, HIS buduje karty na lepszej jakości komponentach, a wyższe zegary są do zmiany w 5 minut za pomocą kilku kliknięć. Sam posiadam 5850 od His'a (dokładnie ten model, który zaproponowałem). Pamięci lecą na 1GHz, a rdzeń na 725MHz, bez zmian napięcia, bez zmiany chłodzenia. Chłodzenie skręcone sztywno na 25%, zaraz pod kartą mam chłodnicę 3x120 puszczoną pasywnie, która na pewno kartę mocno ogrzewa. Temp. karty w spoczynku to 58 stopni, w stresie nie przekracza 65.

 

Na zestawy z allegro nawet nie patrz, syf wciskany ludziom, którzy się nie znają. Podobny schemat przy komputerach z marketu. Nigdy, choćby był nie wiadomo jak tani i "atrakcyjny". Co do zestawu, który podałeś:

Procesor bez szału

Ram nie wiadomo jaki (ani słowa o opóźnieniach, napięciu)

Bardzo słaba karta

Dysk nie wiadomo jaki

Słaba płyta głowna

Zasilacz dno

Obudowa, w której komputer będzie się gotował

 

 

//Nie niższa półka ale częściej zdarzają się usterki. Sam kiedyś polecałem XFX jako jednego z najlepszych producentów, okazało się, że nie do końca słusznie.

Faktycznie nie spojrzałem na zegary, zaraz przetestuję ustawienia nieco wyższe niż (775 i 1125MHz).

Chodziło o pokazanie modelu, nie najtańszej oferty. Gral ma spore problemy z serwisem, nigdy bym tam nie kupił sprzętu.

Odnośnik do komentarza
HIS buduje karty na lepszej jakości komponentach
że jak ? Tzn, że XFX to niby niższa półka?
Pamięci lecą na 1GHz, a rdzeń na 725MHz, bez zmian napięcia, bez zmiany chłodzenia.
ale to są fabryczne zegary bez podnoszenia, jak to się ma do fabrycznych XFX 765MHz gpu i 1125MHz pamięci?

No i trzecia kwestia, żeby nie rozkręcać na darmo dyskusji na kiego proponować kartę z alledrogo prawie roczną skoro można mieć taką samą nową parę zł tańszą? http://www.gral.pl/HIS+HD5850+1024MB+PCI-E_678.html

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...