Skocz do zawartości

Wpisy w tablicy ARP i ich znaczenie


tomulusss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.Jest taka jedna rzecz którą nie mogę zrozumieć,chodzi o to że jak wpisze cmd---arp -a wyświetla mi się ip oraz adres fizyczny z jakimi komputerami łączył mi się mój laptop(msi notebook sys.operacyjny to Windows 7 Ultimate).Nie rozumiem dlaczego wyświetla mi ip i fizyczny adres kolegi laptopa jako dymaniczny na pierwszym miejscu a potem wyswietla ip i fizyczy mojego routera,nie chodzi o to że pierwszy czy drugi ale w ogóle dlaczego wyświetla jego ip.Bo sprawa jest taka że z jednego routera korzystają dwa laptopy jeden stacjonarny i jedna ps3 a tylko jednego laptopa wyświetla ip.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No więc tak: protokół ARP jest wykorzystywany przy tłumaczeniu adresów IP, z których korzysta warstwa trzecia i wyższe modelu ISO/OSI (to jest od sieciowej, a w modelu TCP/IP warstwy Internetu, w górę) na adresy MAC, wykorzystywane przez warstwę łącza danych (TCP/IP: dostępu do sieci). Żeby wysłać cokolwiek dane muszą przebyć drogę od warstwy najwyższej (aplikacji) do warstwy fizycznej i potem od nowa z warstwy najniższej do najwyższej. Na styku warstwy drugiej i trzeciej (posługuję się w tym momencie tylko modelem ISO/OSI) trzeba zamienić adres IP na MAC lub vice versa.

 

Wpisy ARP dzielimy na 2 rodzaje:

  1. statyczne, dodane ręcznie (przez Wiersz poleceń w Windowsie przez arp -s adres_IP_hosta adres_MAC_hosta lub w Linuksach arp -i interfejs -s adres_IP_hosta adres_MAC_hosta).
  2. dynamiczne, dodawane automatycznie, na podstawie zapytań ARP Request i odpowiedzi ARP Reply. Wpis ma określony czas życia, w Win XP jest to domyślnie 10 minut, dla Linuksów jest to minuta.

Jeśli próbujesz coś wysłać do innego komputera i potrzebujesz adresu MAC, najpierw sprawdzana jest tablica ARP, potem, jeśli odpowiedniego wpisu nie ma, wysłane zostaje zapytanie. Jeśli nie potrzebowałeś się kontaktować z jakimś urządzeniem przez czas życia dynamicznego wpisu, to takiego po prostu nie ma.

 

Więcej na temat ARP:

http://nfsec.pl/security/63

http://www.tech-portal.pl/content/view/109/38/

http://www.komputerowe-sieci.pl/baza-wiedzy/50-tablica-arp

 

Tutaj jest opis komendy arp pod Windowsem, na razie nie udało mi się całego zestawienia skończyć:

http://ciekawa-informatyka.pl/artykuly/cmd/cmd.html

Odnośnik do komentarza

Co to? Skąd to?

 

To oznacza tylko, że w Twojej sieci są dwa takie same adresy IP, co może i pewnie będzie powodować konflikty połączeń, rozłączanie itd.

 

Oba urządzenia, o ile ręcznie nie zmieniałeś adresów MAC, są od AzureWave Technologies, Inc.

 

Prawdopodobnie na jednym komputerze adres jest przypisany statycznie, a drugi dostał go przez DHCP, ewt. oba są przypisane na stałe.

 

Niekiedy także: http://support.microsoft.com/kb/176208

Odnośnik do komentarza

To był wycinek skanu z Wireshark.192.168.1.81 to ip laptopa kolesia jaki mi mój router podaje mój ip po wpisaniu ipconfig /all jest inny.Nie rozumiem dlaczego kolegi ip używa dwóch maców w tym jeden to mój.A nie chciałbym paść ofiarą kogoś hakerskich zabaw w zamian za przysługę bo nie muszę z nim dzielić internetu.A sam nie jestem specem a miałem dziwne przerwania internetu polegało to na tym że router sie restartował co mi się nigdy nie przytrafiło.

Odnośnik do komentarza

Daj raport z Net-log: https://www.fixitpc.pl/topic/2394-diagnostyka-ogolny-raport-konfiguracji-sieci/

 

Nie rozumiem dlaczego kolegi ip używa dwóch maców w tym jeden to mój.

Zmień sobie MAC adres TYM programikiem, może mu "hakierskie" zabawy z głowy wyparują.

 

A sam nie jestem specem a miałem dziwne przerwania internetu polegało to na tym że router sie restartował co mi się nigdy nie przytrafiło.

Wiesz już, gdzie przyczyny szukać. :)

 

Nie wiem, jaki masz router, ale pewnie w zakładce pod nazwą "Status" gdzieś będzie dostępna "DHCP Client Table". Tam sobie możesz przejrzeć korzystających z sieci, a korzystających z DHCP. Logi routera to także kopalnia informacji.

Odnośnik do komentarza

Router to Thomson TG585 v7 dostawca o2(Anglia).Tam jest taka zakładka że mam wgląd to co się łączy z moim routerem i nawet jest tam taki box żeby zaznaczyć żę nie pozwalam na łączenie sie tego urządzenia z routerem czy nawet Always use the same IP tylko nie wiem o co chodzi bo nie mogę zablokować poszczególnego urządzenia tylko mogę wszystkim to zabronić i sobie też.Chyba że w zakładce Wireless Access Point mam złe ustawienia no ale tam nie ma dużo do ustawienia.Ja mam tak:

Interface Enabled: (opcja zaznaczona)

Allow multicast from Broadband Network:(opcja nie zaznaczona)

Broadcast Network Name:(opcja nie zaznaczona) i nie wiem czemu ale dalej pokazuje moje SSID(o ile to ma temu służyć)

Encryption: Use WPA-PSK Encryption

WPA-PSK Version:WPA+WPA2

Odnośnik do komentarza

Broadcast Network Name:(opcja nie zaznaczona) i nie wiem czemu ale dalej pokazuje moje SSID(o ile to ma temu służyć)

Powinno nie rozgłaszać.

 

Encryption: Use WPA-PSK Encryption

Zmień na WPA2, jeśli masz możliwość.

 

I powiedz osobie, z którą dzielisz łącze, że nie życzysz sobie działań inwazyjnych.

Jeszcze jest możliwość, że takie samo IP dostajecie przypadkiem, ale to by było bardzo dziwne.

 

Ponawiam prośbę o raport z Net-log.

Odnośnik do komentarza

Cały protokół ARP funkcjonuje po to, by zmieniać adresy IP (używane w warstwach wyższych modelu ISO/OSI) na adresy Ethernet (w pierwszej i drugiej warstwie) oraz w drugą stronę. Chodzi o to, że sprzęt pracujący w warstwie łącza danych korzysta z adresów MAC, identyfikujących karty sieciowe. Warstwa fizyczna (pierwsza, czyli najniższa) rozróżnia tylko zera i jedynki.

 

http://www.digipedia.pl/def/doc/id/133088351/name/ARP/

 

Wszystko jest wyjaśnione w powyższym linku i w tych z posta wyżej (KLIK).

 

Dlaczego 7?... U mnie to wygląda to tak:

 

C:\Users\DawidS28>arp -a

Interfejs: 192.168.1.100 --- 0xa
 Adres internetowy      Adres fizyczny      Typ
 192.168.1.1           00-22-6b-dc-b9-24     dynamiczne
 192.168.1.255         ff-ff-ff-ff-ff-ff     statyczne
 224.0.0.9             01-00-5e-00-00-09     statyczne
 224.0.0.22            01-00-5e-00-00-16     statyczne
 224.0.0.252           01-00-5e-00-00-fc     statyczne
 239.255.255.250       01-00-5e-7f-ff-fa     statyczne
 255.255.255.255       ff-ff-ff-ff-ff-ff     statyczne

Interfejs: 169.254.56.174 --- 0x14
 Adres internetowy      Adres fizyczny      Typ
 169.254.255.255       ff-ff-ff-ff-ff-ff     statyczne
 224.0.0.9             01-00-5e-00-00-09     statyczne
 224.0.0.22            01-00-5e-00-00-16     statyczne
 224.0.0.252           01-00-5e-00-00-fc     statyczne
 239.255.255.250       01-00-5e-7f-ff-fa     statyczne
 255.255.255.255       ff-ff-ff-ff-ff-ff     statyczne

 

Dwa interfejsy - dwie karty sieciowe, druga nas w tym momencie nie interesuje, możesz sobie poczytać o APIPA w Windows.

 

Jeśli chodzi o pierwszy interfejs.

192.168.1.1 - adres mojego routera. Wpis dynamiczny, odnawia się co pewien czas, w końcu router można zmienić i też musi działać.

255.255.255.255 - broadcast. Wszystko transmitowane pod ten adres jest wysyłane do wszystkich hostów w domenie rozgłoszeniowej.

 

Pozostałe są wyjaśnione TUTAJ.

Odnośnik do komentarza

Router pracuje w trzeciej warstwie modelu ISO/OSI i pracuje na adresach IP. Natomiast komunikacja pomiędzy kartami sieciowymi (także tymi w routerach) opiera się na adresach MAC.

 

Odnośnie tego, co nazywam tutaj kartą sieciową:

 

Sometimes the words 'controller' and 'card' are used interchangeably when talking about networking because the most common NIC is the network interface card. Although 'card' is more commonly used, it is less encompassing. The 'controller' may take the form of a network card that is installed inside a computer, or it may refer to an embedded component as part of a computer motherboard, a router, expansion card, printer interface or a USB device.

Zobacz także: http://artur.ejsmont.org/articles/zajecia/podyplomowe_7_interfejsy_sieciowe.pdf

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...