Skocz do zawartości

Netbook zamula - błędy windowsa, aplikacji... mało miejsca...


Rucek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

W miare nowy netbook asusa... troche wolno chodzi i zamula - matce znajomej najwidoczniej wcisnęli kompa z dyskiem 30GB i 2GB ramu...
Mam tu zainstalować Kasperskiego - ale czy instalacja Kaspersky Internet Security na tym netbooku ma jakikolwiek sens? Pójdzie to? Czy wszystko raczej padnie jak to zainstaluje?

Usunięto McAffe - nie wiem czy coś nie zostało...

GMER odnalazł jakieś modyfikacje... w PRESCANIE za pierwszym razem - przy odpaleniu normalnego skanu - BSOD... nie odpalam w trybie awaryjnym, szkoda mi czasu na tego "pryszcza" :) olać. Za drugim skanem nie znalazł już niczego na czerwono...

W raportach widzę błędy aplikacji i błędy windowsa... nie wiem czy to coś poważnego czy nie

Widzę komunikat "system z komponentami startowymi" - to dlatego, że mało miejsca?

 

Co ja tu mogę zrobić, by zwolnić trochę miejsca? 30GB to masakra...

Czy mogę usunąć bez konsekwencji:
ASUS GIFTBOX Desktop?
ASUS Splendid Video Enhancement Technology?

Coś jeszcze?

Jeśli chodzi o win10 to jestem zielony...

 

Właśnie zauważyłem też, że data systemowa jest przestawiona... 19.01.2016

GMERprescan.txt

Addition.txt

FRST.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temat przesuwam do Windows, bo tu nie ma żadnego wątku infekcji. Rucek, i tu nie za bardzo na widoku jakieś grube porządki, a nawet nie wiem czy jest sens to drążyć dalej w kontekście 64-bitowego systemu na tych parametrach technicznych, bo jednak poważne ograniczenie to sprzęt i robótki w software nie przyniosą zbyt dużo korzyści / wyraźnej poprawy. System będzie mulił.

 

Spełnione wymagania sprzętowe z kategorii tych minimalnych, które umożliwiają po prostu uruchomienie systemu i podstawową pracę. Kiepsko z RAM - tylko 2GB RAM dla systemu 64-bit. Bardzo mizerna partycja C: (która jest równocześnie całym dyskiem fizycznym) na system 64-bit. Nie potrzeba tu dużo czasu, by pojawiły się problemy z miejscem, wystarczy kilka aktualizacji z Windows Update, by się nieźle zredukowało:

 

Drive c: (OS) (Fixed) (Total:28.36 GB) (Free:12.95 GB) NTFS ==>[system z komponentami startowymi (pozyskano odczytując dysk)]

 

Na takim sprzęcie to ja prędzej widzę "downgrade" systemu, tzn. wymianę na edycję 32-bit, by obniżyć "wymagania".

 

 

W raportach widzę błędy aplikacji i błędy windowsa... nie wiem czy to coś poważnego czy nie

Nie za bardzo te błędy zanalizowałam. Ale te związane z Cortaną to normalna sprawa - Cortana nie jest aktywna na polskich Windows 10 (niedostępna dla tego regionu): KLIK.

 

 

GMER odnalazł jakieś modyfikacje... w PRESCANIE za pierwszym razem - przy odpaleniu normalnego skanu - BSOD... nie odpalam w trybie awaryjnym, szkoda mi czasu na tego "pryszcza" :) olać. Za drugim skanem nie znalazł już niczego na czerwono.

Prawdopodobnie GMER łapał to: KLIK.

Odnośnik do komentarza

Ok, olać to :)

Przy okazji, wygląda na to, że to coś w rodzaju tabletu a nie laptopa, ASUS TP200S, dotykowy ekran, 30GB dysk, 2GB RAMU, nie ma nawet miejsca na kabel sieciowy.

 

Ale, Kaspersky Internet Security się zainstalował, i wygląda na to, że jakoś to działa :D

12 GB miejsca na dysku zostało... ale działa :)

 

Dzięki.

Temat zamykam :)

Odnośnik do komentarza

Otwieram temat, bo mam mały update i pytanie, czy nie powyłączałem czegoś kluczowego.

Poza tym, może też sama kwestia czyszczenia i wywalania śmieci przyda się komuś.

 

Po samoistnej aktualizacji win10 - z 12GB wolnego miejsca - zostało 2GB wolnego miejsca na dysku...

Przeprowadziłem oczyszczanie dysku (prawym na dysk-> oczyszczanie dysku -> jak przeskanuje to -> oczyść pliki systemowe (i dopiero tutaj pokażą się aktualizacje) -> zaznaczamy wszystko co zajmuje miejsce i -> oczyść/OK

Dodatkowo, dzwoniłem do ASUSA i MICROSOFT zapytać, czy jeszcze mają coś, co można zrobić :)

ASUS w sumie nie miał żadnych innych pomysłów, ale do usunięcia był jeden z tych programów:

ASUS WebStorage - stare/zbedne
ASUS WebStorage Sync Agent - zbędne
ASUS GIFTBOX Desktop - zbędne
ASUS AsusVibe2.0 - zbędne

 

MICROSOFT też nie miał nic nowego do powiedzenia, ale pani przypadkiem podsunęła mi pomysł, by poszukać na necie - jak całkowicie wyłączyć windows update w windows 10 by już nie było takiej niespodzianki z 2GB (bo normalnie nie da się tego już wyłączyć w tej wersji i sam pobiera co mu się tam podoba...) - znalazłem, info poniżej.

 

WYLACZENIE UPDATE W WINDOWS 10 (+ do tego usługi windows update w harmonogramie zadań)
Via Control Panel > Administrative Tools -> Services
In the Services window, scroll down to Windows Update and turn off the process.
To turn it off, right-click on the process, click on Properties and select Disabled.
That will take care of Windows Updates not being installed on your machine.
Więcej info: http://www.thewindowsclub.com/turn-off-windows-update-in-windows-10

 

Dodatkowo powyłączałem jeszcze trochę usług, zadań z harmonogramu zadań i innych drobnych rzeczy (@Picasso, jak możesz to potwierdź, że to nie jest nic kluczowego do działania systemu :) )

 

USŁUGI - services.msc - wyłaczyć-zbędne-wylaczone
Agent ochrony dostepu do sieci
Diagnostics Tracking Service
Faks
Karta inteligentna
Logowanie pomocnicze
Netlogon
Parental Controls
Pomoc IP ( bylo wlaczone)
Rejestr zdalny
Usługa geolokalizacji - win10
Usługa inicjatora iSCSI firmy Microsoft
usługa udostepniania w sieci programy Windows Media Player
usługa harmonogramu programu Windows Media Center
Usługa zasad diagnostyki (bylo wlaczone)
Windows Defender - niepotrzebny jeak jest kaspersky
WebClient
Zasady usuwania karty inteligentnej

 

HARMONOGRAM ZADAŃ - WINDOWS 10 - OFF - taskschd.msc:
Reboot
Schedule Scan
Automatic App Update
Scheduled Start
sih
sihboot
RemonteAssistanceTask
UpdateLibrary - Windows Media Sharing
Notifications - Location - powiadomienie o lokalizacji
WindowsActionDialog - Location - powiadomienie o lokalizacji

- Te powyżej wyłączyłem, ale tutaj ogólnie strasznie dużo tych zadań jest... Czy coś jeszcze jest zbędne i mogę wywalić? (wkleić jeszcze raz wszystkie zadania, które tam zostały?)

 

Po restarcie wygląda na to, że system nadal działa, więc nic kluczowego chyba nie popsułem :)

Ostatecznie miejsce na dysku to około 8GB.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...