Skocz do zawartości

Pendrive system plików RAW


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem poproszony o uratowanie (albo przynajmniej odzyskanie danych) pena, który po podłączeniu do komputera domaga się formatowania. Dość typowy przypadek, w zarządzaniu dyskami wygląda to tak:

post-4746-0-38620000-1459438963_thumb.png

Ze względów bezpieczeństwa w pierwszej kolejności zrobiłem kopię posektorową za pomocą DMDE. Kopia wykonała się bezbłędnie i po zamontowaniu obrazu mam możliwość przeglądania i odzyskiwania plików. Jednak ze względu na dość skomplikowaną strukturę katalogów odzyskiwanie plików w darmowej wersji jest bardzo czasochłonne. Dodatkowo nie mogę znaleźć niektórych plików, o jakich wiem, że powinny tam być. W związku z tym postanowiłem przywrócić tablicę partycji za pomocą Testdisk 7. I tu niestety pojawia się problem. Program komunikuje: "Partition sector doesn't have the end mark 0xAA55"

post-4746-0-21930000-1459439551_thumb.png

Oczywiście ani Quick Search, ani Deeper Search nie wykrywają żadnych partycji. Znalezione w sieci poradniki nie wspominają o takiej sytuacji. Czy coś jeszcze (oprócz kupienia komercyjnej licencji DMDE) można w tej sytuacji zrobić?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dobra, potrzebuję kolejne zrzuty, chcę zobaczyć jakie dane mamy w bootsektorze. 

 

Zrób mi proszę zrzuty sektorów: 8056-8100 31277047-31277055 

 

 

Daaawno nie działałem na fat, ale daj mi chwilę to zrobię parę symulacji. 

 

. Mi się wydaję, że ta partycja została sformatowana.... z racji tego, ze masz kopie - zobacz czy chkdsk wykryje na ten partycji jakieś anomalie...  No i odpal TestDisk po dodaniu tej partycji w DMDE. P listujesz pliki. 

Chociaż powiem Ci szczerze, ze nie wierze, zeby TestDisk nie znalazl partycji po szukaniu... 

Edytowane przez Groszexxx
Odnośnik do komentarza

Efekt działania chkdsk:

post-4746-0-60210000-1459502418_thumb.png

 

Natomiast Testdisk ostrzega o rzekomo błędnej geometrii:
post-4746-0-08330000-1459502479_thumb.png

 

Dałem continue i znalazł (wyświetlił na zielono) partycję logiczną (?) FAT32. Niestety podgląd plików za pomocą klawisza P pokazuje tylko folder FOUND.000

 

Obawiam się, że z pena już nie da się nic wycisnąć. Skupię się raczej na odzyskiwaniu plików z kopii.

Odnośnik do komentarza

Zobacz co jest w tym folderze found. Widzę, że tam może być trochę mało rzeczy. Oczywiście, że chkdsk bezposrednio ingeruje w dane na penie, wiec po jego dzialalnosci musimy przywrocic stan pierwotny - tj wgrać na pendrive swoją kopię z dysku. Nie pomyl się. Źródło ustaw na kopie, a docelowy na dysk. Nie pomyl się. Zawsze możesz plik z kopią ustawić jako "tylko do odczytu", tak asekurycyjnie. 

 

Będę w niedzielę. 

Odnośnik do komentarza

Pliki odzyskałem najpierw za pomocą DMDE, co było czasochłonne, bo w darmowej wersji trzeba wchodzić do każdego folderu zaznaczać pliki do odzyskania. Trzeba też uważać, żeby nie zaznaczyć folderów, bo program zwróci błąd. W przypadku struktury wielokrotnie zagłębionych folderów jest naprawdę sporo "dziobania". Łatwo też coś pominąć. Dlatego użyłem też niezależnie Photorec. Ten zadziałał dopiero po przywróceniu partycji (post #15). Tu problem jest taki, że nie tylko nie zachowuje struktury katalogów, ale nawet nazw plików. Z powodu ich dużej liczby odszukanie i uporządkowanie istotnych będzie wymagało sporo pracy. Jednak tym niech już się martwi właścicielka pena ;)

 

W tej sytuacji trochę już mi szkoda czasu na zabawy z Easeus'em.

Odnośnik do komentarza

To jeszcze kilka pytań o charakterze edukacyjnym :)

W oknie Partycje DEME widoczne są 2 nieprzydzielone partycje odpowiednio: $Volume 01 i $Volume 02 i przesunięte względem siebie o 8 sektorów, a w kolumnie Wskaźniki oznaczone xC i BC. Chciałbym się dowiedzieć, skąd się wzięły (2  nie 1), czemu są przesunięte i co oznaczają wskaźniki?

 

cdn

Odnośnik do komentarza

C to kopia bootsektora, B to bootsektor. 

 

Zacznijmy od drugiej pozycji. W oznaczonym lba faktycznie znajduje sie bootsektor. Bootsektor zawiera informacje, że kopia powinna znajdować się 8 sektorów dalej. Budowa bootsektora i kopii bootsektora jest identyczna(inaczej nie byłby kopią) Nie można ich rozroznic. "Logika DMDE" zakłada zatem, że to co znajduje sie w 8064 to kopia bootsektora i proponuje odbudowe nieistniejącego bootsektora w lba o 8 mniejszym. Mamy wiec dwie mozliwosci - Bootsektor w 8056, kopia w 8064 lub Bootsektor w 8064 i kopia w 8072. Wskazniki sa opisane w helpie dmde.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...