Skocz do zawartości

Spowolnienie dysku twardego


dantus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

problem pojawił się trzy dni temu, zaczęło sie od strasznego spowolnienia systemu, sprawdziłem Menedżera zadań i tam użycie procesora wynosiło cały czas ponad 50%, jednak żaden proces nie zużywał więcej niż 1%.

Ściągnąłem ProcessExplorer i w nim odkryłem, ze Hardware Interupts zużywa ok 50%. Wywnioskowałem ze problem może sprawiać dysk twardy, uruchomiłem HD Tune, który wykazał prędkości transferu na poziomie 1MB/s.

Przepiałem dysk pod inny port SATA i użyłem innego kabla. Prędkości się poprawiły, wiec uruchomiłem MHDD aby przetestowac dysk, ponizej wyniki. Dysk Samsung HD321KJ 320GB SATA.

post-468-0-36388700-1297367728_thumb.jpg post-468-0-03380400-1297367718_thumb.jpg

Co o nich sadzicie, czy dysk mogę oddać do wymiany na gwarancji? Serdeczne dzięki za pomoc i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Możesz, ale nie masz do tego podstaw.

42 błędy Ultra DMA CRC, czyli błędy w transmisji na linii dysk - kontroler. Spowodowane najczęściej wadliwym, lub niedociśniętym kablem sygnałowym.

85 błędów Command Timeout, czyli błędy spowodowane złym zasilaniem dysku. Najczęściej wynikają z winy zasilacza, lub niedociśniętej/uszkodzonej wtyczki zasilającej.

Sprawdź dokładnie, czy na innym kablu sygnałowym jest to samo. Ponadto napisz jaki masz zasilacz. Warto też by było sprawdzić miernikiem jakie napięcia podaje zasilacz.

Warto też sprawdzić, czy kontroler nie przestawił się w tryb pracy PIO (prawidłowo ma być DMA).

Odnośnik do komentarza

hej Sevard,

 

dzięki za odpowiedz. Tak jak pisałem wcześniej, zmieniłem kabel SATA, poprawiłem kabel zasilający i już jest lepiej. Co mnie dziwi, ze przez 2 lata wszystko było w porządku, komputer nie przestawiany i nagle taki spadek prędkości.

Zasilacz mam Seasonic, Model SS-430GB. Gdzie mogę sprawdzić tryb kontrolera?

Odnośnik do komentarza

Kable mogą ulec uszkodzeniu w wyniku użytkowania i to jest normalne. Skoro teraz jest ok, to obserwuj te atrybuty o których pisałem wcześniej (wiersze C7 oraz BC) jeśli wartości w kolumnie Data dla tych parametrów nie będą się zwiększały i problem nie powróci, to można uznać, że wszysko jest ok. Jeśli coś się będzie zwiększało, to daj znać.

Dla pewności daj jeszcze screen z zakładką Benchmark z HD Tune po przeprowadzeniu testu.

Odnośnik do komentarza
Co mnie dziwi, ze przez 2 lata wszystko było w porządku, komputer nie przestawiany i nagle taki spadek prędkości.

Niektóre kable SATA mają nieprzyjemny zwyczaj wypinania się nie wiadomo kiedy.

Pamiętam szczególnie takie żółte; dwadzieścia identycznych kompów z identycznymi kablami.

Nie można było sprzętu ostrożnie przestawić, bo od razu się wypinały.

I potem błąd "nie znaleziono HDD".

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...