Skocz do zawartości

Problem z wyłączaniem/usypianiem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Mam problem z wyłączaniem się Windows 10. Nie wyłącza się do końca - niby się system zamknął ale kontrolki w laptopie nie gasną. Zrzuciłem to na karb sterowników jakichś i napisałem do producenta mego laptopa (bardzo zacnego, przy okazji podzielę się "odkryciem") - Fujitsu (model laptopa: A514), jednakże ku mojemu zdziwieniu otrzymałem od supportu technicznego info, że to nie leży po stronie sterowników, po ich stronie ale SYSTEMU - a odpisał mi konsultant, który jest betatesterem Windows 10 od dłuższego czasu i on ma także problem na laptopach firmowych od jak to rzekł: "8 miesięcy". 

Kupiłem, odpaliłem, zaktualizowałem Windows 7 do Windows 10, restarty, update o dodatkowe aktualizacje, konfiguracja podstawowa i zamykam klapę - działa nadal. Patrzę w ustawienia planu zasilania - no wszystko jest ok. W końcu ustawiłem że w ogóle dyski mają nie gasnąć, nic ma po żadnym czasie się nie wyłączać - też nic. 

Teraz jest tak, że gdy wyłączam poprzez system całkiem (bo na uśpienie nie mam co liczyć) pisze, że trwa zamykanie po czym ekran gaśnie tak jakby się wyłączył jednakże...kontrolki wszystkie świecą. No i wtedy muszę jak wspominałem wyłączać trzymając przycisk POWER aż zgaśnie (masakra!). 

Skoro SUPPORT Fujitsu odpisuje mi, że sam ma problem to ostatnia deska ratunku to te forum - znane z rzetelności i z zacności jego założycielki.

Ps. Laptopa szukałem długo, tzn. analizowałem, wybór padł na A514. Niestety nie mogłem sobie pozwolić na tego Asusa Zenbooka który jest całkowicie pasywny, nawet byłem gotów zaakceptować ten procesor co tam jest dla ciszy; jednakże A514 okazał się niemalże pasywny. Bardzo rzadko się włącza wiatraczek - gdy jest obciążony znacznie - dość rzadko (nawet jak pracuję na Photoshopie, w tle mysqld i apache itd. to nie szumi) a tak to w ogóle go nie słychać. W OGÓLE. Fenomen. W końcu mam ciszę :) Tak więc szalenie cieszę się z zakupu, jednakże to zamykanie... :( 


Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wiesz, akurat siedzę na WIN7, nie 10, ale z tego co mi wiadomo, to 10 w ogóle nie wyłącza się, a przechodzi w tryb głębokiego uśpienia, który pozwala później szybko wystartować system.

Nie bardzo mam pojęcie, dlaczego komputer ignoruje ustawione przez ciebie plany zasilania. Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest, że producent stosuje nadrzędne. I to one powodują takie głupie zachowanie.

Proponuję zajrzeć do BIOS/UEFI i obejrzeć tryby odpowiedzilane za zasilanie. Może coś da się tam ustawić.

Usunąłbym też hibernację. I zaktualizował BIOS.

 

Nie wiem też, czy wpisanie w Google "win 10 się nie wyłącza" i skorzystanie z pierwszej porady (answers.microsoft.net) nie naprowadzi cię na trop, albowiem ludzie piszą że pomogło, a mnie się tego nie chce przepisywać... ;)

Odnośnik do komentarza

Yamata widziałem te porady np. wyłączanie poprzez pewną komendę, wyłączanie trybu szybkiego startu itp. - nic nie pomogło.
BIOS niestety aktualny. Spróbuję zajrzeć do UEFI i usunę hibernację. Gdyby producent używał nadrzędne ustawienia - to czy nie powiadomiłby mnie o tym tylko pisał (support), że u nich jest problem z tym także? W dodatku osoba, która twierdzi, że jest betatesterem Win10?

Dam znać. Ja wszystkich metod próbuję :) Każdej poszlaki nawet :D

 

EDIT:

wyłączyłem hibernację - bez efektu. Wszedłem do BIOSU - nic tam nie ma z tych rzeczy, same podstawowe ustawienia. Do UEFI nie mam dostępu bo zainstalowałem system w trybie dla BIOS.
Ważna wskazówka: świeżo po uruchomieniu systemu, wszystko działa jak należy - zamykanie klapy - usypia się, "zamknij system" systemowo - zamyka się! Dopiero jak dłużej popracuje to jest z tym problem. Hmmmmmm...

EDIT2:
pochodził pół godziny - wyłączył się normalnie, ale miałem odpięte 2 urządzenia USB: bluetooth od myszki bezprzew. oraz dysk zewnętrzny. Znów poczekam z 35 minut i spróbuję, jeśli nie wyłączy się prawidłowo, to spróbuję wyłączyć Intel Management Engine Interface którego wcześniej nie próbowałem wyłączać przy próbie znalezienia rozwiązania, ponieważ nie odnalazłem tego, a wystarczy w menedżer urządzeń włączyć opcję: Widok > Pokaż ukryte urządzenia.

Odnośnik do komentarza

Problem wydaje się rozwiązany. Otóż jak wspomniałem wcześniej, przeprowadziłem jeszcze próbę z zaleceniem wyłączenia "Intel Management Engine Interface którego wcześniej nie próbowałem wyłączać przy próbie znalezienia rozwiązania, ponieważ nie odnalazłem tego, a wystarczy w menedżer urządzeń włączyć opcję: Widok > Pokaż ukryte urządzenia.".

Po wyłączeniu tego, system zamyka się tak, jak powinien!  :lol: Dlatego też wieslaw531, nie będę wklejał już tych danych. 
Rada żeby wyłączyć to ustrojstwo udzielona przez Microsoft, tutaj: http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-power/laptop-nie-wy%C5%82%C4%85cza-si%C4%99-do/b2ff022e-2826-42d3-b9d2-2c14d45e1cf3?page=2

Pytanie pochodne: czy to Intel odpowiada za nieprawidłowe działanie czy Fujitsu? Intel na tej stronie: https://downloadcenter.intel.com/search?keyword=intel+management+engine - oferuje zestaw sterowników do pobrania - skoro tak, uznaję, że to Intel jest winny - no chyba, że system; nie wiem czy tu nie powstaje problem typu: intel powinien dostosować się do systemu, czy system do intela (nie że ogólnie ale w tym przypadku). Może ktoś mnie oświecić?

Odnośnik do komentarza

zaktualizowałem Windows 7 do Windows 10

 

To jest odpowiedź.

Tylko czysta instalacja gwarantuje poprawną konfigurację systemu włącznie ze sterownikami ponieważ W10 ma całkowicie inne podejście do tego tematu.

Import z poprzedniego systemu pozostawia masę zbędnych śmieci włącznie z błędami sprzętowymi lub konwersją konfiguracji.

Oczywiście tu dochodzi problem związany z partycją przywracania producenta sprzętu.

 

A System Summary pokaż - nie bój się, że zobaczę coś więcej poza stanem sprzętowym systemu pod kątem problemów.

Odnośnik do komentarza

Wie Pan, sądziłem, ze upgrade Win 7 z poziomu Centrum Aktualizacji do Win 10 nie będzie obarczony aż takimi wadami i że zalecana jest "czysta" aktualizacja. To po co ten upgrade się robi? Żeby dział marketingu zaciskał zęby w MS? Ja czegoś tu nie rozumiem chyba. 

W związku z powyższym proszę o info jak jest...skoro zainstalowałem Win7 Pro (ja kupiłem laptopa bez systemu) i go aktywowałem telefonicznie - a później dokonałem upgrade do Win 10 - to gdybym teraz zrobił kompletny format i zainstalował z płyty instalacyjnej Windowsa 10 na czysto to przy próbie aktywacji na klucz z Win7 powinno go aktywować czy tu logika nie gra roli i jest inaczej?

Co do System Summary to nie boję, uznałem że szkoda zawracać już głowę. Poniżej wklejam screenshot.

PtCZO2Y.png

Odnośnik do komentarza

Tu nie widać problemów.

Jeżeli posiadasz klucz W7 to nie widzę problemów.

Pobierz obraz systemu KLIK , nagraj i instaluj podając klucz W7. Sam to robiłem i z W7 Pro x64 przeszedłem na W10 Pro x64.

Ponieważ już aktywowałeś W10 to mogą być niespodzianki. Np. aktywacja telefoniczna. Chociaż sprzęt nie uległ zmianie bo ten element jest najistotniejszy.

Aktualizacja BIOS (UEFI) skutkuje komunikatem o nielegalności systemu. Czytałem o takich przypadkach.

 

Ten dysk SSD to jak rozumiem jedyny w systemie. Będzie cienko i konieczne szczególne dbanie o instalacje tylko potrzebnych składników.

I nie podniecaj się pasywnym lapkiem. To bajki z mchu i paproci. Musisz jakoś odprowadzić ciepło szczególnie używając wymagających aplikacji, gier.

Fizyki póki co nie oszukasz. Jak pojawią się kompy kwantowe to ten problem powinien być pomijalny ale to mrzonki bliżej nieokreślonej przyszłości. ^_^

Odnośnik do komentarza

Ok rozumiem. Wobec tego zainstaluję Win10 na czysto jednak zanim to zrobię, proszę o info dlaczego ten SSD cienko? Chodzi o pojemność czy parametry? Ogólnie to dane trzymam na zewnętrznym 1TB podpiętym przez USB3.0 i maleńki pendrive (jak te nadajniki bluetooth do myszki) o wielkości ponad 200GB - stąd zignorowałem wielkość dysku :) - no chyba, że chodzi o parametry a nie pojemność...

Pasywnymi się podniecałem bo nie gram w nic, nie mam czasu, jestem webdeveloperem, zajmuję się e-commerce i jedynie czym obciążam to przeglądarką o 25 dodatkach, 30 otwartych kartach (stąd brałem 8GB RAM), Gimpem w tle, lokalnym webserverem i 10 aplikacjami - pomiędzy nimi przełączam się setki razy w ciągu dnia - i to wszystko :) 

Jednakże "ZARYZYKOWAŁEM" i jestem ekstremalnie zadowolony - nie spodziewałem się po laptopie za 1500 zł że będzie ABSOLUTNIE cichy - wentyl uruchamia się bardzo rzadko (do tej pory siedziałem na PC z 2007, może robię WOW a to już od dawna norma, nie wiem ;) ). 

PS. Instalować Windows 10 w trybie BIOS czy UEFI? Warto UEFI? Ja jeszcze w starych paradygmatach siedzę...

Odnośnik do komentarza

Tzn. w którym momencie zmienia się na UEFI? Bo ja nie pamiętam dokładnie kiedy to było ale chyba przy instalacji, na samym początku pytał w jakim trybie instalować - dobrze myślę? W tamtym momencie WYBRAĆ? Bo słowo "zmień" sugeruje, jakoby robiło się to w innym miejscu, nie podczas instalacji (wtedy jest "wybrać" a nie "zmień"). Proszę o uściślenie :)

Odnośnik do komentarza

Wszedłem do BIOSU - nic tam nie ma z tych rzeczy, same podstawowe ustawienia. Do UEFI nie mam dostępu bo zainstalowałem system w trybie dla BIOS.

 

 

+

Obrazek System Summary - dolna część (BIOS - UEFI na zielono, ale z prawej nieaktywny Boot UEFI - szary).

Lapek wyposażony jest w UEFI.

Przed instalacją systemu należy uaktywnić UEFI a jak to poszukaj w Manualu bo na stronie producenta brak jakichkolwiek informacji.

Prawdopodobnie wcześniej sam musiałeś dokonać tej zmiany - przypomnij sobie.

 

Pamiętaj, że po uaktywnieniu UEFI obecny system nie wystartuje - tak myślę chociaż nigdy tego nie testowałem.

 

EDYTA

 

Przy czystej instalacji W10 nie miałem żadnych komunikatów (pytań) w jakim trybie instalować.

Być może dlatego, że dysk był wcześniej zainicjowany jako GPT.

 

Wybrałem opcję zaawansowaną i usunąłem wcześniejsze partycje związane z Systemem (W7) a następnie utworzyłem nową.

W przeciwnym wypadku instalator pozostawia stary system (Windows.old) co zajmuje wolne miejsce.

 

Tak czy inaczej proponuję w BIOS (UEFI) załadować ustawienia domyślne i zapisać (pewnie F10).

Przy instalacji proponuję to co wyżej czyli usuwanie i tworzenie nowej partycji jako jedynej na dysku.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Ok dziękuję. Tak zrobię. Co do samego UEFI to support odpisał jak się sprawa ma z nim:

 

proszę dostać się do biosu i tam
-zakładka Advancet
-Legacy USB Support[enable]
i w tle powinien działać bios UEFI

 

 

Tak owszem, przed czystą instalacją usunę całkowicie wszelkie partycje i utworzę wszystko od nowa. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Raport z działań:

 

Tak jak wieslaw531 rzekł, czysta instalacja Windows 10 pomogła na bolączki, które zostały opisane w tym wątku + wiele innych drobnych acz funkcjonalnie dokuczliwych spraw związanych z różnym softem znikło. Wnioski: update z Windows7 do Windows10 to nieporozumienie. Wygoda nie popłaca w tym przypadku - a skoro doskonale potrafię to ogarnąć to ogarnąłem - od razu powinienem, ale nie sądziłem, że możliwość jaką udostępnia producent systemu będzie obarczona tyloma niespodziankami w skutkach.

 

Co do samego UEFI to okazało się, że Legacy USB Support był Enable. Na nic to - nie mam ładnego UEFI ale zwykły BIOS. Wiem też, że producenci mają problemy z implementacją tego i to na tyle, że powoduje to problemy z bezpieczeństwem tego rozwiązania. Nie chcę się kopać z koniem wymysłów Fujitsu. Będę drążył temat jednak i dam znać, co producent napisał mi na ten temat. Może komuś się to przyda.

Jeszcze raz dzięki wieslaw531 za naprowadzenie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...