Skocz do zawartości

2x Windows 7 na laptopie - wzajemnie uszkadzanie plików ?


encholex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Może dla niektórych temat jest błahy, ale potrzebuję zrozumieć co się dzieje.
Mam laptopa HP na którym mam służbowego Windowsa 7 PRO (partycje SYSTEM, HP_TOOLS, RECOVERY i Win7Sys)-nazwijmy go system A, ale ze względu na wygodę w miejsce niedziałającego już DVD, wsadziłem kieszeń z dyskiem SSD i tam zainstalowałem drugiego Windowsa 7 PRO (partycja 100MB i systemowa) - system B. Tu dodam, że żaden z dysków/systemów nie posiada partycji czysto na dane. 
Problem polega na tym, że odkąd mam tego drugiego windowsa, to często mam problem ze znikającymi i uszkadzanymi plikami, szczególnie tymi kopiowanymi z jednej partycji systemowej na drugą. 
Często oba windowsy hibernuję i w takim stanie zazwyczaj znajdują się oba windowsy, ale podczas uruchamiania często któryś z systemów chce skanować partycję systemową drugiego, zazwyczaj znajduje tam błędy i wtedy z tym drugim systemem mam zazwyczaj problemy, a to pliki poznikały, mnóstwo folderów "found.00x" i plików nie do odczytania. Problem występuje także w drugą stronę, gdy nagle chcę korzystać z plików np. filmów znajdujących się na partycji drugiego systemu, te są pouszkadzane, chce skanować i zmienia jakieś deskryptory zabezpieczeń..
CO może być przyczyną takiego stanu rzeczy, bo teraz mam taką sytuację, że Windows służbowy A mi się nie ładuje bo chwilę temu podczas logowania miałem czarny ekran i kursor (nic nie działało), a teraz nawet w ogóle windows się nie ładuje, bo zaraz jak wybiorę ładowanie jego, to mam tylko MISSING OPERATING SYSTEM, a system B ma mnóstwo pouszkadzanych plików i chce się ponownie uruchamiać żeby skanować błędy przy skanowaniu.
Dodam że mam trochę dziką sytuację, bo z tego służbowego systemu A kilka dni temu przegrałem mnóstwo plików na system B i teraz mając odhibernowany system B, nie widzę tego folderu, a miałem tam mnóstwo ważnych plików i boję się teraz ponownie uruchamiać system B żeby skanowanie nie zniszczyło mi tych plików. Zapewne system A widział by te pliki, ale ten system padł...missing... 

Co zrobić żeby dostać się do plików znajdujących się na obu partycjach, bo chciałbym odpalić system A bo ten pewnie by widział folder na dysku B i wtedy przegrałbym je jak należy czyli przez pendrive'a ?
Przydadzą się wszelkie wskazówki. Na razie próbowałem tylko windowsa 7 z hirensa, ale ten nie chce otwierać partycji B bo mówi że jest zablokowana/uszkodzona (dlatego że jest zahibernowana czy dlatego że wisi tam zaległe skanowanie które czeka na ponowny rozruch systemu ? - na razie ten system ciągle działa z hibernacji mimo że jeszcze się nie przeskanował). 
Nie wiem co robić i nie wiem co się dzieje... 
 
 

Rozumiem, że temat trochę zagmatwany, ale może na początek by się skupić na doprowadzeniu systemu A do stanu używalności. Początkowo ładował się, ale zamiast ekranu logowania był czarny ekran i można było tylko ruszać kursorem. Próbowałem wtedy naprawiania oraz użycie komendy sfc /scannow nie skutkowało poprawą, tak samo zachowywał się przy ładowaniu trybu awaryjnego. Obecnie (pewnie też i przeze mnie bo z łapy wyłączyłem go podczas ładowania) prawdopodobnie ma wykrzaczoną tablicę partycji, bo przy wyborze ładowania z HD od razu wyskakuje MISSING OPERATING SYSTEM. 

Jeżeli zrobimy ten system, to może nadal będzie on widział folder utworzony na dysku/partycji systemowej systemu B z plikami dla mnie b.ważnymi. 


Czy ten problem da się rozwiązać tym sposobem: http://www.prime-expert.com/articles/b12/fix-missing-operating-system.php    ?? 
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Niestety wersja instalowalna (na obecnie używanym systemie B) nie dała się zainstalować z powodu błędu: 

NSIS Error: Error writing temporary file. Make sure your temp folder is valid

Logi z wersji portable w załączniku...

 

Skoro siada dysk A, to czemu błędy pojawiają się również na dysku B, bo tam jest najwięcej tych found.00x ?

Czy objaw z czarnym ekranem i samym kursorem jest spowodowany przez siadający dysk i czy da się ten system na chwilę chociaż naprawić żebym mógł skopiować dane ?

DYSK-SYSTEM_A_Hitachi_HTS725050A9A364_110517PCE400GLHLTNYC_2016-01-13.txt

DYSK-SYSTEM_B_KINGSTON_SMS200S3120G_50026B7246057282_2016-01-13.txt

Odnośnik do komentarza

Przecież to oczywiste, że pojawią się foldery na roznych dyskach, bo na roznych systemach leci automatyczny chkdsk. 

Dysk Hitachi się sypie. 249 sektorów niestabilnych. Co prawda w dzienniku ostatnie błędy zarejestrowane  ponad 100 godzin temu... niemniej najpierw musisz ogarnąć dysk. 

 

Możesz odszukać też logi chkdsk i je tu wrzucić: 

http://www.sevenforums.com/tutorials/96938-check-disk-chkdsk-read-event-viewer-log.html

 

Z obydwu systemow. 

 

I NAJWAŻNIEJSZE - rób lepiej kopie najważniejszych danych. 

Odnośnik do komentarza

Tylko czemu pojawiają się błędy na dysku/systemie B, który jest zdrowy ? Czemu tam odpala się chkdsk uruchamiany ze znajdującego się na nim systemie ? Czemu też system A widzi na nim błędy i na nim grzebie ?

 

Jeśli z dysku/systemu A kopiuję pliki (właśnie w celu backupu) na dysk B, to czemu te dane nagle na systemie B są pojmowane jako uszkodzone i chkdsk je "naprawia". Obecnie te ostatnio skopiowane (ważne) są niewidoczne :/  Nie ma tego folderu...Getdataback też go nie widzi...Czy system B zobaczy ten folder dopiero jak go odpalę od nowa (nie z hibernacji) ?

 

Logów chkdsk z systemu A nie zdobędę, bo system/dysk leży w stanie MISSING OPERATING SYSTEM i generalnie na początek tego bym chciał w pierwszej kolejności naprawić (zanim zrestartuję system B i pozwolę chkdsk "znaleźć" i "naprawić" dane ostatnio skopiowane-te ważne).

Czy odpalać hirensa i robić ghosta całego dysku A tak jak jest (z uszkodzoną tablicą partycji) zanim zacznę go naprawiać ?

No i jak zacząć go naprawiać ?

DYSK_B_CHKDSK.txt

Odnośnik do komentarza

Nie jestem w stanie określić problemów z tym dyskiem SSD. Jak wygląda ta kieszeń do niego? 

 

Raporty są tylko trzy. Od 8 stycznia... 

 

Sekcja: Pełne dzienniki zdarzeń 

https://www.fixitpc.pl/forum-9/announcement-4-zak%C5%82adanie-tematu-pomocne-raporty-i-informacje/

 

Weź wklej przy okazji kolejny smart dysku ssd. Chce zobaczyc czy ilosc bledow rosnie... 

 

 

Co do komunikatu błędu - zrób zrzut pierwszy 2048 sektorów przy uzyciu DMDE. Na forum czesto pisalem jak to zrobic. 

Odnośnik do komentarza

Raporty są tylko trzy, bo kolejny był w sierpniu zeszłego roku, chyba zaraz po włożeniu dysku. Generalnie dyski zaczęły robić problemy w styczniu tego roku. 

Smart w załączniku. 

Może ktoś inny zna odpowiedź na pytanie czemu pliki skopiowane z systemu A (i jego partycji) nie są wykrywane przez system B (na partycji systemu B), a pojawiają się dopiero po chkdsk już w folderach found.00x ?

 

Ze względu na uciekający czas, chciałbym się skupić na naprawie systemu na dysku A, bo pilnie potrzebuję tych danych które nadal tam się znajdują, bez grzebania na dysku B. Musze to dzisiaj zrobić, bo dane są mi potrzebne, a dyskiem i systemem B zajmiemy się później.

Co zrobić by ożywić dysk A z obecnym stanem: MISSING OPERATING SYSTEM, który jeszcze wczoraj miał problem że uruchamiał się do czarnego ekranu z kursorem (zanim pojawia się ekran logowania). Tak jak wspomniałem, pewnie ja ten stan rzeczy wywołałem, ale musiałem jakoś wywołać menu naprawcze pod F8 (bo tylko tak mogłem to zrobić...jak system ładował się do czarnego ekranu z kursorem, to krótkie wciśnięcie zasilania robiło hibernację - po włączeniu było Resuming Windows, a długotrwałe wciśnięcie i wyłączenie, przy ponownym odpalaniu i F8 dawało tylko opcje trybu awaryjnego i normalnego-nie było repair, last known good conf itd. czyli tak jakby system myślał, że się dobrze odpalił).

 

Także jak naprawić system A ?  W systemie B ten dysk jest widziany już tylko jako jeden (nie ma SYSTEM, HP_TOOLS_Win7Sys_RECOVERY) i każe go formatować.

DYSK-SYSTEM_B_KINGSTON_SMS200S3120G_50026B7246057282_2016-01-13_2.txt

Odnośnik do komentarza

Chłopie, już w pierwszym poście Ci pisałem, że dysk pada i, że to główny i JEDYNY winowajca, a Ty dalej piszesz bzdury i prosisz o pomoc.

 

Skoro dla Ciebie dane są ważne - to rób kopie posektorową tego Hitachi... tylko, że nawet z kompresją nie wgrasz 500 gb na 120gb. 

 

Jak Ci tak zalezy na danych to katuj ten dysk dalej. Na pewno dalsze jego eksploatowanie Ci go zregeneruje i odzyska dane. Zacznij człowieku myśleć odrobinę. Przygotuj się należycie do kopii posektorowej.... mozesz sprobowac za pomoca DMDE zgrac NAJWAZNIEJSZE dane - plik po pliku. 

Odnośnik do komentarza

Jakie bzdury piszę ? Źle że próbuję opisać wszystko co i jak, by Ci co chcą pomóc mieli dokładny ogląd sytuacji, to jeszcze takie teksty sypiesz? A może komuś się to przyda w celach edukacyjnych. Nie raz spotkałem się z sytuacją, ze ktoś uwalił tablicę partycji własnie tym sposobem jak ja to zrobiłem w celu który opisałem.

Teraz chcę jednak zrobić to z pomocą kogoś, bo może tak jak ze dwa razy mi się udało naprawić tablicę testdiskiem, to może jest inny sposób bo robiłem to na czuja i jakoś się udało. Teraz potrzebuję rady kogoś kto nie raz to robił i dokładnie mi to opisze, bo czasu na ghosty mi już też szkoda i nie czuję się w tym pewny, a dochodzą sprawy partycji bootowalnych, a nie wiem dokładnie która ma być bootowalna, aktywna. SYSTEM, RECOVERY czy Win7SYS?

Ghosta już mam zrobionego na USB. teraz chcę wszelkimi sposobami jeszcze na chwilę uruchomić system A ze stanu w jakim jest. Źle że chcę spróbować ? 

Dysk wiadomo że pójdzie w kosz. CHCĘ GO URUCHOMIĆ BY SKOPIOWAĆ DANE NA PENDRIVE'A, Tak jak to napisałem w pierwszym poście...

Odnośnik do komentarza

Ten drugi komunikat dotyczy błędnego wpisu w BCD. Masz obydwa dyski podłaczone czy tylko jeden? I czy zmieniałes ustawienia bootowania w biosie? Moglo to byc zrobione na co najmniej dwa rozne sposoby. Automatycznie może to naprawić narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia, ktore jest w windowsieRE. Nagrywasz instalkę systemu na pena, bootujesz z niego, opcja napraw komputer i narzedzie do naprawy podczas uruchomienia... 

Ew. możesz wrzucić tutaj plik BCD, który znajduje się na pierwszej partycji w /boot/bcd

Odnośnik do komentarza

Pierwsza próba była robiona z wypiętym drugim dyskiem, później już go nie odpinałem. Wybór systemu do bootowania robię właśnie "BIOS'owo", czyli zaraz po włączeniu klepię F9 i wybieram normalny HDD Hitachi-system A lub tzw. "upgrade bay" do SSD-system B. Nie instalowałem żadnego bootloadera i zawsze tak to działało. Opcji w BIOS'ie na sztywno nie zmieniałem i domyślnie bez wciskania czegokolwiek zawsze ładował się HDD Hitachi. 

Zobaczę jeszcze co ma w opcjach Recovery..

WindowsRE jakiś uniwersalny jest gdzieś do ściągnięcia, bo z tego co widzę to trzeba mieć płytkę, a tej nie mam. Nie mogę też wygenerować, bo systemu nie mam ?

Odnośnik do komentarza

W biosie nie wybierasz systemu, a dysk, z którego ma się bootowac, takze znowu piszesz bzdury. Bootloader to obligatoryjna część każdego systemu operacyjnego. 

WindowsRE jest na kazdej instalce. Pobierz obraz systemu i wgraj go na pena za pomoca windows DVD/USB Tool. Chociaz teraz jest tez jakies nowsze narzedzie od microsoftu, ktore moze automatycznie pobrac system, nie pamietam nazwy. 

Skoro wyskoczył Ci taki błąd to ścieżki musiały się zmienić...

Recovery miales uruchomic z nosnika... logiczne, ze przy blednych sciezkach recovery z dysku tez sie nie odpali...

link na privie.

Odnośnik do komentarza

Bzdury nie bzdury...no tak se napisałem że system.. moja wina faktycznie. Masz mnie, ale znów muszę przecierpieć, bo są rzeczy ważne i ważniejsze.

Dzięki próbie odpalenia Recovery się dowiedziałem że problem tkwi nie tylko w partycji System, ale że wszystkie odnośniki poszły.

Obraz ściągnąłem, ale niestety programiku nie zainstaluję, bo krzyczy że uszkodzony, dlatego też nie mogłem zainstalować GsmartControl'a. (ten dysk/system też do naprawy), także dopiero w domu będę mógł dalej działać w temacie. 

 

Pytanie odnośnie DMDE, bo wychodzi na to, że to niezła maszynka. Czy jest on w stanie dotrzeć do danych, które z systemu A, przeniosłem na dysk/system B, bo system B, jak już wcześniej wspominałem, ich nie widzi...??

Odnośnik do komentarza

Użyj w takim razie programu Rufus. Wybierz obraz iso z systemem. Schemat partycjonowania MBR dla BIOS lub UEFI. Reszta domyslnie. 

 

Sprawdź w DMDE.

 

Obecnie (pewnie też i przeze mnie bo z łapy wyłączyłem go podczas ładowania) prawdopodobnie ma wykrzaczoną tablicę partycji, bo przy wyborze ładowania z HD od razu wyskakuje MISSING OPERATING SYSTEM. 

 

Tak nie można uszkodzić tablicy partycji. Coś namieszałeś... 

Odnośnik do komentarza

Ok. Próbuję z rufusem, ale i to mi sprawia trochę problemów, bo dzieją się ciekawe rzeczy. Za pierwszy razem zgłosił błąd w rozpakowywaniu iso, teraz musiałem go jak i obraz przenieść na pendrive'a ;)

W ogóle chciałem zrobić screeny, ale i przy nim atakują mnie chmurki jak w załączniku. Kilkanaście minut walczyłem żeby dać screena, bo paint nie chciał mi zapisać pliku..

W załączniku również stan obecny z DMDE.

post-17120-0-50940000-1452773381_thumb.png

post-17120-0-38980000-1452773407_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Po naprawie system A powrócił do stanu że się ładuje, Starting Windows i gdy już miało by się pokazać okno logowania, jest czarny ekran i kursor którym mogę sobie tylko ruszać. Żadne skróty klawiszowe nie działają, czekałem 10 minut i nic... Gdy raz krótko nacisnę powera, to system się hibernuje (nie ma w sumie żadnych tekstów, ale po ponownym rozruchu jest Resuming Windows). W trybie awaryjnym jest to samo. Odpaliłem jeszcze raz pendrive'a i wklepałem sfc/ scannow, coś porobił, kazał ponownie uruchomić, ale dalej jest to samo...  Jak z tym sobie poradzić ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...