Skocz do zawartości

Win 7 zawieszanie, błąd 0x490


RafalM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Państwa,

 

Na wstępie wyjaśnię, iż należę raczej do grupy laików jeśli chodzi o wiedzę wykraczającą poza obsługę internetu, czy programów biurowych i drobnych konserwacji itp.

 

Posiadam Laptop Dell Inspiron 1564, Intel Core i3 CPU M 330 2.13 GHz, RAM 3 GB, system Windows 7 Home Premium 64-bit.

Od 9.11.2015 r. od popołudnia borykam się z problemem - zawiesza się internet explorer, mozilla (która jest moją domyślną przeglądarką) -> brak odpowiedzi po kilku minutach. Ponadto, kiedy próbowałem przeskanować komputer programem Kaspersky, również zatrzymał się na blisko 5000-tysięcznym pliku przy 1%. Podobnie jest z innymi programami, tzn - głównie pracuję na programach biurowych, które też się zawieszają. Kiedy wszystko się zawiesza, kontrolka dysku świeci cały czas.

Innymi słowy, nie mam możliwości pracy na komputerze, ani poprawnego dostępu do internetu, ponieważ co bym nie zrobił to wszystko się zawiesza. Teraz piszę z innego komputera.

Kiedy wszystko się zawiesza, to znaczy, że programy przestają działać, natomiast kursor myszki pracuje. W "początkowej fazie" może kliknąć na okienko windowsa na pasku startu, ale po kilku minutach także i to jest zablokowane. Czasem udaje się kliknąć na zamknij lub uruchom ponownie, ale trwa długie wylogowywanie które nie prowadzi do zamknięcia.

W każdym przypadku jedyną możliwością wyłączenia komputera jest przycisk power.

 

Próbowałem robić chkdsk, próbowałem nawet przywrócić system do działającego w przeszłości, pomyślnie przywrócono do października, ale to nic nie zmieniło w kwestii zawieszania się.

 

Kiedyś, jak jeszcze miałem komputer stacjonarny to - z tego co pamiętałem, niektóre problemy można było rozwiązać programem Combofix, ale w tym przypadku też nie pomogło - choć nie wiem czy dobrze zrobiłem uruchamiając ten program.

 

Zgodnie z zaleceniami wykonałem skany FRST, z których plików txt nie udało się załączyć, dlatego przesyłam linki wklej.org:

FRST -> http://wklej.org/hash/ea03f81818c/

Addition -> http://wklej.org/id/1839050/

Shortcut -> http://wklej.org/id/1839051/

oraz wspomniany wcześniej combofix -> http://wklej.org/id/1839052/

 

Dodam jeszcze, że próbowałem samodzielnej naprawy przy użyciu F8 przy uruchamianiu i po zakończeniu wyskoczył komunikat:

Przyczyna: Nieokreślone zmiany konfiguracji systemu.

Akcja naprawy: Sprawdzanie i naprawianie integralności plików systemowych

Wynik: Niepowodzenie. Kod błędu = 0x490

 

Ponadto, w niektórych sytuacjach podczas pracy windows wyskakuje błąd niebieska strona z komunikatem dot. jakiegoś Kernel_data - ale ponieważ nie zdążyłem przeczytać, a nie wiem, w którym miejscu są istotne informacje, to nie mogę powiedzieć co tam dokładnie było napisane i jakie były podane parametry błędów.

 

Proszę o pomoc, jeśli to możliwe, przy czym bardzo proszę o przekazywanie ewentualnych instrukcji jak dla laika nie znającego slangu komputerowego. Jeśli skądś coś trzeba jeszcze pobrać proszę o podanie linków do bezpiecznych stron, ponieważ nie wykluczam, że "choroby" nabawiłem się właśnie z internetu.

 

Jeśli potrzebne będą jakieś dodatkowe informacje, czekam na wskazówki.

 

Rafał M

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Brak oznak infekcji, a wpisami szczątkowymi nie ma co się zajmować na razie. Temat przenoszę do stosowniejszego działu:

 

1. ... czyli Hardware. W Dzienniku zdarzeń powtarza się poniższy błąd. Dostarcz dane wymagane działem: KLIK.

 

Dziennik System:

=============

Error: (11/11/2015 09:14:09 AM) (Source: atapi) (EventID: 11) (User: )

Description: Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort0.

 

Error: (11/11/2015 09:11:12 AM) (Source: atapi) (EventID: 11) (User: )

Description: Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort0.

 

Error: (11/11/2015 09:11:12 AM) (Source: atapi) (EventID: 11) (User: )

Description: Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort0.

 

2. Sugestie dotyczące części software:

 

----> Problem z wieszaniem może generować także Kaspersky Internet Security per se. Warto sprawdzić co się stanie po jego całkowitej tymczasowej instalacji.

 

----> System jest w ogóle nieaktualizowany, brak SP1 i reszty, co może mieć jakiś wpływ:

 

Platform: Windows 7 Home Premium (X64) Język: Polski (Polska)

Internet Explorer Wersja 9 (Domyślna przeglądarka: FF)

Odnośnik do komentarza

W nowym dziale, podtrzymuję temat.

 

Dostarcz dane wymagane działem: KLIK.

 

W załącznikach przedstawiam prinscreeny:

1) HWiNFO64,

2) CrystalDyskInfo,

3) Menedżer urządzeń,

4) zarządzanie dyskami.

 

UWAGA
W przypadku laptopów koniecznie należy podać dokładny model włącznie z informacjami na dolnej obudowie.

 

Laptop Dell Model: Inspiron 1564,

Dell Model No: 1564-0565

Colour: Obsidian Black,

Country: PL

czy Dell Service Tag także potrzebny ?

 

Kaspersky mam od zawsze i nigdy nie było z nim problemu, czy pomimo to należy go jednak odinstalować?

 

Proszę o nadanie wątkowi dalszego biegu, ewentualnie proszę o dalsze wskazówki co należy jeszcze przesłać.

post-16600-0-53330000-1447315755_thumb.png

post-16600-0-62770000-1447315774_thumb.png

post-16600-0-54010000-1447315780_thumb.png

post-16600-0-40410000-1447315787_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Wg mnie to nie dysk jest powodem takiego zachowania chociaż sam w sobie ma problem (jeden niestabilny sektor oczekujący na remapowanie - do próby naprawy via MHDD).

Dysk jest również po 701 wstrząsach (wibracjach) i dla WD parametr 01 powinien mieć wartość 0.

Dla spokojnej pracy powinien być w najbliższym czasie wymieniony (ja bym tak zrobił).

Jesteś w dobrej sytuacji ponieważ DELL dawał płytkę z narzędziem do naprawy systemu (po wymianie dysku).

Ale to należy wykonać PO naprawie i aktualizacji systemu.

 

Pokaż jeszcze obrazek z Sensors - KLIK. Rejestracja powinna trwać np. 30 minut i dopiero zrzut.

Zobaczymy stan temperatur wewnątrz.

 

Następnie (po ocenie):

Odinstalowałbym Kaspra i wykonał sprawdzenie integralności plików przy wykorzystaniu narzędzia sfc (opis w Tutorialach).

Po naprawie aktualizacja do SP1 + wszystkie dodatkowe poprawki.

Odnośnik do komentarza

Witam, zgodnie z zaleceniem zrobiłem scan sensors w programie HWiNFO64. Niemniej jednak, nie wiem czy zapis będzie miarodajny, ponieważ na komputerze nic się nie działo. Kiedy coś załączam, to komputer się zawiesza. Gier nie posiadam i nie korzystam.

 

Poniżej link do spakowanego pliku sensors.csv

 

http://www68.zippyshare.com/v/uBWYUK4k/file.html
 

Proszę o dalsze wskazówki.

Odnośnik do komentarza

nie wiem czy zapis będzie miarodajny, ponieważ na komputerze nic się nie działo. Kiedy coś załączam, to komputer się zawiesza

 

Właśnie o taki log mi chodziło. Chcę zobaczyć czy w takiej sytuacji jest widoczny problem hardware.

 

1. Odpal Menadżer Zadań - Klik u góry na Procesor CPU (tak aby posortować procesy z najwyższą wartością u góry).

2. Uruchom log Sensors i zminimalizuj.

3. Doprowadź do zawieszenia systemu i wówczas korzystając z Alt+Tab przełącz się na MZ - czy widać jakieś procesy mocno obciążające system.

4. Dobrze byłoby gdyby udało się w jakiś sposób przywrócić funkcjonalność systemu np. przez odczekanie dłuższy czas lub zakończenie procesu w MZ (nie odpowiada).

5. Daj linka do loga. Powinien postać nawet przy restarcie.

 

Później możesz zrobić próbę systemu na Czystym rozruchu - KLIK.

Odnośnik do komentarza

Podczas wykonywania skanu Sensors przy używanym Monitorze zadań i uruchomionym Kasperskym doszło do zawieszenia, nie można było przełączyć okien. Tyle co udało się odczytać w monitorze to CPU 100%.

 

Nie udało się przywrócić funkcjonalności systemu, ponieważ wystąpił błąd krytyczny, ale nie zdążyłem odczytać, niemniej jednak w załączeniu przesyłam printscreen informacji po uruchomieniu systemu. Być może będzie pomocny folder Minidump, do którego przesyłam link.

 

Minidump -> http://www85.zippyshare.com/v/MvnCcuxP/file.html

 

Tyle ile udało się zrobić loga Sensors (nie było to pełne 30 min), tyle przesyłam za pomocą linka.

 

Sensors -> http://www85.zippyshare.com/v/JaSXUzV4/file.html

 

Mam pytanie, do czego doprowadzi ta próba uruchomienia systemu na czystym rozruchy ? (brzmi to skomplikowanie) i czy powinienem w tym rozruchu zrobić jakieś "badania" typu sensors czy coś podobnego ?

 

Kaspersky nie był aktualizowany od 9.11.2015 więc bazy danych mam nieaktualne, niemniej jednak pojawiły mi się następujące komunikaty w centrum powiadomień -> ochrona:

C:\Users\Rafał\AppData\Local\Temp\is-GS6PN.tmp\OCSetupHlp.dll (z żółtym wykrzyknikiem)

C:\Users\Rafał\AppData\Local\Temp\is-SA14N.tmp\OCSetupHlp.dll (z żółtym wykrzyknikiem)

 

Co powinienem z tym zrobić?

post-16600-0-49310000-1447617794_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie, do czego doprowadzi ta próba uruchomienia systemu na czystym rozruchy ? (brzmi to skomplikowanie) i czy powinienem w tym rozruchu zrobić jakieś "badania" typu sensors czy coś podobnego ?

 

To działanie ma na celu sprawdzenie czy na zachowanie systemu nie mają wpływu aplikacje (procesy, usługi) obce spoza MS.

Wszystko jest opisane w linku.

Jeżeli na czystym rozruchu system będzie zachowywał się poprawnie - stopniowo włączasz elementy wcześniej wyłączone do czasu aż problem pojawi się ponownie (to jest winowajca).

Jeżeli na czystym rozruchu będzie identycznie to system wymaga naprawy co było sygnalizowane :

 

Przyczyna: Nieokreślone zmiany konfiguracji systemu.

Akcja naprawy: Sprawdzanie i naprawianie integralności plików systemowych

 

Z logu wynika fakt, że już po 2 minutach oba rdzenie (4 wątki) pracują na max częstotliwościach, obciążenie 100 %, od 2 minuty operacje dyskowe odczyt/zapis 100 %, temperatury procka po 12 minutach 68 st C, napięcie baterii spada do 9,3 V - BSOD.

Odnośnik do komentarza

Witam, zgodnie z zaleceniami wykonałem czysty rozruch systemu. Najprostrzymy dla mnie sposobem doprowadzenia do zawieszenia systemu było włączenie Kaspersky'ego. Jak wskazywałem wcześniej, to jego miałem uruchomionego wykonując log sensors.

W czystym rozruchu Kaspersky zatrzymał się przy 6-tysięcznym którymś pliku, tj. przy 1% skanu (bez aktualnej bazy). Kiedy wszedłem w usługi msconfig, okazało się, że Kaspersky się nie wyłączył (mimo wciśnięcia wstrzymania wszystkich usług nie-Microsoftowych), tzn był jedyną usługą włączoną. Postanowiłem więc go wyłączyć, aby nie włączał się przy uruchamianiu komputera, zrobiłem restart, wyłączyłem go też ponownie z usług w msconfig. Załączyłem internet, jako usługa obciążająca CPU i okazało się, że nic się nie zawiesiło, mimo że miałem otwartych z 8 okienek, w tym trzy okna, w których był jakiś filmik (krótki reportaż itp).

 

Wykonałem log sensors, który załączam, a także wykonałem printscreeny monitora zadań i monitora zasobów.

 

Sensors log przy czystym rozruchu -> http://www2.zippyshare.com/v/lk4bzHg2/file.html

 

Wróciłem do normalnego rozruchu i w chwili obecnej piszę na swoim komputerze, tzn korzystam z internetu, jeśli uda się wysłać ten post bez zatrzymania, to chyba problem się ulotnił, bowiem już po kilku chwilach było zawieszenie, a teraz już piszę kilka minut i póki co - działa.

 

Czy w tych okolicznościach można postawić wniosek, iż winowajcą jest Kaspersky ? (póki co go nie odinstalowałem, ale wyłączyłem). Dodam tylko że Kaspersky mam oryginalnego i dotychczas nie było z nim problemów żeby zawieszał się system.

 

Proszę o dalsze informacje.

post-16600-0-06660000-1448133412_thumb.png

post-16600-0-56060000-1448133425_thumb.png

Odnośnik do komentarza

1. Wywal (do czasu zakończenia naprawy systemu) Kasperskiego.

2. Mój cytat w poprzednim poście - wykonaj wg opisu @Picasso weryfikację integralności plików via sfc - KLIK.

3. Jeżeli (po przefiltrowaniu) nie będzie błędów - dalej

4. Instalacja SP1 do W7.

5. Aktualizacja wszystkich poprawek po SP1 włącznie z Framework 4.5.2 oraz IE11.

6. Jeżeli pokonasz wszystko możesz spróbować Kaspra pod warunkiem, że nie uwali systemu jak wyżej.

Odnośnik do komentarza

Witam, zgodnie z zaleceniem wykonałem:

1. odinstalowałem Kaspersky'ego,

2. wykonałem weryfikację integralności plików sfc verifyonly -> w załączniku printscreen

3. chciałem zainstalować SP1, ale Windows update nie wykazuje postępu pomimo upływu czasu, więc uznałem, że należy ściągnąć dodatek ze strony http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=5842. Tam jednak jest niemały wybór plików (printscreen) i nie wiem, co powinienem wybrać. Proszę o podpowiedź.

4. Czy "wszystkie poprawki" po SP1 to poprawki zalecane, czy ważne ?

5. Windows Update wskazał na następujące aktualizacje:

- Narzędzie Windows do usuwania złośliwego oprogramowania,

- Windows 7 Service Pack 1

- Definition Update for Windows Defander.

Czy to wszystko należy ściągnąć ? a jeżeli tak, to skąd to ściągnąć, jeśli update nie wykazuje postępu ? (chyba że można jakoś wpłynąć na postęp update ?)

post-16600-0-40160000-1448226382_thumb.png

post-16600-0-07520000-1448226391_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Kiedyś był dostępny samodzielny plik SP1 do W7 (około 800 MB).

Obecny jest ewidentnie zmodyfikowany dla dwóch systemów (W7 i 2008) - stąd kobyła.

 

Wydaje mi się, że najrozsądniej skorzystać z WU bo instalator sam powinien pobrać stosowne pliki. Będzie to proces długotrwały.

Po instalacji SP1 (po stosownych restartach) uruchamiasz WU do czasu kiedy aktualizator wyświetli komunikat o braku aktualizacji.

Przeglądaj co proponuje WU (po SP1) bo będzie wciskał W10.

W10 będzie się prezentowało czymś w rodzaju "Aktualizacja systemu" i takie aktualizacje proponuję potraktować PPM - Ukryj aktualizację.

Odnośnik do komentarza

Witam, udało mi się zainstalować SP 1 poprzez Windows Update, niemniej jednak już dalszych aktualizacji nie udało się wykonać - brak postępu pomimo 2,5h włączonego WU. Poza tym wyskoczył też Błąd 80072ee2 usługi Windows Update - nie wiem o co tu chodzi.

 

Wykonałem coś takiego jak raportowanie problemów, gdzie wykryto kilka problemów -> link -> http://wklej.org/id/1862232/

 

Niezależnie od tego system sam zapytał mnie o aktualizację JAVA, co wykonałem, a podczas której wystąpił błąd (w załączniku printscreen).

 

System (centrum akcji) poprosił o aktualizację windows defender, co wykonałem i również wykonałem skanowanie, w trakcie którego wyskoczyło jakieś zagrożenie Win32/SupTab (MiuiTab) - po przeskanowaniu zaznaczyłem usuń i defender komunikuje teraz że komputer działa normalnie (nie wykryto niechcianego ani szkodliwego oprogramowania).

 

Proszę o dalsze wskazówki i przepraszam za zwłokę.

post-16600-0-45820000-1448871361_thumb.png

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

RafalM

 

 

udało mi się zainstalować SP 1 poprzez Windows Update, niemniej jednak już dalszych aktualizacji nie udało się wykonać - brak postępu pomimo 2,5h włączonego WU. Poza tym wyskoczył też Błąd 80072ee2 usługi Windows Update - nie wiem o co tu chodzi.

To jest błąd związany z połączeniami do serwerów. Microsoft na ten temat: KLIK. Gdyby nie to, że Kaspersky został tu jakoby odinstalowany, to jego firewall byłby w obszarze podejrzeń. Na wszelki wypadek dodaj nowe raporty FRST (włącznie z Addition), również pod kątem tego zdarzenia:

 

 

System (centrum akcji) poprosił o aktualizację windows defender, co wykonałem i również wykonałem skanowanie, w trakcie którego wyskoczyło jakieś zagrożenie Win32/SupTab (MiuiTab) - po przeskanowaniu zaznaczyłem usuń i defender komunikuje teraz że komputer działa normalnie (nie wykryto niechcianego ani szkodliwego oprogramowania).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Patrząc na SMART tego egzemplarza WD Blue w zasadzie jestem pewien, że to on jest sprawcą. Opisany objaw widziałem już w setkach komputerów - niestety wystarczy jeden sektor obojętnie czy oczekujący na remap czy już zamapowany, by mieć identyczne objawy, tj. zawieszanie w losowych sytuacjach. Lepiej niestety nie będzie - więc jeżeli zależy nam na normalnej pracy w przyszłości to dysk ewidentnie do wymiany. WD Blue 2.5" są dosyć awaryjne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...