Skocz do zawartości

Niedziałające Acer eRecovery po czyszczeniu MBR


browarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mój problem dotyczy jak w temacie eRecovery. Mianowicie około 2mcy temu serwisowałem lapka i podobno rozruch posiadał liczne wirusy dlatego sformatowali sektor MBR i postawili nowy system.

Przed oddaniem do naprawy program eRecovery był na 100%. Uruchamiając system i próbując wywołać Recovery za pomocą klawiszy ALT+F10 nie reaguje.Podejrzewałem,że w serwisie przypisali tą funkcję pod inny klawisz F,ale próbowałem ze wszystkimi i nic.

 

"Old NAPP version eRecovery cannot be installed in this machine"

 

Moje parametry:

Acer Aspire 3692 WLMI

System Windows XP Home Edition

Service Pack 3

 

Zarządzaie Dyskami:

beztytuudvh.jpg

 

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i porady.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nasuwa się pytanie: gdzie serwisowano ten komputer oraz co to była za metoda "stawiania nowego systemu". Czy to na pewno byli technicy mający pojęcie o Acerach i czy zrzucano tu konstrukcję z partycji Recovery / nakładano firmowy cały obraz (a nie zwyczajna reinstalacja z jakiejś pierwszej z brzegu płyty CD XP)?

 

Pytanie stąd, ponieważ objawy są typowe dla nadpisania oryginalnego MBR producenta i w konsekwencji odcięcia dostępu do Recovery z poziomu klawisza funkcyjnego. W takich sytuacjach dostęp do Recovery można spróbować zrobić w inny sposób: w menedżerze partycji ustawić serwisową ukrytą partycję jako aktywną i zresetować komputer, co powinno zainicjować dostęp do zrzucania fabrycznego układu.

Odnośnik do komentarza
Nasuwa się pytanie: gdzie serwisowano ten komputer oraz co to była za metoda "stawiania nowego systemu". Czy to na pewno byli technicy mający pojęcie o Acerach i czy zrzucano tu konstrukcję z partycji Recovery / nakładano firmowy cały obraz (a nie zwyczajna reinstalacja z jakiejś pierwszej z brzegu płyty CD XP)?

Kompletnie nie wiem jaki system postawili. Jestem laikiem z dziedziny informatyki.

 

Pytanie stąd, ponieważ objawy są typowe dla nadpisania oryginalnego MBR producenta i w konsekwencji odcięcia dostępu do Recovery z poziomu klawisza funkcyjnego. W takich sytuacjach dostęp do Recovery można spróbować zrobić w inny sposób: w menedżerze partycji ustawić serwisową ukrytą partycję jako aktywną i zresetować komputer, co powinno zainicjować dostęp do zrzucania fabrycznego układu.

Nie wiem czy to tak sie powinno zrobić, ale próbowałem tak: PPM na PQSERVICE i zamiast listy otwiera się tylko chmurka z POMOC.

Odnośnik do komentarza

Użyj innego zewnętrzego menedżera partycji, by ustawić PQSERVICE jako aktywną. Np. darmowa płyta GParted Live CD. W GParted jest inna nomenklatura, partycja aktywna to flaga boot.

 

Niestety,ale moja wiedza jest chyba za mała na poradzenie sobie z tym.Jakby ktoś mi wytłumaczył krok po kroku co mam robić to okej.Jeżeli to jest forum tylko dla profesinalistów to chyba nie ma szans by mi pomóc.

Odnośnik do komentarza

1. Pobierasz plik ISO ze strony (KLIK), wypalasz na CD za pomocą np. Active ISO Burner. Startujesz z tej płyty.

 

2. W GParted wybierasz odpowiednią partycję (PQSERVICE to pewnie będzie sda1, poza tym partycję i tak bez trudu rozpoznasz, gdyż jako jedyna ma system plików FAT32), wybierasz opcję Manage Flags i zaznaczasz flagę boot. Poglądowy obrazek:

 

gpartedboot.th.gif

 

3. Reset komputera i oby się uaktywniło zrzucanie. Po nim upewnij się, że PQSERVICE nie ma już flagi boot, ta ma być ponownie przypisana do dysku z systemem. Czyli w Zarządzaniu komputerem dla dysku z systemem ma widnieć opis System.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

W Acerach trzeba wejść w bios zdaje sie F2 i przestawić pozycje D2D na Enabled

wtedy próbować Alt+F10 podczas rozruchu.

 

Jak to nie pomoże + porada Picasso

to przydało by się luknąć co jest na tej zablokowanej partycji np z poziomu płyty Acronis Disk Director czy Paragon Backup & Recovery free edition czy innym ktory ma podglad na wszystkie partycje szczególnie na te co nie mają liter przypisanych.

Odnośnik do komentarza

Chyba nie uruchamiasz tego ręcznie z poziomu Windows Explorer? Zawartość CD wygląda prawidłowo, tak dokładnie po nagraniu ISO na płytę wygląda zawartość tej płyty w widoku Windows Explorer. Tej płyty się nie uruchamia spod systemu, ma samostartować przy rozruchu komputera. Jeśli płyta nie startuje sama przy restarcie komputera:

- Pytam raz jeszcze: czy masz ustawiony start CD-ROMu przed dyskiem twardym w BIOS? W przeciwnym wypadku załaduje się Windows a nie środowisko płyty Live. Jeśli w BIOS jest dobrze ustawione:

- Może płyta jest źle nagrana. Proponuję, byś jednak nagrał obraz przez Active ISO Burner, tylko wskazać plik ISO i wio.

Odnośnik do komentarza
- Może płyta jest źle nagrana. Proponuję, byś jednak nagrał obraz przez Active ISO Burner, tylko wskazać plik ISO i wio.

Poczekajmy Picasso.

Ustawimy bootowanie w BIOSIE. Wyjmij płytke z napędu CD, zamknij naped. Restart systemu.

Naciśnij klawisz F2 w czasie ekranu Post (ten z logo Acera)

Wejdziesz do Biosu, poruszasz się w nim klawiszami kursora na klawiaturze. Znajdź pozycje BOOT (pewnie na górze ekranu) klik Enter

Zobaczysz pozycje w menu. Jako pierwszą masz ustawić nagrywarke CDROM opcja First Boot Device lub podobnie.

następnie znajdź w Biosie to co na obrazku i ustaw jak podaje instrukcja

Zatwierdzasz zmiany klikając Save Changes i naciskając klawisz Y lub enter. wychodzisz z Biosu przez klawisz ESC

 

post-15-0-94074700-1296074325_thumb.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Pytam raz jeszcze: czy masz ustawiony start CD-ROMu przed dyskiem twardym w BIOS

Raczej nie mam ustawionego bo przy restarcie wgrał się system.

 

Proponuję, byś jednak nagrał obraz przez Active ISO Burner, tylko wskazać plik ISO i wio.

Chętnie,ale nie mam już płyt,może to głupie i pachnie amatorszczyzną z mojej strony,ale złużyłem 3 płytki jakie miałem,ale może wystarzy ustawić w BIOSIE jak należy i wtedy spróbujemy wio.Chyba jest możliwość zrobienia tego z klucza USB.

 

Ustawimy bootowanie w BIOSIE.

Ustawione zgodnie z Twoją instrukcją wyżej.

Edytowane przez picasso
Posty skompaktowane. //picasso
Odnośnik do komentarza
Ustawione zgodnie z Twoją instrukcją wyżej.

 

I? Czy ten komentarz mam rozumieć, że mimo ustawienia CD-ROM przed dyskiem twardym (oczywiście zapisane zmiany w BIOS?), płyta GParted nadal nie startuje? Płyt nie masz do ponownego nagrania. To jeszcze można spróbować przestawić aktywność partycji PQSERVICE z poziomu konsolowego narzędzia diskpart na podobieństwo tych kroków: KLIK. Oczywiście musisz uzgodnić dane do swojej sytuacji (i numerowanie będzie inne), czyli: PQSERVICE oznaczona jako aktywna, zaś z partycji z systemem zdjęty znacznik aktywna.

Odnośnik do komentarza
Ustawione zgodnie z Twoją instrukcją wyżej.

 

Tu masz link do instrukcji obsługi swojego lapka KLIK. Do poczytania później - do poduchy.

A tu masz instrukcje odpalenia Gparted, bo czuje że będzie niezłe hallo, jak zobaczysz kawałek Linuxa :D

KLIK Polecam zapoznać się, zanim umieścisz płytke w napędzie i zrobisz restart.

 

Jeśli nie jesteś pewien czy zmiany w Biosie zostały zapisane wejdź z powrotem i sprawdź zmieniane opcje.

Odnośnik do komentarza

Więc sprawdź czy płyta startuje.

 

Belferger dał mi troszkę lektury na noc ,żebym poczytał przed restartem.

 

Nocy na tym nie spędzisz. Połowa z tego się nie aplikuje do Twojej aktualnej sytuacji. Ciebie interesuje tylko i wyłącznie start z płyty > otworzenie interfejsu GParted > podświetlenie partycji oznaczonej jako FAT32 > zmiana flagi tej partycji na boot. Czyli z owego artykułu kończysz czytanie na zdaniu "Okno główne programu".

 

EDIT: Ano właśnie Belfegor. Odpowiedziałam nie widząc Twojego posta.

 

 

 

.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Po 1 Daj fotki z Biosu z zakładki: Main oraz Boot

 

Po 2 fragment instrukcji:

Włączanie odzyskiwania systemu z dysku (disk-to-disk recovery)

Aby włączyć funkcję odzyskiwania systemu z dysku (odzyskiwanie z dysku twardego), należy uruchomić program narzędziowy BIOS (klawisz F2), a następnie wybrać

kategorię Main z listy umieszczonej w górnej części ekranu. Znajdź pozycję D2D Recovery w dolnej części ekranu i za pomocą klawiszy <F5> i <F6> ustaw tę

wartość na Enabled.

 

Następnie wciskasz klawisz F10 i dajesz Yes

 

 

restart kompa widzisz logo Acer to wciskasz Alt+F10 klika razy

jak nie zalapie i przejdzie dalej to ustaw partycje 1 na aktywną tak jak pisali poprzednicy.

 

Jak bedziesz mial na 100% w biosie ustawione bootowanie z cd/dvd na 1 miejscu i bedziesz mial zapisane zmiany F10 to płyta z Gparted powinna odpalic chyba ze nie jest bootowlana

Jak odpali robisz tak:

 

d01.png

 

d02.png

 

d03.png

 

d04.png

 

 

 

w skrócie wciskasz 4 razy Enter aż uzyskasz taki mniej wiecej widok:

 

klikasz na partycje 1 prawym myszy otwiera sie lista, klikasz na Manage flags

gpp1.jpg

 

otwiera sie okienko, zaznaczasz pozycje Boot, a nastepnie klikasz Close

gpp2.jpg

 

Program chwile pomyśli i bedziesz mial z lekka wszystko szarawe

a po chwili masz juz aktywną 1 partycje

gpp3.jpg

 

Prawda ze proste?

 

Mam nadzeje ze to pomoze bo jak nie to bedzie wiecej zabawy

Odnośnik do komentarza

Witam.

 

Sorki, ze wczoraj sie nie odezwalem ale moj problem powinien to usprawiedliwic :)

Pisze z kawiarenki z francuska klawiatura dlatego wybaczcie za bledy (brak polskich liter)

 

Problem polega na tym:

 

Postepowalem zgodnie z instrukcja podana przez Rafael22peb;

Po zakonczeniu pracy Gparted kliknalem na EXIT

Pojawilo sie okienko z: Reboot,ShutDown,Logaut.

Kliknalem na Reboot i zaczal sie zrzut.

Nastepnie wyjalem plytke z napedu(polecenie pojawilo sie na samym dole ekranu).

 

Etap nastepny:

Komputer sie zrestartowal i ACER RECOVERY wystartowal:

 

1) Kod domyslnie (000000) wpisalem.

2)Select function: Klik na System Recovery

3)Nastepnie Klik na Restore factory default system

4)Reminder: This function will restore your system and overwrite all files on the C: drive. Klik na YES

 

Chilka czekania i proces wgrywania danych rusza.

 

Nastepnie dane sie kopiuja

 

Po tym wszystkim robi sie restart i tu sie zaczyna problem:

 

BIOS sie wgrywa,nastepnie laduje sie Recovery,nastepnie przez moment wyswietla sie suwak ladujacy Wndowsa XP po czym znika i ponownie pojawia sie program Recovery aby ponownie wybrac kod i zaladowac pliki.

 

Zaznacze iz odpalilem jeszcze raz Gparted aby zobaczyc jak prezentujasie dyski. Nie mam mozliwosc zrobienia screena wiec postaram sie opisac.

sda1 FAT32 PQSERVICE boot

sda2 FAT 32 ACER DATA lba

sda3 NTFS ACER

 

Z gory wielkie dzieki za szybka odpowiedz

Jak cos to lapka mam ze przy sobie wraz z Gpartedem na plytce.

 

 

Byc moze doszlo do nieporozumienia poniewaz ja nie chce przywrocic systemu Recovery tylko spradzic czy proces Recovery działa.

Jezeli zle sformulowalem tresc tematu to przepraszam. Jak jest jeszscz szansa na odzyskanie wszystkiego z przed rozpoczecia pracy z Recovery to bedzie SUPER!. W nosie z tym Recovery.

Odnośnik do komentarza
Po tym wszystkim robi sie restart i tu sie zaczyna problem:

 

BIOS sie wgrywa,nastepnie laduje sie Recovery,nastepnie przez moment wyswietla sie suwak ladujacy Wndowsa XP po czym znika i ponownie pojawia sie program Recovery aby ponownie wybrac kod i zaladowac pliki.

Przywracałes układ fabryczny. Z danymi, tak sądzę - możesz się pożegnać. Wszelkie aktualizacje poszły w las.

Spróbuj wejść w tryb awaryjny. Klawisz F8.

Odnośnik do komentarza

No i pieknie nie moge uruchomic systemu awaryjnego laduje sie Recovery. To teraz jestem ugotowany :confused: . Nie mam ani plyty z nowym sytemem ani nic.

 

A probowales teraz w biosie wylaczyc D2D Recovery? tzn przestawic na Desabled

oraz odpalic Gparted i ustawić partycje C na aktywną?

Czyli zrobić jak było 2 dni temu??

 

P.S. Jak chciałeś sprawdzić czy działa to trzeba bylo juz nie wciskac YES jak sie pytalo czy aby na pewno chcesz sformatowac kompa.

Odnośnik do komentarza

A probowales teraz w biosie wylaczyc D2D Recovery? tzn przestawic na Desabled

Po przestawieniu i tak się uruchamia Recovery

 

odpalic Gparted i ustawić partycje C na aktywną?

Nie probowalem. Moze warto sprobowac ,tylko jedno pytanie.Czy to sie postepuje dokladnie tak samo jak wprzypadku PQSERVICE z ta tylko roznica ze nie klikam na PQSERVICE tylko na Acer DATA??

 

Pytam bo jezeli to moze byc ostatnia deska ratunku to nie chce nic poknocic jak wczesniej.Jezeli sie myle to napiszcie jeszcze raz co i jak robic krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...