Skocz do zawartości

Pod DOS'em nie widać dysku, kóry BIOS i WIN widzi


fatdaddy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z dyskiem twardym Samsung HD502HJ 500GB SATA II (zmieniony programem ESTOOL na SATA I)

Przy próbie instalacji win 7 instalator nie widzi dysku twardego HD502HJ,

BIOS widzi dysk, w ustawieniach biosu ustawienia są na sata enabled, przy wyborze IDE/RAID ustawione na IDE

nie ma nigdzie opcji wyboru AHCI.

W windows 7 zainstalowanym na WD 80GB widać dysk HD502HJ, który sformatowałem i podziliłem na partycje NTFS.

Nawet w celach testowych zainstalowałem win 7 na HD502HJ z poziomu windowsa, instalacja zakończyła się pomyślnie,

ale działa tylko z podłączonym WD 80GB (opcja wyboru 2 systemów - oba działają). Gdy odłączam WD 80GB, HD502HJ nie chce samoistnie startować.

DISK BOOT FAILURE, ETC...

Miałem też problem ze zmianą SATA II na SATA I programem ESTOOL Samsunga - bootowalny pendrive, nie widział dysku HD502HJ tylko sam WD 80GB.

Dopiero za 10 razem załapał i udało mi się zmienić opcje. Przy okazji zrobiłem test dysku załączonym oprogramowaniem i nie wykazał żadnych błędów.

Jednak instalator nadal nie widzi dysku.

 

Sprawdzałem dysk na starszej płycie GIGABYTE GA 8I915PM i wszystko elegancko chodzi, system win 7 instaluje się w 10min.

Czyli dysk jest OK.

 

Jeżeli ma ktoś pomysł co jest grane to prosiłbym o pomoc.

 

 

KOMPUTER:

Packard-Bell C2D 1.8

Płyta: Fujitsu-Siemens MSI MS-7293 ver. 2.0 OEM specyfikacja

Mikroukład płyty głównej VIA PT890

BIOS: Award 05.09.07

RAM DDR2 - 2GB

Grafika: ATI Radeon HD 4550

DYSK 1: WD 80GB 7200 na IDE

DYSK 2: Samsung HD502HJ 500GB na SATA II

ZASILACZ: 450 W

Win 7

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Gdy odłączam WD 80GB, HD502HJ nie chce samoistnie startować

 

I nie będzie startował. Żeby to działało, system trzeba zainstalować odłączając zasilanie temu drugiemu dyskowi. Wtedy Windows zapisze swoje pliki startowe na właściwym dysku, inaczej będzie używał tych z tego drugiego, żeby uruchamiać się po wyborze go z boot loadera.

Ja bym odłączył stary dysk, zainstalował system na nowym. Potem podłączyłbym stary dysk, przestawił w BIOSie opcje, że dysk 500 GB ma uruchamiać się jako pierwszy, a 80 GB jako drugi i to powinno być wszystko. Oczywiście po tym nie wejdziesz do Windows na starym dysku, chyba, że zmienisz znów kolejność startowania dysków w BIOSie.

Odnośnik do komentarza

Sprawdzałeś ustawienia w biosie w menu "Advanced BIOS Features" -> "Hard Disk Boot Priority" ? Tu możesz wybrać właściwy "pierwszy" dysk bez względu na to do którego gniazda jest podłączony (sata1 czy sata2). Zaś w jakim trybie dysk pracuje możesz ustawić w biosie w menu "Integrated Peripherals" po rozwinięciu podmenu "VIA OnChip IDE Device" .

Odnośnik do komentarza

Skoro udało Ci się zainstalować system z poziomu drugiego systemu, to można spróbować wykorzystać tą instalację. Gdy odłączysz dysk 80GB, to Windows nie bootuje, bo nie ma bootloadera, który domyślnie jest instalowany na pierwszej partycji, pierwszego dysku. Można go jednak spróbować przenieść.

Być może da się to jednak przeprowadzić prościej. Najpierw jednak napisz więc, czy instalator widzi dysk WD? Bo tu nie widzę jasnej informacji.

Odnośnik do komentarza

Gniazda SATA są oznaczone: sata1 i sata2 (sprawdź napisy obok gniazd) może płyta w ten sposób rozpoznaje priorytety dysków, chociaż to mało prawdopodobne. A tak na marginesie to "Advanced BIOS Features" -> "Hard Disk Boot Priority" też nie ma? Napisz dokładną nazwę kompa, samo packard-bell niewiele mi mówi.

 

Wsadzone jest w gniazdo SATA1, próbowałem też na SATA2 to samo... (tylko ten HD502HJ jest na SATA) w sumie masz racje, bo na innym komputerze tak mam mniejszy nr SATA na płycie ma pierwszeństwo np. sata2 przed sata4

Hard Disk Boot Priority jest, ale jak jest 1 dysk to wiadomo kóry ma pierwszeństwo

 

A właściwie podpiąłeś kabel Sata? Bo czytam w manualu, że czerwoną końcówkę trzeba wpiąć do dysku, a nie do płyty, bo inaczej są problemy.

mam 2 takie same czarne końcówki :)

Te zaślepki o których piszesz też są 2 w moim przypadku były przeźroczyste OT

 

Skoro udało Ci się zainstalować system z poziomu drugiego systemu, to można spróbować wykorzystać tą instalację. Gdy odłączysz dysk 80GB, to Windows nie bootuje, bo nie ma bootloadera, który domyślnie jest instalowany na pierwszej partycji, pierwszego dysku. Można go jednak spróbować przenieść.

Być może da się to jednak przeprowadzić prościej. Najpierw jednak napisz więc, czy instalator widzi dysk WD? Bo tu nie widzę jasnej informacji.

Tak instalator widzi dysk WD 80GB, kóry jest podpięty pod IDE - z nim jest wszystko wporządku.

 

Link do manuala płyty

Odnośnik do komentarza

Ehę, teraz jakby się jaśniej zrobiło.

 

A wiesz, że Windows potrzebuje dyskietki ze sterownikami do SATA, którą się wkłada podczas startu instalatora do napędu? Właśnie te dyski, które mają Sata2 (i które wpina się jako Sata1) potrzebują dodatkowych sterowników... No, ale w XP, a w 7 powinny być zintegrowane.

 

Edit:

Szukałem po necie tych sterowników, ale nigdzie nie znalazłem. Moim zdaniem wypadało by wygrzebać sterowniki z działającego systemu (te do SATA), wrzucić je na jakiś pendrive, czy dyskietkę, ewentualnie CD.

A w partycjonerze nacisnąć przycisk Załaduj Sterowniki, albo jakoś tak. Taki przykład:

screenhunter_09-jan-15-1552.gif

Tu masz ten przycisk drugi od lewej.

 

Można by jeszcze ściągnąć albo skopiować z CD dołączonego do płyty głównej instalator sterowników do niej, uruchomić go i rozpakować zawartość instalatora - nie instalując sterowników. Gdzieś w katalogu podejrzewam, że Temp powinny się znaleźć wszystkie sterowniki z tego instalatora. Wypadało by je pozyskać właśnie w ten sposób.

 

Edit2:

Właśnie gdzieś przeczytałem, że sterowniki do Visty mogą też pasować do Seven, ale głowy bym za takie coś nie dawał.

 

Edit3:

A tutaj instrukcja jak załadować te sterowniki:

Klik.

 

Edit4:

Można by jeszcze te sterowniki zintegrować z instalatorem Windows przy pomocy programu nLite. Tak chyba łatwiej.

Odnośnik do komentarza

Ehę, teraz jakby się jaśniej zrobiło.

 

A wiesz, że Windows potrzebuje dyskietki ze sterownikami do SATA, którą się wkłada podczas startu instalatora do napędu? Właśnie te dyski, które mają Sata2 (i które wpina się jako Sata1) potrzebują dodatkowych sterowników... No, ale w XP, a w 7 powinny być zintegrowane.

 

Tak jak pisałem wcześniej na starszej płycie GIGABYTE taki problem nie występuje, w sumie nie zaszkodzi spróbować, prosze o podpowiedź skąd takie sterowniki wziąść

 

na stronie VIA:

VIA chips:

VT8237, VT8237R, VT8237R Plus, VT8237S, VT8237A, VT8251, CX700/VX700, VX800(UT)/VX820(UT), VT6420, VT6421, VT6421/A

Support for IDE, SATA and RAID are included in Windows 7.

No driver updates are currently available.

 

Installing the latest V-RAID driver will update the RAID utility only and not the driver.

Odnośnik do komentarza

fatdaddy - jeśli dyski pracują w trybie IDE żadne sterowniki przy instalacji nie sa potrzebne (wystarczy tylko taki tryb w biosie ustawić), różnica w jednym czy drugim w wydajności jest prawie niezauważalna, więc zaletą ustawienia w biosie trybu IDE jest obejście konieczności podawania sterowników sata podczas instalacji systemu (w ten prosty sposób często obchodziło się instalację systemu win XP na laptopach), Vista i siódemka takich problemów już nie mają.

Link do manuala już wcześniej sobie znalazłem (dokładnie taki sam) więc opcje które podałem masz w swoim biosie, więc z nich skorzystaj.

Odnośnik do komentarza

Trzeba to usystematyzować, więc tak: gdy jest podłączony wd to w biosie widoczne są oba, ale instalator nie widzi samsunga.

Ustawienia w biosie, menu: "Advanced BIOS Features" -> "Hard Disk Boot Priority" - tu ustaw samsunga jako pierwszy w tym"VIA OnChip PCI Device" zostaw jak jest ale "IDE Prefeth" ustaw - disabled.

W razie gdyby nie skutkowało to spróbuj jeszcze z powrotem estool'em przywrócić stan dysku jako sataII.W WD masz założona zworkę na "master", jest na wspólnej taśmie z napędem optycznym i wpięty na końcu taśmy? Zmień zasilanie samsunga na inny wtyk.

Odnośnik do komentarza

Prefeth na Disabled - nic się nie dzieje...

Nawet gdy jest podłaczony tylko Samsung to jest widoczny w BIOSie, podczas instalacji win odłączam WD

WD jest podłączony jako master na 1 taśmie, napęd optyczny ma osobną taśmę.

 

To jest dziwna historia bo sam instalator WIN z poziomu DOSa nie widzi dysku, ale już z poziomu WIN instalator go widzi i instaluje...

Odnośnik do komentarza
To jest dziwna historia bo sam instalator WIN z poziomu DOSa nie widzi dysku, ale już z poziomu WIN instalator go widzi i instaluje...
Szczerze się przyznam, nie rozumiem tego zdania, natomiast proponuje jedno: zostawić w spokoju termin "dos" w ogóle go nie używać, wprowadza zamęt bo dos'a tak faktycznie tam jest niewiele, żeby nie powiedzieć, że nic. Jest pewnie za to ekran instalatora (który tobie kojarzy się z dosem) a dos'em to to nie jest.
podczas instalacji win odłączam WD
dlaczego? W tej kwestii jest w biosie "Hard Disk Boot Priority" i to załatwia sprawę priorytetów zamontowanych dysków, zaś "Boot Sequence" załatwia sprawę kolejności bootowania, tu może być tak dysk jak i cd. Piszemy oczywiście cały czas o próbie zainstalowania systemu windows 7 ?

Jak już wyżej pisałem spróbuj jeszcze przywróć dysk estool'em do ustawień fabrycznych, może tu jest problem, bo przeglądając manuala nie znajduję w nim nic co wskazywało by na problem tu opisany, pozostaje więc jedynie problem instalatora.

Odnośnik do komentarza

No Marku, zmiana kolejności w BIOSie nic nie daje. Bo zainstaluje mu się system dokładnie tak samo, jak ma teraz. A o to chodzi, żeby się dało uruchomić zainstalowany system po odłączeniu -starego, zużytego- dysku. A tu się nie uda, bo pliki startowe systemu ładują się na stary dysk, bo tam, jako pierwszy system został zainstalowany 7.

 

To jest dziwna historia bo sam instalator WIN z poziomu DOSa nie widzi dysku, ale już z poziomu WIN instalator go widzi i instaluje...

 

Jeśli o to chodzi, to mnie się nasuwa jedynie taka myśl, że sam instalator nie posiada sterowników do kontrolera SATA1 na tej płycie głównej. A po instalacji system w jakiś sposób doinstalowuje sterowniki, tylko nie wiem skąd, że ten dysk działa.

I teraz mam takie pytanie, czy Ty @FatDaddy instalujesz jakieś sterowniki po instalacji systemu? Przecież musisz coś do niego dokładać.

 

Edit:

Tutaj znalazłem sterowniki do SATA dla płyt z Chipsetem Via. Podobno to nie ma różnicy, czy to są sterowniki dla Visty, czy Seven. Można by z nimi spróbować.

1. Ściągasz sterowniki > plik .zip

2. wyciągasz z archiwum .zip ze ścieżki: Windows_V-RAID_V580F\VRAIDDrv\VISTA\tutaj odpowiednio 64 lub 32 bitowe\ wszystkie pliki będące w tym katalogu

3. wrzucasz je na pena lub dyskietkę

4. startujesz kompa, a w partycjonerze wybierasz wspomnianą wcześniej opcję ładowania sterowników.

Dalej sobie poradzisz.

Można jeszcze spróbować - bo nie jestem przekonany czy sterowniki dla RAID, choć też piszą, ale nie wiem, czy będą działały ze zwykłym dyskiem na Sata - ściągnąć jakiekolwiek inne sterowniki do Sata dla Twojego Chipsetu (VT8237A) - niekoniecznie dla Visty, bo jak widziałem na jednej prezentacji, ktoś miał także stery do XP i instalator nagle po otwarciu ich zobaczył właściwy dysk.

Same pliki sterowników mają rozszerzenia: cat, inf, sys. Inne Ci nie potrzebne.

 

Edit2:

Tak sobie myśle, że można by jeszcze spróbować z Hiren's BootCD utworzyć nowy boot loader dla samego 7 (przy odpiętym starym dysku).

Nie próbowałem tego, ale widzę, że jest tam kilka narzędzi, które mogą to zrobić.

Odnośnik do komentarza
zmiana kolejności w BIOSie nic nie daje. Bo zainstaluje mu się system dokładnie tak samo, jak ma teraz.
Tu nie chodzi tylko o zmianę kolejności bootownia ale przede wszystkim nadania samsungowi wyższego priorytetu, sama kolejność bootowania to tylko kolejność z którego nośnika system będzie startował już po nadaniu priorytetu dla systemowego dysku.
Jeśli o to chodzi, to mnie się nasuwa jedynie taka myśl, że sam instalator nie posiada sterowników do kontrolera SATA1 na tej płycie głównej
Po pierwsze, mamy tu do czynienia z instalatorem windows 7, w którym to jest wszystko co potrzebne, po drugie nie ma czegoś takiego jak drivery do SATA I albo SATA II jest za to po prostu driver do SATA.

Przypominam się może zbyt nachalnie ale przywróć z powrotem tryb SATA II, płyta nie powinna mieć problemu z odczytem tego dysku.

Odnośnik do komentarza

Nie będę się z Tobą Marku kłócił. U kuzynki jeden dysk był niewidoczny, doputy nie przestawiła na nim zworki, aby działał jako Sata1. U mnie to nie pomogło (samsung) i trzeba było zmienić płytę gł.

Gdyby było wszystko, co potrzebne, to nie było by opcji w partycjonerze, która pozwala doładować sobie sterowniki do kontrolera HDD (myśle, że dobrze dedukuje, że w miejscu, gdzie jest partycjoner Microsoft by nie chciał ładować sterowników do klawiatury, albo karty dźwiękowej, chyba, nie?).

Odnośnik do komentarza

Tak sobie myśle, że można by jeszcze spróbować z Hiren's BootCD utworzyć nowy boot loader dla samego 7 (przy odpiętym starym dysku).

Nie próbowałem tego, ale widzę, że jest tam kilka narzędzi, które mogą to zrobić.

Po kiego grzyba używać średnio legalnych (lub precyzyjniej mówiąc nielegalnych) płytek, skoro to samo, a nawet więcej można zrobić z poziomu działającego Windowsa? Problem jest taki, że nie jest to aż tak proste zadanie, jakby się mogło wydawać. Zarządzanie BCD, jeśli dana osoba nigdy wcześniej się tym nie bawiła, może okazać się dosyć karkołomne.

Stosunkowo najprostszym wyjściem jakie przychodzi mi do głowy jest zainstalowanie Windowsa na dysk WD i potem sklonowanie partycji z systemem na dysk Samsunga. Może jest to obejście na około, ale nie trzeba się użerać z tym, że instalator nie widzi dysku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...