Skocz do zawartości

Zależności AHCI przy różnej sekwencji podpięcia dysków


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

nawet nie wiem co to ESTool

Używałem HDTune by sprawdzać czy nie ma błędów na dyskach ale on nie widzi Wartości S.M.A.R.T. jak mam włączony tryb AHCI

Używam Crystal Disk Info

 

Porty 4 i 5 są w trybie IDE

Mam tam napęd PIONEER DVR-216

 

IMO
jest to tak:
w trybie IDE wszystko jest jak dwa podwójne kanały IDE
Pojedynczy IDE jaki mam na mobo i porty 4,5 tworzą pierwszy a 1,2,3 i eSATA tworzą drugi
w tej chwili w BIOSie mam dyski podłączone do SATA 1,2 i 3 jako
SATA3M SATA3S i SATA4M
gdy SATA3M jest WD to jego zarządzanie energią (on nie ma opcji [i]Zaawansowane zarządzanie energią[/i] a Samsungi mają)
nie pozwala sie Samsungom wyłączyć
A gdy WD jest SATA3S to SATA3M jest Samsung i on jakby narzuca zarządzanie energią i wtedy Samsungi potrafią się wyłączyć

post-2-0-67671900-1307518196_thumb.jpg

post-2-0-08634500-1307518198_thumb.jpg

post-2-0-86718700-1307518199_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

ESTool: http://www.samsung.c...es/ES_Tool.html zerknij na "AAM Mode : Automatic Acoustic Management Mode"

 

Porty 4 i 5 są w trybie IDE
mała nieścisłość, chodziło mi o porty 5 i 6, manual milczy o tym jakoby te dwa porty były tylko w trybie IDE.Ale abstrahując od wszystkiego dlaczego nie możesz zostawić w konfiguracji, w której dyski się nie wyłączają?
Odnośnik do komentarza

Z zapisów w manualu wynika, że każdy port SATA może pracować w trybie AHCI jeśli są zainstalowane drivery AHCI,

W poście wyżej zamieściłem 3 obrazki i:

Automatic Acoustic Management - Obsługiwane, Wyłączone

nie dziwi cię to że WD też ma to wyłączone, chociaż nie znalazłem w sofcie WD podmenu który mogło by to aktywować.
bo mnie chodzi o opcje czy dyski maja być podłączone tak by Samsungi się wyłączały czy mają działać zawsze

 

Skoro w 1 odpowiedzi napisane że włączanie się dysków skraca ich żywotność to nie wiem czy dalej jest sens pisania...

moim zdaniem podłącz je tak aby działały zawsze, przecież sam zgłaszasz problem opóźnionego odczytu.
Odnośnik do komentarza

Piszesz o WD green więc ci odpowiadam, posiada funkcje "green" :P które niejako dyskwalifikują go na dysk systemowy.

Tu się nie zgodzę

WD Caviar Green pracuje 5,4k - 7,2k RPM

a więc może pracować na 7200 jak każdy dysk

może i nie jest to najszybszy dysk ale jest porządny

 

Czy zrobiłeś test z wyłączeniem Q&C?

Ale co ja mam testować na wyłączonym C'n'Q ??

Odnośnik do komentarza

a więc może pracować na 7200 jak każdy dysk

W teorii może. W praktyce raczej mu się nie zdarza, nawet wtedy, jeśli jest mocno obciążony.

może i nie jest to najszybszy dysk ale jest porządny

Dyskutowałbym. Jeśli używa się go zgodnie z przeznaczeniem, czyli jako magazyn, to sobie radzą. Jeśli jednak ktoś używa ich w jakichś bardziej wymagających celach, to dosyć często padają. Tak, czy owak tak jak już napisał MarekW - na dysk systemowy to te dyski się nie nadają. No przynajmniej nie w przypadku Windowsa, który cały czas lubi coś mielić na dyskach.

Ale co ja mam testować na wyłączonym C'n'Q ??

Masz zobaczyć, czy jeśli to wyłączysz, to problem nadal będzie występował.

Mi wygląda na to, że w systemie nie masz sterowników do swojego kontrolera, więc AHCI z poziomu systemu nie uruchomisz, bo będzie się to kończyło tak, jak napisałeś, czyli pięknymi niebieskimi ekranami. Nie szukałbym raczej przyczyny w ustawieniach systemu, ale w BIOSie. Niestety nowoczesne płyty mają często włączone dziwne opcje oszczędzające energię, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Odnośnik do komentarza

Jeśli sterowniki są w porządku, to nie powinno dziać się coś takiego:

Jak przestawię na IDE to AHCI przecież nie działa poza tym wtedy powrót z powrotem do AHCI wywala BSODy

a nie chcę robić formata...

Przy prawidłowej instalacji sterowników do kontrolera takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Tzn. zmiana w ani jedną, ani w drugą stronę nie powinna sprawiać problemów.

Odnośnik do komentarza

nie wiem, możliwe

mam Sata AHCI i jest gites po co więc zmieniać?

 

 

EDIT:

wyłączyłem wreszcie C'n'Q (bo zmieniłem chłodzenie gdyż ten BOXowy Fan nie dawał rady a BOX od Phenoma II x6 1055T sprawuję sie wspaniale)

i żadnej różnicy nie ma więc to chyba specyfika SAMSUNGa z tym wyłączaniem się...

Edytowane przez picasso
3.04.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...