Skocz do zawartości

Kopia zapasowa systemu przed aktualizacją do Windows 10


effy90

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam 3 pytania dotyczących kopii zapasowej, którą chcę wykonać przed aktualizacją do systemu Windows 10.

1. Czy jeśli mój dysk twardy zajmuje ok. 300 GB i chcę zrobić kopie zapasową systemu, to muszę zakupić dysk zewnętrzny, żeby to wszystko się zmieściło czy da się dane jakoś skonwertować na płytę DVD? 

2. Czy kopia będzie zawierać oprócz zainstalowanych programów również wszystkie pliki i zdjęcia?
3. Czy powinnam wykonywać ją z poziomu panelu sterowania czy jakimś innym/lepszym programem?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Najlepiej kup sobie dysk zewnętrzny 500 GB i zrób sobie klona tego dysku co masz teraz programem Clonezilla. Dzięki temu będziesz miał wszystkie programy dane , aktualizacje i sterowniki od razu na dysku zewnętrzny i w przyszłości nie będziesz musiał nic instalować tylko przywrócisz sobie obraz systemu również za pomocą Clonezilli 

Odnośnik do komentarza

W pytaniu tkwi pewien nonsens. Temat wspomina o kopii systemu, a w punkcie nr 2 jest kwestia czy będzie też kopia plików i zdjęć. Albo ubieraj swoje myśli w dokładny opis albo odrobinę pomyśl. 

Przy kopii samego systemu nie jest obowiązkowy nowy dysk, pytanie jaki masz obecny i ile wolnego miejsca. Możesz wykorzystać VSS, czyli kopiowanie woluminów w tle i zrobić kopię samego systemu. Sam system to oczywiście tylko folder windows. Resztę ważnych plików musisz skopiować oddzielnie. 

 

Rada z clonezillą to jakiś żart. Instalowanie softu, wypalanie go na płytę czy wgrywanie na pena, bootowanie się z niej/niego żeby zrobić obraz dysku. Parodia. Wszystko można wykonać spod działającego dysku jeśli chce się wykonać jego kopię - np. w DMDE. DMDE nie ma tylko jednej funkcjonalności - mianowicie kompresji w locie tworzonego obrazu. 

 

Autorka ma tylko jedną partycję? I czy rozróżnia pojęcia dysk twardy od partycji? To dosyć istotne, bo może być tylko jedna partycja, która faktycznie ma 320 GB (dziesiętnie). Jeżeli jest wystarczająca ilość wolnego miejsca to można sobie darować kupno nowego dysku... warto jednak zaznaczyć, że zrobienie kopii - jest rozwiazaniem najprostszym...

Odnośnik do komentarza

Masz partycję odzyskiwania pustą. Czy system był stawiany z płyty?

 

To co ja bym zrobił.

1. Zmniejszam partycję C: o np. 200 GB.

2. Zostaje te 24 GB wolnego + 200 GB ze zmniejszenia - z tego tworzę nową partycję. Po poście #16 i 17.

2. Tworzę nową partycję podstawową 200 GB i tu kopiuję wszystkie ważne pliki prywatne.

3. Na tej partycji robię dodatkowo kopię istniejącego systemu ze wszystkim.

4. Zastanawiam się tylko czym to zrobić. U mnie problem żaden bo mam soft komercyjny.

 

EDYTA

 

Pytanie polega na tym jak i czym to później odtworzyć.

 

Już @Picasso utworzyła nowy dział Windows10 w sekcji Platformy MS.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

W pytaniu tkwi pewien nonsens. Temat wspomina o kopii systemu, a w punkcie nr 2 jest kwestia czy będzie też kopia plików i zdjęć. Albo ubieraj swoje myśli w dokładny opis albo odrobinę pomyśl. 

Przy kopii samego systemu nie jest obowiązkowy nowy dysk, pytanie jaki masz obecny i ile wolnego miejsca. Możesz wykorzystać VSS, czyli kopiowanie woluminów w tle i zrobić kopię samego systemu. Sam system to oczywiście tylko folder windows. Resztę ważnych plików musisz skopiować oddzielnie. 

 

Rada z clonezillą to jakiś żart. Instalowanie softu, wypalanie go na płytę czy wgrywanie na pena, bootowanie się z niej/niego żeby zrobić obraz dysku. Parodia. Wszystko można wykonać spod działającego dysku jeśli chce się wykonać jego kopię - np. w DMDE. DMDE nie ma tylko jednej funkcjonalności - mianowicie kompresji w locie tworzonego obrazu. 

 

Autorka ma tylko jedną partycję? I czy rozróżnia pojęcia dysk twardy od partycji? To dosyć istotne, bo może być tylko jedna partycja, która faktycznie ma 320 GB (dziesiętnie). Jeżeli jest wystarczająca ilość wolnego miejsca to można sobie darować kupno nowego dysku... warto jednak zaznaczyć, że zrobienie kopii - jest rozwiazaniem najprostszym...

Nie wiem czy taka znowu parodia. Program własnie to tego został stworzony by robić sobie kopie systemu. Co do wypalania na płycie lub tworzenia bootowalnego pendrive - faktycznie strasznie trudne i czasochłonne.....

Odnośnik do komentarza

Laptopa kupiłam już z wgranym Windowsem 7, komputer nigdy nie był formatowany i nie wgrywałam na nowo Windowsa.

Czy zmniejszenie partycji C, polega na tym, że mam usunąć pliki? Tego właśnie chcę uniknąć, chciałabym aby w razie powrotu do dawnego systemu, przy odpaleniu komputera było wszystko tak jak na dzień dzisiejszy i jak to mogę zrobić? Rozumiem, że obraz systemu nie zawiera zdjęć, dokumentów itd tak? I z nich muszę zrobić kopię zapasową plików i gdzieś zgrać?

Co do DMDE (nie chcę się ośmieszać, no ale w tym temacie to chyba nieuniknione ;) ) można zrobić nim tylko kopię dysku, ale kwestia kopii systemu to już coś innego tak?

Nie rozumiem również pojęcia, że DMDE nie zawiera:  kompresji w locie tworzonego obrazu.

Odnośnik do komentarza

Czy zmniejszenie partycji C, polega na tym, że mam usunąć pliki?

 

NIE. Niezależnie od sposobu wykonania kopii całego systemu (dwie partycje widoczne na obrazku) osobiście zrobiłbym to co proponowałem wyżej.

Skopiowałbym wszystkie własne pliki (zdjęcia, filmy itp.) na tą nową partycję i to raczej do obowiązkowego wykonania przed instalacją W10.

Inaczej wszystko co masz utracisz.

Zmniejszenie partycji C: wykonasz w Zarządzaniu dyskami przez PPM na C: - zmniejsz wolumin. Druga operacja w ZD - PPM na wolnym miejscu - Utwórz wolumin.

Po utworzeniu kopiujesz tam pliki.

 

Temat kopii zapasowej całego obecnego systemu ma jeden problem - niezbędny jest bootowalny nośnik z softem do przywrócenia poprzedniego systemu.

Odnośnik do komentarza

Chyba źle wyslałem posta. Odpisałem zaraz po screenie, który zamieściłaś.

Ta partycja recovery wydaje się sprawna, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zaraz po właczeniu sprzętu powinnaś mieć jakieś info odnośnie Recovery. Jaki to dokładnie model?

 Wychodzi po prostu na to, że kopie systemu masz właśnie na tej ukrytej partycji. W tej chwili każde nowe recovery oferuje opcje zachowania plików użytkowników. Starsze niekoniecznie posiadały taką opcję. Także zadbaj o kopię takich plików jak - dokumenty, zdjęcia, muzyka na własną rękę. 

Można by jeszcze sprawdzić czy Recovery na pewno działa. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...