Skocz do zawartości

Gdzie się podziało wolne miejsce?


fatymid

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zauważyłem, że zaczęła drastycznie spadać ilość wolnego miejsca na partycji systemowej. Próbowałem czyścić CCleanerem, który usunął 2 GB jakiś plików, ale w dalszym ciągu słabo - mam 16 GB wolnego miejsca na partycji mającej 57 GB. Dodam, że nic tam nie istaluję, a wszystko co mogę przerzucam na partycję F. Załączał screen ze spacesniffer, z porośbą o wskazanie folderów, które można usunąć.

 

post-12249-0-77020000-1436331405_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wciskając zieloną gwiazdkę zobaczysz wolne miejsce na dysku.

Czy świadomie wyłączyłeś Ochronę systemu - brak punktów przywracania?

 

Jedyne co możesz zrobić (poza odinstalowaniem zbędnych programów) to Oczyszczanie dysku via PPM na C: - Właściwości - Oczyszczanie.

Postępujesz zgodnie z sugestiami a po zakończeniu obowiązkowy restart.

Gdybyś miał włączoną ochronę systemu ponawiasz procedurę ale wchodzisz do więcej opcji - usuń punkty przywracania + restart.

Odnośnik do komentarza

Czy masz w systemie SP1? Jaka to wersja systemu x86 czy x64.

Nie wiem jaki miałeś cel w utworzeniu tak małej partycji systemowej. Zajętość tej partycji będzie zawsze rosła.

Zalecenia minimalne dotyczą tylko możliwości instalacji ale nie eksploatacji.

 

Pokaż obrazek z Zarządzania dyskami oraz z Ochrona systemu - Komputer - PPM - Właściwości.

 

Czyszczenie dysku twierdzi, że usunie 70MB plików...śmiechu warte....

 

Przecież ta operacja usuwa tylko zbędne rzeczy włącznie z kopią SP1. Masz produkty Adobe, które są mocno rozbudowane.

Odnośnik do komentarza

To klik w Configure na System Protection i zobacz co tam jest ustawione - ile procent partycji i ile jest aktualnie w użyciu.

Poza tym pokaż mi na obrazku SpaceSniffer katalog System Volume Information. Ja go nie widzę - to m.in. katalog punktów przywracania systemu.

 

Czy 60 GB to mało?

 

Nowy system z SP1 - to około 25 GB, Soft w zależności od instalacji, 10-15% partycji to kosz, SVI - w zależności od ustawienia np. 10%, pagefile - 1,5 x ilość RAM, hibernacja podobnie, aktualizacje systemu + nowe instalacje (nie każdy soft całkowicie instaluje się na innej wybranej partycji co jest widoczne w Twoim przypadku) - wzrost zajętego miejsca i jeżeli dołożysz do tego minimum 20% wolnego miejsca dla stabilnej pracy systemu to pobaw się w liczenie.

I nie możesz liczyć w ten sposób, że te procenty wyliczasz żywcem ze swojej partycji. Ja te dane traktowałbym dla partycji 100GB jako minimum.

 

Wszystko się rozjeżdża kiedy user nie dba o system a szczególnie śmieci na dysku - np. kosz kilkanaście GB.

 

Miałem ostatnio przypadek gdzie user miał ustawione 53% przeznaczone na przywracanie systemu :D i tyle było wykorzystane.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Uruchom Spacesniffer. Zaznacz dysk i OK. Kliknij w configure. Zaznacz Show unknown space on new views. To jest nad zaznaczonym Sort items. Potem daj OK i zamknij spacesniffer. Uruchom ponownie jako admin, zaznacz dysk i zobaczysz, ile system zajął Ci miejsca na Unaccessible space, czyli zajętą przestrzeń dyskową dla różnych aplikacji.

Co do Software Distribution, to możesz usunąć zawartość folderu Download. Pusty folder zostaw. Da Ci miejsca 5GB.

Odnośnik do komentarza

Ostatnio zauważyłem, że zaczęła drastycznie spadać ilość wolnego miejsca na partycji systemowej. Próbowałem czyścić CCleanerem, który usunął 2 GB jakiś plików, ale w dalszym ciągu słabo - mam 16 GB wolnego miejsca na partycji mającej 57 GB. Dodam, że nic tam nie istaluję, a wszystko co mogę przerzucam na partycję F. Załączał screen ze spacesniffer, z porośbą o wskazanie folderów, które można usunąć.

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Polecam to ukryte polecenie do czyszczenia systemu

 

%Systemroot%\system32\cmd.exe /c cleanmgr /sageset:65535 & cleanmgr /sagerun:65535

 

możesz tez utworzyć nowy plik tekstowy na pulpicie i wkleić to, co poniżej a następnie zapisać, jako nazwa.bat

 

@echo off

%Systemroot%\system32\cmd.exe /c cleanmgr /sageset:65535 & cleanmgr /sagerun:65535

 

ukryte-polecenie-do-czyszczenia-systemu.

Odnośnik do komentarza

Czy mogę w jakiś sposób rozszerzyć partycję systemową? Mam partycję E, na której nie mam żadnych ważnych plików, więc mógłbym ją usunąć i dodać GB do systemowej. Czy taka operacja ma sens? (mam na myśli odpowiednie opcje w zarządzaniu dyskami)

Problem w tym, że teraz mam 10,5 GB wolnego miejsca, a nie mam czego się pozbyć. W najgorszym przypadku będę musiał usuwać partycje i robić reinstall :(

 

Chciałbym również by jakaś osoba odniosła się do instrukcji podanych w dwóch powyższych postach, jako że mała liczba postów napisanych przez tych użytkowników karze mi być nieco ostrożnym.

Odnośnik do komentarza

Czy mogę w jakiś sposób rozszerzyć partycję systemową? Mam partycję E, na której nie mam żadnych ważnych plików, więc mógłbym ją usunąć i dodać GB do systemowej. Czy taka operacja ma sens? (mam na myśli odpowiednie opcje w zarządzaniu dyskami)

Problem w tym, że teraz mam 10,5 GB wolnego miejsca, a nie mam czego się pozbyć. W najgorszym przypadku będę musiał usuwać partycje i robić reinstall :(

 

Chciałbym również by jakaś osoba odniosła się do instrukcji podanych w dwóch powyższych postach, jako że mała liczba postów napisanych przez tych użytkowników karze mi być nieco ostrożnym.

Odpowie ktoś?

Odnośnik do komentarza
Czy mogę w jakiś sposób rozszerzyć partycję systemową? Mam partycję E, na której nie mam żadnych ważnych plików, więc mógłbym ją usunąć i dodać GB do systemowej.

 

 

Wejdź do zarządania dyskami > z prawokliku na E > wybierz usuń wolumin. Powstanie obszar nieprzydzielony.

Następnie z prawokliku na C > Rozszerz wolumin. Pozatwierdzaj zmiany i masz jedną partycje C.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...