Skocz do zawartości

Tablica interaktywna blokuje start systemu


minekirek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Obsługuję w pracy tablicę ineraktywną. Wszystko było Ok dopóki była podłączona do komputera stacjonarnego. Kiedy podłączyłem do laptopa pojawił się taki problem, że w czasie uruchomiania system muszę odłączyć kabel USB łączący laptopa i Tablicę, bo w innym przypadku ładowanie systemu Windows zatrzymuje się. Po wyjęciu wtyczki USB Windows ładuje się normalnie. Co zrobić, żeby pozbyć się tego błahego w sumie problemu?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wydaje mi się, że masz problem z obciążeniem portów. Tzn sprawdź, czy nie łączysz tablicy do portu sąsiedniego z portem pod którym jest już inne urządzenie.

Możesz to sprawdzić w Menadżerze Urządzeń. Dla 4-ch to będzie 1 i 2 oraz 3 i 4.

Czy po starcie systemu możesz podpiąć tą tablicę i system działa?

 

EDYTA

Łatwiej będzie zajrzeć do manuala lapka i sprawdzić lokalizcję portów USB wg numerów.

Odnośnik do komentarza

To akurat mogą być sąsiednie porty.

 

1. Czy próbowałeś odpalać system bez tablicy?

2. Po starcie systemu podpinasz tablicę i co się dzieje w Trayu?

3. W Menadżerze Urządzeń po takim działaniu masz jakiś wykrzyknik?

4. Zrób próby z podpięciem pod np. port tylny ale skrajny w stosunku do myszki (jeżeli myszka 1 z lewej to tablica 3 z lewej ewentualnie myszka na porcie bocznym).

5. Ale generalnie podłączenie tablicy zrób po starcie systemu. Zrób testy.

 

 

Odnośnik do komentarza

Czy próbowałeś podłączać ją po starcie systemu?

W którym momencie staje system i na jak długo?

Czy do sprzętu dołączone były jakieś sterowniki?

 

 

 

 

do sprzętu są dołaczone 2 płyty instalacyjne, które zainstalowałem na laptopie

po włączeniu kompa od razu pokazuje się czarny ekran z nazwą Laptopa na środku a w dolnym lewym rogu jest: F2 chyba (setup) i Enter (nie pamietam)

jak sie pokaże taki ekran to wszystko stoi w miejscu aż nie wyjmę USB dosłownie na 2 sekundy i wtedy wkładam spowrotem i już dalej otwiera się normalnie i jest wszystko OK

 

teraz sobie przypomniałem, że wczasie instalacji jednejz płyt pokazał się jakiś komunikat z czerwonym krzyżykiem, że coś tam... chyba chodziło o brak polączenia z Internetem ale mimo to tablica działa bez zarzutów, więc chyba to nie ma wpływu na poruszany problem. Jutro będę dużej w pracy niż dziś to mogę wykonać czynności, które zaproponujesz

Odnośnik do komentarza

Dlaczego nie podajesz wcześniej takich informacji? Skróciłoby to temat.

 

do sprzętu są dołaczone 2 płyty instalacyjne, które zainstalowałem na laptopie

Pewnie podpiąłeś tablicę i zainstalowałeś.

 

po włączeniu kompa od razu pokazuje się czarny ekran z nazwą Laptopa na środku a w dolnym lewym rogu jest: F2 chyba (setup) i Enter (nie pamietam)

 

teraz sobie przypomniałem, że wczasie instalacji jednejz płyt pokazał się jakiś komunikat z czerwonym krzyżykiem, że coś tam...

 

Robisz dokładnie tak:

 

Restart tylko dopiero jak napiszę!!! Przy ewentualnych propozycjach systemu wybierasz Uruchom ponownie później.

 

1. Włączasz kompa starym sposobem z tablicą.

2. Po starcie szukasz w Dodaj usuń programy tego co mogło się zainstalować z płyt (ewentualnie z Menu) i odinstalowujesz to wszystko.

3. Wchodzisz do MU i szukasz tej tablicy np w widoku wg połączeń.

4. PPM->Właściwości->Odinstaluj->OK

5. Wyłącz komputer.

6. Odłączasz fizycznie tablicę.

7. Odpalasz lapka i po piknięciu wybierasz F2 (Setup).

8. Szukasz w Bios (pewnie Advanced Menu lub coś podobnego - w manualu do tego lapka brak opisu BIOS) opcji związanych z kontrolerami USB i USB2.0 i sprawdzasz czy są włączone i odpowiednio skonfigurowane.

Dodatkowo wyłączasz w Boot Settings Configuration - Full Screen LOGO - to umożliwi odczytanie info w czasie POST.

9. Exit + OK na zapisz zmiany.

10. Po uruchomieniu systemu wchodzisz do MU i wewnątrz Kontrolery USB usuwasz wszystkie gałęzie. Nie restartuj.

11. Z katalogu C:\Windows\Inf usuwasz plik infcache.1 (ustaw wcześniej widoczność plików ukrytych).

12. Restart kompa.

13. Automatyczna instalacja sterowników przez system i pewnie sugerowany restart (zrób to).

14. Kontrolnie podpinasz jakiegoś pena i sprawdzasz czy system go rozpoznaje i instaluje. Jeżeli tak to OK.

15. Wchodzisz do MU i wewnątrz Kontrolery USB w każdej gałęzi -> PPM->Właściwości->Opcje zasilania i sprawdzasz czy nie masz zaptaszkowanej opcji "Zezwalaj komputerowi na wyłączanie w celu oszczędzania energii".

16. Odpalasz płyty instalacyjne dołączone do tablicy i postępujesz zgodnie z instalatorem.

17. Prawdopodobnie restart. Wszystko zależy od instalatora.

18. Jeżeli instalator nie zasugeruje innego postępowania to po restarcie podpinasz tablicę i obserwujesz co się dzieje. Patrz i zapamiętaj komunikaty.

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

witam

dopiero teraz sie za to zabrałem bo ferie itd, tak czy inaczej mam laptopa w domu a do pkt 6 zrobiłem wszystko w szkole. Natomiast po wejściu w biosa nie mogę wykonac pkt 8 poniewaz wygląda że ten bios jest bardzo ubogi i nic takiego (po przejrzeniu całego biosa) nie ma zwiazanego z USB ani nawet z FULL Screen LOGO, czy mam pominąć te punkty??

 

 

Odnośnik do komentarza

[wyglada, że ilość opcji się nie zwiększyła

jeszcze wracając do Advanced-Boot Setting Configuration to tu mam Ide Easy Flash; Start Easy Flash; Internal Pointing Device; Internal Numeric Pad Lock; Play POST Sound; Speaker Volume

po wejsciu w Start Easy Flash po prawej stronie jest opis: Press ENTER to run the utility to select and update BIOS. Press F4 at Post to invoke the utility. This utility doesn't support:

1 CDROM

2 USB HDD

3 Secondary HDD

 

ale czy oto chodzi?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...