Skocz do zawartości

Własna ukryta partycja Recovery


ichito

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.fixitpc.pl/topic/936-wlasna-ukryta-partycja-recovery/

 

A czy podobny manewr można zastosować z Macrium Reflect Free? Program ten standardowo nie tworzy dysku rozruchowego na USB, ale za pomocą UNetbootin udało mi się taki stworzyć na pendraku...pomyślałem, że i partycję Recovery (niekoniecznie ukrytą) można by w podobny do opisanego sposób stworzyć.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A czy podobny manewr można zastosować z Macrium Reflect Free? Program ten standardowo nie tworzy dysku rozruchowego na USB, ale za pomocą UNetbootin udało mi się taki stworzyć na pendraku...pomyślałem, że i partycję Recovery (niekoniecznie ukrytą) można by w podobny do opisanego sposób stworzyć.

 

W ten sposób co opisałem powyżej uruchomisz każde bootowalen ISO

Jeżeli ten program Macrium Reflect Free tworzy bootowalną płytę to oczywiście że można w ten sposób co podałem zrobić rozruch z dysku.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Po pierwsze EasyBCD działa w win XP tak samo jak w Viście czy Siódemce - różnica w tym, że nie znajduje systemowego magazynu BCD bo taki po prostu nie istnieje.

Oczywiście można i w XP próbować zbudować recovery w oparciu o zestaw PE 2.0 > 3.0 ale myślę, że to dość pokrętna metoda wymagająca zabiegów w stylu doubleboot.

Można spróbować z WinPE 1.5 w połączeniu z ghostem, można też próbować odpalić iso z pomocą boot.ini - warunkiem jest wielkość - iso musi być względnie małe i nie wykluczone, że trzeba przerobić kilka plików.

 

Jeżeli ktoś chce się pobawić to mała podpowiedź:

Przykładowy boot.ini

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\MININT="Microsoft Windows PE" /fastdetect /minint

 

loader w przypadku minint będzie szukał pliku winnt.sif

oto przykład dla minint zamkniętego w pliku iso:

[setupData]
BootDevice = "ramdisk(0)"
BootPath = "\i386\System32\"
OsLoadOptions = "/noguiboot /fastdetect /minint /rdexportascd /rdpath=/rdpath=\image\erd.iso"

 

Uwaga - tą metodą odpalimy tylko iso zgodne w formatem winpe 1.5 (2005) i wcześniejsze, nie da się tym sposobem odpalić dowolnego iso.

 

z winnt.sif można też odpalić plik obrazu w formacie sdi lub np img ale ze względu na przygotowanie samych obrazów (zwłaszcza sdi) nie polecam tego początkującym.

Jednak jeśli ktoś się interesuje to proszę bardzo - przykładowe winnt.sif dla obu przypadków:

 

[setupData]
BootDevice = "ramdisk(0)"
BootPath = "\i386\SYSTEM32\"
OsLoadOptions = "/fastdetect /minint /rdimageoffset=36352 /rdpath=\image\erd.sdi"

[setupData]
BootDevice="ramdisk(0)"
BootPath="\i386\System32\"
OsLoadOptions="/fastdetect /minint /rdexportashd /rdpath=\image\XP.img"

 

Teraz wystarczy tylko zbudować iso (bądź image) paragona w oparciu o winpe 1.5 i próbować.

Życzę powodzenia.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Witam

 

Dziękuje za rade, lae w programowaniu jestem kompletnie zielony i na tym się nie znam, prawdę mówiąc nie wszystko rozumiem.

Posiadam płytkę z WinPE ale nie wiem która wersja i czy coś z tym można zrobić, poza tym zależy mi by ta instalka była odpalana za pomocą klawisz F.

Pytanko: można użyć BCD Visty.

 

pozdr

 

Mała uwaga program sprawi rozruch z ISO ale w przypadku instalki Windows jak bys chcial w ten sposob z iso zainstalowac system to raczej sie nie uda.

Po 1 program bez wzgledu jaka opcje wybierzesz czy odpalenie tego iso z ram czy z dysku i tak walnie go w ram czyli tak czy ciak musisz miec wiecej ramu niz plik iso.

Po 2 to nawet jak masz odpowiednio duzo pamieci ram to jak przyjdzie do instalacji windowsa to wyskoczy blad u mnie na wirtualu wyskoczyl blad dla xp jak by nie bylo sterow sata a jak odalilem normalnie z plyty to instalka ruszyla tak wiec cos jest niedopracowane.

Wychodz na to ze tylko w ten sposb beda dzialac programy typu LiveCD np ParagonBackup&recovery , Hirens boot cd , Norton ghost, Acronis true image itp itd

 

 

UWAGA!!!!

 

Porada: Własna ukryta partycja Recovery

została zmieniona a mianowicie został dodany post jak dodac pliki rozruchowe pochodzace z Vista/Seven do Windows XP

 

dzieki temu można uruchomic program EasyBCD i dodac wpis dla rozruchu pliku ISO, WIM itp oraz przypisac dla rozruchu klawisz F..

https://www.fixitpc.pl/topic/936-wlasna-ukryta-partycja-recovery/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Chciałbym to zrobić na XP Home.

Nie posiadam płyty instalacyjnej Visty. Posiadam natomiast płytę Recovery Vista na której mam następujące pliki: bcd boot.sdi bootfix.bin boot.wim oraz bootmgr.

Nie ma natomiast bootmgr.exe. Co powinienem w tej sytuacji zrobić ?

 

 

Jest to błąd Rafała - bootmgr.exe jest plikiem potrzebnym jedynie w przypadku botowania z sieci, jest on plikiem domyślnie ładowanym wtedy przez windowsowy loader pxe.

W twoim przypadku właściwy plik to bootmgr (bez żadnego rozszerzenia.

 

ps

technicznie plik bootmgr zawiera sekcję identyczną z bootmgr.exe, bootmgr wewnętrznie składa się z trzech sekcji - pierwsza to tzw stub czyli fragment ładowany bezpośrednio przez BIOS i dwie sekcje właściwe plikom wykonywalnym czyli tzw PE (Portable Executable).*

Właśnie drugie PE jest w 100% odpowiednikiem bootmgr.exe z tym, że w obecnych edycjach pliku bootmgr ta sekcja jest spakowana ponieważ loader nie może przekroczyć rozmiaru 512 kB.

W przypadku pliku bootmgr.exe funkcję dwóch pierwszych sekcji pełni plik pxeboot.n12 czyli loader PXE.

 

* - na podstawie informacji z linku do packera bootmgr: link

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Dzięki. Spróbuję powalczyć.

 

 

 

Hmmm......

 

Układ mam taki :

 

C - system

E - dane

F - recovery

D - CD/DVD

 

Z poziomu Vista Recovery widzi inaczej:

 

C - system

D - dane

E - recovery

F - CD/dvd

 

Skopiowałem plik bootmgr na C.

Z konsoli Vista Recovery klepię tak:

X:\Sources>cd/d f:\boot

 

f:\boot>bootsect/nt60 c:/mbr/force

 

'bootsect' is not recognized as an internal or external command,

operable program or batch file.

 

I wynik mam taki. Coś robię nie tak?

Edytowane przez Marton
Odnośnik do komentarza

bootsect nie jest domyślnie dostępnym programem w systemie ani na winpe, należy go sobie dorzucić bąć uruchomić z zewnętrznego źródła, alternatywnie pracując na XP można skorzystać z programiku mbrwizd (w wersji konsolowej) który także jest w stanie ustawić prawidłowy botsektor.

 

Co znaczy, że nie są widoczne wszystkie pliki, w jaki sposób to sprawdzasz, przecież Vista Recovery nie posiada powłoki graficznej?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Czy dobrze rozumiem że bootsect jest dostępny na pelnej płycie instalacyjnej?

Jeszcze jedno pytanko - czy po takim zabiegu nie będzie problemu z ewentualną ponowną instalacją "normalnego" XP ????

Dostęp do plików z poziomu Vista Recovery mam przy wykorzystaniu sposobu podanego przez Picasso - poprzez notatnik z wiersza poleceń.

Odnośnik do komentarza

Notatnik jest uzależniony od systemowego ustawienia ukrywania plików, w winpe domyślnie pliki systemowe nie są odsłonięte, oczywiście nie oznacza to, że ich nie ma.

Proponuję z konsoli wydać dla danego folderu polecenie dir z argumentem "/a" i wtedy zobaczyć co się pokaże.

Sam bootsect.exe powinien się znaleźć w katalogu boot na płycie instalacyjnej siódemki, jest też składnikiem pakiety waik, zawsze też można ściągnąć z mojego wątku w tutorialach paczkę która zawiera między innymi rzeczony plik.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Skopiowałem plik bootmgr na C.

Z konsoli Vista Recovery klepię tak:

X:\Sources>cd/d f:\boot

 

f:\boot>bootsect/nt60 c:/mbr/force

 

'bootsect' is not recognized as an internal or external command,

operable program or batch file.

 

I wynik mam taki. Coś robię nie tak?

 

Sprawdzales czy na plycie w folderze boot jest ten plik bootsect.exe?

generalnie mozesz sobie zassac sam plik bootsect.exe i wskazac inna lokalizacje np na dysku

masz tu bootsect.exe z visty sp2

http://www.sendspace.com/file/x3yihg

 

albo mi sie wydaje albo zla komende wpisales tzn brak 3 spacji.

 

bootsect /nt60 c: /mbr /force

 

MagGreg słusznie zauważył mój błąd to ma być plik bootmgr a nie bootmgr.exe , juz to poprawilem

Odnośnik do komentarza

Też tak myślałem, ale próbowałem też z kopiowaniem Twoich wpisów i efekt był taki sam. Problem leży chyba w tym, że Vista Recowvery nie ma najprawdopodobniej pliku bootsect.exe. Mam już wszystkie potrzebne pliki, ale zastanawiam się, czy po tym zabiegu, przy ponownej próbie instalacji "czystego" XP nie będzie problemu.

Masz jakiąś wiedzę w tym temacie???

Odnośnik do komentarza

Też tak myślałem, ale próbowałem też z kopiowaniem Twoich wpisów i efekt był taki sam. Problem leży chyba w tym, że Vista Recowvery nie ma najprawdopodobniej pliku bootsect.exe. Mam już wszystkie potrzebne pliki, ale zastanawiam się, czy po tym zabiegu, przy ponownej próbie instalacji "czystego" XP nie będzie problemu.

Masz jakiąś wiedzę w tym temacie???

 

zassaj sam plik bootsect.exe link post wyżej , wypakuj plik rar a plik walnij gdzies na dysku i zapamietaj lokalizacje

 

np plik bootsect.exe jest w folderze o nazwie : bootsect z vistasp2 na partycji C

to w wierszu poleceń wpisujesz:

cd /d c:\bootsect z vistasp2\

 

Co do tego pytania czy po tym kieyds nie bedzie problemy z instalacja nowego systemu:

Jak to robisz wszystko na partycji C to nie bedzies zmial.

Tzn instalka XP sformatuje partycje C i skasuje pliki rozruchowe oczywoscie oraz wgra nowy mbr.

Jedyne co zauwazysz ze nie odpalisz partycji recovery, zeby ja odpalic bedziesz musial znow sie bawic z wierszem polecen i plikami z vista/seven

 

Co innego jak bys mial pliki rozruchowe na innej partycji np na recovery wtedy lepiej bo wtedy bedzie wszystko dzialac, oczywoscie jak partycja recovery bedzie aktywna (nie wiem czy sie nie zmieni podczas instali XP)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...