Skocz do zawartości

odzyskanie klucza przy padniętym dysku twardym, brak możliwości?


dns

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu padł mi laptop. Oddałem go do osoby, która rzekomo zajmuje się naprawą, na zasadzie brat kolegi, kolegi...

Wcześniej trochę poczytałem i wyglądało na to, że padł dysk. To samo stwierdziła osoba naprawiająca, kupi się nowy i po problemie.

Natomiast na drugi dzień pojawił się temat klucza do Windowsa. Wytarta naklejka, a dysk na tyle uszkodzony, że nie da się go odzyskać.

 

Moje pytanie brzmi czy są przypadki, kiedy jest to nie do odzyskania czy zawsze da się do w jakiś sposób "wygrzebać" ?

Kupiono nowy dysk, postawiono system na jakimś "piracie" , wszystko chodzi dużo gorzej.

Po głowie zaczęła chodzić mi myśl czy nie zostałem oszukany, czy może osoba, która przy tym majstrowała miała za małą wiedzę?

Natomiast jeśli są przypadki, gdzie nie da się tego odzyskać, to czy mogę się ubiegać o klucz u któregoś z producentów (Microsoft, ASUS)? w końcu zostało to legalnie zakupione.

Pisałem tylko do ASUSA, ale nie są w stanie mi pomóc.

 

Z góry dzięki za jakieś odpowiedzi

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Po głowie zaczęła chodzić mi myśl czy nie zostałem oszukany, czy może osoba, która przy tym majstrowała miała za małą wiedzę?

 

Tak, osoba której powierzyłeś lapka miała zbyt mała wiedzę. Dysponujesz starym dyskiem? W jaki sposób był sprawdzany? Jaka dokładnie wresja systemu była zainstalowana?

Odnośnik do komentarza

Tak, osoba której powierzyłeś lapka miała zbyt mała wiedzę. Dysponujesz starym dyskiem? W jaki sposób był sprawdzany? Jaka dokładnie wresja systemu była zainstalowana?

 

Tak, mam stary dysk. Sam jestem zielony w tych sprawach, więc nie wiem jak to dokładnie robił. Odzyskał mi trochę rzeczy z dysku, reszta przepadła.

Zainstalowany był Windows Home Premium

Odnośnik do komentarza
Tak, mam stary dysk.

 

Jeśli dysponujesz komputerem stacjonarnym mozna podpiąc stary dysk od lapka i sprawdzić czy jest widziany w biosie oraz w Explorerze. Dodatkowo w zarządzaniu dyskami powinna pojawić sie partycja Recovery. Na niej jest Twój system. Mozna wykonać kopię partycji Recovery i przenieść ja na nowy dysk. Potem ustawić jako aktywną i odtworzyć oryginalny system.

 

Jest też inna metoda, ale musiałbyś pozyczyć od kogoś oryginalną płytę z Windows Home Premium.

Odnośnik do komentarza

(...) pytanie brzmi czy są przypadki, kiedy jest to nie do odzyskania czy zawsze da się do w jakiś sposób "wygrzebać" ?

Oczywiście, że są takie przypadki - dysk tak uszkodzony, że nie ma do niego dostępu (w warunkach domowych) np. na skutek wstrząsu zniszczona została powierzchnia talerza lub/i głowica.

Odzyskał mi trochę rzeczy z dysku, reszta przepadła.

Powyższe wskazuje, że taki przypadek tu nie zachodzi, jednak wcale nie oznacza, że klucz da się odczytać. Wszystko zależy od stanu dysku.

Klucz jest zapisany w rejestrze w gałęzi:

"HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"

Oczywiście nie w sposób jawny - wymaga odkodowania. Można to zrobić skryptem. Przeczytaj TUTAJ.

 

I jeszcze to:

Po głowie zaczęła chodzić mi myśl czy nie zostałem oszukany (...)

Człowiek próbuje ci pomóc zapewne za tzw. "na piwo" (bo przecież, gdybyś miał normalnie zapłacić za usługę, to poszedłbyś do serwisu), a w zamian zostaje posądzony. I co niby miałby zrobić z twoim kluczem? Bez faktury zakupu, naklejki i nośnika i tak nie będzie miał legalnego systemu.

Odnośnik do komentarza

Nie ma się co spinać bo w przypadku win7 i "dużego" brandu klucz z naklejki i tak nie ma nic wspólnego z tym na którym system był postawiony fabrycznie.

W związku z powyższym:

1. Cała zabawa w odzyskiwanie da nam klucz SLP który i tak jest publicznie dostępny, klucza z naklejki który "się wytarł" na dysku nie znajdziemy (no chyba, że ktoś wcześniej reinstalował czysty system właśnie z tym kluczem).

2. Nie potrzebujemy klucza z naklejki bo możemy system zainstalować z kluczem SLP (dowolnym ale przyjmijmy, że oryginalny ASUS będzie najlepszy ze względów licencyjnych) i odpowiednim certyfikatem. Jak pisałem klucze są dostępne w sieci a i certyfikat się znajdzie (odpowiedni SLIC mamy przecież w biosie):

http://forums.mydigitallife.info/threads/10370-Windows-7-OEM-SLP-Key-Collection

http://forums.mydigitallife.info/threads/5952-OA-2-x-SLIC-amp-OEMCERT-Collection

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Dzięki za informacje, poczytam i zobaczymy. Nie wiem czy sam to ogarnę bo jestem zielony w tych tematach, ewentualnie może zwrócę się do jakiegoś specjalisty, o ile będzie to opłacalne.

 

Gajowy, może to dziwnie zabrzmiało, ale za usługę normalnie zapłaciłem (było by za to sporo piwska :) ) i myślę, że w serwisie wyszło by w tych samych granicach.

To nie był mój dobry znajomy, tylko osoba, która rzekomo zajmuje się naprawą lapków, no ale nie ważne.

 

Dzięki. 

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Nie ma się co spinać bo w przypadku win7 i "dużego" brandu klucz z naklejki i tak nie ma nic wspólnego z tym na którym system był postawiony fabrycznie.

W związku z powyższym:

1. Cała zabawa w odzyskiwanie da nam klucz SLP który i tak jest publicznie dostępny, klucza z naklejki który "się wytarł" na dysku nie znajdziemy (no chyba, że ktoś wcześniej reinstalował czysty system właśnie z tym kluczem).

2. Nie potrzebujemy klucza z naklejki bo możemy system zainstalować z kluczem SLP (dowolnym ale przyjmijmy, że oryginalny ASUS będzie najlepszy ze względów licencyjnych) i odpowiednim certyfikatem. Jak pisałem klucze są dostępne w sieci a i certyfikat się znajdzie (odpowiedni SLIC mamy przecież w biosie):

http://forums.mydigitallife.info/threads/10370-Windows-7-OEM-SLP-Key-Collection

http://forums.mydigitallife.info/threads/5952-OA-2-x-SLIC-amp-OEMCERT-Collection

 

pzdr

Witam,

a czy mógłbyś wskazać miejsce gdzie możnaby uzyskać klucz do Win7 do Compaq CQ61-310SA z angielską wersją językową win7 32-bit?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza

Temat załozony przez kogoś innego, a ty się podpinasz - nieładnie.

Poszukaj sobie w necie pod hasłem OEM SLP Key Collection

Dzięki :)

Ja mam założony swój wątek tutaj: https://www.fixitpc.pl/topic/25644-jak-odzyska%C4%87-klucz-do-win7-wytarta-naklejka/, ale ostatnio moją wypowiedź skonstruowałem tak niefortunnie, że pewnie wszysycy uznali, że problem rozwiązany, a podbić tematu nie mogę.

Odnośnik do komentarza

Piszesz że klucz odczytałeś. Czy różnił się od tego z naklejki??

Ja nie wiem jaki był na naklejce, bo się wytarła. Klucz odczytałem programem z katalogu win32, nim dysk całkowicie dokonał żywota. Zainstalowałem win7 wykorzystując ten odzyskany klucz i działało jakiś czas. Któregoś dnia czarny pulpit i informacja, że nielegalny Win7.

Odnośnik do komentarza

Zakładając, że bios zawiera właściwą tablicę slic, zainstalowałeś zgodny z nią plik certyfikatu?

 

Certyfikaty to pliki z końcówką .XRM-MS, obecność slic można zweryfikować narzędziami które odczytają dane tablicy acpi np:

aida - http://www.aida64.com/downloads

czy rw - http://rweverything.phpnet.us/download.html

 

edit

@zappa mnie wyprzedził o włos :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Tak się nie aktywuje kluczy producenta.

 

Instalujesz system bez klucza. Na czystym systemie uruchamiasz wiersz polecenia jako administrator

 

wpisujesz polecenie slmgr -ipk 74T2M-DKDBC-788W3-H689G-6P6GT

 

enter

 

potem musisz posiadać plik licencji, który aktywujesz poleceniem

 

slmgr.vbs -ilc ściezka do pliku

A jak mam zainstalować bez klucza, skoro instalacja dochodzi do takiego etapu, że trzeba wpisać klucz, bo inaczej dalej nie pójdzie? Przepraszam, że nadużywam Twojej życzliwości, ale czy mógłbyś mi podac link gdzie jest to opisane bardziej szczegółowo?

@maggreg

Niestety nie wiele rozumiem z tego, co napisałeś :( nie jestem informatykiem :(

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...