Skocz do zawartości

Modernizacja jednostki centralnej - prośba o pomoc w skompletowaniu


Mikky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Co poniektórzy z was mogą pamiętać moje niedawne problemy z komputerem - z pozoru zażegnane. Poradzono mi wymianę zasilacza. Po przemyśleniu sprawy stwierdziłem, czemu nie pójść o krok dalej...

Postanowiłem dokonać troszkę poważniejszej modernizacji komputera.

Oto, jaki zestaw udało mi się skompletować. Chciałbym mieć pewność, iż każdy komponent jest najlepszy w kategorii cena/jakość i będzie ze sobą dobrze współgrał.

Ceny ze sklepu ESC.pl - proszę je traktować jako orientacyjne, gdyż prawdopodobnie nie tam dokonam zakupu.

 

Płyta główna: MSI 870-C45 - 239 zł MSI 770-G45 - 235 zł

Procesor: AMD Athlon II X3 445 - 269 zł

Pamięć RAM: 2 x GoodRam 2GB 1333MHz CL9 - 2*80= 160 zł

Napęd: LiteOn iHAS 224 SATA - 99 zł

Zasilacz: OCZ StealthXStream2 500W - 220 zł

Karta Graficzna: Gigabyte GeForce 9800 GT 512mb (Zalman) - 0zł (pochodzi ze starego zestawu)

HDD: Seagate Barracuda (ST3500320AS) - 0zł (pochodzi ze starego zestawu).

Cena razem: 1152 zł - chciałbym się zmieścić w budżecie 1200zł

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeżeli chcesz modernizować ten zestaw który podawałeś w swoim poprzednik temacie czyli :

Windows 7 Home Premium 64bit (OEM)

Tracer 450W

AsRock 4CoreDual Sata2

Core2Duo 2,2GHz E4500

GeForce 9800GT 512mb

1GB RAM Kingston 667MHz + 2GB Apacer 667MHz

Seagate Barracuda 500GB SATA

to zyskasz bardzo niewiele. Powiedziałbymm że wręcz nie zauważysz przyrostu prędkości. Zasilacz napewno trzeba wymienić i kiedy to zrobisz podkręć ten zestaw, zobacz ile to da i wtedy ewentualnie podejmij decyzję o większysz zmianach.

Odnośnik do komentarza

Ta płyta absolutnie nie ma warunków do przyzwoitego OC, E4500 to wymagająca jednostka a ta płyta ma mizerne możliwości do tego ram, który skutecznie zablokuje wszelkie próby podkręcania. Tak więc z OC takiego które da wymierne korzyści nici. Już sama grafika pracująca w tej płycie jest skutecznie blokowana przez sam slot PCI-E pracujący z szybkością tylko 4x. Reasumując jest sens zmian jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza

Najpierw co do slotu PCI-E x4. Czytałem test i wiem że np 480 jest blokowana przez takie złącze ale popatrzyłem dokładniej i znalazłem porównanie osiągów karty z dwoma chipami 9800 przy różnych wartościach PCI-E i w 13 testach tylko w 4 są większe wahania http://www.tomshardware.com/reviews/pci-express-2.0,1915-12.html Wiem że niektórzy nie lubią Tom's Hardware ale cóż. Trzeba znaleźć dowody które obalają moje twierdzenie że przy tej karcie slot PCI jest bez większego znaczenia.

Co do podkręcenia samego procka który pracuje w trybie 200x11 nie ma problemu z podkręceniem go do 3 Ghz bo płyta gwarantuje działanie poprawne z FSB 266 (266x11=2926) Nie mówmy że z tego chipsetu nie wykrzesa się jeszcze 30 czy 40 Mhz ponad oficjalną specyfikację. Co do RAM-u są dzielniki, tryb unlinked zresztą może RAM się po prostu będzie dobrze podkręcać? Bez sprawdzenia nie ma co o tym mówić.

Dlatego też uważam że lepiej jest najpierw sprawdzić jak sprawuje się podkręcony komputer i jeżeli to by nie wystarczyło to wtedy kupić nowy. Ewentualnie jak ktoś się boi podkręcania ale akurat przy takich warunkach nie ma za bardzo czego się bać.

Odnośnik do komentarza
Wiem że niektórzy nie lubią Tom's Hardware ale cóż.
Wiem, że ty lubisz więc proszę (procentowa różnica): http://www.tomshardw...ew-29948-3.html to co wcześniej wkleiłeś dotyczy kanapki GX2, nie mieszajmy do tego kanapek bo to sensu nie ma.

Co do OC samego procka podam linka do manuala i przedstaw propozycję które wartości zmienić aby proc stabilnie działał przy 3GHz; tu link: http://europe.asrock...ATA2%20R2.0.pdf

 

Co do RAM-u są dzielniki, tryb unlinked
Tryb unlinked powiadasz, a widziałeś na jakim chipsecie jest ta płyta? Ale aby uciąć wszelkie dywagacje opisz dokładnie na podstawie manuala co zmienić i gdzie aby dojść do 3GHz jak już wyżej wspomniałem.

Czytam co piszesz więc zakładam, że masz wszechstronne doświadczenie w OC'owaniu sprzętu, nie będzie to więc stanowiło dla ciebie żadnego problemu. Podkręcanie procka do 3GHz na tej płycie jest niemożliwe, są takie jazdy z dzielnikami/mnożnikami dram'u zwłaszcza 667, że 2.5GHz to wszystko co można z niej wycisnąć bez v-modów. No ale liczę, że ty przedstawisz jakiś dokładny "rozkład jazdy" co trzeba zrobić.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Niestety OC na podanym zestawie jest NIEMOŻLIWE (pomijam kwestię zasilacza). Próbowałem się w to jakiś czas temu bawić i powiem jedno - płyta główna wszystko niweczy. Po podkręceniu procesora powyżej 2,3GHz (zaledwie 100MHz...) płyta przestaje wykrywać dysk SATA (jeśli podłączymy ATA to będzie działać) - w ogóle go nie widzi. Pomaga jedynie reset BIOSu (bateryjka). Nie jest to przypadłość jednostkowa - wszystkie egzemplarze tej płyty tak mają.

Jak jednak będzie z tą różnicą w wydajności? Jakby nie patrzeć, to - tak jak już wspomnieliście - karta graficzna będzie pracować na PCI-E 16x zamiast 4x, pamięci będą szybsze, nie wspominając o dodatkowym GHz i rdzeniu procesora.

Odnośnik do komentarza

Spróbował bym czy procesor nie pójdzie na 1066 czyli w CPU Host Frequency zamiast 200 ustawić 266 (1066 zamiast 800) bez kroków pośrednich. Jeżeli jest tam opcja zmiany napięcia procka to lekko zmienić w górę. Po prostu spróbować. Płyta ma jakby zagwarantowana obsługę FSB 1066 i może pójdzie. Natomiast jak to sie nie uda to rzeczywiście jak potrzebne jest coś mocniejszego to można rozważyć zmianę ale nie oczekiwałbym jakiś cudów. Windows ani aplikacje nie będą się ładować szybciej (ewentualnie odrobinkę szybciej - zamiast 10 sekund 9) może kompresja WinRarem będzie szybsza, do tego w grach też raczej bez zmian bo nie liczyłbym że tryb PCI w przypadku tej karty da cokolwiek skoro przy karcie która ma 2 chipy takie jak twój (potrzebuje 2 razy więcej przepustowości) zysk jest dość mały. Co do linku do testu tam jest karta generację wyżej. Mój test był troszkę bardziej miarodajny bo to karta(można nawet powiedzieć 2) z tej samej serii.

Mi po prostu chodzi o to żeby nie rozczarować się przy zmianie komputera i wydaniu kupy kasy ale oczywiście jak autor podejmie decyzję o zmianie wiedząc o tym wszystkim o czym mówię to już nie wspomnę o podkręcaniu starego zestawu.

Odnośnik do komentarza

Matik - piszesz:

do tego w grach też raczej bez zmian bo nie liczyłbym że tryb PCI w przypadku tej karty da cokolwiek skoro przy karcie która ma 2 chipy takie jak twój (potrzebuje 2 razy więcej przepustowości) zysk jest dość mały. Co do linku do testu tam jest karta generację wyżej. Mój test był troszkę bardziej miarodajny bo to karta(można nawet powiedzieć 2) z tej samej serii.
napisz jaki jest sens uporu w twoim wypadku? Z czego to wypływa, z chęci trollowania czy ot po prostu z czystej niewiedzy.

Dwa, podałem ci linka do manuala, zamiast go przeglądnąć wypisujesz taki tekst:

Jeżeli jest tam opcja zmiany napięcia procka to lekko zmienić w górę.
przeglądałeś ten manual? Masz tam wszystko wypisane zrozumiałym dla, jak to nazywa mycha69 "profesjonalistów" języku. Do tego maniakalny wprost upór jeśli chodzi o kartę graficzną, a właściwie nt przepustowości złącza pci-e, porównanie "kanapki" do karty z jednym gpu, gdzie tu sens i logika. Wiesz nie chcę się kolejny raz użerać bo nie o to tu chodzi, ale jeśli masz zamiar zawsze w ten sam sposób podchodzić do tematów, gdzie przebija z ciebie czasem totalny brak wiedzy wynikający albo z chęci wywołania bzdurnej polemiki albo z faktycznej jej braku, to może zacznij udzielać się na innych forach, tam gdzie słowo "profesjonalizm" jest niczym bardzo odległa galaktyka. Mogę ci podać parę adresów forów gdzie będziesz miał podobnych sobie speców multum.

Mikky - bez oglądania się na sprzeciwy kwota, którą już teraz dysponujesz pozwoli ci w znaczący sposób podnieść wydajność systemu.

Odnośnik do komentarza

Matik - piszesz: napisz jaki jest sens uporu w twoim wypadku? Z czego to wypływa, z chęci trollowania czy ot po prostu z czystej niewiedzy.

Dwa, podałem ci linka do manuala, zamiast go przeglądnąć wypisujesz taki tekst: przeglądałeś ten manual? Masz tam wszystko wypisane zrozumiałym dla, jak to nazywa mycha69 "profesjonalistów" języku. Do tego maniakalny wprost upór jeśli chodzi o kartę graficzną, a właściwie nt przepustowości złącza pci-e, porównanie "kanapki" do karty z jednym gpu, gdzie tu sens i logika. Wiesz nie chcę się kolejny raz użerać bo nie o to tu chodzi, ale jeśli masz zamiar zawsze w ten sam sposób podchodzić do tematów, gdzie przebija z ciebie czasem totalny brak wiedzy wynikający albo z chęci wywołania bzdurnej polemiki albo z faktycznej jej braku, to może zacznij udzielać się na innych forach, tam gdzie słowo "profesjonalizm" jest niczym bardzo odległa galaktyka. Mogę ci podać parę adresów forów gdzie będziesz miał podobnych sobie speców multum.

Mikky - bez oglądania się na sprzeciwy kwota, którą już teraz dysponujesz pozwoli ci w znaczący sposób podnieść wydajność systemu.

Po kolei:

karta graficznej - moja argumentacja opiera się na takim rozumowaniu - Jeżeli większa przepustowość PCI mało pomogła karcie która potrzebuje przesłać dwa razy więcej danych od twojej to twojej karcie to pomoże jeszcze mniej. Zadaje więc pytanie do przemyślenia - czy nawet 10% przyrostu wydajności jest warte 1200 zł?

wydajnośc zestawu - nie możemy się czarować że ten zestaw da po prostu taki skok wydajności że wow i wow i wow. Windows nie przyśpieszy. Programy oprócz Photoshopa i WinRar-a(albo podobnych) nie przyśpieszą a wymienione przyśpieszą minimalnie. Czy przyśpieszy w grach? Jeżeli ma jakieś gry które chodzą na granicy płynności to MOŻE (ale nie musi) nastąpić wzrost wydajności tak że będzie sobie mógł pograć. Ale ile takich gier autor wątku ma? Jak 30 to oczywiście zmieniać komputer ale co jak nie ma ani jednej i wszystkie gry mu chodzą? To po co teraz zmieniać komputer? Nie lepiej wtedy kiedy gry zaczną ciąć? Dlatego też najpierw nalezałoby zapytać autora jak używa komputera ile gra w jakie gry.

A tak na końcu pytanie - czy nie lepiej brzmi że "wydaje mi się że twój przykład z 9800GX2 jest nietrafiony bo chipy na tej karcie pracują tak że jedną klatkę obrazu obrabia jeden chip i tylko jeden korzysta z przepustowości szyny PCI aby przesłać dane więc wyniki z tego testu odnoszą się też idealnie do karty Mikiego"(to akurat nieprawda tak na marginesie) zamiast "Nie ma na Ciebie siły trolujesz to forum zasługuje na więcej idź gdzie indziej!"?

Post edytowany po przemyśleniu.

Odnośnik do komentarza

Panowie, bez kłótni proszę.

Oczywiście cudów nie oczekuję - w GTA IV w FullHD to ja sobie nie pogram ;-) W niektórych tytułach - głownie mam tu na myśli RTSy typu Tropico 3, czy Majesty 2 - po pewnym czasie, kiedy zaczyna się pojawiać więcej budynków/jednostek gry zaczynają "chrupać". Nie są to spowolnienia uniemożliwiające rozgrywkę, ale na pewno jej nie ułatwiają... W takim wypadku zmiana detali (mam na myśli ustawienia czysto graficzne, takie jak szczegółowość obiektów [liczba polygonów na obiekt]), czy nawet rozdzielczości nic nie daje. Stąd w dużej części przypadków obwiniam procesor.

Nie jestem jednak zapalonym graczem, gram dla relaksu (na szczęście gry na silniku Source działają płynnie :) ). Szybszym dekompresowaniem plików i przetwarzaniem plików wideo też bym nie pogardził. Głownie mi chodzi o szeroko pojętą stabilność komputera oraz wykluczenie przypadków takich jak ostatnio, czyli to, że kupuję zewnętrzny dysk zasilany przez USB i komputer stawia mi ultimatum - "albo korzystasz z dysku, albo pozwolę ci używać funkcji hibernacji!". A po drugie zapatruję tu też pewną "psychiczną" funkcję modernizacji komputera - 8 lat już patrzę, na jedną i tą samą obudowę.

 

Co do waszych różnych poglądów, to macie rację - wysłuchanie dwóch różnych zdań jest bardzo dobre, właściwie to na tym dyskusja polega. W tym wypadku niekoniecznie. Osobiście nie mam dużej "wiedzy komputerowej", gdybym ową posiadał, to nie zakładałbym tego tematu. Do jakich wniosków ja sam mogę dojść? Do takich, że z jednej strony z komputera tego korzystać będę jeszcze ok. dwóch lat. No właśnie, "dwa lata", to w sumie niewiele czasu, aby wywalić 1200zł. Z drugiej strony "dwa lata" to wręcz przepaść - zbliżamy się do czasów, gdzie aby uruchomić aplikację "Kalkulator" potrzebny będzie ośmiordzeniowy procesor. Swojego C2D E4500 zakupiłem w roku 2007 (bodajże w lutym). To już cztery lata. Dziwi mnie fakt, iż tyle czasu jest na chodzie i jako-tako się trzyma.

Odnośnik do komentarza

Ok w takim razie powiem tak - są różne opinie o zasilaczach OCZ, sam mam StealthXStream 600W i chodzi bardzo dobrze. Co do płyty głównej wg tych testów minimalnie lepiej podkręca się 870 ale 770 ma CrossFire http://infobit.pl/hardware/msi-870-c45-czyli-ulepszony-770-g45/5 http://pclab.pl/art41221-13.html Wydaje mi się że jeżeli nie planujesz mieć 2 kart to może lepiej jednak tą 870? Sam kiedyś kupiłem płytę SLI bo wydawało mi się że "za półtora roku dokupię 2 taką kartę jak miałem i będzie dwa razy szybciej" ale w praktyce było tak że po półtorej roku nowa pojedyncza karta była szybsza od dwóch starszych (i do tego jeszcze tańsza). Z tego co czytałem wynika też że AMD będzie mieć nową podstawkę więc twój nowy zestaw będzie mieć małe możliwości zmiany procka za dwa lata. Można się zastanowić czy nie poczekać i nie próbować szukać nowych Core i3 chociaż to będzie drożej tak o 300 zł. To do rozważenia. Ale jeżeli kupować teraz to złożony zestaw jest napewno fajny.

Tak jeszcze wracając do starego komputera - nawet jak kupisz cały nowy zestaw to sprawdź sobie jak chodzi stary komputer z nowym prawdziwym zasilaczem. Możesz się zdziwić jak dużo problemów rozwiązuje zasilacz. Zresztą wtedy całkiem inaczej się podkręca komputer (w sensie lepiej).

Odnośnik do komentarza

@MatiK - co do podkręcania na tej płycie głównej, to polecam krótki, aczkolwiek wszystko wyjaśniający temat (KLIK) z forum Guru3D. Autor tego wątku ma identyczny problem z moim (mam na myśli OC).

 

Co do CrossFire - wątpię, iż kiedykolwiek skorzystam. Z resztą, mam kartę spod znaku "zielonych".

 

Edit.

A co do podkręcania karty graficznej - w przypadku mojego modelu jest to banalnie proste - Gigabyte przygotował specjalne narzędzie (GamerHUD), którym zwiększyć można taktowania jednym kliknięciem.

Odnośnik do komentarza

Po zapoznianiu sie z ciekawym tematem na http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=53947 doszedłem do wniosku że osoby które mowią że na tej płycie nie da się podkręcać nie mają racji. Na tej plycie da się podkręcać procesor (szczególnie taki z magistralą 200 Mhz początkową) ale jest to raczej trudne. Autorowi tego tematu życzę miłego korzystania z nowego zestawu.

Odnośnik do komentarza
doszedłem do wniosku że osoby które mowią że na tej płycie nie da się podkręcać nie mają racji. Na tej plycie da się podkręcać procesor (szczególnie taki z magistralą 200 Mhz początkową)

 

Zapoznaj się MatiK z tym tematem, zaś ja profesjonalnie doszedłem do wniosku, że jesteś po prostu niereformowalny: http://ocforum.pl/75...al-sata2-22849/

To tyle w temacie OC na płycie z tematu.

EOT

Odnośnik do komentarza

Mój upór jest dobry bo w słusznej sprawie -mi po prostu chodzi o to, że jak kiedyś ktoś będzie czytać ten temat to mógłby odnieść mylne wrażenie, że ta płytka Asrocka jest do niczego a wychodzi że na niej da się podkręcać procesor np tutaj 3.5 Ghz http://forum.pclab.pl/topic/656890-E5300-Asrock-4coredual-sata2-i-problem-z-mnoznikiem/page__st__40 . Po prostu podkręcenia na niej jest trudniejsze i jak tak powiemy to napewno nie skłamiemy.

A teraz jeszcze porada co od nowej obudowy - warto aby miała on miejsce na wiatraczki 120 mm. Jako przykład takich obudów można dać CoolerMaster Elite. Kosztują około 170 zł. Gdyby potrzeba było do nich wiatraczków mogę polecić Scythe Slip Stream 500 obr. Są ciche i fajne.

Odnośnik do komentarza

MatiK - ale nie ma to znaczenia, że w linku jest mowa o zupełnie innym procku? Nie ma różnicy że jeden jest 65nm a w linku 45nm? Nie ma różnicy że w użyciu są ramy DDR1, gdzie płyta zupełnie inaczej ustawia dzielniki z automatu? Nawet gdybyś ten link chciał komukolwiek zaproponować to jest tu tyle różnic, że wtedy właśnie ktoś może mieć mylne wyobrażenie i sądzić, że jednak się da podkręcać na tej płycie.

Odnośnik do komentarza

Wiem że płyta nie jest demonem podkręcania ale mój przykład miał pokazać (i pokazał) że na płycie da się podkręcać tak ogólnie. Na forum PcLab udało się podkręcić procesor o 30% (na pamięciach DDR2 post nr 46) co nie jest tragicznym rezultatem. Wiem że te procesory mogą osiągnąć nawet 4Ghz. W naszym temacie nie ma co gadać o podkręcaniu konkretnie bo autor nie chce podkręcać. Wydaje mi się że autor zniechęcił się do podkręcania głównie przez zasilacz słaby i jakby to mnie troszkę raziło i chciałem na to wskazać jako błąd w ocenie czy konieczne jest kupno nowego zestawu. Wiem że najprościej było tylko ocenić zestaw zresztą dobrze złożony ale właśnie zaczątki profesjonalizmu sprawiły że wdałem się w dyskusję o której wiedziałem że mniej więcej tak będzie wyglądać. Zresztą gdyby pojawiła się opinia "Nie wróżę powodzenia podkręcaniu bo a b c ale można spróbować" zapewniam że nie dyskutował bym z nią i forum było by o kilka postów chudsze.

Odnośnik do komentarza
Zresztą gdyby pojawiła się opinia "Nie wróżę powodzenia podkręcaniu bo a b c ale można spróbować"
Gdybym obcowanie z komputerami zaczynał rok, dwa, pięć, dziesięć czy nawet piętnaście lat temu to może i bym tak napisał, ale mając własne doświadczenia (z tą płytą również) celowo i z pełną premedytacją tak nie napisałem. Co jest najważniejsze wg Ciebie w OC poza oczywiście wyższymi zegarami tym samym lepszą wydajnością? Przede wszystkim idea OC ma nie pogorszyć stabilności, a tego ta płyta po OC nie gwarantuje wcale, dzieją się wszelakie rzeczy, poprzez to co pisał sam autor tematu, losowe znikanie napędów i dysków, poprzez permanentne bsody, raz wstanie to znów dziesięć razy nie, to o czym i jakim OC tu wspominać? Zasilacz nawet najlepszej marki w tym konkretnym przypadku nic by nie wskórał, bo chyba nie napiszesz kolejnej głupoty że ten Tracer teraz nie może dostarczyć 20W więcej po oc niż przed. Zresztą to zdanie jest nader wymowne:
Niestety OC na podanym zestawie jest NIEMOŻLIWE (pomijam kwestię zasilacza). Próbowałem się w to jakiś czas temu bawić i powiem jedno - płyta główna wszystko niweczy
a jako potwierdzenie dostałeś linka do forum kto już tego próbował. Na marginesie gość który tego próbował jest obecnie piąty w mistrzostwach polski w oc procesorów.
Odnośnik do komentarza

Co do doświadczenia - można tylko zazdrościć. Z drugiej strony Titanica też zaprojektowali i konstruowali fachowcy z wieloletnią praktyką. W naszych sądach też jest pełno ludzi z wieloletnim doświadczeniem ale jakoś najlepiej nie jest. A jednocześnie średnia wieku ludzi którzy realizowali lot załogowy na księżyc w programie Apollo była około 25 lat. Dlatego argument że sie ma doświadczenie i z tego powodu rację uważam za niekoniecznie najlepsze.

Wiesz zresztą dobrze że różne egzemplarze procesorów tych samych serii podkręcają się różnie - tak samo płyt głównych i kart graficznych. Dlatego mimo niepozytywnego stereotypu o danym podzespole należy próbować. O to tylko poprosiłem a kiedy autor odmówił podkręcania powiedziałem że jak kupi zestaw może spróbować podręcić stary z innym zasilaczem. Wszystko kulturalnie i bez wymuszania. Staram się pomóc najlepiej jak umiem bez obrażania innych i wywalania ich z forum.

Edytowane przez picasso
3.04.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...