Skocz do zawartości

Analiza odczytu S.M.A.R.T.


mgcompany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! To mój pierwszy post na forum. Dotychczas sobie jakoś radziłem, ale mam podejrzenia co do dysku w swoim laptopie (ok. 6-7 letnim), że powoli szykuje się wymiana. Robiłem testy odczytu, zapisu i innych w HDtune i wyszły dobrze, przy czym komputer ma dziwne objawy, często zamula, czy to przeglądarka, czy to eksplorator plików, a otworzenie filmów trwa dobrych parę minut (odtwarza dobrze, tylko czas oczekiwania jest długi). Z pewnością wyskakują błędy kontrolera dysku (dwie partycje, błędy oznaczone 1 i 2, 0 jest ok) oraz przy wejściu w Mój Komputer odświeżają się informacje o dysku, co trwa kilkadziesiąt sekund.

 

Proszę o analizę wyniku z CrystalDiskInfo, czy dysk już jest na wykończeniu?

 

 

post-15126-0-30540000-1424192257_thumb.jpg

 

dysk.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Testy robiłem parę tygodni temu, nie zapisywałem ich, nic tam specjalnego nie było, testy transferu pamiętam, że max to ok. 70MB/s, średnia ok. 50. Zakładka "Health" pusta, błędów nie znalazł.

 

Niestety nie da rady zrobić skanu MHDD, przez kontroler AHCI, którego nie da rady zmienić na IDE, przez co nie wykrywa dysku. BIOS w lapku służy praktycznie tylko do zmiany zegara.

 

Pisząc "wymaga naprawy", to co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza

Mam na myśli ewentualne remapowanie z wykorzystaniem MHDD.

 

Nawet nie podałeś info o sprzęcie - np. System Summary z HWInfo.

Lapki mają (niektóre) ukryty dostęp do rozszerzonych ustawień BIOS.

 

Test MHDD możesz wykonać podpinając dysk do np. kompa stacjonarnego u zaprzyjaźnionej osoby. Remap również ale należy się upewnić nt. stanu dysku (typu błędów) a masz 4 sektory z problemami. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dysku one się znajdują.

 

Pamiętaj, że każda tego typu operacja (remap) związana jest z ryzykiem utraty pewnych danych stąd zalecam ostrożność i wcześniejszą kopię ważnych danych na inny nośnik.

Odnośnik do komentarza

Sprawdzić gdzie indziej niestety nie mam jak. Stacjonarka się posypała rok lub więcej temu i poszła na części, a ewentualny laptop do jakiego mam dostęp jest cały zaplombowany i nie do dotknięcia, żeby gwarancji nie stracić.

 

Fujitsu Siemens Amilo Pi 3540. Szukałem informacji o tym sprzęcie i znalazłem dużo informacji, że nic się nie da zrobić. BIOS Phoenix, używałem popularnych skrótów do ewentualnego odblokowania dodatkowych ustawień, ale podobno tu nic takiego nie ma. HWinfo poniżej.

 

 

post-15126-0-56660000-1424206688_thumb.jpg

 

 

A nie ma jakiegoś innego narzędzia podobnego do MHDD?

Odnośnik do komentarza

Victoria447:


http://forum.ru-board.com/topic.cgi?forum=5&topic=35147&start=960


I podania wyników na forum. Program nie wymaga instalacji


Zakładka „Standard” > wybrać dysk(klik) , ustawić API (klik)


Zakładka „Tests” > Start powinno być zaznaczone „read” i „Ignore


Po zakończeniu testu klik prawym myszy na wyniki wybrać : „Save log to file” w katalogu Victorii powstanie plik:


vlog.txt

Odnośnik do komentarza

97 sektorów ma kłopoty z odczytem. 2 błędy AMNF. Wolne sektory rozmieszczone na całej powierzchni dysku. Ja bym kopiował dane i system na zewnętrzny nośnik, następnie wykonał zerowanie całego dysku (ViVard, HDAT2 – nośnik bootowalny, np. Hirens Boot CD) i jeśli skan po zerowaniu wykaże ponownie błędy AMNF – remap. ViVard i HADAT2 powinny „zobaczyć” dysk AHCI. Zerowanie usunie wszystko z dysku bez możliwości odzyskania.


 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...