Skocz do zawartości

HP Probook 4520s - blokada klawiatury, myszy, black screen, system halted


tuskomat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o pomoc w diagnostyce sprzętu jw. Dostaje czasami ekran jak niżej oraz blokuje mi się klawiatura, przy starcie pojawia się czarny ekran brak video, fan chodzi wtedy na max obrotach, po ponownym włączeniu boot uje z HDD WIN 7 64 BIT Pl HP.

Sprawdzałem Crystal disc info i mam message Uwaga. Zrzuty ekranów diagnostycznych i płacze cd info tekstowy poniżej. Jakaś wstępna diagnoza: HDD do wymiany czy MOBO się kończy ?

.

Aha, uruchomiłem soft mhdd.exe bootowalny z USB HDD i niestety pokazuje Przy probie odczytania SMART oraz wyboru dysku komunikat Disc not ready, wiec nie mam możliwości dokładnej diagnozy. Program diagnostyczny zaszyty w BIOS wykonał Quick test , lecz test Comparative zakończył się komunikatem test failed, READ FAILURE

.

Załączam pro forma zrzut z memtest86 :

.

post-11217-0-61950000-1421571645_thumb.jpg

post-11217-0-89150000-1421571670_thumb.jpg

cdinfo.txt

post-11217-0-58070000-1421572381_thumb.jpg

post-11217-0-88690000-1421614354_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Po sporządzeniu bootowalnego pendrive USB z Linux Ubuntu 14.10 przez 2 dni tetsowałem trochę sprzęt w wersji LiveUSB bez instalacji na HDD i działało bez problemów , ale dzisiaj laptop nie chce się w ogóle włączyć przyciskiem Power  On/Off.

.

Czy to wina tego dysku = "padł" całkowicie i w związku z tym  płyta główna już "nie wystartuje" ?

.

Zerkniesz ? :cheer: Plse

Odnośnik do komentarza

Taki objaw jak piszesz jest tylko wtedy, gdy poszedł transil w dysku. A tego typu usterka w laptopach niemal w ogóle niespotykana. Raczej jes efektem pracy tylko najgorszych zasilaczy w pecetach. 

 

Natomiast wymienione problemy nie powinny mieć związku z problemem. Jeżeli realokacja jest "świeża" - to powinno być info w zakładce Error Log w GsmartControl. 

 

Wyjmowales z niego baterie na kilka sekund i probowales wtedy wlaczyc?

Odnośnik do komentarza

Niby dlaczego ma być po dysku? Po prostu przerwiesz operacje zerowania. W zasadzie z zewnątrz - nie bawiąc się terminalem i bezpośrednim dostępem do pamięci dysku nie masz możliwości zrobić mu krzywdy ;-). Oczywiście gdy dysk ma już problemy to to zmienia troszkę sytuację, ale analizując Twój przypadek tragedii nie ma. 

 

Taka sytuacja występuje na niektórych laptopach. Skąd wziąłeś mhdd i jak go spreparowałeś na pena? 

 

Możesz też użyć Victorii 4.47 na jakimś windowsie z innego nośnika np na windowsie PE. Masz też do dyspozycji linuxe dd bądz hdparma. W zasadzie sporo programów oferuje zerowanie. Mhdd jest jednak lepsze w trudniejszych przypadkach, gdzie trzeba zwracać uwagę na rejestry. Wydaje się też być pewniejszy w wielu niestandardowych sytuacjach, no i potrafi obslugiwac skrypty. 

Odnośnik do komentarza

Mhdd wziąłem ze strony producenta jako floppy-iso i innym programem wpakowałem na c:\,  a potem softem do tworzenia boot usb wg instrukcji podanej na sieci. Działa.
.
Zacząłem zerować o 19 wczoraj, teraz jest 8:00, postęp jest : 250 mln wykonano z 976 mln wiec przerwałem zerowanie, żeby nie zniszczyć cieplnie płyty / fana, choć profilaktycznie przed "00"-niem nałożyłem pastę termo na procka oraz GPU i przedmuchałem dokładnie rurkę cieplną i fana. :unsure: 

Jak uruchomię Disc Sanitizera w BIOS laptopa i BIOS go n i e zobaczy to jaką komendę wydać w MHDD , aby przyspieszyć erase dysku do kilku godzin ?

Odnośnik do komentarza

Nie przyspieszysz tego w MHDD. Mhdd, gdy pracuje w PIO Mode komunikuje się bezpośrednio z kontrolerem dysku. W niektórych laptopach taki problem występuje, że jest jakiś konflikt na lini MHDD > Dos > Bios > Kontroler HDD 

więc jest tylko MHDD > kontroler HDD. 

 

Możesz wyjąć dysk i podłączyć go do stacjonarki. Podałem Ci alternatywne rozwiązania. Nie wiem dlaczego uczepiłeś się MHDD. Już nie wspomnę o tym, żeby laptop miał się zagrzać ze szkodą dla niego - bzdura. 

 

Nie wiem co robi Disc Santizer, opis programu, a jego prawdziwe działanie może być różne. Nie chce mi się natomiast tego sprawdzać. Jeśli masz problem z wybraniem jakiegoś programu dla siebie - a wymieniłem wcześniej 3 z jednych z najbardziej popularnych - to pobierz jakieś pakiety narzędziowe - np. Hirens Boot. Tam masz w jednym miejscu kilkanaście programów do dysków. Windowsowe, dosowe i linuxowe. Wybierz sobie. Póki co sprawa jest prosta.

Odnośnik do komentarza

Nie spróbuję, bo mimo iż włącza fan nie mam obrazu, diody się świecą słychać jak dysk się próbuje włączyć . Wyjął em dysk, podłącze do PC i spróbuje wystartować na nim z mhdd , tam przynajmniej nie mam problemu BIOS i kontrolera.

.

Puściłem teraz erase mhdd i tak na oko będzie trwało 1 H 40 minut.

BIOS robi dużą różnicę. HP BIOS/Setup do lamusa !

Odnośnik do komentarza

Wyzerowalem dysk bez problemu, zainstalowałem WIN 7 PL 64 bit HP na desktopie, a potem zamontowalem z powrotem w laptopie. Niestety po włączeniu zasilania /bez baterii i baterią/ mam teraz następujący objaw : czarny ekran, pulsujaca przez chwilę dioda CAPS , dioda WiFi świeci, wentylator chodzi na maksymalnych obrotach.

.

Ponieważ przed erase mhdd na laptopie w jego BIOS przestawilem na IDE , może trzeba zrobić reset BIOS na płycie ?

Tylko na MOBO nie widzę zworek, więc trzeba wyjąć bateryjke CMOS ?

Odnośnik do komentarza

..krótka była radość. System posadziłem, ale niestety po 2 g pracy po sieci wywalił mi BSOD-a /załączam/. Po wyłączeniu i włączeniu objaw dokładnie taki sam : czarny ekran, pulsujaca przez chwilę dioda CAPS , dioda WiFi świeci, wentylator chodzi na maksymalnych obrotach.

.

Dioda miga 5 razy.

czarny ekran, pulsujaca przez chwilę dioda CAPS , dioda WiFi świeci, wentylator chodzi na maksymalnych obrotach. .

Wyłączyłem , twardy reset / bateria out, AC out, Power ON/OFF na 15 sekund hold/ włączyłem , wyłączyłem znów włączyłem i zabootował, ale zgłosił błędy w Windows. Po wyłączeniu znów ''czarny ekran, pulsujaca przez chwilę dioda CAPS , dioda WiFi świeci, wentylator chodzi na maksymalnych obrotach", ale dioda mrugała tym razem w sekwencjach 3 błyski przerwa 3 błyski i tak 4 razy.

.

Dodam jeszcze , że w tym laptopie jest uszkodzony DVD tzn. pewne płyty odtwarza a pewnych nie tzn. np. płyt instalacyjnych Win /słychać stuki jakby czytnik nie mógł czegoś przeczytać , ale w innym DVD ta sama płyta jest bez błędów odczytywana/

.

Zatem czy :

1.jednak dysk = do 100 % wymiany

2.płyta = laptop na złom

3.DVD - ewentualnie wymontować i popracować bez DVD

 

?

.

Załączam wyniki testów utility HP ze stron dla tego modelu laptopa : wszystkie składniki wydają się być OK , , zmoze za wyjatkiem baterii, ktora ma wynik Słaba, dysk w trakcie testów łącznych "zawisl" i musiałem restartowac, ale potem jak zadałem pełny test samego HDD to wszystkie 'podtesty' bez zarzutów.

Poniżej Zrzuty z ekranów diagnostycznych.

post-11217-0-41720000-1422131377_thumb.jpg

post-11217-0-77720000-1422204314_thumb.jpg

post-11217-0-56040000-1422204703_thumb.jpg

post-11217-0-87680000-1422205223_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Memtestem sprawdziłem już wcześniej = 6 przejść = 240 testów wszystkie Passed./wynik na początku postu/

Obecnie laptop się bootuje z c:\ do Win 7 z problemami o których pisałem wcześniej : "czarny ekran, pulsująca 5 razy lub 5 razy po 3 pulsacje dioda CAPS , dioda WiFi świeci, wentylator chodzi na maksymalnych obrotach" ; po zabootowaniu pojawiają się "zwisy", blokady klawiatury lub myszy, ale laptop daje się wyłączyć i włączyć ponownie. Potrafi również bez powyższych problemów odtwarzać pliki wideo z c:\ lub dysku sieciowego na PC-cie po Ethernecie. Ale ......

Wczoraj uruchomiłem go z USB i zbootowałem Ubuntu 14.10 Live /bez instalacji na hdd/ i..... 4 godziny , bez żadnych problemów o których wyżej przeglądałem html-e , flash na Youtube wykorzystując łącze WiFi z hotspota ustawionego na tablecie./Zero zwisów, blokad itd. :)

Dzisiaj popracuję dłużej w tym trybie i pomęczę go trochę. 

 

Odłączyłem od płyty :

DVD

HDD
Touchpad

.

Po wyłączeniu w BIOS opcji z DVD , na razie nie obserwuję żadnych problemów z bootowaniem Linuxa 14.10 z USB tzn. mogłem sprzęt włączyć i wyłączyć Power On/Off bez problemów opisywanych wyżej, podczas pracy w webie nie było żadnych blokad klawiatury, myszy, zwisów itp

.

/Moduł WiFI - karta Atheros - chyba nie jest winnym , cały czas bezproblemowo pracowałem  na Aero2 z hotspotem ustawionym na tablecie/

Zmienię jeszcze Ubuntu na 14,04 LTS z pełną wersją kodeków i browserów video, żeby pobawić się odtwarzaniem plików avi/mp4  z PC-ta 'po skrętce'.

.

OK ? 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...